Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego otrzymał 834 mln zł unijnych funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego na projekty dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego regionu oraz poprawy jego potencjału turystycznego. NIK sprawdziła, jak przebiegała ich realizacja. Mimo pewnych nieprawidłowości, ogólna ocena działań samorządów i urzędu marszałkowskiego jest pozytywna.
Agnieszka Matłacz
25.09.2020
Samorząd terytorialny
Czy karty praw rodziny można wrzucać do jednego worka z uchwałami o strefach wolnych od LGBT? Wspierają rodziny, są "pro", nie ma w nich mowy o LGBT – mówią samorządowcy. Wprost nie ma, bo są sprytnie pisane, to „cwaniactwo legislacyjne”, a samorząd nie ma prawa określać, co jest rodziną – mówią przeciwnicy. A chodzi o pieniądze, których mogą nie dostać samorządy.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.09.2020
Samorząd terytorialny Prawo unijne

Wczesne wspomaganie dzieci wymaga kompleksowych działań

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Budowanie koalicji międzysektorowej na rzecz wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny – pod takim hasłem odbywa się zaplanowana na 24 i 25 września br. z inicjatywy ministerstwa edukacji międzynarodowa e-konferencja. - Chcemy zespolić aktywności różnych resortów, a także specjalistów i praktyków - mówił minister Dariusz Piontkowski.
Krzysztof Sobczak
24.09.2020
Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Wzrost płatności bezgotówkowych i zwiększenie zainteresowania aplikacją mobilną zaobserwowała w ostatnich miesiącach Poczta Polska. Celem Poczty jest też zapewnienie klientom świadczenia jak największej liczby usług, z których będą mogli korzystać bez wychodzenia z domu.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.09.2020
Administracja publiczna

Szefowie urzędów i samorządy muszą same sfinansować wzrost płacy minimalnej

Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy
Podniesienie płacy minimalnej w 2021 r. do 2800 zł zwiększy wydatki pracodawców z sektora publicznego zatrudniających pracowników otrzymujących wynagrodzenie na poziomie minimalnym za pracę o 1.168,5 mln zł. W tym wydatki budżetu państwa wzrosną o 732,8 mln zł, a jednostek samorządu terytorialnego – o 435,8 mln zł. Rząd nie da na to jednak pieniędzy.
Grażyna J. Leśniak
24.09.2020
Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy

Prezes PiS ma wejść do rządu, by nadzorować sprawiedliwość i służby

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prokuratura
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ma wejść w skład Rady Ministrów i jako szef komitetu do spraw bezpieczeństwa nadzorować resort sprawiedliwości, MON oraz MSWiA. Takie informacje w środę wieczorem przekazały źródła zbliżone do rządu po kolejnym spotkaniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro.
Krzysztof Sobczak
24.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prokuratura
Miasta przeznaczają mniej pieniędzy na budżety obywatelskie - w niektórych z nich fundusze te zostały drastycznie ucięte. Wpływ na to ma pandemia i ogólna słaba kondycja finansowa samorządów. Jednak ważne jest, kiedy kwoty zostały zmniejszone przez samorządy, bo może to być uznane za sprzeczne z prawem przez organy nadzoru.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.09.2020
Czy do masy upadłości banku powinny zaliczać się pieniądze, które były wpłacone na rachunek bankowy gminy i stanowiły dofinansowanie inwestycji w ramach projektu unijnego - takie pytanie Izba Cywilna Sądu Najwyższego skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
23.09.2020
Finanse Prawo unijne

Uruchomiono samorządowy portal samorzad.gov.pl

Samorząd terytorialny Nowe technologie
Każdy samorząd może już uruchomić stronę internetową urzędu gminy lub starostwa powiatowego w Serwisie Samorządów Jednostek Terytorialnych na rządowej platformie Gov.pl. Stworzony przez resorty spraw wewnętrznych i administracji oraz cyfryzacji portal ma służyć do kontaktów z mieszkańcami i prowadzić swój BIP.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.09.2020
Samorząd terytorialny Nowe technologie
Komisja Praw Człowieka Senatu skierowała na ręce marszałka izby wyższej projekt ustawy o samorządzie gminnym. Projekt ustawy ma na celu stworzenie podstaw prawnych do utworzenia powiatowych i wojewódzkich rad seniorów, umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego dofinansowanie działalności samorządowych rad seniorów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.09.2020
Samorząd terytorialny
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże 3 tys. tabletów z dostępem do internetu 120 wybranym szkołom. To sprzęt pochodzący z puli 40 tys. komputerów, które MEN wspólnie z NASK przekaże 1600 szkołom działającym w programie OSE. Szkolne Pakiety Multimedialne to jedno z wielu działań rządu mających na celu doposażenie szkół w sprzęt komputerowy.
Krzysztof Sobczak
23.09.2020
Zasada "obowiązkowej solidarności" państw członkowskich oraz nacisk na deportacje - takie m.in. propozycje zmian w prawie dotyczącym migracji oraz unijnego systemu azylowego proponuje Komisja Europejska. Nielegalni migranci mają być odsyłani w ciągu 12 tygodni, a w rozwiązywaniu problemu mają uczestniczyć wszystkie państwa.
Krzysztof Sobczak
23.09.2020
Prawo unijne
Odciski palców będą pobierane przy składaniu wniosków o dowód osobisty. Ograniczona zostanie więc możliwość składania wniosku online. To zmiany, które Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Ministerstwem Cyfryzacji planują dla zwiększenia bezpieczeństwa dokumentów tożsamości.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.09.2020
Administracja publiczna
Trybunał Sprawiedliwości UE w orzeczeniu prejudycjalnym uznał, że prawo krajowe wprowadzające wymóg uzyskania zezwolenia na wielokrotny, krótkoterminowy wynajem mieszkania klientom zatrzymującym się przejazdem bez zameldowania, jest zgodne z prawem UE. Zdaniem TSUE uzasadnieniem jest przeciwdziałanie problemowi niedoboru mieszkań na wynajem długoterminowy.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.09.2020
Samorząd terytorialny Prawo unijne
Miasta walczą, by przez nieprecyzyjne prawo nie straciły ogromnych kwot z własnych budżetów na rzecz przedszkoli niepublicznych. Chodzi o sprawę uzupełnienia dotacji sprzed lat. Niestety, jak dotąd wykładnia jest niekorzystna dla samorządów. Z kolejną skargą kasacyjną do Sądu Najwyższego wystąpił właśnie Przasnysz.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.09.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
W sytuacji blokowania miejsca parkingowego przez wrak samochodu należącego do jednego z właścicieli lokali, istnieje możliwość odholowania takiego pojazdu na specjalny przeznaczony do tego parking. Wspólnota musi jednakże liczyć się z tym, iż nastąpi to tymczasowo na jej koszt.
Artur Ratajszczak
22.09.2020
Samorząd terytorialny
Zespół do spraw usług publicznych Rady Dialogu Społecznego pracuje nad stanowiskiem w sprawie cięć w administracji publicznej. Przypomina w nim, że przepisy tarczy antykryzysowej umożliwiające zwolnienia nie były konsultowane z Radą. I podkreśla, że reforma powinna poprzedzać analiza potrzeb kadrowych, a taka blankietowa redukcja etatów może uderzyć w pracodawców i obywateli.
Jolanta Ojczyk
22.09.2020

Publiczno-prywatny szpital w Żywcu już działa

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia
Mieszkańcy powiatu żywieckiego mogą już korzystać z nowoczesnego szpitala, który został wybudowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W placówce. której koszt budowy i wyposażenia to w sumie 220 milinów złotych, znajduje się dziewięć oddziałów szpitalnych z 380 łóżkami.
Krzysztof Sobczak
22.09.2020
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało raport o cyfryzacji podczas pandemii. Podsumowuje w nim rosnące zainteresowanie Polaków e-administracją, nowe e-usługi i kwestie bezpieczeństwa w sieci. Tym bardziej że w pandemii duża część życia przeniosła się do internetu.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.09.2020
Nowe technologie Koronawirus a prawo

Pandemia koronawirusa dobrą okazją do reorganizacji szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Pandemia zweryfikowała, które szpitale są w stanie leczyć na najwyższym poziomie i zachować ciągłość. Dlatego niezbędne jest docenianie finansowe dobrych szpitali za jakość leczenia, edukacja zdrowotna pacjentów i wprowadzanie rozwiązań teleinformatycznych - ocenili uczestnicy konferencji poświęconej jakości w ochronie zdrowia.
Katarzyna Nowosielska
22.09.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo

Problematyczne opodatkowanie parkingów na dachach budynków

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Kwestia opodatkowania podatkiem od nieruchomości parkingów, które zlokalizowane są na dachach budynków cały czas jest źródłem sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Jednoznacznego rozstrzygnięcia brak. Problem dotyczy sklepów wielkopowierzchniowych, galerii handlowych, a nawet biurowców i firm działających w branży nieruchomości komercyjnych – pisze Filip Kaplita z Deloitte.
Filip Kaplita
22.09.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Zagadnienie jakości opieki zdrowotnej  jest fundamentalną rzeczą. Jestem zwolennikiem ewolucji w systemie opieki zdrowia, a nie robienia rewolucji, z której wynikają koszty. Zagadnienie jakości powinno być tym co skoncentruje nasze działania na najbliższe lata - powiedział Adam Niedzielski minister zdrowia podczas konferencji zorganizowanej przez Wolters Kluwer.
Katarzyna Nowosielska
22.09.2020
Pacjent Opieka zdrowotna
Polska jest w czołówce państw europejskich, w których w wypadkach drogowych ginie najwięcej osób. Sytuacji nie zmienił realizowany od kilku lat Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przebiega jego realizacja. Okazuje się, że przygotowanie projektu było nierzetelne, nadzór nad jego realizacją nieskuteczny, planowanie wydatków nieefektywne, a efekty niewielkie.
Agnieszka Matłacz
22.09.2020
Administracja publiczna
Do konsultacji trafił właśnie projekt ustawy, która zlikwiduje Rzecznika Finansowego. Jego kompetencje, a także pracowników, ma przejąć prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tyle, że nie musi wszystkich. Część doświadczonych i cenionych ekspertów zamiast bronić konsumentów, może zacząć pracować dla instytucji finansowych.
Jolanta Ojczyk
22.09.2020
Rynek i konsument Finanse

Nadwyżka w ciągu roku, deficyt na koniec - prawdziwy obraz finansów samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Spadek dochodów własnych i niższa w tym roku nadwyżka to oznaki pogorszenia finansów samorządów. Na oko dobre dane z resortu finansów z półrocza nijak się mają do wyniku finansowego na koniec roku, gdy zamiast nadwyżki jest deficyt. Obraz „fałszują” dochody z zadań zleconych, jak 500 plus, które wpływają do kas gmin i natychmiast z nich wypływają.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
22.09.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Bukiel: Centralizacja NFZ i upaństwowienie szpitali do niczego dobrego nie prowadzą

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Centralizacja Narodowego Funduszu Zdrowia to droga do ochrony zdrowia jako jednego „państwowego przedsiębiorstwa”. Planowane upaństwowienie szpitali będzie kolejnym krokiem w tym kierunku. Nie wyjdzie to na dobre, zwłaszcza pacjentom, bo takimi „tworami”, jak wskazują doświadczenia z okresu PRL, trudno efektywnie zarządzać - ocenia dr Krzysztof Bukiel,
Józef Kielar
22.09.2020
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Gminy Tryńcza i Adamówka podpisały z ministerstwem pracy umowy na utworzenie na ich terenie centrów usług społecznych. Na uruchomienie 30 placówek przeznaczone zostanie 100 mln złotych. Wsparcie pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.09.2020
Pomoc społeczna
Celem programu strategicznego wsparcia miast średniej wielkości jest przygotowanie samorządowców do budowania miast, które będą świadome swojej sytuacji. Chodzi o umiejętność wykorzystywania swojego potencjału i gotowość na sprostanie nowym wyzwaniom.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.09.2020
Samorząd terytorialny

NSA: Sentencja uchwały wiąże WSA, uzasadnienie niekoniecznie

Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Sentencje uchwał poszerzonego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego mają moc bezwzględnie wiążącą dla wojewódzkich sądów administracyjnych. Przełamanie ich może nastąpić tylko w wyjątkowym, określonym przepisami trybie – stwierdził 7 osobowy skład NSA, rozpatrując precedensowe zagadnienie prawne skierowane przez wrocławski WSA,
Wiesława Moczydłowska
21.09.2020
Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Petycja w sprawie homofobicznej nagonki w Polsce trafi do władz UE

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo unijne
Żądamy natychmiastowych działań! Takie oczekiwanie znajdzie się w petycji podpisanej przez 300 tys. osób z całej Europy w sprawie stref wolnych od LGBT i homofobicznej nagonki w Polsce, którą we wtorek 22 września przedstawiciele All Out i Kampanii Przeciw Homofobii złożą na ręce unijnej Komisarz ds. Równości, Heleny Dalli. 
Krzysztof Sobczak
21.09.2020
Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo unijne