Prawo.pl

Związek gmin chce pilnych zmian w Programie Inwestycji Strategicznych

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Z powodu drastycznych podwyżek cen Związek Gmin Wiejskich RP chce zmian w Programie Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu. Postuluje m.in. wydłużenie ważności promes w ramach pierwszego naboru wniosków, wprowadzenie możliwości ograniczenia zakresu zadania objętego uzyskaną promesą oraz zmiany w częstotliwości płatności za realizację inwestycji.
Robert Horbaczewski
11.04.2022
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym, której projekt trafił do konsultacji społecznych, ma zlikwidować luki w przepisach – w tym te, dotyczące postępowania w sprawie nadania stopnia doktora. Dodany zostanie m.in. przepis dotyczący procedury odwoławczej, jednak nowelizacja nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Wciąż np. nie będzie jasne czy konieczne jest wydanie pozytywnego aktu wszczęcia postępowania oraz co należy robić w ramach preprocedury.
Monika Sewastianowicz
11.04.2022
Szkolnictwo wyższe
Do Sejmu trafił firmowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt zmian w Konstytucji, który ma umożliwić odbieranie majątków za wspieranie wojny. Abstrahując od szans na powodzenie tego przedsięwzięcia, którego opozycja raczej nie poprze, proponowana konstrukcja jest tak nieudolna, że nie bardzo wiadomo, komu będzie odbierany majątek i na jakie cele się go przeznaczy.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz
11.04.2022
Ukraina

Niepełnosprawny uchodźca musi mieć polskie orzeczenie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina
Na razie uchodźcy z niepełnosprawnościami zgłaszający się do ośrodków pomocy społecznej odsyłani są do powiatowych i miejskich zespołów ds. orzekania. Najpierw muszą bowiem wystąpić o polskie orzeczenie o niepełnosprawności. Problemów jest jednak wiele, bo wcześniej muszą mieć i tak numer PESEL. Do tego dochodzi często brak dokumentacji medycznej lub jej tłumaczenia na polski.
Beata Dązbłaż
09.04.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

KE już potrąca kary za Turów i Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Komisja Europejska zdecydowała w piątek o potrąceniu z unijnych funduszy dla Polski 69 mln euro kar naliczonych za niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN (suma kar wynosi już 157 mln euro). Wcześniej Komisja potrąciła już 45 mln euro z środków dla Polski za kopalnię niewykonanie postanowienia dotyczącego kopalni Turów (cała kara to ponad 68 mln euro)".
Krzysztof Sobczak
08.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Do projektu rządowej ustawy o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji na Ukrainę trafiła poprawka w sprawie zakazu stosowania, używania lub propagowania symboli, lub nazw wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Poprawkę zaakceptowały połączone Komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Finansów Publicznych. Za złamanie zakazu ma grozić dwa lata więzienia.
Robert Horbaczewski
08.04.2022
Prawo karne Ukraina
Samorządy będą mogły pomagając uchodźcom skorzystać ze środków z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych i funduszu gromadzonego ze sprzedaży alkoholu w małych opakowaniach w ramach tzw. podatku cukrowego. Taką poprawkę Lewicy przyjął Sejm nowelizując specustawę o pomocy obywatelom Ukrainy.
Robert Horbaczewski
08.04.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Ukraina
W piątek prezydent Andrzej Duda powołał Waldemara Budę na stanowisko ministra rozwoju i technologii. Nowy szef resortu rozwoju był dotąd wiceministrem funduszy i polityki regionalnej. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz pełnomocnika rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego.
Prawo.pl
08.04.2022
Administracja publiczna
Obywatele Ukrainy legalnie przebywający w Polsce będą mogli być zatrudniani w strukturach administracji samorządowej oraz w strukturach administracji rządowej, bez konieczności posiadania znajomości języka polskiego potwierdzonej określonym dokumentem. Taką zmianę zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przyjęta przez Sejm.
Robert Horbaczewski
08.04.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Psychologowie z Ukrainy będą mogli do 24 sierpnia 2023 roku, czyli przez 18 miesięcy od 24 lutego, świadczyć usługi obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Polski, w tym udzielać świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Taką możliwość przewiduje nowelizacja specustawy, którą uchwalił Sejm.
Jolanta Ojczyk
08.04.2022
Opieka zdrowotna Ukraina

Dwa miliony nowych mieszkańców to więcej śmieci - kto za nie zapłaci?

Samorząd terytorialny Odpady Finanse samorządów Ukraina
Około dwa miliony uchodźców przybyłych z Ukrainy to również problemy samorządów z rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów komunalnych. Tym bardziej, że jeszcze przed kryzysem uchodźczym, wiele miast i gmin nie mogło dopiąć gospodarki śmieciowej. Samorządy dopominają się o rozwiązania systemowe, bo specustawa, która szeroko reguluje kwestie uchodźcze, o tym problemie milczy.
Robert Horbaczewski
08.04.2022
Samorząd terytorialny Odpady Finanse samorządów Ukraina

Zbiornik dla podatku od nieruchomości może być budowlą, ale tylko wyjątkowo

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Wciąż jest problem z opodatkowaniem budowli, a niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący zbiorników mógł go rozwiązać, ale niestety rodzi on kolejne wątpliwości. NSA orzekł, że w wyjątkowych przypadkach zbiornik dla potrzeb podatku od nieruchomości może być kwalifikowany jako budowla. Eksperci do takiej interpretacji mają jednak szereg zastrzeżeń.
Krzysztof Koślicki
08.04.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Proponowana przez rząd podwyżka minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia nie obejmie pracowników administracyjnych, informatyków, elektryków i pozostałego personelu pomocniczego. Dyrektorzy szpitali zwracają uwagę, że tak nie może być, bo bez nich system nie jest w stanie funkcjonować. Z powodu inflacji i braku podwyżek wycen świadczeń, szpitalom będzie trudno znaleźć pieniądze na podwyższenie pensji.
Jolanta Ojczyk
08.04.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia w miejsce Sławomira Gadomskiego został powołany dr Marcin Martyniak. Nowy wiceminister wcześniej był szefem gabinetu politycznego Adama Niedzielskiego. Ukończył zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim.
Jolanta Ojczyk
07.04.2022

Rząd obstaje przy rekompensacie subwencją utraconych przez samorządy wpływów z PIT

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Kolejna tura rządowo – samorządowych rozmów na temat projektu nowelizacji ustawy o PIT na razie nie przyniosła rozstrzygnięć. Żadna ze stron nie chce zmienić swojego stanowiska w kwestii zasadniczej, a mianowicie formy rekompensaty samorządom utraconych dochodów. Wiceminister finansów Sebastian Skuza nie wyklucza rozmów w sprawie propozycji przyznania JST udziałów w PIT płaconym w formie ryczałtu.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
07.04.2022
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Rozpoczyna się sezon turystyczny, a urzędy są zawalone wnioskami paszportowymi. Choć 27 marca br. miały wejść w życie przepisy ustawy dotyczące dokumentów paszportowych, które dają obywatelom możliwość zarejestrowania się na stronach internetowych urzędów i złożenia wniosku on-line. Termin obowiązywania nowych przepisów jednak przesunięto w związku ze specustawą ukraińską.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.04.2022
Administracja publiczna

NIK: W pandemii w urzędach, zamiast cyfrowych rozwiązań króluje papier

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Zwykłe skrzynki podawcze, a nie narzędzia cyfrowe były w czasie epidemii COVID-19 podstawową formą kontaktu petentów z administracją samorządową w Zachodniopomorskiem. Zaledwie 10 proc. usług świadczono w formie elektronicznej. Urzędnicy z połowy skontrolowanych urzędów korzystali podczas pracy zdalnej z prywatnych komputerów, ale tylko w jednym z nich uregulowano zasady rozliczania związanych z tym kosztów wynika z kontroli NIK.
Robert Horbaczewski
07.04.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Gminy podejmują uchwały o pomocy Ukraińcom, ale czy wojewoda zwróci wydatki?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Część jednostek samorządu terytorialnego ma wątpliwości dotyczące uchwał w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy. Obawiają się, że przyjęcie takiego aktu prawa miejscowego spowoduje, że wojewoda nie będzie chciał refundować poniesionych na ten cel wydatków. Zwłaszcza jeżeli zakres pomocy samorządowej będzie się pokrywał z zakresem przypisanym przez ustawodawcę wojewodzie.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
07.04.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
W sprawach dotyczących wypłaty świadczenia z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia uciekinierom wojennym z Ukrainy nie wydaje się decyzji administracyjnych, ani nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Sporne sprawy rozstrzygnie sąd powszechny. Takie doprecyzowanie przepisów znalazło się w projekcie nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, nad którą pracuje Sejm.
Robert Horbaczewski
06.04.2022
Samorząd terytorialny Ukraina
W Systemie Informacji Prawnej LEX pojawił się nowy, bezpłatny moduł LEX Sytuacje Nadzwyczajne. W jednym miejscu gromadzi on profesjonalną informację prawną i branżową o zmianach legislacyjnych związanych z pomocą obywatelom Ukrainy oraz walką z Covid-19, w tym najnowsze artykuły z serwisu Prawo.pl.
Jolanta Ojczyk
06.04.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Uchodźcy z Ukrainy, którzy legalnie od 24 lutego przebywają na terenie Polski będą mogli skorzystać z ogłoszonego w ubiegłym roku rządowego programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, który finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego – dowiedzieliśmy się w ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Problemem jest, że środków na ten cel, pomimo zwiększenia w tym roku puli, jest wciąż za mało.
Beata Dązbłaż
06.04.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina
Organ nie może odmówić stronie wydania odpisu lub kopii dokumentu z akt, powołując się na to, że już kiedyś to zrobił. Uzasadnieniem negatywnego rozstrzygnięcia nie jest też ilość spraw, którą zainicjował wnioskodawca. Organ ma możliwość odmowy ponownego udostępnia akt, dopiero w przypadku stwierdzenia nadużywania prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Dorian Lesner
06.04.2022
Administracja publiczna Policja
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma opóźnienia w rozpoznawaniu wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Są sygnały, że osoby, które złożyły wnioski już 1 stycznia 2022 roku, do dziś nie dostały pieniędzy, a urzędnicy, do których się zwracają, każą się im uzbroić w cierpliwość. To skutek dodawania Zakładowi kolejnych zadań, bez odpowiedniego wzmocnienia kadrowego i finansowego.
Grażyna J. Leśniak
06.04.2022
Pomoc społeczna Domowe finanse
Umożliwienie zarządcy drogi wejścia na teren cudzej nieruchomości objętej decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach w celu prowadzenia prac przygotowawczych również bez zgody właściciela lub użytkownika wieczystego - przewiduje projekt noweli ustawy o realizacji inwestycji drogowych.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.04.2022
Samorząd terytorialny Nieruchomości
Związek Powiatów Polskich choć nie neguje samego wzrostu minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, to sprzeciwia się ich wprowadzaniu w sytuacji, kiedy środki subwencji oświatowej na rok 2022 nie przewidują pełnego pokrycia wydatków na ten cel. Domaga się więc od ministra edukacji wskazania konkretnych źródeł finansowania podwyżek.
Robert Horbaczewski
05.04.2022
Finanse samorządów
Przedstawiciele Porozumienia Autyzm-Polska zrzeszającego 30 organizacji domagają się utworzenia specjalistycznych ośrodków wsparcia dla dorosłych z najcięższymi przypadkami autyzmu. W opinii organizacji, takich placówek powinno być 15-20 w każdym województwie. Trwa właśnie kampania pod hasłem „Autyzm. Nie możemy czekać”, która będzie miała miejsce przez cały kwiecień – miesiąc Świadomości Autyzmu.
Katarzyna Redmerska
04.04.2022
Opieka zdrowotna

Oprogramowanie z Rosji i Białorusi może być niebezpieczne

Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO Ukraina
W związku z wojną w Ukrainie rośnie ryzyko związane z używaniem oprogramowania komputerowego pochodzącego z Federacji Rosyjskiej bądź Białorusi. Ostrzega przed tym Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Spośród przesłanek, które mogą wpłynąć negatywnie na użytkowanie produktów są problemy z aktualizacją, czy brak wsparcia technicznego produktów.
Regina Skibińska
04.04.2022
Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO Ukraina
Środki z Funduszu Pomocowego utworzonego na podstawie specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy powinny być ujmowane w budżetach samorządów. Należy je klasyfikować jako wpływy z różnych dochodów lub środki na dofinansowanie zadań własnych pozyskane z innych źródeł – informuje Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych.
Robert Horbaczewski
04.04.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Ukraina
Rok produkcji lub rodzaj paliwa będzie podstawą prawa do wjazdu do stref czystego transportu, tam gdzie zostaną one ustanowione. Zero i niskoemisyjne pojazdy będą mogły "legitymować się" specjalną naklejką, której wzór ogłosiło właśnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nalepkę trzeba będzie umieszczać w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu.
Krzysztof Sobczak
04.04.2022
Środowisko

Rząd coraz bardziej przejmuje finansowanie samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład
Kolejna w ciągu ostatnich czterech lat obniżka podatku dochodowego od osób fizycznych powoduje, że ciężar finansów samorządowych przesuwa się niebezpiecznie z dochodów własnych na dochody subwencyjne i dotacyjne. W ocenie samorządowców zagraża to realizacji bieżących zadań oraz autonomii finansowej gmin, powiatów i województw samorządowych. Coraz bardziej utrudnia też planowanie budżetowe.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
04.04.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład