Planowana przez Ministerstwo Zdrowia zmiana może spowodować, że pacjent będzie traktowany jako niepotrzebny przedmiot, przyczyniający się do wzrostu kosztów poszczególnych placówek medycznych. W praktyce oznaczać to będzie także ostateczną likwidację systemu ubezpieczeniowego i powrót do wzorów z okresu PRL, które nie sprawdziły się w praktyce - twierdzi Krzysztof Marcin Zakrzewski
Józef Kielar
04.03.2021
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia
Część gmin nie udostępniało w swoich uchwałach wzorów deklaracji śmieciowych w formie elektronicznej, mimo że ustawa wskazuje taki obowiązek. Mieszkaniec nie ma wtedy możliwości składania deklaracji przez internet. RIO starała się wyeliminować takie podejmowane przez gminy uchwały śmieciowe.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Budowa i modernizacja budynków i lokali komunalnych będzie łatwiejsza do zrealizowania dzięki temu, że znowelizowana ustawa mieszkaniowa zwiększa kwoty dofinansowania dla gmin do 80 procent całkowitych kosztów przedsięwzięcia. Prościej będzie można także łączyć środki z Funduszu Dopłat ze środkami z Funduszu Termomodernizacji i Remontów.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.03.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Pandemia wymusiła zdalną pracę, co dla wielu organizacji okazało się wyzwaniem. Akcja Masz Głos Fundacji Batorego zaprasza na webinarium, którego tematem będzie usprawnienie pracy zdalnej. Poruszona zostanie też kwestia, jak podpisywać dokumenty w sieci.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.03.2021
Samorząd terytorialny
Rząd Czech złożył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę na Polskę w związku z rozszerzeniem kopalni węgla brunatnego "Turów" i domaga się natychmiastowego wstrzymania wydobycia. Poinformował o tym w środę rzecznik prasowy Trybunału Ireneusz Kolowca.
Krzysztof Sobczak
03.03.2021
Środowisko Prawo europejskie
Właściciel nieruchomości ma obowiązek aktualizować swoje dane w ewidencji gruntów. Nie dotyczy to jednak miejsca pobytu stałego lub adresu siedziby. Dlatego nie wystarczy, że organ wyśle zawiadomienie o toczącym się postępowaniu na stary adres strony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Marek Sondej
03.03.2021
Administracja publiczna
Nauczyciele z Rybnika otrzymają złotówkę dodatku motywacyjnego. Związkowcy podkreślają, że taka kwota jest obraźliwa - zwracają uwagę, w jak wiele inicjatyw zaangażowani byli nauczyciele. Tymczasem samorząd miejski tłumaczy, że na wyższe dodatki nie ma pieniędzy.
Monika Sewastianowicz
03.03.2021
Zarządzanie oświatą
Starosta ustalił, że przewoźnik został skazany za popełnienie przestępstwa przewidzianego w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Wówczas stwierdził utratę dobrej reputacji przewoźnika. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało tę decyzję za trafną, choć na chwilę rozstrzygania sprawy przewoźnika należało uznać za osobę niekaraną - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
Aleksandra Partyk
03.03.2021
Prawo karne Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Właściciel nieruchomości jest obowiązany błoto i śnieg usuwać ze znajdującej się na jego posesji drogi oddanej do użytku publicznego. Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminach nie może regulować uprzątania chodników wzdłuż granic nieruchomości w pasie drogi publicznej. Ale właściciel odpowiedzialność za brud ponosi - mówi dr Dariusz Korpetta,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.03.2021
Samorząd terytorialny
Jeśli rada gminy zgodzi się na rozwój inwestycji w energetykę wiatrową na swoim terenie, to w miejscowym planie zagospodarowania może zmniejszyć dopuszczalne odległości od budynków. Musi to skonsultować z mieszkańcami. Przygotowywane przez rząd zmiany to krok w dobrym kierunku, ale nie rozwiązują wszystkich problemów.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
W miniony piątek rząd przedstawił założenia Krajowego Planu Odbudowy, który razem z Umową Partnerstwa opublikowaną na początku stycznia, określa strategię wykorzystania pieniędzy z Unii Europejskiej w nadchodzących latach. Opracowanie obu dokumentów było niezbędne do ostatecznego zatwierdzenia przez KE i uruchomienia nowych programów. Rozpoczyna się proces konsultacji obu dokumentów
Przemysław Gabrysiak
02.03.2021
Administracja publiczna Prawo europejskie
Ustawa o służbie zagranicznej została podpisana przez prezydenta. Zgodnie z nią powołany ma być szef służby zagranicznej dla monitorowania i nadzorowania wykorzystania środków finansowych. Zmienią się też zasady naboru kadr i struktury stopni dyplomatycznych oraz ograniczony zostanie dostęp do informacji dotyczących dyplomatów.
Katarzyna Kubicka-Żach Jolanta Ojczyk Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
02.03.2021
Administracja publiczna
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało do konsultacji projekt ustawy, która przewiduje dla zwierząt należących do służb podległych resortowi dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo. Z informacji resortu wynika, że w podległych mu instytucjach służy około tysiąc psów i kilkadziesiąt koni, a rocznie ok. 10 proc. zwierząt jest wycofywanych ze służby
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
02.03.2021
Środowisko Policja
Urodzeni za granicą i tam mieszkający małoletni obywatele RP - których polscy rodzice są tej samej płci - nie mają możliwości uzyskania polskich dokumentów. Ponieważ jednak przygotowywane są zmiany w przepisach paszportowych, Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do rządu o załatwienie przy okazji także tej sprawy.
Krzysztof Sobczak
02.03.2021
Administracja publiczna
Żaden system miejskiego transportu publicznego nie jest w stanie wygenerować wystarczających dochodów, aby pokryć koszty operacyjne i nakłady. System musi być dotowany, aby działał sprawnie, ale też musi być dostosowany do potrzeb mieszkańców. Dużo zależy też od sposobu organizacji transportu.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Jednostki sektora finansów publicznych, które nie wybrały instytucji finansowej w porozumieniu z tzw. stroną społeczną do 26 lutego, po tej dacie same dokonają wyboru. Muszą one zawrzeć z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK do 26 marca, a następnie - w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych - umowę o prowadzenie PPK do 10 kwietnia br.
Anna Puszkarska
02.03.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna PPK
Dochodzenie naprawienia szkody przez wykonawcę, którego oferta nie została wybrana wskutek naruszenia przez zamawiającego przepisów Prawo zamówień publicznych, nie wymaga uprzedniego stwierdzenia naruszenia przepisów tej ustawy prawomocnym orzeczeniem Krajowej Izby Odwoławczej lub prawomocnym orzeczeniem - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.03.2021
Prawo cywilne Zamówienia publiczne

Od marca 2021 wyższa renta socjalna

Pomoc społeczna Emerytury i renty
Od 1 marca 2021 r. wynosi 1250,88 zł. To podwyżka o 50,88 zł w stosunku do poprzedniego roku.
Agnieszka Matłacz
01.03.2021
Pomoc społeczna Emerytury i renty
Resort finansów potraktował gminy jak komercyjne firmy i nałożył na nie dodatkowe obowiązki związane z rozliczaniem VAT. Nowe jednolite pliki kontrolne zmusiły samorządy do przekazywania do skarbówki wielu dodatkowych informacji. Szczególnie problematyczne jest raportowanie transakcji z podmiotami powiązanymi. W rezultacie gminy nie wiedzą, czy ich rozliczenia są prawidłowe – a za błędy grożą surowe kary.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
01.03.2021
Finanse publiczne Finanse samorządów VAT
Każde kilka sekund oszczędności w makroskali pracy setek tysięcy pracowników administracji to olbrzymie oszczędności finansowe dla państwa. To także znaczne usprawnienie procedur administracyjnych – mówi Mariusz Madejczyk, dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku. Testowana sztuczna inteligencja ma czytać i segregować dokumenty wpływające do kancelarii.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.03.2021
Administracja publiczna Prawo AI
Nawet czasowy brak roślinności leśnej nie jest podstawą do przeklasyfikowania gruntu leśnego na nieleśny. Na właścicielu ciąży obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego i odtworzenia leśnego charakteru gruntu – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dorian Lesner
01.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Jeżeli dana osoba znalazła chorą sarnę, powinna poinformować o tym Inspekcję Weterynaryjną, urząd gminy albo najbliższy zakład leczniczy dla zwierząt, jednocześnie wskazując dostrzeżone objawy. Może również zawiadomić straż miejską. Jednak przepisy nie wskazują jednoznacznie instytucji do tego zobowiązanej.
Marcin Krudysz
28.02.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Miastom, zwłaszcza większym, trudno ustalić liczbę członków wspólnoty samorządowej. Nie każdy kto jest zameldowany, jest mieszkańcem, a jednocześnie nie każdy mieszkaniec musi być zameldowany tam, gdzie mieszka. Rzeczywista liczba obywateli ma znaczenie dla planowania przestrzennego, rejonizacji szkół czy do budżetów obywatelskich i partycypacji w rządzeniu miastem.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.02.2021
Samorząd terytorialny
Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytycznie ocenia wniosek pierwszej prezes Sądu Najwyższego, która domaga się stwierdzenia niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zwraca uwagę, że to kolejna próba ograniczania dostępu do informacji publicznej - po przyjętej już ustawie o służbie zagranicznej i projektowanych zmianach w procedurze karnej.
Patrycja Rojek-Socha
27.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Zgodnie z opublikowanymi rozporządzeniami Rady Ministrów od 1 marca zniesiony będzie resort sportu. Utworzone zostanie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Przekształcenie polega na włączeniu do dotychczasowego ministerstwa kultury komórek organizacyjnych oraz pracowników z dotychczasowego Ministerstwa Sportu.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.02.2021
Administracja publiczna
Po raz pierwszy od kilku lat w 2021 roku nie będzie żadnych podwyżek dla nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego negatywnie zaopiniował projekt rozporządzenia o minimalnych wynagrodzeniach nauczycieli w 2021 r. Podkreśla, że pensje nauczycieli powinny wzrosnąć o co najmniej 10 proc.
Monika Sewastianowicz
26.02.2021
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Ruszył konkurs ofert do tegorocznej edycji programu, w którym samorządy mają szansę na dotacje do projektów tworzenia ośrodków wsparcia „Senior+”, Dziennych Domów „Senior+” i Klubów „Senior+”. Mogą też otrzymać dofinansowanie na działalność już istniejących ośrodków wsparcia.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.02.2021
Pomoc społeczna
Zanieczyszczenie światłem jest problemem uniwersalnym - występuje zarówno w miasteczkach, jak i na wsiach, ale w obszarach metropolitalnych jest skumulowane. Nie da się skutecznie przeciwdziałać zanieczyszczeniom świetlnym bez właściwych przepisów. Tymczasem polskie prawo nie uwzględnia tej kategorii w prawie ochrony środowiska.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.02.2021
Samorząd terytorialny Środowisko

Skarbówka będzie teraz do podatników mówić prosto

Doradca podatkowy Administracja publiczna
Nadchodzi rewolucja w komunikacji fiskusa z podatnikami. - Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili usłyszeć i odczytać to, co chcemy im przekazać – to fragment Deklaracji na rzecz upraszczania języka, którą podpisały dziś szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska oraz dyrektor generalna Ministerstwa Finansów Renata Oszast.
Krzysztof Koślicki
25.02.2021
Doradca podatkowy Administracja publiczna

RPO wskazuje największe zagrożenia w ochronie zdrowia w czasie pandemii

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Brak miejsc w szpitalach w okresie nasilenia zakażeń koronawirusem, zła koordynacja pogotowia ratunkowego, niedostateczne zapewnienie opieki zdrowotnej dla pacjentów „niecovidowych”, ograniczony dostęp seniorów do świadczeń zdrowotnych oraz wszystkich do testów na SARS-CoV-2 - to najważniejsze zdaniem RPO problemy w zakresie praw pacjentów w czasie pandemii.
Krzysztof Sobczak
25.02.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo