Notariusz wpisze hipotekę - nowy sposób na zatory w księgach wieczystych

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozwiązać problem z księgami wieczystymi, dając notariuszom możliwość wpisywania do nich odrębnej własności i hipoteki. Pomysł chwalą deweloperzy, ale zdaniem referendarzy otworzy to puszkę Pandory, bo - jak mówią - notariusz nie da gwarancji, że wszystko zostanie skontrolowane, a błędy uderzą w bezpieczeństwo obrotu prawnego.

28.01.2022

Opozycja i organizacje prawnicze proponują przerwanie sporu z UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Umożliwienie wykonania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE odnoszących się do polskiego wymiaru sprawiedliwości, a w efekcie odblokowanie funduszy unijnych - to cel projektu ustawy, który przedstawili w czwartek przedstawiciele opozycji parlamentarnej oraz organizacji społecznych i politycznych, tworzących Porozumienie dla Praworządności.

27.01.2022

Kurator w terenie narażony na Omikrona - jest apel o ograniczenia

Wymiar sprawiedliwości

Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych, ze względu na gwałtowne rozprzestrzenianie się wariantu Omikron wirusa SARS-CoV- 2 i wzrastającą liczbę zachorowań wśród kuratorów sądowych, zwrócił się do prezesów sądów o zalecenia dla przewodniczących wydziałów. Chodzi m.in. o ograniczenie do niezbędnego minimum wywiadów środowiskowych i wydłużenie terminów na ich sporządzenie.

27.01.2022

Poszkodowani w aferze GetBack złożą skargę do Komisji Europejskiej

Wymiar sprawiedliwości Finanse Prawo europejskie

Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Idea Bank zablokowała możliwość odzyskania pieniędzy przez poszkodowanych. Sytuację obligatariuszy może jednak poprawić Komisja Europejska, jeśli uzna, że decyzja ta została wydana wbrew unijnym przepisom. Przygotowywana jest skarga w tej sprawie.

27.01.2022

Dr Żółtak: Sędziowie widzą, co źle funkcjonuje w wymiarze sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Potrzeba przemyślanych zmian w prawie, dzięki którym sprawy obywatela będą załatwiane szybciej. Słyszeliśmy obietnice, że sądy zostaną odpowiednio zreformowane, tymczasem obecnie borykamy się z dewastacją wymiaru sprawiedliwości - wskazuje sędzia dr Urszula Żółtak. I mówi, że mniejszy w pandemii napływ spraw do sądów, uderzy po niej ze zdwojoną siłą.

27.01.2022

Jest śledztwo prokuratury w sprawie sędziów TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Była analiza jest śledztwo - warszawska prokuratura okręgowa bada czy sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przekroczyli swoje uprawnienia w toku rozpoznawania skarg przeciwko Polsce. W grudniu do prokuratur rejonowych skierowano właśnie pismo z prośbą o przekazywanie kolejnych ewentualnych zawiadomień w tym zakresie, celem jest zbadanie czy sprawy się łączą.

26.01.2022

TSUE 16 lutego wyda wyrok ws. skargi Polski i Węgier na mechanizm "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował, że wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości, zaskarżonego przez rządy Polski i Węgier, zostanie ogłoszony 16 lutego. Rzecznik generalny TSUE sugeruje, że Trybunał powinien oddalić te skargi na mechanizm warunkowości, uzależniający wypłatę środków unijnych od przestrzegania praworządności.

26.01.2022

Kandydaci z Polski na sędziego ETPC ponownie odrzuceni

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Elżbieta Karska, Aleksander Stępkowski i Agnieszka Szklanna to kandydaci z Polski do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, którzy zostali w środę ponownie odrzuceni przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Zgłoszeni zostali w grudniu po raz drugi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i teraz Polska ma jeszcze raz powtórzyć procedurę.

26.01.2022

Rozwód? Kontakty z dzieckiem do jak najszybszego uregulowania

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Kontakty z dzieckiem podobnie jak alimenty budzą w czasie rozwodów spore emocje. Choć teoretycznie jedno i drugie jest prawem dziecka i obowiązkiem rodziców, ustalenia w tym zakresie często przedłużają się w czasie a bywa, że stają kartą przetargową w konflikcie między byłymi partnerami. Prawnicy są zgodni jeśli chcemy utrzymać więź z dzieckiem, kwestia kontaktów trzeba uregulować jak najszybciej. Jeśli nie da się inaczej to na drodze sądowej.

26.01.2022

Dr hab. Taborowski: Polski rząd pod presją, bo dyskryminuje swoich obywateli

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny i Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uważają, że skoro organizacja wymiaru sprawiedliwości leży po stronie państwa członkowskiego, to zobowiązania wobec Unii Europejskiej nie ma. Ale nieprzestrzeganie zobowiązania do niezależnego sądu uderza w samą istotę Unii i narusza jednocześnie zasadę równości obywateli, dlatego rząd polski jest za to karany.

26.01.2022

Orzeczenie na posiedzeniu niejawnym, a za uzasadnienie trzeba zapłacić

Wymiar sprawiedliwości

Posiedzenia niejawne stają się w pandemii niepisaną normą. Prawnicy dostrzegają w tym nie tylko szansę na szybsze rozpatrywanie spraw, ale też uderzenie w prawo do sądu. Coraz więcej wątpliwości wiąże się też z koniecznością wnioskowania o uzasadnienie każdego rozstrzygnięcia sądu - i opłatą w wysokości 100 zł. Także sędziowie uważają, że coś tu zgrzyta.

26.01.2022

TK odroczył do 23 lutego rozprawę ws. wyroków ETPC o statusie polskich sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny odroczył do 23 lutego rozprawę w sprawie wniosku prokuratora generalnego, który dotyczy kwestii możliwości oceny statusu polskich sędziów przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Na dwóch dotychczasowych posiedzeniach TK wysłuchał stron postępowania, których przedstawiciele odpowiadali potem na pytania sędziów.

25.01.2022

Strasburg: Oplucie portretu Putina to opinia, nie przestępstwo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Skazanie skarżącego na karę 15 dni pozbawienia wolności za naruszenie porządku publicznego poprzez oplucie portretu Władimira Putina stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał potwierdził swoją linię orzeczniczą, że tylko mowa nienawiści może być w takich sytuacjach karana.

25.01.2022

SN: Przy rozstrzyganiu o odebraniu dziecka, sąd nie bada zasadności orzeczenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sąd opiekuńczy, orzekając o zleceniu kuratorowi sądowemu przymusowego odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej, nie bada zasadności orzeczenia podlegającego wykonaniu - tak brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. SN dodał, że możliwość zakwestionowania wykonalnego orzeczenia sądowego musiałaby być wyraźnie przyznana sądowi w tym postępowaniu.

25.01.2022

Problemy z covidową restrukturyzacją - nie wszystkie sądy honorują stempel pocztowy

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Uproszczona restrukturyzacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Firmy bardzo chętnie z niej korzystały. I mimo że przepisy w jej sprawie już nie obowiązują, wciąż tysiące spraw toczy się w sądach. Ale nie wszystko przebiega gładko, bo sądy różnie interpretują termin złożenia wniosku o zatwierdzenie układu, co zdaniem prawników nie ma podstaw prawnych.

25.01.2022

Dr Jasińska: Spory o własność intelektualną wymagają wiedzy prawniczej i technicznej

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niejednokrotnie postępowanie w sprawach własności intelektualnej dotyczy sporów wielowątkowych, w których bezcenna okazuje się wiedza prawnicza i techniczna. Z tego względu często przed sądami strony są jednocześnie zastępowane przez radców prawnych lub adwokatów oraz rzeczników patentowych - wskazuje dr Katarzyna Jasińska.

25.01.2022

COVID znów atakuje sądy, a praca zdalna - w sferze marzeń

Wymiar sprawiedliwości

Kolejna fala koronawirusa daje się mocno we znaki, więc administracja do 28 lutego ma pracować zdalnie. Według nieoficjalnych informacji rozważano to też w przypadku sądów, co miało postulować samo Ministerstwo Sprawiedliwości. Sądy i prokuratura mają jednak pracować stacjonarnie. Tymczasem z całego kraju płyną informacje o chorych sędziach i pracownikach oraz odwołanych rozprawach.

25.01.2022

Izba Dyscyplinarna i TK raczej nie wygrają wojny z unijnym trybunałem

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wykreowany przez polityków konflikt prawny z Unią Europejską nie tylko pozbawi nas dostępu do unijnych funduszy, ale utrudni też domaganie się w polskich sądach przestrzegania zasady równości obywateli wobec prawa, niedyskryminacji, czy sprawności procesu. Może też negatywnie wpłynąć na prawa Polaków w innych państwach członkowskich.

25.01.2022

Dubois i Stępiński: Zamrażarka domniemania niewinności krzywdzi ludzi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Zasada domniemania niewinności w Polsce obowiązuje, ale nie zawsze działa. Po przedstawieniu zarzutów często zostają wszczęte dwa postępowania. Pierwsze toczy się zgodnie z zasadami kodeksu postępowania karnego przed prokuratorem, a następnie przed sądem. Drugie, w którym nie obowiązują żadne reguły, toczy się przed sądem opinii publicznej.

24.01.2022