Prawo.pl
Wnioskodawca wskazywał, że zaczął pełnić funkcję kuriera AK, gdy miał zaledwie 4 lata i domagał się z tego tytułu przyznania uprawnień kombatanckich. WSA w Rzeszowie uznał jednak, że nie mógł on być członkiem tej organizacji, ponieważ jego wiek wykluczał możliwość złożenia przysięgi, podporządkowania służbowego oraz wyznaczenia stanowiska.
Dorian Lesner
18.08.2019
Emerytury i renty
Nie ma wątpliwości, że przepisy powinny być sformułowane jednoznacznie i nie budzić wątpliwości interpretacyjnych. Ale w praktyce przepis niebudzący wątpliwości jest rzadkością, co stwarza pole działania dla całej rzeszy prawników. Tak też jest w przypadku art. 16 unijnej dyrektywy o zwrocie kosztów kredytu przy jego wcześniejszej spłacie
Bernadeta Kasztelan-Świetlik
17.08.2019
Domowe finanse Prawo gospodarcze Finanse
Wprowadzenie przez ustawodawcę obowiązku transmisji obrad wzmacnia regulację konstytucyjną, zgodnie z którą obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej. To już działa, ale praktyka pokazuje, że przepisy nie są jednoznaczne, bo nie ma np. jednolitych wymagań co do standardów technicznych tych transmisji
Aleksander Hyżorek
17.08.2019
Samorząd terytorialny
Jeśli skarżąca chce uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych, to musi przedkładać także dokumentację odnoszącą się do stanu majątkowego jej męża. Nawet gdy mają oni rozdzielność majątkową. Taki jest sens postanowienia referendarza sądowego WSA w Gorzowie Wielkopolskim.
Aleksandra Partyk
17.08.2019
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Realizacja szczepień obowiązkowych i kwalifikacja do ich podania u dziecka leży w gestii lekarza, który decyduje o tym po wykonaniu szczegółowego badania. Nie jest to decyzja rodzica, który ze względu na swoje przekonania sprzeciwia się wykonaniu szczepień w okresach uzasadnionych medycznie i epidemiologicznie. Tak orzekł WSA w Warszawie.
Dorian Lesner
17.08.2019
Opieka zdrowotna

Już 50 tys. urodzeń zgłoszono on-line

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna
W lipcu padł rekord - online zgłoszono wtedy dokładnie 4703 nowonarodzonych dzieci. E-usługa umożliwiająca zgłaszanie online narodzin dziecka osiągnęło dziś - jak podaje resort cyfryzacji - kolejny ważny etap swojego życia. Dzięki niej zarejestrowano narodziny 50 tysięcy maluchów.
Krzysztof Sobczak
16.08.2019
Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna
Od kilku tygodni wokół polskich sądów trwa kolejny etap batalii. Z jednej strony stowarzyszenia sędziowskie, adwokaci, radcy prawni, organizacje międzynarodowe, Rzecznik Praw Obywatelskich domagają się ujawnienia list poparcia dla sędziów-członków KRS, z drugiej rządzący zdają się robić wszystko co w ich mocy, by do tego nie doszło.
Patrycja Rojek-Socha
16.08.2019
Wymiar sprawiedliwości

Uchodźców w Unii więcej, a w Polsce mniej

Administracja publiczna Prawo unijne
Liczba wniosków o przyznanie statusu uchodźcy w Unii Europejskiej w pierwszym półroczu wzrosła o 10 proc. w porównaniu z takim okresem ubiegłego roku. W Polsce natomiast w pierwszym półroczu 2019 r. wnioski o ochronę międzynarodową złożyło 1,8 tys. cudzoziemców, czyli o około 12 proc. mniej niż w takim samym okresie 2018 roku.
Krzysztof Sobczak
16.08.2019
Administracja publiczna Prawo unijne
Jeśli nie będziemy segregować śmieci, możemy zapłacić nawet cztery razy więcej, niż ustali gmina za zbieranie śmieci selektywnie. Powinno to zniechęcić do mieszania odpadów. Problem i tak będzie w blokach, gdzie pojemniki są wspólne i trudno ustalić, kto wrzucił śmieci niewłaściwie. A wtedy wszyscy mogą zapłacić więcej, mimo że segregują, nawet gdy tylko jeden sąsiad tego nie robi.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.08.2019
Samorząd terytorialny Środowisko

Od września dentysta w każdej szkole, ale tylko na papierze 

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
12 września zacznie obowiązywać nowa ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zgodnie z nią każde dziecko ma mieć zapewnioną w szkole profilaktykę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną. Zarówno samorządowcy, jak i dentyści twierdzą, że zmiana przepisów nie poprawi uzębienia dzieci i młodzieży, bo nie zagwarantowano na to dodatkowych pieniędzy.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
16.08.2019
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Słabym ogniwem rozpatrywania spraw dotyczących przemocy w rodzinie jest etap przyjmowania, a zawiadomień czy kwalifikowania czynów ściganych z oskarżenia prywatnego - uważają eksperci. Tu - według nich - dochodzi do błędów, które mogą prowadzić do uniewinnienia sprawcy czy umorzenia sprawy.
Patrycja Rojek-Socha
16.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
W praktyce procedury bankowe dotyczące nieautoryzowanych transakcji opierają się na tym, jak regulacje powinny według banków wyglądać, a nie jak one są opisane w ustawie o usługach płatniczych. To się po prostu bankom bardziej opłaca - uważa Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego.
Jolanta Ojczyk
16.08.2019
Domowe finanse Finanse
Brak pieniędzy na wyspecjalizowane oddziały dziecięce, umieszczanie dzieci na oddziałach dla dorosłych, przemoc, w tym przemoc seksualna, dorosłych pacjentów względem małoletnich - to niektóre problemy, na które w piśmie skierowanym do ministra zdrowia wskazuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Przypomina, że Polska powinna w tym zakresie wypełniać standardy wynikające choćby z Konwencji o Prawach Dziecka.
Patrycja Rojek-Socha
15.08.2019
Opieka zdrowotna
Andrzej Duda powiedział, że w tej chwili nie ma takich planów ani założeń, a doniesienia o możliwości obniżenia wojskowych emerytur są "absolutną nieprawdą". Zapewnił, że nigdy nie podpisze takiej ustawy.
Patrycja Rojek-Socha
15.08.2019
Prawo pracy
Zagwarantowanie wszystkim obywatelom pełnego prawa do swobodnego głoszenia ich poglądów w okresie kampanii wyborczej to mój priorytet - zadeklarował w środę nowo powołany minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Krzysztof Sobczak
15.08.2019
Administracja publiczna Policja
Tylko niespełna połowa użytkowników portali społecznościowych próbowała zmienić ustawienia prywatności w swoim profilu osobistym z ustawień domyślnych. Pozostali mają zaufanie do serwisów społecznościowych albo nie wiedzą, że można to zrobić – wynika z badania przeprowadzonego przez Komisję Europejską.
Krzysztof Sobczak
15.08.2019
RODO
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał w ostatnim czasie kilka rozstrzygnięć, w których stwierdził, że polskie sądy niedostatecznie pouczyły strony procesu o przysługujących im prawach. Chodzi o sytuacje, w których obywatele wytoczyli procesy cywilne - a nie mieli adwokata. RPO wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
15.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Jeśli rodzic cierpi na chorobę alkoholową lub jest uzależniony od narkotyków, może stracić władzę rodzicielską. Kluczowe dla sądu rodzinnego jest to, czy nałóg rodzica godzi w dobro dziecka. Na decyzję sądu wpływ ma ewentualna decyzja o terapii – wskazują eksperci.
Aleksandra Partyk
15.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Powód przekazał pozwanym pieniądze z uwagi na ich rozliczenia z jego partnerką. Strony nie łączyła jednak umowa pożyczki. Twierdzenia powoda, że strony zawarły taki kontrakt okazały się niewiarygodne. Co prawda umowa pożyczki może być zawarta w formie ustnej, ale konieczne jest udowodnienie tej okoliczności – orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
15.08.2019
Prawo cywilne Domowe finanse
Sytuacja mocno nietypowa - tak w rozmowie z Prawo.pl przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur ocenia kandydowanie do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego dwóch członków Rady - wiceprzewodniczącego sędziego Dariusza Drajewicza i sędziego Rafała Puchalskiego. Prezydium Rady w przyszłym tygodniu ma zająć się sprawą.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Projekt ustawy o dekoncentracji mediów "nie jest obiektem prac rządu" - poinformował w środę wicepremier Jacek Sasin. Tymczasem wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział dwa dni wcześniej, że ustawa o dekoncentracji kapitału w mediach "jest przygotowana". - Jeżeli będzie decyzja polityczna to ją wprowadzimy - zadeklarował.
Krzysztof Sobczak
14.08.2019
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił rozstrzygnięcie wojewody śląskiego, który stwierdził nieważność uchwały radnych Częstochowy premiującą podczas rekrutacji do przedszkoli zaszczepione dzieci. W Katowicach przy rekrutacji do miejskich żłobków już od września zaszczepione dzieci dostaną dodatkowe punkty. Także Poznań, Warszawa, Sosnowiec chcą premiować zaszczepione dzieci.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.08.2019
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna
Naruszenie zasady sądowego wymiaru sprawiedliwości, obchodzenie zasady domniemania niewinności, niesprecyzowany cel oraz problematyczny zakres działania - to według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka główne wady projektu ustawy o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności
Krzysztof Sobczak
14.08.2019
Prawo karne Prawo rodzinne
Jeżeli komornik w ciągu 7 lat nie zostanie magistrem prawa, jego powołanie na to stanowisko wygaśnie - wynika z zapisów nowej ustawy o komornikach sądowych z 2018 r. W ocenie RPO to narusza konstytucyjne prawa komorników, którzy w chwili powołania nie byli zobowiązani do posiadania wyższego wykształcenia prawniczego.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Łamiący prawo muszą być pociągani do odpowiedzialności - oświadczył polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który we wtorek w Nowym Jorku przewodniczył posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat prawa humanitarnego. 
Krzysztof Sobczak
14.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W środę 14 sierpnia wchodzą w życie przepisy dotyczące nowych znaków informujących o odcinkowym pomiarze prędkości. Zdaniem resortu infrastruktury, który je przygotował, bardziej czytelne oznakowanie ma pomóc rozróżnić znaki odcinkowego pomiaru prędkości od punktowego.
Krzysztof Sobczak
14.08.2019
Administracja publiczna
Nowe przepisy dotyczą tworzenia sieci urzędników łącznikowych ds. migracji. Jednym z ich głównych założeń jest usprawnienie zbierania i wymiany informacji o tak istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa kwestiach, jak grupy przestępcze zajmujące się przemytem i handlem ludźmi, podrabiania i fałszowania dokumentów tożsamości, czy np. sposoby i środki przeciwdziałania nielegalnej imigracji.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja

Będzie wsparcie dla gmin na WiFi

Administracja publiczna
W sumie gminy mają otrzymać 120 mln zł na uruchomienie punktów dostępu do WiFi w miejscach publicznych. Maksymalne kwota dofinansowania ma wynieść 64 368 zł. Zapowiedział to minister cyfryzacji Marek Zagórski. Chodzi o program "Internet dla każdego".
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2019
Administracja publiczna
Ułatwienie i przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych to główny cel zmian proponowanych w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie nowelizacji pakietu ustaw dotyczących funkcjonowania administracji publicznej. M.in. powstać ma Rejestr Danych Kontaktowych, który zapewni bezpośredni kontakt administracji z obywatelem.
Krzysztof Sobczak
13.08.2019
Administracja publiczna
Sankcje na operatorów, którzy nie wypełniają obowiązków informacyjnych, wynikających z rozporządzenia unijnego w sprawie transgranicznych usług doręczania paczek - to jedna ze zmian proponowanych w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie nowelizacji ustawy Prawo pocztowe oraz ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Krzysztof Sobczak
13.08.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze