Czytaj:  Hodowca kotów pełnomocnikiem ds. ochrony zwierząt  >>
 

Deklarację taką pełnomocnik złożył po spotkaniu z grupą około 50. przedstawicieli schronisk dla zwierząt działających w Polsce. A uczestniczący w tym spotkaniu Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka zwrócił uwagę, że konieczne jest zagwarantowanie minimalnych powierzchni boksów, oświetlenia i możliwości ruchu dla zwierząt.

Te gwarancje to podstawa. Niezbędne są także zmiany ustawowe dotyczące wprowadzania oznakowania zwierząt towarzyszących człowiekowi, tak samo, jak dotyczy to zwierząt gospodarskich – podkreślił Bogdan Konopka. Natomiast prezes Krajowej Rady Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz opowiedział się za obligatoryjnym znakowaniem zwierząt towarzyszących.

–  Od dziś następuje nowa era, nowa era, w której będziemy chronić zwierząt w schroniskach, a nie przed schroniskami – podsumowała dzisiejsze spotkanie Beata Krupianik z Fundacji „KARUNA – Ludzie dla Zwierząt”. Na zmianę postaw zwrócił uwagę ekspert, biegły sądowy z Animal Rescue Poland Dawid Fabjański podkreślając, że zaczęły ze sobą rozmawiać różne organizacje i stowarzyszenia, co z pewnością przyczyni się do osiągnięcia sukcesu w poprawie dobrostanu zwierząt.

Czytaj: Kuszlewicz: Prawa zwierząt w Polsce wciąż lekceważone>>
 

Podczas spotkania dyskutowano także o rozwiązaniach szczegółowych m.in. o minimalnych wymiarach kojców dla psów i kotów. Uwagi w tej sprawie mają być przekazane do Pełnomocnika w przyszłym tygodniu.

Uczestnicząca w rozmowach poseł Katarzyna Piekarska wyraziła uznanie dla ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego za podjęcie tematu poprawy dobrostanu zwierząt i podziękowała pełnomocnikowi Kurkowskiemu za bardzo dobre tempo prac nad propozycjami zmian prawnych zarówno w odniesieniu do rozporządzenia o funkcjonowaniu schronisk, jak i w zakresie ustawy o ochronie zwierząt.