Chodzi o koncepcję przedstawioną w sobotę na konwencji programowej Solidarnej Polski przez wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, który wśród proponowanych reform Warchoł wymienił wprowadzenie instytucji sędziów pokoju.

Czytaj: MS chce likwidacji jednej z instancji sądowych>>

O rozwiązaniach dotyczących tej instytucji powiedział nieco więcej w poniedziałek wiceszef MS Sebastian Kaleta. W wywiadzie dla Radia Plus wskazał, że istotne będzie wyznaczenie katalogu tego typu spraw, którymi mieliby się zajmować sędziowie pokoju, w zgodności z konstytucją, ponieważ konstytucja nie przewiduje takiej instytucji jak sędziowie pokoju. - W pierwszej kolejności, przed zaproponowaniem wszystkich szczegółowych rozwiązań - ponieważ są to też pewne koszty, pewne analizy - będziemy rozmawiać wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy, tak żeby projekt, który zostanie zaprezentowany, od początku cieszył się poparciem całego obozu - zaznaczył Kaleta.

Czytaj w LEX: Koszty sądowe – najistotniejsze zagadnienia po zmianach z lipca 2019 r. >

Wiceminister stwierdził też, że w związku z tym, że sędziowie pokoju mieliby pochodzić z wyborów, ich wybór mógłby zostać połączony z innymi wyborami, np. samorządowymi. - Z uwagi na fakt, że proponujemy pięcioletnią kadencję, jest to bardzo logiczny wniosek, że mogą być to wybory przeprowadzone równolegle z wyborami samorządowymi, ponieważ jest tam ta sama długość kadencji, więc powtarzalność byłaby w każdych kolejnych wyborach - powiedział Sebastian Kaleta.

Czytaj w LEX: Zmiany w postępowaniach uproszczonych po nowelizacji KPC >