Według przepisów Prawa o ruchu drogowym pieszy, bez względu na wiek, poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym - ma obowiązek używania elementów odblaskowych, chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.  Do 31 sierpnia 2014 roku obowiązek noszenia odblasków ciążył wyłącznie na dzieciach i młodzieży do 15 roku życia. Po tej dacie - usunięto kryterium wieku. Teraz pojawiają się pytania czy nie rozszerzyć tego wymogu również na obszary zabudowane.

 

Za brak odblasku - mandat

Ustawodawca w żaden sposób nie narzuca, jak ma wyglądać i jakie wymiary ma mieć element odblaskowy. Może to być m.in. kamizelka, opaska, zawieszka lub szelki odblaskowe. Najważniejsze, aby "odblask" został umieszczony w widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego miejscu, czyli z przodu i z tyłu. Za brak elementu odblaskowego w warunkach określonych przez przepisy ruchu drogowego grozi mandat karny w wysokości 100 złotych.

Policjanci przypominają, że chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy odpowiednio zareagować i bezpiecznie ominąć pieszego lub zatrzymać pojazd.

 

Ministerstwo: głównie edukacja

Poseł Paweł Szramka, nawiązując do dotychczasowych nowelizacji przepisów Prawa o ruchu drogowym, zapytał ministra infrastruktury czy rozważa kolejną nowelizację przepisów, aby obowiązkiem noszenia elementów odblaskowych objąć także dzieci poruszające się po terenie zabudowanym.

Rafał Weber, wiceminister infrastruktury wyjaśnia, że obecnie ministerstwo nie opracowuje zmian legislacyjnych w tym zakresie, prowadzi jednak systematyczne akcje i działania na rzecz edukacji najmłodszych uczestników ruchu.  Wiceminister wylicza, że w działania te angażują się zarówno Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, jak i policja, która w 2019 roku w ramach blisko 46 tys. działań (1,8 mln uczestników) przeprowadziła m.in. akcje „Bezpieczna droga do szkoły”, „Bezpieczne wakacje, bezpieczny pasażer”, „Dla każdego jest miejsce na drodze”, „Na drodze patrz i słuchaj”.

Działania edukacyjne prowadzą też pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. W ubiegłym roku w ramach działań edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i przedszkoli odwiedzili 46 palcówek, a w zajęciach uczestniczyło 4,5 tys. dzieci.