Od stycznia 2020 roku rodzic uzyska miejsce w żłobku dopiero po okazaniu wpisu w książęce zdrowia dziecka o dokonanych szczepieniach. Tak zadecydowali warszawscy radni na ostatniej listopadowej sesji Rady Miasta. Zmian w żłobkach będzie więcej - wzrośnie dzienna stawka żywieniowa i zmienią się regulacje dotyczące obecności dzieci.
Agnieszka Matłacz
02.12.2019
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń
Organ wykonawczy gminy nie ma jakiejkolwiek kompetencji do powołania rady kobiet o charakterze opiniodawczym i konsultacyjnym. Takie upoważnienie ma wyłącznie rada gminy – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, który podzielił stanowisko wojewody w sprawie zarządzenia burmistrza Iławy.
Robert Horbaczewski
02.12.2019
Samorząd terytorialny
Według założeń rządu wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2020 roku ma być na poziomie 106,0 proc. Eksperci podkreślają jednak, że to nie rekompensuje wieloletniego mrożenia wzrostu płac i może oznaczać kolejny odpływ urzędników do sektora prywatnego. Konsekwencje tego zjawiska odczują wszyscy - spadnie bowiem jakość usług.
Paweł Żebrowski
02.12.2019
Finanse samorządów Administracja publiczna Prawo pracy
Nie trzeba zmieniać Konstytucji, wystarczy uchylić immunitet prezesowi Najwyższej izby Kontroli w razie podejrzenia naruszenia przez niego prawa. Do tego potrzebny jest wniosek Prokuratora Generalnego o ukaranie złożony marszałek Sejmu - sugerują prawnicy. Pozwala na to art. 206 Konstytucji i ustawa o NIK.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.12.2019
Prawo karne Prawnicy Administracja publiczna
Miłosz Skaza i Jan Rosa - zespół uczniów z Technikum Informatycznego Szczecińskiego Collegium Informatycznego pod opieką Dawida Bąka zwyciężył w konkursie Bezpieczeństwa Internetowego "153+1" dla uczniów szkół ponadpodstawowych, zorganizowanym przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości i Biuro Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Sprawiedliwości
Krzysztof Sobczak
30.11.2019
Szkoła i uczeń Nowe technologie

Najbardziej ekologiczna szkoła jest w Markach

Środowisko Budownictwo Zarządzanie oświatą
Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne (MCER) w podwarszawskich Markach to najbardziej zaawansowany ekologicznie obiekt użyteczności publicznej w Polsce. Od września działają w nim już część edukacyjna, w której mieści się szkoła podstawowa, biblioteka, oraz zewnętrzne obiekty sportowe. Oddano własnie do użytku kolejne części obiektu.
Krzysztof Sobczak
30.11.2019
Środowisko Budownictwo Zarządzanie oświatą
Ojciec, który nie mieszka z dzieckiem i uchyla się od płacenia zasądzonych przez sąd świadczeń alimentacyjnych nie może zostać automatycznie uznany za osobę uprawnioną do zasiłku rodzinnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że w takiej sytuacji rodzic nie tworzy z członkami rodziny wspólnoty dochodowej.
Dorian Lesner
30.11.2019
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Mimo pewnego postępu prawa zwierząt wciąż nie są w naszym kraju dostatecznie chronione, a kolejne próby wprowadzania potrzebnych zmian legislacyjnych natrafiają czasem na irracjonalny opór - mówi adwokat Karolina Kuszlewicz, autorka książki "Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik.
Krzysztof Sobczak
30.11.2019
Prawo karne Prawnicy

Sprawa Banasia trafiła do prokuratury, ale dymisji nie ma

Prawo karne PIT Administracja publiczna
Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało w piątek do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli. - Zawiadomienie jest wynikiem kontroli jego oświadczeń majątkowych prowadzonej przez Biuro - napisano w komunikacie. Jednak wbrew oczekiwaniom prezesa PiS, Banaś nie podał się do dymisji.
Krzysztof Sobczak
29.11.2019
Prawo karne PIT Administracja publiczna
Na czym polega prawo do czystego środowiska? O rozstrzygnięcie takiego zagadnienia prawnego Sąd Okręgowy w Gliwicach zwróci się do Sądu Najwyższego. Problem powstał w czasie badania w II instancji sprawy mieszkańca Rybnika, który wystąpił przeciw Skarbowi Państwa do sądu, ponieważ w jego mieście smog praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie i życie.
Krzysztof Sobczak
29.11.2019
Środowisko Administracja publiczna
Właśnie ruszył pilotaż kolejnych dwóch modułów bazy danych o odpadach. Kilkadziesiąt tysięcy zarejestrowanych w niej podmiotów może zacząć sprawdzać, jak system działa. Wersja testowa jest dostępna publicznie.
Jolanta Ojczyk
29.11.2019
Środowisko
Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałek 2 grudnia br. podejmie uchwałę w sprawie odmowy wpisania do akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka, którego rodzicami są dwie kobiety lub dwóch mężczyzn. Na tle tego problemu w konflikcie pozostają dwie wartości: dobro dziecka i porządek prawny RP.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2019
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała, że podczas czwartkowego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezesa partii Mariusza Kamińskiego z prezesem Najwyższej Izby Kontroli Marianem Banasiem, zostało wyrażone oczekiwanie, aby szef NIK podał się do dymisji.
Krzysztof Sobczak
28.11.2019
Administracja publiczna
Inwestor chciał wybudować wieżę telekomunikacyjną, co spotkało się ze sprzeciwem sąsiadów, którzy wskazywali, że planowane przedsięwzięcie wpłynie na spadek cen gruntów na tym terenie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku jednak uznał, że wahania wartości nieruchomości nie warunkują udzielenia pozwolenia na budowę.
Dorian Lesner
28.11.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Potrzebna jest debata na temat całościowego systemu wynagradzania nauczycieli, poprawy jakości oświaty, skorelowana z dyskusją dotyczącą awansu zawodowego nauczycieli. Dzisiaj już sama dyskusja o płacach nauczycielskich nie wystarczy - uważa minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Podjęcie prac w tym zakresie zapowiedział w środę
Hanna Hendrysiak
27.11.2019
Finanse samorządów
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje ustanowienie pełnomocnika rządu ds. praw człowieka. Do głównych zadań pełnomocnika, którym będzie jeden z wiceministrów w tym resorcie, ma m.in. należeć inicjowanie i koordynowanie działań z zakresu ochrony praw człowieka.
Krzysztof Sobczak
27.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Trwają prace nad zmianami w ustawie o działach administracji rządowej - poinformował w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak dodał, powinna ona powstać w ciągu kilku tygodni, ale wymaga to wysiłku, ponieważ zmiany dotyczą stu kilkudziesięciu innych ustaw.
Krzysztof Sobczak
27.11.2019
Administracja publiczna
W środę Rada Ministrów przyjmie rozporządzenie, które ustanowi pełnomocnika rządu do spraw polityki demograficznej - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. O tym, kto obejmie to stanowisko, mamy dowiedzieć się w ciągu najbliższych dni, kandydat jest już wybrany.
Agnieszka Matłacz
27.11.2019
Administracja publiczna
By nowe prawo zamówień publicznych zadziałało, muszą je stosować kompetentni urzędnicy. Niskie zarobki nie przyciągną osób o wysokich kwalifikacjach. Te wolą pracować o wykonawców, bo dostają średnio o kilkaset wyższą  pensję za mniejszą odpowiedzialność. Taki obraz sytuacji przynosi raport o stanie kadr zajmujących się przetargami.
Jolanta Ojczyk
27.11.2019
Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Brakuje źródeł wiedzy z zakresu pomocy społecznej – nie ma interpretacji przepisów prawnych, wytyczne ministerstwa są tylko sugestiami, jak można postąpić i nie są dostosowane do orzecznictwa sądów. Pracownicy czują się pozostawieni sami sobie, ale ponoszą odpowiedzialność za swoje decyzje, również finansową.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.11.2019
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego wybrała we wtorek w Strasburgu Wojciecha Wiewiórowskiego, na stanowisko Europejskiego Inspektora Ochrony Danych. Decyzją zajmie się teraz Konferencja Przewodniczących PE, w skład której wchodzą liderzy grup politycznych oraz szef PE, a Polaka poparły już kraje członkowskie w ramach Rady UE.
Krzysztof Sobczak
26.11.2019
RODO Prawo unijne
Nie wszystkie z wszystkie z 329 spółek Skarbu Państwa, które były w poprzedniej kadencji były nadzorowane przez ministerstwa, przejdą pod nadzór nowego ministerstwa aktywów państwowych. Ale jak informuje jego szef Jacek Sasin, które nie będą tym objęte. - Prawie wszystkie, bo jeszcze w tej chwili dyskutujemy pewne pojedyncze sprawy - poinformował.
Krzysztof Sobczak
25.11.2019
Administracja publiczna Spółki
Były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł będzie wojewodą mazowieckim, były senator Łukasz Mikołajczyk wielkopolskim, Tobiasz Bocheński łódzkim, a były poseł Lech Sprawka lubelskim. Ich poprzednicy zostali odwołani ze stanowisk, ponieważ zostali wybrani do Sejmu.
Krzysztof Sobczak
25.11.2019
Administracja publiczna
Pracownicy socjalni pracują w złych warunkach, ich wynagrodzenia są niskie, co obok braku możliwości awansu i częstych zmian prawa demotywuje, powodując braki kadrowe. Tymczasem według ekspertów problemów społecznych nie rozwiąże się przy pomocy świadczeń, wiele rodzin wychodzi z ubóstwa, ale te statystyki będą rosły.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2019
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Ustalenie i zmiany nazw miejscowości oraz inne nowe regulacje na terenie dziesięciu województw przewiduje projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. O modyfikacje wnioskowały rady gmin.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2019
Samorząd terytorialny
Mieszkańcy Bałtowa (Świętokrzyskie) w przeprowadzonym w niedzielę referendum opowiedzieli się za odwołaniem rady gminy przed upływem kadencji. Ma to zakończyć konflikt trwający od ubiegłorocznych wyborów pomiędzy wybraną wtedy radą a wójtem gminy.
Krzysztof Sobczak
25.11.2019
Samorząd terytorialny
Subwencja oświatowa wzrośnie w przyszłym roku o 6 proc., więc samorządy nie powinny narzekać na brak funduszy na finasowanie szkół - przekonuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tego wzrostu nie negują samorządowcy, tylko zwracają uwagę, że konieczne wydatki na ten cel rosną jeszcze szybciej.
Krzysztof Sobczak
25.11.2019
Finanse samorządów
Wykazanie umocowania do złożenia oferty często wymaga posłużenia się pełnomocnictwem. Nierzadko takie pełnomocnictwo budzi wątpliwość zamawiającego, który wzywa wówczas do złożenia prawidłowego umocowania. Wykonawcy miewają natomiast problem z okazaniem dokumentu podpisanego przed datą złożenia oferty - pisze Piotr Nepelski, radca prawny z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.
Piotr Nepelski
25.11.2019
Zamówienia publiczne

Audyt ma ostrzegać kierownika jednostki, co wymaga poprawy

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Audyt wspiera szefa instytucji poprzez zapewnienie, że konkretny obszar działalności działa prawidłowo lub ostrzega, że coś wymaga poprawy. Co ważne, audytor wewnętrzny może to zrobić przed weryfikacjami kontroli zewnętrznych, których skutki mogą być po prostu nieprzyjemne – mówi Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
Hanna Hendrysiak
25.11.2019
Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Związek Nauczycielstwa Polskiego przyjął podczas zakończonego w sobotę 42. Krajowego Zjazd Delegatów uchwałę o podjęciu inicjatywy obywatelskiej dotyczącej powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Związek chce też zmian w finansowaniu oświaty.
Krzysztof Sobczak
23.11.2019
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski