Pełnomocnictwo ogólne pozwala upoważnić inną osobę do zawierania wszystkich czynności mieszczących...
Monika Sewastianowicz
22.05.2020
Prezydent Andrzej Duda powołał prof. Justynę Kotowską do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii i zaapelował o to do pozostałych zobowiązanych organów. Nie dodał, że sam zwlekał z tym kilka miesięcy i podjął działanie dopiero po kolejnym filmie o tuszowaniu pedofilii w Kościele.
Krzysztof Sobczak
21.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Miczek: Sobota terminem początkowym dla "odwieszenia" terminów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Przepisy tarczy antykryzysowej 3 nie odwołują się do innych zasad obliczania terminów niż rachunkowe. To powoduje, że nie będą miały tutaj zastosowania te wynikające z innych dziedzin prawa, nakazujące pomijać dni ustawowo wolne od pracy i soboty. Ustawa weszła w życie 16 maja 2020 r., więc od 23 maja rozpoczną bieg te terminy, które go nie rozpoczęły i będą biec dalej "wstrzymane"
Zbigniew Miczek
21.05.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W Finlandii jedynie 13 proc. osób LGBTI boi się publicznie trzymać partnera/kę za rękę, a w Polsce takie obawy ma prawie 60 proc. respondentów. Są do tego podstawy, bo 40 proc. osób z tego środowiska doświadczyło w ciągu ostatnich 5 lat jakiejś formy molestowania lub przemocy. Takie informacje przynosi badanie Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
21.05.2020
Prawo karne Pomoc społeczna
Jest jeszcze szansa, ale każdy dzień powoduje, że te szanse są coraz mniejsze, każdy dzień powoduje, że nastąpi spiętrzenie kolejnych czynności wyborczych - ostrzega sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. I mówi m.in. o czasie na zebranie podpisów poparcia przez nowych kandydatów i na policzenie ich przez PKW.
Krzysztof Sobczak
21.05.2020
Wybory
Specjalne "punkty kontroli" temperatury w środku lub przed budynkiem sądu, systemy liczenia osób przechodzących do poszczególnych pomieszczeń, strefy dla świadków, dostęp do akt po umówieniu się przez telefon - do dalszy ciąg zaleceń Ministerstwa Sprawiedliwości dla prezesów sądów, w związku z "odmrażaniem" pracy.
Patrycja Rojek-Socha
21.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Epidemia w pełni, ale mniej osób w Polsce umiera

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Epidemia koronawirusa nie wpłynęła na zwiększenie śmiertelności w naszym kraju. Zgonów nie jest więcej, bo m.in. spadła liczba wypadków na drogach, a szpitale nie wykonywały w tym czasie operacji planowych, które czasem kończą się powikłaniami i śmiercią pacjenta. Mniej jest także w tym okresie samobójstw.
Katarzyna Nowosielska
21.05.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Zbyt wiele kwestii powierzonych do uregulowania organom władzy wykonawczej i marszałkowi Sejmu, a także przyznanie ministrowi zdrowia nieograniczonych kompetencji do zmiany zasad i trybu głosowania - to zdaniem prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego główne wady nowej ustawy ws. przeprowadzenia wyborów.
Krzysztof Sobczak
20.05.2020
Wybory
Przyjęty w środę przez rząd projekt kolejnego pakietu zmian w ramach tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje m.in. możliwość zawieszenia na okres do trzech miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat dla osób, które straciły pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca tego roku.
Krzysztof Sobczak
20.05.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Możliwość wykonywania środków zabezpieczających już po odbyciu kary więzienia oraz brak obowiązku wysłuchania podejrzanego przez sąd przed zastosowaniem takich środków - takie m.in. regulacje wprowadzone przez nowelizację prawa karnego z 2015 roku są sprzeczne z konstytucją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał Konstytucyjny nie ogłosił jednak w środę zapowiadanego w tej sprawie wyroku.
Krzysztof Sobczak
20.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Od środy w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką smakową. Nowe regulacje zostały wprowadzone na mocy unijnej dyrektywy tytoniowej, która została przyjęta w UE w 2014 roku i przewiduje także ostrzeżenia przed skutkami nałogu w postaci np. zdjęć chorych organów muszą zajmować dwie trzecie powierzchni paczki.
Krzysztof Sobczak
20.05.2020
Opieka zdrowotna Prawo europejskie

NSA: Zwrot pieniędzy z pomocy społecznej bez terminu jest błędem

Pomoc społeczna Finanse publiczne Administracja publiczna
Nieustalenie terminu zwrotu nienależnie pobranego świadczenia pozbawia decyzje cech tytułu egzekucyjnego i oznacza, że nie można przymusowo świadczenia odebrać - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że zadaniem pomocy społecznej jest wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do poprawy warunków życiowych, odpowiadających godności człowieka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.05.2020
Pomoc społeczna Finanse publiczne Administracja publiczna
Podczas spotkania w Senacie politycy obozu rządzącego i opozycji doszli we wtorek do porozumienia w sprawie terminu wyborów prezydenckich, który pozwoli na zaprzysiężenie nowego prezydenta przed 6 sierpnia, kiedy kończy się kadencja Andrzeja Dudy - wynika z nieoficjalnych informacji. Jednak daty wyborów nie ustalono.
Krzysztof Sobczak
19.05.2020
Wybory
Surowiec potrzebny do przygotowania medycznej marihuany ma być dostępny w aptekach od połowy maja - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Jednocześnie zastrzeżono, że nie będzie zmian legislacyjnych umożliwiających hodowanie suszu konopnego mającego na celu wytworzenie medycznej marihuany na terenie Polski.
Krzysztof Sobczak
19.05.2020
Farmacja
Wstęp tylko dla osób zdrowych, których obecność w sądzie jest niezbędna. Zalecenia zakrywania nosa i ust przez wszystkich w budynku, wietrzenie sal nie rzadziej niż co godzinę. Obostrzenia dotyczące toalet i dezynfekowanie ich co najmniej co dwie godziny - to rekomendacje Ministerstwa Sprawiedliwości dla sądów, do których dotarło Prawo.pl.
Patrycja Rojek-Socha
19.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Jak poinformował we wtorek minister edukacji Dariusz Piontkowski, od 15 czerwca do 10 lipca absolwenci szkół podstawowych będą mogli składać dokumenty do szkół średnich. Dodał, że kolejny termin to 31 lipca - 4 sierpnia, a ostateczne listy przyjętych do szkół ogłoszone zostaną 19 sierpnia.
Krzysztof Sobczak
19.05.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Przekazując dane PESEL spółce Poczta Polska Minister Cyfryzacji działał bez podstawy prawnej i bez takiej podstawy przekazał dane obywateli. Naruszył tym samym art. 7 i art. 51 Konstytucji - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Krzysztof Sobczak
19.05.2020
RODO Wybory Koronawirus a prawo
Rozporządzeniami bez problemu można zmieniać ustawy, a o nałożeniu wielotysięcznej kary może przesądzać treść strony internetowej lub wpis na Twitterze. Bez podstawy prawnej można też wydać publiczne miliony, by następnie bez większego problemu zalegalizować to uchwałą. To przykłady z ostatnich miesięcy, jak kreatywnie da się podchodzić do – wydawałoby się – dość jasnych przepisów Konstytucji dotyczących hierarchii źródeł prawa.
Monika Sewastianowicz
19.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sędzia Krupa: Czas epidemii - czasem... bezkarności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Koronawirus gwałtownie zatrzymał, i tak niespecjalnie szybkie, tryby wymiaru sprawiedliwości. Spowolnienie szczególnie widać w wydziałach karnych. Cóż bowiem z tego, że w obrocie prawnym funkcjonują prawomocne wyroki, skoro ich wykonanie jest z powodu epidemii niemożliwe - pisze sędzia Arkadiusz Krupa, sędzia Sądu Rejonowego w Łobzie.
Arkadiusz Krupa
19.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Wyłączenie jawności rozprawy w sprawie karnej dotyczącej zgwałcenia ze względu na dobro pokrzywdzonej i ochronę jej życia prywatnego nie stanowiło naruszenia prawa do rzetelnego procesu oskarżonego, w tym również jego prawa do obrony - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
19.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić nową ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych dla podatników do 35 roku życia, którzy nabyli mieszkanie na rynku pierwotnym lub wybudowali dom jednorodzinny. Preferowane mają być rodziny z większą liczbą dzieci, a maksymalna wysokość odliczenia będzie też uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym.
Grażyna J. Leśniak
18.05.2020
PIT
Kolejny film braci Sekielskich o tuszowaniu przypadków pedofilii w Kościele może zaowocować powołaniem członków istniejącej dotychczas tylko na papierze państwowej komisji ds. pedofilii. W każdym razie swojego kandydata do niej postanowił wyznaczyć Rzecznik Praw Dziecka.
Krzysztof Sobczak
18.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rząd zapowiada jasne zasady rozliczania prosumentów

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze
Wprowadzenie jasnych i przejrzystych zasad przyłączania i rozliczania energii w ramach mikroinstalacji prosumenckich, które wyeliminują rozbieżności w tym obszarze, a które wynikają z odmiennego podejścia poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych - to cel skierowanego właśnie do konsultacji publicznych pakietu legislacyjnego dotyczącego prosumentów oraz spółdzielni energetycznych.
Krzysztof Sobczak
18.05.2020
Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze
Orliki, tory łucznicze, wrotkarskie, skateparki, tory gokartowe, otwarte tory kolarskie, obiekty do paintballu, korty tenisowe, pola golfowe - to tylko niektóre z obiektów sportowych, które ruszają od poniedziałku. To trzeci etap "odmrażania" polskiego sportu po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.
Agnieszka Matłacz
18.05.2020
Koronawirus a prawo
Salony kosmetyczne i fryzjerskie, a także lokale gastronomiczne od poniedziałku znowu przyjmują klientów. Warunkiem jest jednak przestrzeganie ogłoszonych przez ministra rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego zasad. M.in. utrzymywania dystansu pomiędzy klientami i przestrzegania surowych zasad higienicznych. 
Krzysztof Sobczak
18.05.2020
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Jeśli w jakiejś gminie sytuacja epidemiczna będzie szczególnie zła, minister zdrowia będzie mógł tam zarządzić w wyborach prezydenckich wyłącznie głosowanie korespondencyjne. Samorządowcy obawiają się, że skala organizacji takiej operacji może przerosnąć możliwości urzędu. Zwłaszcza gdy decyzja zapadnie w ostatniej chwili.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.05.2020
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i uchylił w całości zaskarżony nakaz zapłaty. Celem umowy pożyczki nie może być nadmierne wzbogacenie po stronie pożyczkodawcy i faktyczne doprowadzenie pożyczkobiorcy do pozbawienia go jakiejkolwiek możliwości spłaty zadłużenia - uznał sąd w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.05.2020
Od poniedziałku, 18 maja, otwarte mogą zostać salony fryzjerskie, restauracje, a także „wyspy” w galeriach handlowych - przewiduje najnowsze, właśnie opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów. Ich działalność będzie jednak ograniczona w związku z epidemią koronawirusa. Do odwołania trzeba będzie też chodzić w maseczce i zachowywać dystans na ulicy i w komunikacji.
Grażyna J. Leśniak
16.05.2020
BHP Koronawirus a prawo

SA: Wątpliwy zakaz zgromadzeń w czasie epidemii

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Wprowadzony rozporządzeniem rządu zakaz zgromadzeń budzi istotne wątpliwości konstytucyjne, szczególnie w kontekście dopuszczalności ograniczeń praw podmiotowych oraz zasady proporcjonalności - stwierdził w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie, rozpatrując skargę na odmowę rejestracji zaplanowanego na sobotę zgromadzenia.
Krzysztof Sobczak
16.05.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydała uchwałę kwestionującą więzi rodzinne jako dobra osobiste. Ja twierdzę, że szereg dóbr osobistych opiera się na społecznym funkcjonowaniu człowieka, więc najbliższej rodzinie zmarłego lub pozostającego w stanie wegetatywnym należy się zadośćuczynienie - uważa dr hab. Martą Romańska, sędzia Izby Cywilnej SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.05.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości