Materię tę regulują przepisy ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej - art. 16 tej ustawy wskazuje, że organizowanie procesji, pielgrzymek lub innych imprez o charakterze religijnym na drogach publicznych wymaga uzgodnienia, w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego  z właściwymi organami administracji rządowej lub samorządowej.

Czytaj: Państwowa uroczystość nie zawsze warta mszy>>

 

 

Procesje nie podlegają prawu o zgromadzeniach

- Zgodnie z treścią art. 2 pkt 2 ustawy - Prawo o Zgromadzeniach, uroczystości (zgromadzenia), np. procesje, odbywające się w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych nie podlegają przytoczonej ustawie i tym samym nie wymagają zgłoszenia do urzędu miasta zamiaru ich organizacji - wyjaśniał Prawo.pl Waldemar Stelmasiak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miejskiego w Poznaniu.

Czytaj też: Prawo o zgromadzeniach - uwagi ogólne >>

 

Miejski Inżynier Ruchu z wyprzedzeniem przesyła do Kurii Metropolitalnej w Poznaniu prośbę o udostępnienie parafiom wzoru "Uzgodnienia uroczystości religijnej", z informacjami o rodzaju, terminie i trasie uroczystości oraz osobie odpowiedzialnej.

- Informacje te przekazywane są przez poszczególne parafie do Miejskiego Inżyniera Ruchu, Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji oraz Zarządu Dróg Miejskich. Na podstawie tych zgłoszeń MIR opracowuje informację prasową o czasowych zmianach w organizacji ruchu oraz zanonimizowaną listę procesji. Wydział Ruchu Drogowego KMP, we współpracy z innymi służbami i jednostkami miejskimi oraz służbami kościelnymi, podejmuje decyzje o sposobie zabezpieczenia poszczególnych procesji - tłumaczył Marek Nowocień z Oddziału Kontroli i Projektów Organizacji Ruchu oraz Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Czytaj też: Kompetencje wojewody w sprawach wyznaniowych >>

Potrzebny ekspert

W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestników procesja, pielgrzymka lub inna impreza o charakterze religijnym na drogach publicznych powinna odbyć się przy udziale uprawnionej osoby do kierowania ruchem drogowym, odpowiedzialnej za utrzymanie porządku podczas przemarszu lub przejazdu rowerowego, zgodnie z par. 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lipca 2010 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym w związku z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Jeżeli jest to niezbędne - o zabezpieczenie procesji, pielgrzymki lub innej imprezy o charakterze religijnym należy zwrócić się bezpośrednio do właściwej jednostki Komendy Stołecznej Policji. Trasa Centralnej Procesji w Warszawie będzie przebiegała ul. Świętojańską, placem Zamkowym, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Królewską na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po prawej stronie Wisły procesja wyruszy z parafii katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana, a zakończy w parafii konkatedralnej na Kamionku.

Czytaj też: Rakoczy Bartosz, O publicznym i prywatnym prawie wyznaniowym >>