Prawo.pl

Nowe prawo zamówień publicznych wchodzi w życie

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo
Od Nowego Roku wchodzą w życie dwie ważne ustawy dla zamawiających i wykonawców. Jedna to nowe prawo zamówień publicznych, druga to przepisy je wprowadzające. Pierwszy przewiduje wiele nowości, m.in. procedurę podstawową, katalog klauzul abuzywnych, zasady waloryzacji wynagrodzenia i postępowanie koncyliacyjne na etapie realizacji umowy. Drugi określa przepisy przejściowe.
Jolanta Ojczyk
30.12.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo
Samorządy mogą dołączyć do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2021. Zakłada on wsparcie finansowe do 100 procent kosztów dla gmin i powiatów w zakresie świadczenia usługi asystenta, która będzie dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej, mieszkającej na terenie danej jednostki. Nabór został przedłużony do 8 stycznia.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.12.2020
Pomoc społeczna
Do 8 stycznia samorządy mogą wnioskować do programu „Opieka wytchnieniowa” 2021. Ministerstwo rodziny i polityki społecznej do 12 lutego zatwierdzi listy rekomendowanych przez wojewodów wniosków. Uczestnik programu, któremu przyznano pomoc, nie ponosi odpłatności. To wsparcie dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.12.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Pół roku potrwają konsultacje społeczne projektów aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy. Do 22 czerwca 2021 roku można zgłaszać uwagi. Zaplanowano też spotkania konsultacyjne w całej Polsce w formule online.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.12.2020
Środowisko
Strona twierdziła, że miały miejsce nieprawidłowości w procesie przetwarzania jej danych osobowych przez Wójta Gminy. Z ustaleń wynikało, że osoba pracująca w urzędzie uzyskała dane osobowe strony na potrzeby obrony swoich dóbr osobistych. Informacje te pozyskała ze źródeł prywatnych, a więc nie doszło do naruszenia przepisów prawa -orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Aleksandra Partyk
30.12.2020
Administracja publiczna RODO

Nie ma godziny policyjnej, godziny milicyjnej też nie było

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
W sylwestra nie ma "żadnej godziny policyjnej", ale są "ograniczenia przemieszczania się" – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ostrzegał przed mandatami za "czynności nadmiarowe" i przed wnioskami policji o "postępowanie administracyjne" zagrożone karą do 30 tys. zł. To kolejne wystąpienie przedstawiciela rządu mające zmiękczyć przepis w rządowym rozporządzeniu.
Krzysztof Sobczak
29.12.2020
Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Przedstawiciele dziesięciu miejscowości, które od 1 stycznia 2021 roku staną się miastami, odebrali od premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministrów spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika i Pawła Szefernakera akty nadania statusu miasta. Od Nowego Roku w naszym kraju będą istnieć 954 miasta.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.12.2020
Samorząd terytorialny
Ministerstwo edukacji zmienia zasady dotowania niepublicznych szkół, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki. Aby dostać dotację, szkoła musi przekazać semestralny rozkład zajęć potwierdzający możliwość zdawania przez ucznia egzaminu semestralnego.
Monika Sewastianowicz
29.12.2020
Zgłoszenia do szczepień przeciw COVID-19 trwają, wśród najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem w związku z zawodowymi obowiązkami są też pracownicy domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej. Szefowie tych jednostek mogą zgłosić kadrę do szczepienia za pomocą formularza online.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.12.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Plexi, maseczki, przyłbice, ale także dezynfekcja przystanków czy wsparcie ośrodków dla bezdomnych – na takie cele wydawały gminy część środków z opłat za zezwolenia na alkohol. Mimo możliwości kierowania tych pieniędzy na walkę z koronawirusem, było ich jednak zbyt mało – mniej wpłynęło do budżetów, bo lokale zamknięto, a obowiązek przeznaczenia funduszu korkowego na zwykłe cele pozostał.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.12.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Pomysł, żeby marszałkowie województw zarządzali wszystkimi szpitalami z wyjątkiem klinicznych jest rodem z epoki PRL. Nie po to Solidarność zlikwidowała ten archaiczny system, żeby go znowu przywracać, bo najbardziej ucierpi na tym pacjent – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Józef Kielar
29.12.2020
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Za wydawanie duplikatów legitymacji szkolnych i świadectw pobiera się opłatę. Gmina nie zapłaci jednak z tego tytułu podatku od towarów i usług. Realizuje bowiem w ten sposób zadania, które nakłada na nią ustawa – potwierdził w niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że gmina działa w tym przypadku w roli organu władzy publicznej.
Dorian Lesner
29.12.2020
Podatki i opłaty lokalne VAT
Już od 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie nowe prawo zamówień publicznych. Wprowadza ono wiele ważnych zmian. Zdaniem ekspertów największa to jednak pełna cyfryzacja zamówień publicznych. Od Nowego Roku wszystkie zamówienia będą przeprowadzane elektronicznie, a oferty będą opatrzne e-podpisem.
Jolanta Ojczyk
29.12.2020
Zamówienia publiczne
Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska poinformowała w poniedziałek, że kandydatura Piotra Wawrzyka (fot.) na Rzecznika Praw Obywatelskich została już formalnie zgłoszona w Sejmie. Natomiast rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała tego samego dnia, że Lewica ponownie zgłosiła kandydaturę adwokat Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.
Krzysztof Sobczak
28.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Koła gospodyń wiejskich, które otrzymały wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2020 roku, mogą je wykorzystać tylko do 31 grudnia. Natomiast termin na rozliczenie wsparcia i złożenie sprawozdania upływa 31 stycznia 2021 roku.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.12.2020
Samorząd terytorialny

Krakowski Szybki Tramwaj w formule PPP ma być wzorem dla innych miast

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Budownictwo
Krakowski Szybki Tramwaj posłuży jako przykład - w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas jego realizacji będą powstawały wytyczne dla innych miast, jak pozyskiwać finansowanie w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego na inwestycje infrastrukturalne. Budowa IV etapu szybkiego tramwaju w Krakowie jest największym tego rodzaju projektem realizowanym w formule PPP w Europie.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.12.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Budownictwo
Ustawa śmieciowa nie wskazuje, jak często należy odbierać odpady zmieszane i bio w miesiącach zimowych. Gminy dla oszczędności ustalają więc, że są wywożone rzadko, nawet co dwa miesiące. Mieszkańcy muszą je przechowywać, co sprawia kłopot. Niestety, śmieci są też spalane lub zostawiane w lasach. Jednak zdaniem ekspertów minimalna częstotliwość w czasie letnim jest dla gmin restrykcją.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.12.2020
Samorząd terytorialny Środowisko

Jest umowa handlowa UE z Wielką Brytanią

Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Unia Europejska i Wielka Brytania zawarły w czwartek 24 grudnia późnym wieczorem porozumienie o wzajemnych relacjach handlowych po zakończeniu obowiązującego do końca roku okresu przejściowego po brexicie. Umowa, która liczy ok. 2 tys. stron, zakłada m.in. utrzymanie bezcłowej wymiany towarów między Wielką Brytanią a Wspólnotą. Porozumienie musi jeszcze być ratyfikowane przez obie strony.
Krzysztof Sobczak
26.12.2020
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Skierowanie na badanie przez biegłego, który ocenia to, czy dana osoba jest uzależniona od alkoholu, nie rzutuje na prawa i obowiązki osoby, której dotyczy. To od zainteresowanego zależy, czy wyrazi chęć poddania się badaniu. Wyjątek stanowi skierowanie orzeczone przez sąd - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Aleksandra Partyk
26.12.2020
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii chce, by duże wspólnoty mieszkaniowe łatwiej mogły uzyskać zgodę na nabycie działki przyległej od skarbu państwa lub gminy. Dziś sprzeciw jednego z kilkudziesięciu współwłaścicieli blokuje wykup. A to często uniemożliwia wspólnotom budowę podjazdów dla niepełnosprawnych, wiat śmietnikowych, a nawet ocieplenie bloku.
Robert Horbaczewski
26.12.2020
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Budownictwo
Po okresie pandemii domy wczasów dziecięcych będą bardzo potrzebne - twierdzi Grzegorz Dziadoń, dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej. Dyrektorzy domów przyznają, że przepisy są przestarzałe, jednak nowe rozwiązania mogą doprowadzić do zamknięcia placówek. Proponują więc złagodzenie zapisów. Tymczasem resort edukacji nowelizuje rozporządzenie w tej sprawie.
Hanna Hendrysiak
24.12.2020
Samorząd terytorialny
Choć sytuacja skarżącej jest trudna, nie było podstaw do podważenia decyzji organów o odmowie umorzenia należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Skarżąca nienależycie wykorzystuje swoje możliwości zarobkowe. Możliwe, że w przyszłości będzie w stanie spłacić zadłużenie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Aleksandra Partyk
24.12.2020
Prawo rodzinne Administracja publiczna

Ustawa okołobudżetowa na 2021 rok z podpisem prezydenta

Finanse publiczne Administracja publiczna
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę okołobudżetową na 2021 rok. Wynika z niej m.in., że w przyszłym roku zamrożone będą wynagrodzenia w jednostkach i podmiotach sektora finansów publicznych na poziomie z 2020 r. Przewidziano też zamrożenie płac sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy sądowych oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku.
Krzysztof Koślicki
23.12.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna

Rząd szykuje miliard złotych na pomoc dla samorządów

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Do 1 mld zł rząd zamierza przeznaczyć na „tarczę regionalną” dla regionów i samorządów, które są i będą najbardziej dotknięte przez pandemię i restrykcje z niej wynikające - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Pomoc ma dotyczyć przede wszystkim samorządów na terenach turystycznych, w szczególności z południowej Polski.
Krzysztof Sobczak
23.12.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo Tarcza finansowa

Specustawa wydłużająca do końca 2023 roku rozliczanie funduszy już obowiązuje

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus a prawo
W środę 23 grudnia weszła w życie specustawa funduszowa, która miała obowiązywać do końca tego roku, wprowadziła szczególne przepisy, dzięki którym możliwa jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych z UE w warunkach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Po zmianie przepisy będą obowiązywać do 31 grudnia 2023 r.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.12.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Prezydent podpisał 22 grudnia br. nowelizację porządkującą przepisy ustawy o przedsiębiorstwach państwowych oraz ustawy o gospodarce komunalnej, która ma charakter porządkujący i poprawia spójność oraz przejrzystość prawa. Po uchwaleniu jej przez Sejm, w ubiegły czwartek Senat nie zgłosił do niej poprawek.
Krzysztof Sobczak
23.12.2020
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Kradzież choinek z lasu to już rzadkość. Jeszcze dziesięć lat temu nielegalnie wycięte drzewka liczono w tysiącach, teraz takich przypadków jest po kilkanaście. Osoba przyłapana z ukradzionym drzewkiem zapłaci mandat w wysokości 500 zł, ale kara może być wyższa.
Monika Sewastianowicz
23.12.2020
Prawo karne Środowisko
Brakuje regulacji prawnych określających, kto jest administratorem danych osobowych w samorządach. Obecnie każda gmina czy powiat ustala ich sobie dowolnie – raz jest to wójt, raz urząd albo gmina. Bywa, że w jednym urzędzie jest jednocześnie… kilkunastu administratorów danych. A to szkodzi ochronie danych.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.12.2020
Samorząd terytorialny RODO Poprawmy prawo
Pracownicy urzędu powinni zawsze weryfikować tożsamość petenta w momencie rozpoczęcia realizacji sprawy, której stroną jest dana osoba fizyczna, np. poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza lub okazanie dowodu osobistego. Powoływanie się przez osoby fizyczne na przepisy RODO jest niezrozumieniem interpretacji prawa - wyjaśnia Mariusz Warkoczyński z LEX Ochrona Danych Osobowych.
Mariusz Warkoczyński
23.12.2020
Administracja publiczna RODO
Program rządowy, który jest pakietem pomocowym dla LOT, został notyfikowany przez Komisję Europejską. Funkcjonowanie spółki w czasie pandemii koronawirusa wesprze kwota 2,9 miliardów złotych, która pozwoli na zachowanie tysięcy miejsc pracy.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.12.2020
Finanse publiczne Prawo europejskie Koronawirus a prawo