Prawo.pl
Stwierdzenie Krajowej Rady Sądownictwa, że w procesie nominacyjnym sędziów do sądów powszechnych nie potrzebuje opinii zgromadzeń, uderza w samorządność sędziów - ocenia I prezes SN Małgorzata Gersdorf. W jej ocenie Rada, nawet jeśli zgodnie z przepisami nie jest związana takimi opiniami, powinna na nie poczekać.
Patrycja Rojek-Socha
07.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Pięknie się stało, że środowiska sędziowskie i adwokackie razem ze sobą współdziałają w obronie Konstytucji i praworządności - podkreśliła I prezes SN Małgorzata Gersdorf, otwierając konferencję "Sędziowie i Adwokaci w służbie Niepodległej". Z kolei prezes NRA Jacek Trela zapewnił, że adwokaci będą zawsze pomagać sędziom odpowiadającym dyscyplinarnie za działania propaństwowe i prospołeczne.
Patrycja Rojek-Socha
07.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Przyjęcie przez ministra sprawiedliwości oświadczenia sędziego o chęci dalszego orzekania nie wymaga jego zgody, bo nie ma on prawa do decyzji - uważa adwokat Michał Jabłoński, występujący przed NSA w imieniu sędziego odesłanego w stan spoczynku. Sądy administracyjne powinny merytorycznie ocenić stan prawny - dodał. Naczelny Sąd Administracyjny rozważa tę tezę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Instytucja zawezwania strony sporu do próby ugodowej częściej służy przerywaniu biegu terminu przedawnienia, niż szybszemu zakończeniu sprawy i odciążeniu sądu - twierdzi adwokat Michał Grodziewicz.
Michał Grodziewicz
07.12.2018
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Łatwe zrezygnowanie przez Krajową Radę Sądownictwa z zasięgania rad i opinii środowiska w sprawie kandydatów na sędziów jest przejawem nonszalancji wobec ustalonych reguł, jasnych kryteriów lub choćby zasady kolegialności.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Instytucja "małego świadka koronnego" bywa nadużywana zarówno przez osoby, które chcą w ten sposób obniżyć sobie karę, jak i przez śledczych, którzy dzięki takim zeznaniom zyskują potrzebne, choć mało wiarygodne dowody - oceniają eksperci RPO. Apelują o wprowadzenie zmian, które umożliwią m.in. skuteczną ich weryfikację.
Patrycja Rojek-Socha
06.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy odroczył rozprawę dyscyplinarną prokurator z Wrześni do 1 lutego 2019 r. w celu uzyskania opinii biegłego neurologa i psychiatry. Obwinionej, która specjalizuje się w oskarżaniu sprawców wypadków drogowych, zarzuca się jazdę po pijanemu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2018
Prawo karne Prokuratura
Opinie zgromadzeń lub kolegiów sędziów nie są konieczne w procesie nominacyjnym do sądów powszechnych - wynika z uchwały podjętej przez Krajową Radę Sądownictwa. To odpowiedź na uchwały zgromadzeń sędziów m.in. Apelacji Gdańskiej i Okręgu Gorzowskiego, które odmówiły udziału w procedurze opiniowania kandydatów.
Patrycja Rojek-Socha
06.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
W środę 5 grudnia rozpoczęła się pierwsza jawna rozprawa w nowej Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. SN jest w tej sprawie sądem pierwszej instancji, a obwinionym jest prokurator, który stawił się do sądu pijany i prowadził auto pod wpływem alkoholu. Kolejne posiedzenie wyznaczono na 11 stycznia 2019 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Połączenie wysiłków branży tytoniowej oraz organów Państwa przyniosły dobre efekty w realizacji wyjątkowego projektu, jakim jest zwalczanie nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi - twierdzi Andrzej Kornatowski, dyrektor Działu Prawnego Europa Centralna – część Północna w British American Tobacco.
Krzysztof Sobczak
06.12.2018
Prawnicy Prawo gospodarcze
Resort sprawiedliwości chce by funkcjonariusze Służby Więziennej, podobnie jak inne służby mundurowe, mogli być oddelegowywani poza granice kraju by brać udział w misjach pokojowych, akcjach zapobiegania aktom terroru, ratowniczym a także szkoleniom i ćwiczeniom. Projekt trafił właśnie do opiniowania.
Patrycja Rojek-Socha
06.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w trybie kontroli zastępczej. Zawnioskował do Trybunału o zbadanie zgodności z konstytucję trzech zapisów, jeden z nich wprowadzający kary grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej, został już uchylony. TK ma zbadać jeszcze kwestie "ukraińskich nacjonalistów".
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości ocenia, że po przywróceniu instytucji asesora sądowego w sądach są "świetnie wykształcone nowe kadry". - Jeszcze nie w takim wymiarze, w jakim byśmy chcieli, ale jest już zbudowany system, który będziemy wypełniać kadrami
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Wprowadzana przez Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa już doprowadziła do skrócenia postępowań w najważniejszych dla Polaków sprawach - twierdzi resort. Tymczasem ze statystyk zbieranych przez MS wynika, że jest przeciwnie. W 2015 r. proces w sądzie rejonowym trwał średnio cztery miesiące, a w 2017 r. - 5,4 miesiąca.
Krzysztof Sobczak
05.12.2018
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Interpretacja przepisów Prawa o notariacie wykluczająca notariuszowi możliwość zaskarżania uchwał samorządu i dochodzenia swoich praw na drodze sądowej jest niedopuszczalna - ocenił Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że jest to niezgodne z zapisami Konstytucji, narusza m.in. prawo do sprawiedliwego procesu.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wkład krakowskiego i ogólnopolskiego środowiska prawniczego w budowę podstaw ustrojowych III Rzeczypospolitej (1980-1994). Projekty i inicjatywy ustawodawcze, ludzie, dokonania i oceny - tytuł i temat książki wydanej pod redakcją byłego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Grodziskiego.
Prawo.pl
05.12.2018
Prawnicy
Decyzję wydał zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej. Przepustki, zezwolenia i widzenia wstrzymano w jednostkach penitencjarnych na obszarze okręgów: katowickiego, opolskiego, krakowskiego i rzeszowskiego. Według rzecznika praw obywatelskich taka decyzja nie ma umocowania w przepisach i może stanowić naruszenie praw obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Mija 20 lat odkąd pierwsze ruchomości - w tym papiery wartościowe - zostały wpisane do rejestru zastawów. Powinny więc zostać z niego z urzędu wykreślone. Problem w tym, że - jak alarmują pracownicy sądów - nie ma procedur, które umożliwiałyby sprawne przeprowadzenie tych czynności. A to uderza w prawa własności.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2018
Prawo cywilne
Zabezpieczenie roszczeń jako instytucja prawa cywilnego nie może być podstawą umieszczenia w ośrodku w Gostyninie osoby, wobec której trwa postępowanie o uznanie za stwarzającą zagrożenie dla społeczeństwa - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. W swoim stanowisku dla Sądu Najwyższego wskazał, że Konstytucja pozwala na pozbawienie człowieka wolności tylko na podstawie ustawy.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Nie ma ryzyka, że maszyny zastąpią prawników, bo prawo zawsze będzie dziedziną wymagającą rozumienia niuansów, czego sztuczna inteligencja na razie nie jest w stanie zapewnić - ocenili eksperci podczas LegalTech Day
Monika Sewastianowicz
05.12.2018
Prawnicy Prawo AI LegalTech
Tylko w tym roku do prokuratur wpłynęło 136 zawiadomień dotyczących gróźb karalnych, utrudnień prowadzenia czynności czy wreszcie pobić kuratorów sądowych. Problem w tym, jak podkreślają oni sami, że nie ma żadnych rozwiązań prawnych, które nie tyle skutecznie chroniłyby ich przed tego typu sytuacjami i gwarantowały wsparcie psychologiczne czy prawne po zajściu.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Sędzia z Katowic startował w wyborach na stanowisko radnego oraz prezydenta tego miasta. Wziął urlop bezpłatny na czas kampanii wyborczej, a teraz ma postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Rzecznik Praw Obywatelskich chce wiedzieć, dlaczego wszczęto to postępowanie.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.12.2018
Prawnicy Wybory
Kancelaria Bird & Bird doradzała w negocjacjach umowy sponsorskiej pomiędzy PKN Orlen, koncernem paliwowo-energetycznym a zespołem Formuły 1 Williamsa. Transakcja zakończyła się sukcesem.
Patrycja Rojek-Socha
04.12.2018
Rynek
Prawo do udziału w wyborach i referendach, prawo do składania petycji, równy dostęp do służby publicznej, wolność zrzeszania się, prawo do zgromadzeń, równość kobiet i mężczyzn - to niektóre z tematów przygotowanego przez poznańskich prawników i artystów kalendarza na przyszły rok.
Krzysztof Sobczak
04.12.2018
Prawnicy

UE: Nowe prawo ułatwi konfiskowanie mienia pochodzącego z przestępstwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Skuteczne zabezpieczanie i konfiskowanie mienia pochodzącego z przestępstwa w całej Unii Europejskiej mają zapewnić przepisy nowego unijnego rozporządzenia o wzajemnym uznawaniu nakazów zabezpieczenia i nakazów konfiskaty. Nowe rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie za dwa tygodnie.
Rafał Bujalski
04.12.2018
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Możliwość i obowiązek merytorycznego orzekania przez sądy odwoławcze to korzystna zmiana, ale ma ona też swoje minusy. Wydłuża te postępowania, ale może też demotywować sądy pierwszej instancji, które mogą przyjmować, że ktoś ich błędy poprawi - twierdzi Sławomir Lerman, wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi.
Krzysztof Sobczak
04.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Sądowy podział majątku często poprzedzony jest długotrwałym i kosztownym procesem wyceny, a tryb notarialny wymaga zgodnego stanowiska. Tymczasem mediacja daje szansę wypracowania rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, a przy tym skrócić proces, ograniczając koszty finansowe i psychologiczne - twierdzi radca prawny Przemysław Stasiak.
Prawo.pl
04.12.2018
Prawo rodzinne Domowe finanse
W Polsce istnieje ryzyko zagrożenia praworządności - stwierdził w poniedziałek szef komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego Claude Moraes, mówiąc o raporcie z wizyty w Polsce.
Krzysztof Sobczak
03.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
NBP chce by sąd zabronił publikacji przez media materiałów dotyczących afery KNF. Rzecznik praw obywatelskich twierdzi, że wnioski te mogą uniemożliwiać realizację interesu publicznego oraz konstytucyjnej zasady wolności prasy i swobody wypowiedzi, a posłowie PO zawiadamiają prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Krzysztof Sobczak
03.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Po wejściu w życie unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych RODO i powołaniu Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych pojawiło się pytanie, na ile jego kompetencje nakładają się na kompetencje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - twierdzi radca prawny Jarosław Sroczyński.
Krzysztof Sobczak
03.12.2018
Prawo gospodarcze RODO