Na nowej liście leków refundowanych znalazł się lek dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną. Chodzi o Praluent (alirokumab) w ramach programu lekowego "Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej alirokumabem".

 

Ponadto lista niesie korzystne zmiany w zakresie leczenia nadciśnienia tętniczego płucnego. Na liście leków refundowanych znajduje się lek Veletri (epoprostenol) w ramach programu lekowego "Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego epoprostenolem w terapii skojarzonej z inhibitorem fosfodiesterazy typu 5. oraz antagonistą receptorów endoteliny" oraz Adempas (riocyguat) w ramach programu lekowego "Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego riocyguatem w monoterapii i riocyguatem w skojarzeniu z bosentanem".

Rząd przyjął „Politykę Lekową Państwa” czytaj tutaj>>

Trzecia linia w szpiczaku

Wiceminister zdrowia Marcin Czech podkreślał, że "zakończyła się wielomiesięczna batalia o finansowanie trzeciej linii terapii w szpiczaku mnogim".

Analiza: refundacja leków i wyrobów medycznych czytaj tutaj>>

W związku z tym na liście leków pojawił się Imnovid (pomalidomid), który został objęty refundacją w ramach programu lekowego "Pomalidomid w leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego.

 


Lek dla chorych na łuszczycę

Kolejne zmiany dotyczą pacjentów chorujących na łuszczycę, którym zostanie udostępnionych wiele "nowych opcji terapeutycznych". Jedną z nich jest leczenie refundowanym od listopada Cosentyxem (sekukinumab), który wchodzi na listę refundacyjną w ramach 3 programów lekowych: "Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej", "Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym" i "Leczenie ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa". Przy tej okazji Czech wskazał na "rozszerzenie w dziedzinie reumatologii, na które pacjenci bardzo długo czekali".

Ponadto na listę reków refundowanych wpisany został także lek Talz (ixekizumabum), który będzie dostępny dla pacjentów w ramach programu "Leczenie ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej".

Lista refundacyjna jest aktualizowana co dwa miesiące. Umożliwia to wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych, zawierających tę samą substancję czynną. Nowa lista ma obowiązywać od 1 listopada tego roku. 

Więcej o 50 mln zł będzie na bezpłatne leki dla seniorów czytaj tutaj>>