Prawo.pl
Szefowie resortów rolnictwa i aktywów państwowych Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin podpisali w piątek umowę o współpracy między oboma ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego. W środę Sejm uchwalił ustawę dotyczącą przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych. Nowe przepisy mają ułatwić budowę holdingu spożywczego.
Krzysztof Koślicki Renata Krupa-Dąbrowska
19.11.2021
Samorząd terytorialny Finanse
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego. O takie rozwiązanie prawne od lat apelowali zarządcy dróg. Przyjęcie rozporządzenia przyczyni się do oszczędności ok. 400 mln zł.
Robert Horbaczewski
19.11.2021
Środowisko Odpady Budownictwo
Co roku w Polsce wybucha kilkanaście sporów granicznych między miastami i gminami, bo te pierwsze chcą przejąć atrakcyjne tereny tych drugich. Eksperci wskazują, że obecnie procedury podziałowe przebiegają w oderwaniu od prawa krajowego i Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Są też poza wszelką kontrolą sądową. Trybunał Konstytucyjny już kilkakrotnie wskazywał, że przepisy w tym zakresie wymagają pilnej poprawy.
Robert Horbaczewski
19.11.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Radni Warszawy przyjęli w czwartek nową metodę opłat za śmieci. Od 1 stycznia mieszkańcy stolicy będą płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania. W uchwale określono pięć stawek opłat w zależności od metrażu. Za przyjęciem uchwały głosowało 39 radnych, a 19 było przeciw.
Robert Horbaczewski
18.11.2021
Samorząd terytorialny Odpady

Nielegalny import odpadów będzie utrudniony i ryzykowny

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze
Wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte systemem SENT. Dzięki temu nielegalny import będzie pod specjalnym nadzorem, a transportujące odpady pojazdy będą lepiej monitorowane – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Na podmiot wysyłający, odbierający i przewoźnika odpadów nałożone zostaną obowiązki w zakresie dokonania zgłoszenia przewozu, jego uzupełnienia i aktualizacji.
Robert Horbaczewski
18.11.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze
W środę Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która ma m.in. wprowadzi ważne zmiany dla ratowników medycznych. Jedna z nich to dodatek wyjazdowy dla tych jeżdżących w karetkach, ale także tych z pogotowia lotniczego, przysługujący z mocą wsteczną od października. Ponadto wszyscy ratownicy będą mogli wykonywać szczepienia obowiązkowe.
Jolanta Ojczyk
18.11.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej w praktyce ukonstytuuje większość ograniczeń wprowadzonych w ramach stanu wyjątkowego – w tym te dotyczące dziennikarzy. Wszystko oczywiście dla ich bezpieczeństwa i w imię sprawnego działania służb, którym obecność przedstawicieli mediów i niepochlebne relacje mogłyby utrudnić życie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Monika Sewastianowicz
18.11.2021
Administracja publiczna
Po sześciu latach od wprowadzenia obowiązku, tylko niespełna 2 procent gmin przyjęło uchwały krajobrazowe, które mają przeciwdziałać chaosowi reklamowemu w przestrzeni publicznej - wynika z danych ministerstwa rozwoju i technologii. Zdaniem samorządowców, podejmowaniu takich uchwał nie sprzyja niestabilne prawo, a także brak skutecznych narzędzi do egzekwowania regulaminów.
Robert Horbaczewski
18.11.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Sejm wprowadził w środę senackie poprawki do Prawa o ruchu drogowym. Chodzi m.in. o zmianę zwiększającą limit na wsparcie budowy obwodnic miast w ciągach dróg wojewódzkich. W Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg będzie znajdzie się więcej pieniędzy. Zwiększenie środków może przekroczyć 2 mld zł.
Krzysztof Koślicki
17.11.2021
Drogi Administracja publiczna

Nowelizacja ustawy o NBP uchwalona

Finanse publiczne Administracja publiczna Finanse
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o Narodowym Banku Polskim. Ustawa przewiduje, że minister sprawiedliwości, po konsultacji z prezesem Narodowego Banku Polskiego, będzie określał tryb zatrzymywania fałszywych pieniędzy. Za nowelizacją zagłosowało 230 posłów, przeciw było 140, 63 wstrzymało się.
Krzysztof Koślicki
17.11.2021
Finanse publiczne Administracja publiczna Finanse
Sejm uchwalił w środę przepisy, które przyznają osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych prawa do jednorazowego świadczenia pieniężnego. Wyniesie ono trzy tysiące złotych. Za ustawą z poprawkami opowiedziało się 437 posłów, nikt nie był przeciw, 3 posłów wstrzymało się od głosu.
Krzysztof Koślicki
17.11.2021
Administracja publiczna Finanse

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową na przyszły rok

Finanse publiczne Administracja publiczna
Sejm uchwalił w środę ustawę okołobudżetową na 2022 r. Ma ona bezpośredni związek z przyszłoroczną ustawą budżetową. Za ustawą głosowało 230 posłów, przeciw było 205, nikt się nie wstrzymał od głosowania. Sejm wprowadził także poprawki rekomendowane przez Komisję Finansów Publicznych, które zostały zgłoszone podczas drugiego czytania ustawy.
Krzysztof Koślicki
17.11.2021
Finanse publiczne Administracja publiczna
Sejm przyjął w środę przepisy, które przewidują rekompensatę dochodów utraconych przez gminy w 2018 roku w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Koszty rekompensat oszacowano na 524,43 miliony złotych. Pieniądze na rekompensaty będą pochodzić z rezerwy celowej w budżecie państwa.
Krzysztof Koślicki
17.11.2021
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Jak zabezpieczyć system energetyczny przed cyberatakami? Tego dotyczą zainicjowane przez unijne instytucje konsultacje społeczne w sprawie kodeksu sieciowego dotyczącego cyberbezpieczeństwa. Mają one na celu ustanowienie europejskiego standardu cyberbezpieczeństwa transgranicznych przepływów energii elektrycznej.
Krzysztof Sobczak
17.11.2021
Prawo gospodarcze RODO
Z przepisów prawa nie można wyprowadzić obowiązku gminy do budowy urządzeń wodociągowo - kanalizacyjnych. Nie można też uznać, że właścicielom nieruchomości przysługuje jakiekolwiek roszczenie, którego istotą jest prawo żądania wykonania sieci. Jeśli więc nie ma warunków dla realizacji obowiązku zapewnienia dostaw wody, to gmina nie musi jej dostarczać w inny sposób. 
Dorian Lesner
17.11.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Skoro korzystaliśmy już z art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego w sytuacji zagrożeń istniejących setki kilometrów od granic Polski, podczas aneksji Krymu i działań Rosji w 2014 roku, to tym bardziej powinniśmy uruchomić ten artykuł w sytuacji, która dotyczy bezpośrednio granicy Polski. Nasz rząd powinien dążyć do umiędzynarodowienia obecnego kryzysu na granicy z Białorusią.
Robert Horbaczewski
17.11.2021
Administracja publiczna
Pracujący w wojskowych komisjach lekarskich lekarze oraz personel medyczny, będą więcej zarabiać. Tak wynika z założeń wpisanych do wykazu prac legislacyjnych rządu. Ile wyniosą podwyżki jednak nie wiadomo. Mają zachęcić lekarzy i średni personel medyczny do podejmowania pracy w powiatowych i wojewódzkich komisjach.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
17.11.2021
Zawody medyczne
Centralizacja oświaty, bat na dyrektora i koniec z jakościowym podejściem do oświaty - tak związkowcy i dyrektorzy oceniają nowe pomysły MEiN, które dotyczą przyznania kuratorom dodatkowych uprawnień. Teraz projekt noweli ustawy - Prawo oświatowe trafi do Sejmu, we wtorek przyjęła go Rada Ministrów.
Monika Sewastianowicz
16.11.2021
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Agencji Mienia Wojskowego. Nowela rozszerza zakres zadań własnych Agencji Mienia Wojskowego, który zostanie uzupełniony o organizację przedsięwzięć związanych z promocją Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym pokazów lotniczych.
Robert Horbaczewski
16.11.2021
Administracja publiczna
Rozszerzenie prawa do odszkodowania dla właścicieli terenów za szkody wyrządzone przez dziką zwierzynę - to cel nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, wykonującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa została podpisana przez prezydenta i może wejść w życie.
Krzysztof Sobczak
16.11.2021
Środowisko Prawo cywilne
Przezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty trzem przedsiębiorcom, którzy jego zdaniem mogli wpłynąć na wyniki postępowań publicznych na usługi remontowo-budowlane. Składali wspólnie oferty, a następnie te korzystniejsze były wycofywane, by zamawiający był zmuszony do przyjęcia najdroższej.
Krzysztof Sobczak
16.11.2021
Zamówienia publiczne
Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził w ogłoszonym we wtorek wyroku w sprawie przeciwko Węgrom, że automatyczne odrzucenie wniosku o azyl migranta, który przybył z bezpiecznego kraju, jest niezgodne z prawem Unii. Zdaniem Trybunału niedopuszczalne jest też karanie organizacji pozarządowych wspierajacych migrantów w staraniach o ochronę międzynarodową.
Krzysztof Sobczak
16.11.2021
Administracja publiczna Prawo europejskie

MF nagradza zasłużonych dla finansów publicznych

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna
W poniedziałek w resorcie finansów wyróżniono 39 osób. Dostały specjalne odznaki „Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej”. Wręczył je minister finansów Tadeusz Kościński. Odznaki honorowe otrzymały osoby z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), specjaliści z zakresu legislacji podatkowej, budżetu, urzędów skarbowych, samorządowcy oraz osoby wskazane przez wojewodów.
Krzysztof Koślicki
16.11.2021
Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Podatnicy chętnie rezerwują terminy wizyt w urzędach skarbowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
We wtorek, 16 listopada, mija rok od uruchomienia usługi rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. W ten sposób umówiono już 4 mln 753 tys. wizyt. Miesięcznie to 400 tys. wizyt, a średni czas obsługi podatnika wynosi 14 minut. Takie dane podało serwisowi Prawo.pl Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
16.11.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Skontrolowane przez NIK dolnośląskie jednostki samorządu terytorialnego w latach 2018-2020 z naruszeniem prawa lub zasad należytego zarządzania finansami publicznymi wydały niemal 14 mln zł, czyli ok. 60 proc. skontrolowanych wydatków na modernizację oświetlenia przestrzeni publicznej. NIK podkreśla, że w działaniach gmin brakuje planowania, audytów zrealizowanych zadań i skutecznego nadzoru.
Agnieszka Matłacz
16.11.2021
Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Prąd drożeje, gminy szukają rozwiązań, także prawnych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Drogi prąd dla samorządów to wyższe koszty usług świadczonych mieszkańcom. Samorządowcy, na razie, nie myślą o restrykcyjnych oszczędnościach, bo te, jeżeli przyniosłyby efekty, to raczej krótkotrwałe. Dlatego coraz częściej inwestują w odnawialne źródła energii, optymalizują jej zużycie i szukają nowych źródeł jej pozyskiwania. Oczekują też zmian w prawie, m.in. ustawy o klastrach energii.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
16.11.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Do końca 2022 roku powstaną kolejne wzorce i standardy w drogownictwie - poinformowało ministerstwo infrastruktury. Nowe opracowania będą dotyczyć trzech pakietów tematycznych: wykonywania pomiarów, prognoz i analiz ruchu drogowego; projektowania ulic i dróg zamiejskich oraz określania nośności użytkowej mostów i wiaduktów.
Robert Horbaczewski
15.11.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Ministerstwo cyfryzacji zapowiada, że pod koniec listopada 2021 r. przeanalizuje deklaracje dostępności wybranych stron internetowych podmiotów publicznych. To potrzebne, bo obecnie tylko połowa z nich spełnia minimalne wymagania. Jednocześnie resort chce znowelizować przepisy ustawy o dostępności cyfrowej, aby usunąć niejednoznaczne zapisy, i takie, których nie można wyegzekwować.
Robert Horbaczewski
15.11.2021
Administracja publiczna Prawo AI
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział, że przygotowywana ustawa w sprawie strefy przygranicznej uwzględni prawo do wykonywania zawodu i przekazywania informacji przez dziennikarzy. Będą oni mogli tam przebywać na zasadach określonych przez Straż Graniczną, a z tej możliwości będą mogły korzystać redakcje mediów o zasięgu ogólnopolskim.
Krzysztof Sobczak
13.11.2021
Administracja publiczna
Dziecko cudzoziemców urodzone na terytorium RP otrzymuje akt urodzenia. Nie powoduje to jednak automatycznej legalizacji jego pobytu w Polsce. Rodzice małoletniego w zależności od swojego statusu pobytu powinni również uregulować kwestię pobytu dziecka - pisze Karol Wysocki z JP Business Law Firm. Urodzenie w Polsce nie powoduje również automatycznego nabycia polskiego obywatelstwa.
Karol Wysocki
13.11.2021
Administracja publiczna