Luka w Prawie o notariacie - Sąd Najwyższy - bezradny

Prawo karne Prawnicy

Ustawa Prawo o notariacie nie daje podstaw prawnych do rozstrzygnięcia problemu, kto ma rozpoznać odwołanie notariusza od wyroku dyscyplinarnego, gdy sąd dyscyplinarny II instancji składa się z sędziów, którzy już sprawę badali. Gdyby jeszcze raz orzekali, procedura i orzeczenie byłoby bezwzględnie nieważne. Braki sędziów w Wyższym Sądzie Dyscyplinarnym może uzupełnić tylko ustawa.

11.08.2020

Prawo do adwokata tylko dla zatrzymanych z dobrą pamięcią

Prawo karne

Życie to nie amerykański serial, zatrzymany w Polsce ma wprawdzie prawo do kontaktu z adwokatem, ale nie ma przepisu, który nakazywałby policjantowi czynnie pomagać w kontakcie z prawnikiem. Ten sam problem może pojawić się, gdy ktoś nie zna na pamięć numeru do osoby najbliższej, a telefon został mu zabrany.

10.08.2020

Wątpliwy tymczasowy areszt dla działaczki LGBT

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie, rozpoznając zażalenie prokuratury na postanowienie sądu rejonowego w przedmiocie nieuwzględnienia wniosku o tymczasowe areszt dla działaczki LGBT Małgorzaty Szutowicz, zmienił zaskarżone orzeczenie i zastosował wobec niej areszt na okres dwóch miesięcy. Decyzja sądu budzi duże wątpliwości co do zasadności.

10.08.2020

W sądzie u notariuszy zabrakło sędziów - SN zdecyduje co dalej

Prawo karne Prawnicy

Skład trzech sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego rozpozna w poniedziałek 10 sierpnia pytanie prawne skierowane przez Krajową Radę Notarialną dotyczącą obsady sędziowskiej w korporacyjnym Wyższym Sądzie Dyscyplinarnym w sytuacji, gdy sąd ten orzekający w składzie pięcioosobowym składa się z jedenastu sędziów i ci sami sędziowie musieliby orzekać ponownie w tej samej sprawie.

08.08.2020

Sąd: Pieszy może mylnie ocenić, czy zdąży bezpiecznie przejść przez jezdnię

Prawo karne Prawo cywilne

Kierowca pojazdu naruszył szereg przepisów ruchu drogowego. Potrącił pieszą, która na skutek doznanych obrażeń zmarła. Choć piesza przyczyniła się do szkody, to nie można zapominać, że to z winy kierowcy doszło do wypadku. Pieszy może być w błędzie, czy zdąży przejść przed nadjeżdżającym samochodem, szczególnie jeśli nietrafnie oceni prędkość, z jaką porusza się pojazd

08.08.2020

Amnesty: Prawo do zgromadzeń w Polsce coraz bardziej ograniczane

Prawo karne Administracja publiczna

Istotne ograniczenie przestrzeni dla wyrażania sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez instytucje państwowe - główny wniosek zaprezentowany w raporcie opracowanym przez Amnesty International. Ma to miejsce zarówno na poziomie stanowienia prawa jak i jego stosowania. Autorzy opracowania rekomendują m.in. zmiany w prawie.

07.08.2020

Minister znowu chce zaostrzać kary za przestępstwa seksualne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Złożymy projekt przewidujący zaostrzenie kar za przestępstwa seksualne wobec kobiet - zapowiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I stwierdził, że to będzie "test prawdziwości dla tych, którzy mówią, że tak bardzo zależy im na ściganiu oprawców". Projekt ma szybko trafić do Sejmu.

05.08.2020

WSA zajmie się karami sanepidu dla uczestników protestu przedsiębiorców

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Do sądu administracyjnego trafiła skarga Rzecznika Praw Obywatelskich na decyzje wobec obywateli ukaranych w związku z majowymi protestami przedsiębiorców. Zdaniem RPO kary te zostały nałożone w oparciu o niejasne i bardzo rygorystyczne przepisy zawierające rozwiązania sprzeczne z Konstytucją.

05.08.2020

NSA: Policjant zwolniony ze służby, choć uniewinniony w sprawie karnej

Prawo karne Policja

Utrata zaufania do funkcjonariusza może być podstawą zwolnienia ze służby, gdyż jest to decyzja uznaniowa - przyznał Naczelny Sąd Administracyjny. I nie ważne jest, czy funkcjonariusz istotnie popełnił przestępstwo prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, lecz fakt niepodporządkowania się poleceniu służbowemu - dodał.

05.08.2020

Polacy kpią z obowiązku noszenia maseczek, ale rząd chce surowiej karać tylko firmy

Prawo karne Koronawirus

Bez maseczek chodzą już nie tylko klienci sklepów i plażowicze, ale też konduktorzy i sprzedawcy. Dlatego rząd szykuje zmiany w przepisach dotyczących zakrywania ust i nosa oraz karania przedsiębiorców za nieprzestrzeganie nakazów. Za ich sprawą egzekwowanie noszenia maseczek ma być łatwiejsze. Zdaniem ekspertów bez wprowadzenia stanu wyjątkowego, żadne zmiany w prawie nie pomogą.

04.08.2020

W sobotę protest przeciwko nowym przepisom karnym wymierzonym w medyków

Prawo karne Zawody medyczne

W najbliższą sobotę, 8 sierpnia br. odbędzie się manifestacja przeciwko nowelizacji art. 37a Kodeksu karnego wprowadzonej w tzw. tarczy antykryzysowej 4. Zdaniem Porozumienia Zawodów Medycznych, które organizuje protest, zmiana ta znosi tzw. dyrektywę pierwszeństwa kary wolnościowej na rzecz priorytetu kary pozbawienia wolności.

03.08.2020

Grupa wystawiająca fikcyjne faktury rozbita

Prawo karne VAT

Kujawsko-pomorska grupa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji i zatrzymali 21 osób. Jedna z nich usłyszała zarzut popełnienia tzw. „zbrodni VAT-owskiej”. Członkowie grupy mogli wystawić kilka tysięcy fikcyjnych faktur na kwotę ok. 63 milionów złotych i wyłudzić z budżetu państwa co najmniej 13 milionów.

03.08.2020

Amnesty: Będzie ocena realizacji konwencji stambulskiej - są problemy

Prawo karne Prawo rodzinne

Brak kompleksowej definicji przemocy uwzględniającej przemoc ekonomiczną, zbyt wąska definicja gwałtu, a także luki w polskim ustawodawstwie w zakresie środków ochrony, w tym w zakresie zakazów zbliżania, w szczególności w sytuacjach przebywania poza miejscem zamieszkania - takie m.in. uwagi przedstawia Amnesty International

03.08.2020

Prokuratura: Było zlecenie zabójstwa Bogdana Święczkowskiego

Prawo karne Prawnicy

Do Sądu Okręgowego w Opolu wpłynął akt oskarżenia przeciwko przebywającym w zakładzie karnym przestępcom, którzy planowali zabójstwo Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego i jego rodziny. Motywem miała być zemsta. Wniosek skierował Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

31.07.2020

Premier: Niech TK powie, czy wypowiadać konwencję stambulską

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Wniosek o podjęcie przez rząd inicjatywy zmierzającej do wypowiedzenia konwencji skierował w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

30.07.2020

W zakładach karnych znowu widzenia, ale z ograniczeniami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od 1 sierpnia osadzeni będą znowu mogli spotykać się ze swoimi najbliższymi, problemem są jednak ograniczenia - widzenia dotyczyć będą wyłącznie jednej osoby dorosłej, nie przewidziane są dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że to nadmierny rygoryzm, a świadczą o tym wnioski, które już napływają do Biura RPO.

29.07.2020

RPO wnioskuje o uniewinnienie skazanych w Procesie Brzeskim

Prawo karne Wybory

Sądy II RP błędnie uznały, że działalność 10 polityków tzw. „Centrolewu”, będących w opozycji wobec rządów sanacyjnych, była spiskiem w celu obalenia przemocą władzy - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że nie było do tego żadnych podstaw, gdyż chodziło im o zmianę rządów za pomocą kartki wyborczej.

28.07.2020