Sądy reformowane od sześciu lat, a bilans ciągle ujemy

Wymiar sprawiedliwości

Wzrost przewlekłości postępowań, nadmierny formalizm, spadek poziomu niezależności sądów i niezawisłości sędziów, drastyczne pogorszenie standardu realizacji zasady jawności postępowań - to w ocenie prawników skutki reform, które zostały przeprowadzone i są planowane w wymiarze sprawiedliwości.

20.11.2021

W sytuacji kryzysu wymiaru sprawiedliwości szansą sądy powszechne

Wymiar sprawiedliwości

Koncepcja decentralizacji idei konstytucyjności - w rozumieniu likwidacji Trybunału Konstytucyjnego, przy wzmocnieniu mandatu sądów powszechnych i administracyjnych do bezpośredniego stosowania konstytucji, mogłaby być szansą na uporanie się z kryzysem wymiaru sprawiedliwości - oceniali prelegenci i uczestnicy konferencji "Wymiar sprawiedliwości w Polsce - perspektywa przyszłości", która odbywa się w sobotę w Warszawie.

20.11.2021

Izba Dyscyplinarna: Przemoc w obronie własnej, radca prawny bez kary

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny, który naruszył nietykalność poszkodowanej, nie poniesie kary. Sądy dyscyplinarne uznały, że zarzuty o napaści, znieważenie, groźby i niszczenie mienia były odpowiedzią na bezprawne filmowanie, i rodzajem obrony koniecznej. Izba Dyscyplinarna SN uznała, że zaskarżone orzeczenie jest prawidłowe, a odstąpienie od wymierzenia kary - adekwatne.

20.11.2021

Dłuższa droga do rozwodu - będą pouczenia, mediacje i sporo czasu na przemyślenia

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Miłość aż po grób - może po zmianach projektowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości nabrać bardzo dosłownego sensu. Przynajmniej, jeżeli chodzi o osoby mające małoletnie dzieci. Resort uznał, że powinny się one dodatkowo zastanowić, więc do pozwu o rozwód będą musiały dołączyć zaświadczenie o odbyciu postępowania informacyjnego lub prawomocne postanowienie o jego umorzeniu.

20.11.2021

Frankowicz nie zawsze po unieważnieniu umowy od razu otrzyma zwrot pieniędzy

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Banki w postępowaniach frankowych chętnie składają zarzut zatrzymania, a sądy czasem go uwzględniają. Tymczasem wcale nie jest oczywiste, czy taki zarzut jest dopuszczalny w przypadku kredytów. Prawo zatrzymania może być stosowane jedynie w przypadku umów wzajemnych, a budzi wątpliwości, czy taki charakter ma umowa kredytu.

20.11.2021

Rosati: Zabawy polityków nie mogą uderzać w prawa obywateli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Usunięcie czynnika politycznego przy wyborze sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa, likwidacja Izby Dyscyplinarnej i rozwiązanie problemu nowych sędziów w Sądzie Najwyższym - ale nie w sposób zerojedynkowy tylko w uwzględnieniem praw obywateli, to kroki, które trzeba podjąć by uzdrowić wymiar sprawiedliwości - mówi Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

20.11.2021

KE robi kolejny krok w kierunku "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska wysłała w piątek listy do Polski i Węgier, co jest nieformalnym pierwszym krokiem w kierunku uruchomienia nowego mechanizmu "pieniądze za praworządność". Do Polski skierowane zostały pytania dotyczące niezależności sądownictwa i poszanowania prawa UE, a do Węgier dotyczące wydatkowania unijnych funduszy, ryzyka konfliktu interesów i korupcji.

19.11.2021

Komisarz UE: Niezależność polskich sądów jest zagrożona

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia, ponieważ zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na sądy, ze szkodą dla niezawisłości sędziów - stwierdził komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Tymczasem minister sprawiedliwości próbował go przekonywać, że organy UE nie mają prawa zajmować się organizacją sądownictwa.

19.11.2021

Tuleya: Prezesi sądów wykonują zarządzenia ministra, a nie wyroki europejskich trybunałów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ostatnie dni pokazują, że władza świetnie sobie radzi z sędziami bez Izby Dyscyplinarnej, świadczą o tym "hurtowe" zawieszenia sędziów, którzy przestrzegają praworządności i nie chcą orzekać razem z sędziami wybranymi przez neoKrajową Radę Sądownictwa. Te zawieszenia odbywały się na podstawie zarządzeń ministra sprawiedliwości albo prezesów sądów.

19.11.2021

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: Polskie reformy sądownictwa budzą niepokój

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polskie reformy wymiaru sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia. Zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości ze szkodą dla niezawisłości sędziów - mówił w czwartek na posiedzeniu sejmowych komisji komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

18.11.2021

Projekt o likwidacji Izby Dyscyplinarnej ma być do końca listopada

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział w czwartek, że projekt ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostanie pokazany do końca listopada. Jednocześnie przedstawiony ma być również alternatywny model postępowań dyscyplinarnych dla sędziów i inych prawników. To już kolejny termin wskazywany w tej sprawie przez przedstawicieli obozu rządzącego.

18.11.2021

SN: W postępowaniu uproszczonym zażalenie rozpoznaje jeden sędzia

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

W stanie prawnym wprowadzonym od 7 listopada 2019 r. nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego, sąd drugiej instancji rozpoznaje zażalenie na orzeczenie wydane przez sąd pierwszej instancji w sprawie toczącej się w postępowaniu uproszczonym w składzie jednego sędziego - tak brzmi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

18.11.2021

Romanowski: Mediacja ważnym kierunkiem - tam gdzie konflikt, jest przestrzeń do dyskusji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości widzi potrzebę wprowadzenia zmian legislacyjnych w zakresie mediacji. Pracujemy też nad tym, by wiedza o niej trafiała do jak najmłodszych osób. Co więcej, w naszej ocenie istotna jest również e-mediacja, dlatego w ramach projektu Krajowego Rejestru Mediatorów planujemy szkolenia właśnie z tego zakresu - mówi wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.

18.11.2021

Od miłości do... długiego procesu jeden krok - MS chce stawiać na mediacje

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do pomysłu, by przy rozwodach osób wychowujących małoletnie dzieci, wprowadzić mediację. Oczywiście ma być dobrowolna, a resort liczy na to, że jeśli nawet nie doprowadzi do pełnego pojednania, to ułatwi rozstanie w zgodzie. Potencjał w mediacji widzi też coraz więcej prawników, bo dobrze przeprowadzona ułatwia ustalenia choćby w zakresie alimentów czy kontaktów z dzieckiem.

18.11.2021

Zajęcia na aplikacji komorniczej nie od razu po Nowym Roku

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by zajęcia seminaryjne dla aplikantów komorniczych rozpoczynały się nie później niż 21 stycznia i trwały do 31 grudnia. Propozycje uzasadnia tym, że obecne rozwiązanie - czyli rozpoczęcie ich w pierwszy poniedziałek po Nowym Roku, jest niewygodne i trudne organizacyjnie zarówno dla aplikantów, jak i izb komorniczych.

18.11.2021

Izba Dyscyplinarna: Użycie pieczątki i tytułu radcy we własnej sprawie mimo zawieszenia to delikt

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny naruszył godność swego zawodu i naraził autorytet całego samorządu występując w sądzie jako powód i zarazem pełnoprawny przedstawiciel tego zawodu. Mimo zawieszenia orzeczonego prawomocnie przez sąd. Izba Dyscyplinarna oceniła w ydanym w środę orzeczeniu, że niedozwolone było nawet występowanie we własnej sprawie w takiej roli.

17.11.2021

Skarga nadzwyczajna w sprawie nielegalnych klauzul w kredycie frankowym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd nie dostrzegł abuzywności zapisów umowy kredytu, przez co nie ocenił jej w prawidłowy sposób, a na podstawie podjętej na skutek tego orzeczenia egzekucji komorniczej klientka mogła utracić dach nad głową - stwierdził Rzecznik Finansowy i skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Egzekucja komornicza została na razie wstrzymana.

17.11.2021

SN: Państwo pokrywa koszty obrońcy w razie odmowy wydania ściganego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przy orzeczeniu o prawnej niedopuszczalności wydania osoby ściganej, wydatki poniesione na adwokata lub radcę prawnego ponosi Skarb Państwa. Podstawę do zasądzenia zwrotu wydatków w związku z ustanowieniem obrońcy może stanowić artykuł kodeksu postępowania karnego dotyczący uniewinnienia lub umorzenia postępowania - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów.

17.11.2021

Izba Dyscyplinarna nie uznaje zawieszenia i zawiesza sędziego, a innego pozbawia stanu spoczynku

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego utrzymała 16 listopada br. wyrok sądu I instancji uznając obwinionego Andrzeja M. – sędziego w stanie spoczynku - winnym popełnienia przestępstwa jazdy pod wpływem alkoholu. To pierwsza dyscyplinarka sędziowska od czasu zawieszenia tych spraw przez I Prezes SN. Następna dotyczyła zawieszenia w czynnościach sędziego, który nie uznał wyroku neo-sędziego.

17.11.2021

Sędzia Anna Begier: Ugoda sądowa daje stronom większą pewność wykonania niż wyrok

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Istnieją liczne pozytywne aspekty ugodowego zakończenia sporu. Jeśli strony chcą zawrzeć ugodę przed sądem, to sąd będzie czuwał nad jej zgodnością z prawem. Decyzja o zawarciu takiego porozumienia powinna być każdorazowo przemyślana przez strony. Ugoda nie jest celem samym w sobie - wskazuje sędzia Anna Begier z Sądu Rejonowego we Wrześni.

17.11.2021