Prawo.pl
Do sądów wpływają pozwy, w których powodowie domagają się udzielenia im ochrony prawnej z tytułu naruszonych dóbr osobistych. Niekiedy udaje się tego rodzaju spory zakończyć ugodowo, np. u mediatora. Natomiast postępowanie sądowe wymaga uwzględnienia szeregu kwestii. Na losy procesu wpływa nie tylko sposób zredagowania żądania, ale i to, jakimi dowodami dysponują strony.
Aleksandra Partyk
11.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Eksponowane stanowiska w strukturach policji nie mogą być zajmowane przez osoby, którym postawiono zarzuty dyscyplinarne. Funkcjonariusz, który przekroczył uprawnienia interweniując w sprawie zatrzymanego członka swojej rodziny, traci zaufanie przełożonych, a w konsekwencji stanowisko - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
11.04.2023
Prawo karne Policja
Wolno ale posuwają się sejmowe prace nad tym razem poselskim projektem zmian w Prawie o notariacie, które umożliwią notariuszom dokonywanie wpisów do ksiąg wieczystych i wydawanie nakazów zapłaty. Nowa wersja jest trochę poprawiona. Przykładowo notariusza będzie można zawiesić za umyślne przestępstwo zagrożone karą powyżej 10 lat pozbawienia wolności, a do prawa do wpisów do ksiąg wieczystych wystarczą dwa, a nie jak w poprzedniej wersji - trzy lata zatrudnienia.
Patrycja Rojek-Socha
10.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Procedura cywilna daje możliwość rozpoznania przez sąd drugiej instancji także tych postanowień sądu pierwszej instancji, które nie podlegały zaskarżeniu, ale miały wpływ na rozstrzygnięcie sprawy. Kluczowa jest jednak kwestia "nowości", innymi słowy apelacja może uzupełnić postępowanie dowodowe, ale powinno to się odnosić do dowodów nowych.
Aleksandra Partyk
08.04.2023
Prawo cywilne
Prawnicy coraz częściej przekonują się do tego, że komunikacja z klientem jest kluczowa w budowaniu długotrwałych i opartych na zaufaniu relacji. Widać to m.in. w kolejnych badaniach przeprowadzanych na rynku prawnym. Czy jednak warto przechodzić z klientem np. "na ty"? Są tego zwolennicy i przeciwnicy. Ci ostatni podkreślają, że pracę trzeba zawsze oddzielać od życia towarzyskiego.
Patrycja Rojek-Socha
08.04.2023
Prawnicy
Przy okazji wprowadzania na stałe e-rozpraw w sprawach cywilnych Ministerstwo Sprawiedliwości chce też poprawić Kodeks karny. W projekcie znalazły się przepisy dotyczące przepadku pojazdu mechanicznego, dopisano m.in., że jeśli auto zostanie zniszczone lub znacznie uszkodzone, konfiskaty nie będzie. Zmiany miałyby obowiązywać od 30 września 2023 r.
Patrycja Rojek-Socha
07.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
Małżeństwo, które zawarło z bankiem umowę na kredyt mieszkaniowy, przewalutowany na franki szwajcarskie, nie wywiązywało się z umowy, więc bank ją wypowiedział i wystawił bankowy tytuł egzekucyjny. Sąd wydał nakaz zapłaty bez zbadania umowy pod kątem klauzul abuzywnych i zapewnienia ochrony konsumentom jako słabszej strony postępowania. RPO wniósł w tej sprawie skargę nadzwyczajną.
Krzysztof Sobczak
07.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Zastosowanie wykładni prokonstytucyjnej przez sędziego nie jest błędem, ani tym bardziej nie stanowi przewinienia dyscyplinarnego – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego i uniewinniła sędziego, który przyznał świadkowi zwrot pieniędzy za utracone zarobki wyższy niż w ustawie. SN stwierdził, że od wskazywania błędów w wykładni przepisów przez sędziego jest instytucja wytyku, temu służy też kontrola instancyjna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości poprawia przepisy o karach porządkowych za naruszenie powagi, spokoju lub porządku czynności sądowych. Po zmianach postanowienie o ukaraniu taką karą będzie wykonalne po uprawomocnieniu, jeśli dotyczy pisma - po wysłuchaniu autora, a jeśli pokrzywdzonym będzie sędzia lub członek składu, wydane zostanie niezwłocznie, ale przez inny jednoosobowy skład.
Patrycja Rojek-Socha
07.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
W czwartek do Trybunału Konstytcyjnego wpłynęło pismo pięciu sędziów tego trybunału, w którym informują oni o gotowości podjęcia prac nad wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie konstytucyjności nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Sędziowie w swoim piśmie stwierdzają jednak, że wszelkie działania Przyłębskiej, które są przypisane prezesowi TK, są nieskuteczne i łamią obowiązujące prawo.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.04.2023
Prawnicy
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wręczył Piotrowi Cieplusze akt powołania przez premiera na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nowy wiceminister zajmie się w resorcie m.in. sprawami związanymi z cyberbezpieczeństwem i infrastrukturą krytyczną wymiaru sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
06.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
Cztery lata zawieszenia w wykonywaniu zawodu radcy prawnego to kara zbyt łagodna dla osoby, która przyjęła łapówkę w zamian za załatwienie korzystnego orzeczenia – stwierdziła Izba Odpowiedzialności Zawodowej i opowiedziała się za usunięciem z zawodu. Uznała, że trudno dopuścić możliwość dalszego wykonywania zawodu związanego ‎z podejmowaniem czynności przed organami, przeciwko którym radca wystąpił.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

NSA: Nie ma sporu kompetencyjnego z Prezydentem 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sprawa wniosku prezydenta dotycząca sporu kompetencyjnego z Naczelnym Sądem Administracyjnym powinna zostać umorzona, gdyż realnie nie ma żadnego takiego sporu - stwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w opublikowanym w środę stanowisku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego. NSA sugeruje umorzenie "z uwagi na niedopuszczalność wydania orzeczenia w sytuacji braku rzeczywistego sporu kompetencyjnego".
Krzysztof Sobczak
05.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Odwieszony w czynnościach służbowych po 420 dniach sędzia Piotr Gąciarek został ponownie ukarany przez kolegium Sądu Okręgowego. Mimo, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN kategorycznie stwierdziła, że sędzia wraca do pracy po bezprawnej uchwale Izby Dyscyplinarnej, która sądem nie była. A sędzia Gąciarek postąpił odpowiedzialnie – w myśl standardów europejskich.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych. Z jednej strony wprowadza ona rozwiązania, o które kuratorzy walczyli - jak uregulowanie ryczałtu na pokrycie zwiększonych kosztów dojazdów. Z drugiej jednak strony osłabia rolę samego kuratorskiego samorządu. Wątpliwości z nią związane były na tyle duże, że Krajowa Rada Kuratorów apelował by prezydent jej nie podpisywał.
Patrycja Rojek-Socha
05.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Umorzenie wierzytelności na podstawie ustawy Prawo upadłościowe, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2016 r., skutkuje wygaśnięciem hipoteki na nieruchomości stanowiącej własność osoby trzeciej, ustanowionej na zabezpieczenie tej wierzytelności - taką uchwałę podjęło 4 kwietnia br. siedmioro sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości powinno wreszcie wziąć odpowiedzialność za kwestie biegłych sądowych i przedstawić całościowe i spójne rozwiązania systemowe. Kolejne cząstkowe nowelizacje - jak ostatnia nowela procedury cywilnej - są zaprzeczeniem deklarowanej reformy wymiaru sprawiedliwości i w żaden sposób nie wpływają na skuteczność postępowania, w tym sprawne przeprowadzanie dowodów z opinii biegłego.
Zbigniew Miczek
05.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Zakres przedmiotowy art. 19 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie obejmuje badania spełnienia przez sędziego sądu administracyjnego wymogów niezawisłości i bezstronności. Wyłączenie sędziego i test niezawisłości to dwie różne procedury. Potwierdza to poniedziałkowa uchwała siedmioosobowego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
04.04.2023
Prawnicy Doradca podatkowy
Minister Sprawiedliwości przygotowuje się do uruchomienia Krajowego Rejestru Mediatorów. Jego start - jak mówił w rozmowie z Prawo.pl wiceminister dr Marcin Romanowski - zaplanowany jest na III kwartał 2023 r., tymczasem w wykazie prac legislacyjnych znalazły się założenia stanowiące podstawę prawną jego funkcjonowania. Wynika z nich m.in., że dostęp do rejestru mediatorów będzie miał każdy obywatel.
Patrycja Rojek-Socha
04.04.2023
Wymiar sprawiedliwości
Postępowania spadkowe w Polsce w wielu przypadkach trwają przez wiele długich lat, co często odbija się na masie spadkowej. W celu eliminacji takich niekorzystnych sytuacji, ustawodawca projektuje wprowadzenie zmian w zakresie prawa spadkowego, a część z nich ma dotyczyć ograniczenia kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia z ustawy - pisze adwokat Katarzyna Bórawska.
Katarzyna Bórawska
04.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wnioski o wyłączenie sędziów Sądu Najwyższego z powodu złożenia przez nich zdań odrębnych do uchwały składu trzech połączonych Izb z 23 stycznia 2020 r. są konsekwentnie oddalane. Uchwała ta wiąże zarówno osoby, które ją poparły, jak i te, które złożyły od niej zdanie odrębne. Nie stanowi braku bezstronności także orzekanie razem z tzw. neo-sędziami – taki jest sens ostatnich orzeczeń.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.04.2023
Prawnicy
Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie obejmuje badania spełnienia przez sędziego sądu administracyjnego wymogów niezawisłości i bezstronności z uwzględnieniem okoliczności towarzyszących jego powołaniu i jego postępowaniu po powołaniu według Prawa o ustroju sądów administracyjnych – taką uchwałę podjęło siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Opinie biegłych nie zawsze spełniają standardy, ale opublikowany właśnie pakiet nowelizujący m.in. procedurę cywilną wprowadza zmiany, które mają to ukrócić. Zgodnie z nimi za opinię zawierająca rażące błędy, albo nie odpowiadającą treści zlecenia, nie będzie przysługiwało ani wynagrodzenie ani zwrot wydatków. Jak podkreślają prawnicy, sam kierunek jest dobry, ale może być problem z zastosowaniem.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
04.04.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Oskarżenie Justyny Wydrzyńskiej o przestępstwo jest próbą ukarania jej przez władze za słuszną działalność i pracę na rzecz dostępu do bezpiecznej aborcji. Zarzuty przeciwko niej powinny zostać natychmiast wycofane - stwierdza Amnesty International. Organizacja zbiera podpisy pod petycją: Stań w obronie Justyny wspierającej osoby potrzebujące aborcji!
Krzysztof Sobczak
03.04.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Najdalej idącym uproszczeniem ostatniej noweli kodeksu postępowania cywilnego jest rezygnacja z zasad postępowania cywilnego i rozstrzygania sporu przez sąd powszechny oraz zamiana tych środków na odpowiednio regulaminy poszczególnych stałych sądów arbitrażowych. Pisze o tym Tobiasz Szychowski adwokat, partner w MSN Legal Mazepus Szychowski Niedziałek, arbiter Warszawskiego Sądu Arbitrażowego.
Tobiasz Szychowski
03.04.2023
Prawo cywilne Prawnicy
Frankowicze, którzy zdecydują się w kwietniu na skierowanie pozwów przeciwko bankom będą musieli wybrać sąd, w którego okręgu mieszkają. Zmiana wprowadzona opublikowaną 31 marca nowelizacją procedury cywilnej ma obowiązywać przez 5 lat. Dla wydziału frankowego w SO w Warszawie oznacza to nawet o 70 proc. mniej wpływających spraw, więc też szanse na przyspieszenie.
Patrycja Rojek-Socha
03.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
W sądach zapadają kolejne wyroki dotyczące wyliczania sędziowskich i prokuratorskich wynagrodzeń na podstawie ustaw okołobudżetowych, a nie tak jak to wynika z Prawa o ustroju sądów powszechnych czy Prawa o prokuraturze. Tymczasem Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny wystąpił do premiera i Ministra Finansów o zabezpieczenie pieniędzy na ewentualne roszczenia.
Patrycja Rojek-Socha
03.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

Andrzej Olaś: Zarzut potrącenia, czyli nowe życie starej instytucji prawnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
W nowelizacji z 2019 roku polski prawodawca po raz pierwszy podjął próbę systemowego unormowania instytucji zarzutu potrącenia od strony formy, wymogów co do treści, ograniczeń dowodowych oraz terminu na podjęcie tej czynności w postępowaniu. Niestety, wysoce niedoskonale  – mówi dr hab. Andrzej Olaś z Uniwersytetu Jagiellońskiego. I zauważa, że instytucja ta stała się obecnie popularna w związku ze sporami o umowy kredytowe.
Krzysztof Sobczak
03.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich daje dyrektorowi szkoły do ręki nowy środek oddziaływania wychowawczego - może kazać uczniowi, który dopuścił się czynu karalnego, naprawić wyrządzoną szkodę lub nałożyć na niego obowiązek, który pomoże mu "wrócić na właściwą drogę". Choć przepis obowiązuje od września, mało kto z niego korzysta, a drobne sprawy wciąż trafiają do sądów rodzinnych.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
03.04.2023
Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W czasie pandemii Covid-19 Urzędy Skarbowe stawiały zarzuty karne podatnikom i trochę skracały sobie drogę. Przy zbiegu przestępstw podatkowych na podstawie kodeksu karnego skarbowego Urząd Skarbowy prowadził dochodzenie i kierował sprawę do sądu. A prawidłowo powinno być prowadzone śledztwo przez prokuraturę, która sporządza akt oskarżenia, dlatego, że w sądzie mogło się okazać, że czynności te trzeba powtórzyć.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.04.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości PIT