Konwencja antyprzemocowa - nie do końca przestrzegamy, a chcemy wypowiadać

Prawo karne Prawo rodzinne

Polskie władze od lat nie kryją niechęci do konwencji antyprzemocowej, od miejsca jej przyjęcia nazywanej stambulską. Teraz o wypowiedzenie umowy zabiega "Ordo Iuris" i Marek Jurek.Tymczasem zapisom dokumentu polskie prawo zawdzięcza wiele narzędzi realnie chroniących ofiary przemocy.

16.07.2020

SN: Można wykorzystać dowody z procesu rozwodowego w celu skazania męża

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli w sprawie o rozwód mąż przyznał się, że maltretował żonę i groził jej pobiciem lub śmiercią, to takie dowody zebrane przez sąd cywilny mogą być wykorzystane w postępowaniu karnym. Rozwód z winy męża sąd karny wykorzystał dla poczynienia własnych, samodzielnych ustaleń, co jest prawidłowym działaniem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

15.07.2020

Tarcze antykryzysowe - dzieła społeczników czy lobbystów?

Prawo karne Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Tylko jeden lobbysta reprezentujący branżę zarządzania wierzytelnościami uczestniczył w posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych rozpatrującej poprawki Senatu do tarczy 3 – ustaliło Prawo.pl. Znaczna część rozwiązań wprowadzonych tarczami antykryzysowymi to - jak twierdzi resort rozwoju – propozycje innych ministerstw i realizacja propozycji zgłaszanych przez stronę społeczną. O lobbingu nie ma mowy.

14.07.2020

Trybunał Konstytucyjny po ponad roku wraca do zmian w prawie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja Kodeksu karnego z czerwca ubiegłego to prawdziwa rewolucja w polityce karnej. Przyjmowana pod hasłem walki z pedofilią, zakłada nie tylko zaostrzenie kar za zgwałcenie i zabójstwo dziecka, ale też m.in. wprowadza bezwzględne dożywocie i nowe typy przestępstw,choćby przygotowanie do zabójstwa, przyjęcie zlecenia zabójstwa. Zastępuje też próg 25. - 30. latami więzienia.

14.07.2020

Prokuratorzy nie będą ścigać antyszczepionkówców

Prawo karne Prokuratura Opieka zdrowotna

Prokuratura z Warszawy odmówiła wszczęcia postępowania przeciwko stowarzyszeniu antyszczepionkowemu za sugerowanie jakoby anestezjolodzy zabijali pacjentów. Z wnioskiem o podjęcie śledztwa wystąpił samorząd lekarski, który teraz decyzję prokuratury krytykuje i generalnie martwi się brakiem reakcji ze strony organów państwa.

13.07.2020

Samorząd walczy o wycofanie surowszych kar dla lekarzy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Naczelna Izba Lekarska domaga się uchylenia nowego przepisu zaostrzającego odpowiedzialność karną za błąd medyczny. 10 lipca br. samorząd lekarski przekazał do resortu sprawiedliwości swoje propozycje dotyczące kierunku oczekiwanych zmian w kodeksie karnym w celu powstania rządowej inicjatywy legislacyjnej ponownej nowelizacji kodeksu karnego.

12.07.2020

Kasacja ministra sprawiedliwości w sprawie usiłowania zabójstwa informatyka

Prawo karne

Kara 15 lat więzienia za zabójstwo młodego informatyka - to zdaniem Ministra Sprawiedliwości prokuratora generalnego kara rażąco za niska. Nie zgadzając się z orzeczeniem minister Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kasację na niekorzyść recydywisty. Zamach spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu i brak możliwości zarobkowania.

11.07.2020

CERT Polska: Uwaga na oszustwa w internecie 

Prawo karne Nowe technologie RODO

Oszustwa, kradzież danych i wyłudzanie pieniędzy to najczęstsze incydenty w sieci, zgłoszone w 2019 roku do CERT Polska w NASK. Z opublikowanego właśnie raportu wynika, że przestępcy na cel wzięli zwłaszcza profile na portalach społecznościowych. Specjalistów niepokoi również m.in. rosnąca liczba e-maili wywołujących fałszywe alarmy bombowe.

11.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Adwokat odpowiada za swego wspólnika, który za usługę oferował laptop

Prawo karne Prawnicy

Adwokata obowiązuje zakaz reklamy oraz zakaz pozyskiwania klientów sprzeczny z godnością zawodu, a zwłaszcza oferowania klientom bonusów czy prezentów. Nawet jeśli taką premię proponuje wspólnik z kancelarii - taki jest sens postanowienia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Utrzymano więc karę pieniężną za przewinienie, choć była ona wadliwie wyliczona.

11.07.2020

Urażeni w kampanii wyborczej mogą ścigać trolli, pomijając tajemnicę telekomunikacyjną

Prawo karne Prawo cywilne RODO

W czasie kampanii wyborczej sympatycy kandydatów na prezydenta przerzucali się inwektywami w sieci, najczęściej anonimowo. Osoby dotknięte mową nienawiści mogą domagać się zadośćuczynienia w ramach ochrony dóbr osobistych, ale na przeszkodzie stoi tajemnica telekomunikacyjna. Skuteczniejsza - zdaniem prawników - jest droga karna, choć mniej elegancka.

11.07.2020

Izba Dyscyplinarna rozważa uchylenie immunitetu prokuratorowi, który nie postawił zarzutów szefowi BOR

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpoznawała 9 lipca br. w drugiej instancji na posiedzeniu niejawnym sprawę prokuratora Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Józefa G. Chodziło o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej na wniosek prokuratury z powodu przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Orzeczenie zapadnie 22 lipca br.

09.07.2020

Sąd: Zderzenie z kolumną rządową z winy kierowcy seicento

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sebastian Kościelnik, kierowca fiata seicento jest winien zderzenia z kolumną rządową, którą jechała premier Beata Szydło. Kierowca musi zapłacić po tysiąc zł nawiązki byłej premier i funkcjonariuszowi BOR. Wyrok jest nieprawomocny, a obrońca oskarżonego zapowiada złożenie apelacji. Ale zdaniem sądu także kierowca BOR złamał przepisy.

09.07.2020

Przy okazji pandemii areszty z ograniczonym prawem do obrony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oprócz przepisów prowadzących do zaostrzenia sankcji karnych, podpisem pod Tarczą 4.0. prezydent sprezentował obywatelom nowelizację art. 250 Kodeksu postępowania karnego. Przepis ten dotyczy stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego – tymczasowego aresztowania. Wprowadzone zmiany doprowadziły do znacznego ograniczenia prawa do obrony przed sądem.

09.07.2020

TSUE: Wyrok skazujący nie wystarczy, żeby wydalić cudzoziemca

Prawo karne Administracja publiczna Prawo europejskie

Decyzja o wydaleniu cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt długoterminowy nie może zostać podjęta wyłącznie w oparciu o wydane wyroki skazujące. Trzeba bowiem ustalić, czy człowiek ten stanowi rzeczywiste i dostatecznie poważne zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Należy też uwzględnić konsekwencje wydalenia dla niego oraz członków jego rodziny.

09.07.2020

Sprawa blogera z Mosiny do wznowienia?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po tym jak polski rząd przyznał się do naruszenia swobody wypowiedzi blogera ukaranego za krytykę burmistrz Mosiny i zobowiązał się do wypłacenia mu zadośćuczynienia, wspierająca go Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła o wznowienie postępowania i uniewinnienie. Decyzję podejmie Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

08.07.2020

Gdańska prokuratura oskarża autorów akcji zniesławiającej osoby LGBT

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście, jako pierwsza w Polsce, skierowała przeciwko kierowcy "homofobusa" akt oskarżenia o zniesławienie społeczności LGBT. W ocenie prawników i obrońców praw człowieka takie działania prokuratur powinny być normą. Wskazują jednak na luki w prawie, które powodują, że mowa nienawiści w takich przypadkach jest nadal bezkarna.

08.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN wydaliła ze służby prokuratora, który pił w pracy i po pracy

Prawo karne Prawnicy

Adekwatna do poziomu, stopnia społecznej szkodliwości czynów i ciężaru gatunkowego popełnionych przez niego przewinień jest kara wydalenia ze służby. Izba Dyscyplinarna uznała, że sankcja czyni zadość wymogom prewencji ogólnej i indywidualnej - orzekł Izba Dyscyplinarna SN w składzie dwóch sędziów zawodowych i ławnika.

07.07.2020

Szypulska: Molestowanie seksualne na uczelniach nadal tematem tabu

Prawo karne Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Aż 40 proc. ankietowanych studentek i studentów przyznaje, że doświadczyło molestowania. Co gorsze, często ze strony wykładowców i w przestrzeni publicznej - mówi w rozmowie z Prawo.pl Agata Szypulska, prawniczka w Zespole do spraw Równego Traktowania Biura RPO. I dodaje, że nadal brakuje jasnych i przejrzystych procedur, które mogły by temu przeciwdziałać.

06.07.2020

Policjant teraz szybciej skontroluje kierowcę

Prawo karne Policja

Od 1 lipca policjanci zyskali bezpośredni dostęp do danych o uprawnianiach kierowcy oraz motorniczego. Pozwoli to na szybszą weryfikację danych i tym samym skróci czas kontroli drogowej. A jeśli zajdzie potrzeba, funkcjonariusz od razu wygeneruje plik pdf, zawierający wyszukane dane, który może posłużyć w prowadzonej sprawie.

04.07.2020

Sędzia skazany na rok w zawieszeniu za kradzież sprzętu elektronicznego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków ogłosił w piątek wyrok skazujący na kary jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu sędziego sądu apelacyjnego Roberta W. oraz jego żonę Ewę W., oskarżonych o kradzież sprzętu elektronicznego o łącznej wartości ponad 4 tys. zł z marketów we Wrocławiu i Wałbrzychu w lutym 2017 r.

03.07.2020