Sąd Okręgowy Warszawa-Praga 14 marca 2023 uznał Justynę Wydrzyńską winną z artykułu 152 par. 2 Kodeksu Karnego, a więc za “pomoc w aborcji”. I wymierzył karę: osiem miesięcy ograniczenia wolności przez prace społeczne. Obrońcy zapowiedzieli apelację, a sama Wydrzyńska zadeklarowała, że wraca do pracy na telefonie, odbierając wiadomości od osób potrzebujących pomocy w aborcji.

Czytaj w LEX: Spory o aborcję w różnych systemach norm >

Czytaj:
Pomoc w aborcji ukarana - aktywistka skazana na prace społeczne>>
Pomoc przy aborcji karana jak pomoc samobójcy>>

Oskarżenie za pomoc w zdobyciu tabletek aborcyjnych 

Justyna Wydrzyńska jest członkinią założycielką Aborcyjnego Dream Teamu i Aborcji bez Granic. Te dwie inicjatywy utworzone przez aktywistki z Polski i innych części Europy zapewniają poradnictwo, finansowanie podróży za granicę w celu aborcji oraz wiarygodne informacje zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącymi bezpiecznej aborcji przy użyciu tabletek. W 2021 r. prokuratura postawiła jej zarzuty karne w związku z pomocą ciężarnej kobiecie w zdobyciu tabletek aborcyjnych w celu przeprowadzenia przez nią aborcji w 2020 r., w szczytowym okresie globalnej pandemii i surowych restrykcji, jeszcze bardziej utrudniających dostęp do aborcji.

Czytaj w LEX: Spór o dopuszczalność przerywania ciąży z perspektywy etycznej i filozoficznoprawnej (komentarz do wyroku TK w sprawie K 1/20) >

Najbardziej restrykcyjne prawo w Europie

Amnesty International przypomina, że polskie ustawodawstwo aborcyjne należy do najbardziej restrykcyjnych w Europie. Aborcja w ramach polskiego systemu opieki zdrowotnej jest dozwolona tylko, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety ciężarnej lub gdy jest wynikiem gwałtu, kazirodztwa lub pedofilii. Przyjmowanie tabletek aborcyjnych w celu przeprowadzenia aborcji nie jest przestępstwem, ale każda osoba lub lekarz, który pomaga ciężarnej w przeprowadzeniu aborcji poza ograniczonymi, dopuszczonymi przez prawo przypadkami, podlega karze do trzech lat więzienia.

Czytaj w LEX: Małecki Mikołaj, Przerwanie ciąży wyłączające winę >

- Pokaż Justynie, że nie jest zdana tylko na siebie. Zażądaj od polskiego Prokuratora Generalnego wycofania wszystkich zarzutów przeciwko Justynie i zapewnienia jej możliwości wykonywania zgodnej z prawem międzynarodowym pracy na rzecz praw człowieka i udzielania ratującego życie i zdrowie wsparcia osobom, które potrzebują aborcji, bez prześladowań i represji. Wezwij do zaprzestania traktowania wsparcia osób w aborcjach jako przestępstwa - napisano w apelu Amnesty International.

Petycję można podpisać tutaj>>>

Czytaj w LEX: Aborcja w Izraelu – regulacje prawne i aspekty społeczne >