Prawo.pl

Wyrok TK w sprawie podatku od wiatraków już w Dzienniku Ustaw

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
W Dzienniku Ustaw pod pozycją 1336 został we wtorek opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że prawo nie może działać wstecz, a zmiany opodatkowania elektrowni wiatrowych wprowadzone w 2018 roku były niezgodne z Konstytucją. Rząd ma teraz 18 miesięcy na poprawienie przepisów.
Krzysztof Koślicki
05.08.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Ministerstwem Zdrowia gwarantują placówkom medycznym stabilność finansową w okresie epidemii COVID-19. Szpitale jednoimienne otrzymują dodatkowo środki za gotowość do udzielenia świadczeń. Natomiast pozostałe placówki finansowane są podobnie jak przed pandemią - mówi Bernard Waśko, zastępca prezesa NFZ ds. Medycznych.
Józef Kielar
05.08.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Podatki lokalne z roku na rok coraz wyższe

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Ogłoszone właśnie obwieszczenie ministra finansów umożliwi wprowadzenie w przyszłym roku wyższych stawek podatków i opłat lokalnych. Są to wartości maksymalne. Gminy mogą je dowolnie obniżać, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów stosuje stawki najwyższe z możliwych. Obniżanie podatków nie zawsze jest dla nich opłacalne.
Krzysztof Koślicki
05.08.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Utrata zaufania do funkcjonariusza może być podstawą zwolnienia ze służby, gdyż jest to decyzja uznaniowa - przyznał Naczelny Sąd Administracyjny. I nie ważne jest, czy funkcjonariusz istotnie popełnił przestępstwo prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, lecz fakt niepodporządkowania się poleceniu służbowemu - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2020
Prawo karne Policja
Gminy nie mają uprawnienia do umocowywania swoich straży do nakładania mandatów za nieprzestrzeganie przepisów o zakrywaniu ust i nosa w zamkniętej przestrzeni czy niezachowanie bezpiecznego dystansu. Co więcej, prawo nie precyzuje, czy strażnicy mogą za takie naruszenia karać. W rezultacie funkcjonariusze tylko pouczają i ostrzegają opornych mieszkańców i przyjezdnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.08.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo

Związek województw: Bez Warszawy Mazowsze będzie liderem biedy

Samorząd terytorialny Prawo unijne Koronawirus a prawo
Zapowiadany podział województwa mazowieckiego doprowadziłby do powstania dwóch skrajnie różnych regionów: stołecznego – bogatego, generującego wysokie dochody, a zarazem zmuszonego do płacenia olbrzymiego „janosikowego” i mazowieckiego – jednego z najbiedniejszych w kraju, bez perspektyw rozwoju, generującego zaledwie 13 proc. dotychczasowych dochodów
Katarzyna Kubicka-Żach
04.08.2020
Samorząd terytorialny Prawo unijne Koronawirus a prawo
Trudności z dalszym zagospodarowaniem odpadów i wyższe koszty to efekt niewystarczających i nieskutecznych działań podmiotów prowadzących instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów – uważa Najwyższa Izba Kontroli. Negatywnie ocenia też skuteczność monitorowania gospodarowania odpadami po przetworzeniu przez organy administracji publicznej.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.08.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Problemy z opłatami za śmieci od domków letniskowych mają i gminy, i właściciele. Te pierwsze mają kłopot z egzekwowaniem należności, ci drudzy oburzają się, że jest za drogo, bo przebywają krótko lub zabierają śmieci do domu, gdzie i tak za odbiór płacą. Prawo jest jednak nieubłagane – jeśli gmina włącza letników do systemu, musi od nich odpady odbierać, a oni – płacić.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.08.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Gmina zwróci koszty przejazdu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola, pod warunkiem że będzie to placówka najbliższa. Nie tylko w sensie odległości od miejsca zamieszkania, ale również realizacji indywidualnego toku nauczania - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Marek Sondej
04.08.2020
Samorząd terytorialny
Samorządowcy, którzy chcą pozyskać wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla swoich gmin, miast, powiatów, mogą zgłaszać pytania na ogólnopolską infolinię. Ministerstwo Rozwoju wydelegowało specjalnych konsultantów oraz ekspertów, którzy przygotują odpowiedzi.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.08.2020
Samorząd terytorialny
Na posiedzeniu całego składu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sąd Najwyższy 3 sierpnia br. podjął uchwałę o ważności wyborów Prezydenta RP, które odbyły się 28 czerwca br. i 12 lipca br. Prezydentem został Andrzej Sebastian Duda, mimo złożonych 5847 protestów wyborców. Zdaniem SN nawet te uznane nie miały wpływu na wynik głosowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.08.2020
Wybory
Francja będzie dążyć do tego, by dostęp do unijnego planu naprawy gospodarczej powiązany był z kwestią praworządności - powiedział nowy francuski sekretarz stanu do spraw europejskich Clément Beaune. I dodał, że podtrzymywanie praworządności jest dla Unii Europejskiej "kwestią egzystencjalną".
Krzysztof Sobczak
03.08.2020
Prawo unijne
Kwestia odwołania pełnomocnictwa, mimo że wydaje się czynnością oczywistą, może spędzać sen z powiek mocodawcy, który nie chce być już reprezentowany przez pełnomocnika, ale nie bardzo wie, jak go o tym poinformować. Często takie rozterki dotykają mocodawców, którzy powierzyli rolę pełnomocnika członkowi rodziny – piszą eksperci kancelarii GWW.
Olga Sulewska Tomasz Krzywański
03.08.2020
Prawo cywilne Doradca podatkowy
Jeżeli organ dopuścił się bezczynności, to sąd administracyjny może zasądzić na rzecz skarżącego sumę pieniężną. Instytucja ta powinna być jednak stosowana w szczególnie drastycznych przypadkach. Konieczne jest przy tym wykazanie uszczerbku wynikającego z nieterminowego działania. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dorian Lesner
03.08.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zakończyła w niedzielę rozpoznawanie wszystkich protestów wyborczych, które wpłynęły po wyborach prezydenckich. Łącznie było ich ok. 5800. Wśród rozpoznanych w sobotę był m.in. protest złożony przez polityków KO reprezentujących komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Sąd Najwyższy pozostawił ten protest bez dalszego biegu.
Agnieszka Matłacz
02.08.2020
Wybory
Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego pozostawiła bez dalszego biegu protest komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, bo był on "przeciwko treści obowiązującego prawa i jego oceną, a nie dotyczył przebiegu głosowania, ustalenia jego wyników lub wyników wyborów pod kątem zgodności z obowiązującym prawem wyborczym lub prawem karnym".
Krzysztof Sobczak
02.08.2020
Wybory
Polskie prawo wodne nie definiuje ogrodu deszczowego, a tymczasem tworzenie na posesjach takich instalacji staje się coraz popularniejsze. Jak wyjaśnia ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, decyzja o tym, czy taki obiekt małej retencji wymaga pozwolenia wodno-prawnego zależy od właściwego organu Wód Polskich.
Robert Horbaczewski
01.08.2020
Środowisko Administracja publiczna
Wojewodowie Łódzki i Wielkopolski zwrócili się do organów prowadzących domy pomocy społecznej o złagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Dotyczy to zarówno kwestii odwiedzin, jak i opuszczania DPS-ów przez mieszkańców. Ostateczne decyzje w tych sprawach powinni podejmować dyrektorzy.
Grażyna J. Leśniak
31.07.2020
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Kierownik urzędu stanu cywilnego przed dokonaniem wzmianki o rozwodzie małżonków może samodzielnie ocenić, czy zagraniczne orzeczenie w tym przedmiocie podlega uznaniu na gruncie prawa polskiego. Kierownik nie musi przy tym wydawać decyzji – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Aleksandra Partyk
31.07.2020
Administracja publiczna
Przyspieszenie procesu inwestycyjnego dla geodetów, usprawnienie prowadzenia ewidencji gruntów i budynków oraz zapewnienie lepszego finansowania geodezji w powiatach - takie efekty mają przynieść wchodzące właśnie w życie zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym. M.in. znaczna część danych geodezyjnych będzie dostępna online i bez opłat.
Krzysztof Sobczak
31.07.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Dwa postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, że w uchwałach rad gminy i powiatu o "strefach wolnych od ideologii LGBT" nie chodzi o sprawy z zakresu administracji publicznej, są błędną wykładnią przepisów - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i występuje o zbadanie sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny.
Krzysztof Sobczak
31.07.2020
Samorząd terytorialny Prawo unijne

W Warszawie kara za brak opłaty za parkowanie pięciokrotnie wyższa

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Kara za brak opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego zostanie w Warszawie podniesiona z 50 do 250 zł. Taką uchwałę przyjęli w czwartek wieczorem radni Rady Warszawy. Argumentem za podjęciem takiej decyzji było m.in. to, że wysokość kary nie była podnoszona od 2003 roku.
Krzysztof Sobczak
31.07.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Współdzieloną mobilność warto by było określić jako tę, z której można skorzystać, nie posiadając pojazdu. Przepisy powinny powstać głównie po to, żeby samorządy mogły wdrażać mechanizmy promujące tę formę mobilności. Dzisiaj muszą sobie radzić same, bo te kwestie nie są zdefiniowane – mówi Adam Jędrzejewski, prezes Stowarzyszenia Mobilne Miasto.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.07.2020
Samorząd terytorialny
Skoro zastępca wójta, zgodnie z uchwałą rady gminy, reprezentuje gminę w zgromadzeniu związku gmin, to jego działania należy traktować jako działania własne organu wykonawczego gminy. Rozpoznanie skargi na zaniedbanie wicewójta należy więc do rady gminy, a nie wójta - stwierdził w wydanym niedawno wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
Robert Horbaczewski
31.07.2020
Samorząd terytorialny
Polska po raz kolejny, obok innych krajów, została wymieniona w dorocznym raporcie Departamentu Stanu jako państwo, które "nie uchwaliło jeszcze kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia krajowego lub odszkodowań za konfiskaty związane z Holokaustem”. - To odbiega w niektórych punktach od naszej oceny tego problemu - oceniło polskie MSZ.
Krzysztof Sobczak
30.07.2020
Prawo cywilne
Traktaty zapewniają, że każdy człowiek w Europie może być tym, kim jest, żyć tam, gdzie chce, kochać kogo chce - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen, nawiązując do decyzji o odrzuceniu wniosków o unijne dotacje z polskich miast, który ogłosiły się "strefami wolnymi od LGBT".
Krzysztof Sobczak
30.07.2020
Samorząd terytorialny Prawo unijne
Przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej odbędzie się protest rodziców przeciwko nauce zdalnej. Jedna z grup facebookowych - „Ogólnopolski strajk dzieci do szkół” - zarejestrowała go na 22 sierpnia. Powodem przygotowywanego zgromadzenia jest chaos informacyjny, za którym, zdaniem organizatorów, stoi rząd.
Beata Igielska
30.07.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wyborca w proteście wyborczym zwrócił się do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie sposobu prowadzenia wyborów prezydenckich. Wskazał, że kandydat, który uzyskał więcej głosów w 9 województwach i za granicami kraju, przegrał wybory. Tak sformułowany protest wyborczy nie spełnia wymogów przewidzianych w Kodeksie wyborczym - orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
30.07.2020
Wybory
Dotychczas wpłynęło prawie 1,4 mln wniosków o świadczenie "Dobry start" i przyznaliśmy ich już ponad 1,2 mln – poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Program ma wyrównywać szanse wśród uczniów, dlatego wsparciem objęte są rodziny z dziećmi w wieku szkolnym na utrzymaniu – bez względu na dochód.
Krzysztof Sobczak
30.07.2020
Szkoła i uczeń
W Polsce od kilku lat systematycznie spada liczba osób bezdomnych, ale nie wiadomo jakie są tego przyczyny. Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że system, na który składają się działania podejmowane przez organy administracji rządowej, samorządowej oraz organizacje pozarządowe nie jest ani spójny, ani skuteczny
Agnieszka Matłacz
30.07.2020
Pomoc społeczna