W czwartek 6 grudnia br. nowa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajęła się oskarżeniem rzecznika dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym w sprawie prokurator Małgorzaty B. z Wrześni.

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla Okręgu Wrocławskiego, prok. Krystyna Zarzecka zarzuciła obwinionej prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, co jest przestępstwem z art. 178 a) ust.1 kk. W rezultacie - prokurator Małgorzata B. uchybiła godności urzędu.

Czytaj: Prokurator zapowiedział apelację w swojej sprawie

Świadkowie potwierdzają zarzuty

Prokurator rejonowa została zauważona przez kierowcę, który za nią jechał. Kierowca i świadek w sprawie Mateusz M. odebrał kobiecie kluczyki od samochodu i zawiadomił policję o incydencie, gdy tylko wyczuł od niej woń alkoholu.

Policjant Łukasz K., który przyjechał na miejsce zdarzenia, gdzie Małgorzata B. zatrzymała się na krawężniku rozpoznał ją, jako prokurator uczestniczącą w wielu czynnościach prokuratorskich. Potwierdził tę okoliczność przed Sądem Najwyższym i dodał, że wykryto u obwinionej prawie dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu

 

Sędzia przewodniczący Piotr Niedzielak odczytał zeznania obwinionej złożone w postępowaniu przygotowawczym, gdyż nie stawiła się ona na rozprawie w SN z powodu złego stanu zdrowia.

Obciążenie pracą

Z zeznań wynikało, że Małgorzata B. 6 lutego 2017 r. wzięła jeden dzień wolny. Rano wyszła z psem, potem zrobiła zakupy w sklepie. Czuła się źle, wobec tego zażyła lekarstwa na nadciśnienie i leki antydepresyjne. Nie pamięta jednak, żeby wypiła alkohol.  - Nie pamiętam, kiedy wyszłam z domu i o co wsiadłam do samochodu, gdzie jechałam. Odzyskałam świadomość dopiero, gdy nie mogłam wycofać auta z krawężnika jezdni - czytał zeznania sędzia.

Prokurator zeznała też, że była przeciążona pracą, ponad jej siły. Miała zaległych ponad 100 dni urlopu. Dwa do trzech razy w tygodniu występowała w sądzie. Uczestniczyła przy sekcjach zwłok, oględzinach i innych czynnościach prokuratorskich - najczęściej ze wszystkich czterech prokuratorów w rejonie.

Sąd Najwyższy odroczył rozprawę do 1 lutego 2019 r. w celu uzyskania opinii biegłego neurologa i psychiatry.

Sygnatura akt I DSK 2/18