Prawo.pl
Dzień przed drugą turą oraz w dniu ponownych wyborów samorządowych również trwa cisza wyborcza. Trzeba pamiętać, że będzie obowiązywała nie tylko tam, gdzie odbywa się głosowanie.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.11.2018
Wybory
Nowe przepisy dotyczące opodatkowania bitcoinów, miały uprościć i uatrakcyjnić rynek wirtualnych walut w Polsce. Zdaniem ekspertów, tego celu nie da się jednak osiągnąć. Niektóre zmiany są wręcz niekorzystne dla podatników.
Krzysztof Koślicki
02.11.2018
CIT PIT VAT
Odpowiedź na skargę do sądu nie jest uzasadnieniem decyzji - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Spółka giełdowa, obracająca mieniem publicznym powinna być transparentna i przekazywać dane z działalności na żądanie stowarzyszenia - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.11.2018
Prawo gospodarcze
Od 1 listopada br. obowiązuje nowa lista refundacyjna leków. Znalazły się na niej propozycje nowych...
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
01.11.2018
Farmacja
Jeśli nie ma pewności czy dziecko Polaka i cudzoziemki pochodzi ze legalnego związku, to trudno...
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.11.2018
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Przepisy związane z ochroną danych osobowych nie dotyczą zmarłych - podkreślają prawnicy. Teoretycznie nie ma więc ryzyka naruszenia RODO przez umieszczane w mediach, internecie czy na cmentarnych murach klepsydry. Inaczej jest jednak, gdy rzutki przedsiębiorca skorzysta z zawartych na nich danych np. żony zmarłego i zaoferuje swoje usługi.
Patrycja Rojek-Socha
01.11.2018
RODO
Polskie przepisy nie regulują kwestii dziedziczenia danych cyfrowych. By uzyskać dostęp do nich po śmierci bliskiej osoby, trzeba udowodnić ich majątkowy charakter. W przypadku kont osób fizycznych nie jest to łatwe.
Jolanta Ojczyk
01.11.2018
RODO
Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie orzekają szkodę całkowitą, bo dzięki niej wypłacają znacznie niższe odszkodowania. Niekiedy robią to bazując na nie do końca rzetelnym i dokładnym kosztorysie uszkodzeń oraz wycenie samochodu - pisze adwokat Grzegorz Prigan.
Grzegorz Prigan
01.11.2018
Prawo cywilne
Banki zostaną zobowiązane do tworzenia specjalnych rezerw na pokrycie zagrożonych kredytów. W środę państwa UE osiągnęły porozumienie w sprawie projektu w tej sprawie przez Komisję Europejską.
Krzysztof Sobczak
31.10.2018
Rynek i konsument Finanse
Rząd zaostrza walkę z osobami, które nie płacą alimentów i uderza w pracodawców.
Agnieszka Matłacz
31.10.2018
Prawo cywilne Prawo pracy
Sprostowanie aktu stanu cywilnego z powodu omyłki w dacie śmierci, którą popełnił lekarz następuje...
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.10.2018
Administracja publiczna
Lawinowo wrasta liczba zawiadomień dotyczących dłużników alimentacyjnych. W 2017 roku wpłynęło ich do prokuratur 50 tys., a tylko do połowy października tego roku ponad 113 tysięcy - ustaliło Prawo.pl. Rok 2018 może być też rekordowy jeśli chodzi o liczbę skazań - tylko w pierwszej połowie było ich blisko 17 tys.
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2018
Wymiar sprawiedliwości
Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku - to hasło tegorocznego, już dziewiątego Dnia Otwartego Notariatu. Odbędzie się pod koniec listopada, w 19 miastach Polski. Cel zwiększenie świadomości prawnej Polaków.
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2018
Wymiar sprawiedliwości
Samochód po kolizji wymagał naprawy. Właściciel odpłatnie wynajął więc auto zastępcze i pozwał ubezpieczyciela sprawcy kolizji o zwrotu tego wydatku. Powództwo było w całości zasadne, ponieważ ubezpieczyciel nie udowodnił, że powód mógł nieodpłatnie korzystać z innych samochodów zarejestrowanych na swoje nazwisko - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi.
Aleksandra Partyk
31.10.2018
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Zmienią się zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości
Krótsze i jednoznacznie określone terminy przedawnienia roszczeń oraz na przystąpienie przez współwłaścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców do postępowania, gdy nie został zrealizowany cel publiczny - takie zmiany ma wprowadzić nowela ustawy o gospodarce nieruchomościami, nad którą prace kończy właśnie rząd.
Jolanta Ojczyk
31.10.2018
Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości
Procedury Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące przygotowania zadań i testów na egzaminy są informacją publiczną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Nie podzielił argumentacji komisji, że to procedura wewnętrzna.
31.10.2018
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Powołanie rzecznika praw pasażerów – podmiotu uprawnionego do pozasądowego rozwiązywania sporów między pasażerem a przewoźnikiem, organizatorem wycieczki lub sprzedawcą biletów - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw.
Krzysztof Sobczak
30.10.2018
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Przegląd samochodu po terminie wciąż kosztuje dokładnie tyle samo, ile przegląd auta w terminie. Choć w 2018 roku rząd planował, że za badanie techniczne wykonane 45 dni po terminie opłata ma być o połowę wyższa, to Sejm ich nie uchwalił.
Jolanta Ojczyk
30.10.2018
Prawo gospodarcze
Zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, słabowidzącym i z innymi niepełnosprawnościami dostęp do opublikowanych utworów drukowanych - to cel przyjętego we wtorek projektu zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o ochronie baz danych.
Krzysztof Sobczak
30.10.2018
Prawo cywilne
Dzieci urodzone w USA przez matkę zastępczą, w związku dwóch mężczyzn - w tym obywatela Polski - mają również prawo do polskiego obywatelstwa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powołał się przy tym na dobro dziecka. Zaznaczył, że nie może być ono dyskryminowane ani ze względu na sposób przyjścia na świat, ani status rodziców.
Patrycja Rojek-Socha
30.10.2018
Prawo rodzinne
UOKiK chce ustalić jacy pośrednicy byli najbardziej zaangażowani w sprzedaż konsumentom obligacji GetBack. W zainteresowaniu urzędu pozostają: Idea Bank, Polski Dom Maklerski, Mercurius Financial Advisors i Noble Securities.
Jolanta Ojczyk
30.10.2018
Rynek i konsument
Dziś w UOKiK odbyło się spotkanie Rzecznika Finansowego i prezesa UOKiK z domami maklerskimi oraz bankami oferującymi i sprzedającymi obligacje korporacyjne GetBack. Omówiono na nim sposób komunikowania się z obligatariuszami i zarządzania ich skargami.
Jolanta Ojczyk
30.10.2018
Rynek i konsument
Orzecznictwo dopuszcza alternatywną drogę dochodzenia tego rodzaju roszczeń: przed sądami powszechnymi i przed sądami administracyjnymi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że zwrot nadpłaty za kartę pojazdu nie przedawnia się.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.10.2018
Prawo cywilne Administracja publiczna
Od nowej kadencji obrady rad gmin, powiatów i sejmików województw - będą nagrywane i transmitowane na żywo. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli zobaczyć, jak kto głosował.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.10.2018
Samorząd terytorialny
Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby uznał, że prewencyjne zatrzymanie na siedem godzin kibiców piłkarskich przed meczem, dla zapobieżenia chuligańskim zamieszkom, nie stanowiło naruszenia podstawowego prawa do wolności i bezpieczeństwa.
Katarzyna Warecka
30.10.2018
Policja

Dostęp do adwokata w Polsce wciąż ułomny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Osoba zatrzymana powinna mieć od samego początku dostęp do adwokata, bo to zapobiega nadużyciom służb - podnoszą prawnicy. Tymczasem - jak oceniają - polskie przepisy nadal odbiegają od międzynarodowych standardów.
Patrycja Rojek-Socha
30.10.2018
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Jeśli pacjent jest leczony na chirurgii, ale ma inne choroby i powinien być jeszcze diagnozowany na oddziale internistycznym, to szpital nie przeniesie go od razu na internę, ale wypisze do domu i... przyjmie po 14 dniach. Musi tak zrobić, bo inaczej nie dostanie pieniędzy za leczenie na obu oddziałach. Dyrektorzy szpitali wskazują, że absurdalne jest uzależnianie wypłaty szpitalowi środków od zachowania dwutygodniowego odstępu między hospitalizacjami, jeśli oddziały są w jednym szpitalu.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
30.10.2018
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Specjalistyczny kurs dla kilkudziesięciu sędziów dotyczy orzekania w sprawach o przekazanie dzieci za granicę. Ma związek z ustawą, która obowiązuje od końca sierpnia. Zgodnie z nią, sprawy te mają trafiać do wyspecjalizowanych sędziów
Patrycja Rojek-Socha
30.10.2018
Wymiar sprawiedliwości
Żeby ludzie mieli szanse w sporach z bankami, wszyscy prawnicy muszą się szkolić w prawie europejskim. To ono jest kluczem do rozwiązania sprawy kredytów „frankowych”. Sądy zmieniają powoli swoje podejście, ale w sposób niejednolity.
Jolanta Ojczyk
29.10.2018
Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Batalia o zmianę nazw ulic w Warszawie trwa. W poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że wojewoda mazowiecki miał rację, stwierdzając nieważność uchwały Rady Miasta o zmianie nazwy Alei Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.10.2018
Samorząd terytorialny