Prawo.pl

Orban: Praworządność to sprawa honoru, nie prawa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Praworządność nie jest na Węgrzech kwestią prawną. To kwestia honoru. Ci, którzy ją kwestionują, podważają nasz honor. Radzę, by dobrze to przemyśleć - powiedział w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban w kontekście unijnego projektu wiązania funduszy pomocowych z praworządnością.
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Deklaracja arbitra - arbitrzy chwalą, ale niezbyt chętnie podpisują

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Deklaracja Arbitra ma pomóc w ujednoliceniu standardów w arbitrażu i wspomóc jego klientów - przedsiębiorców, by mogli sprawdzić, kto ją podpisał i tym samym zobowiązał się do przestrzegania zasad. Mimo jednak, że od jej ogłoszenia minęły trzy miesiące podpisało ją tylko kilkudziesięciu prawników.
Patrycja Rojek-Socha
01.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Wbrew zapowiedziom, pracownicy sądów nie otrzymają od 1 października podwyżek. Pieniądze są obiecane, ale nie ustalono jeszcze zasad ich podziału. W czwartek 3 października przedstawiciele wszystkich związków zawodowych pracowników sądownictwa mają rozmawiać o tym z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
01.10.2019
Wymiar sprawiedliwości
Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego powinien się ustosunkować do doniesień medialnych o jego rzekomych rozmowach z przewodniczącym nowej KRS dotyczących sposobu rozpoznania odwołań od wyników konkursu do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - domagają się członkowie Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych.
Krzysztof Sobczak
30.09.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości musi udostępnić Polskiemu Towarzystwu Prawa Antydyskryminacyjnego informacje dotyczącą projekt wniosku o wypowiedzenie przez Polskę antyprzemocowej Konwencji Stambulskiej. Jest to informacja publiczna - potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Znane są już wstępne wyniki sobotnich egzaminów na aplikacje prawnicze. Kandydaci na adwokatów najlepiej zdawali w Szczecinie, gdzie pozytywny wynik uzyskało 74,5 procent zdających, na aplikację radcowską w Łodzi - 64,8 proc., na notarialną w Gdańsku i we Wrocławiu – 58,3 proc., a na komorniczą w Łodzi – 42,3 proc.
Krzysztof Sobczak
30.09.2019
Prawnicy Strefa aplikanta

Sondaż: Niskie oceny sądów i prokuratury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Praca sądów pozytywnie oceniana jest obecnie tylko przez 31 proc. badanych, prokuratury - 30 proc., a Trybunału Konstytucyjnego - 27 proc. - wynika z najnowszego badania Centrum Badań Opinii Społecznej. Autorzy raportu podkreślają, że opinie o funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości są istotnie zdeterminowane przez polityczne usytuowania badanych.
Krzysztof Sobczak
30.09.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Fundacja Helsińska zaprasza studentów na praktyki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Dla studenta
Pomoc ofiarom naruszeń praw człowieka, kontakt z precedensowymi sprawami sądowymi i administracyjnymi oraz zdobywanie umiejętności praktycznych i wiedzy, które mogą być przydatne przy wykonywaniu różnych zawodów prawniczych - to korzyści, jakie mogą odnieść uczestnicy praktyk studenckich w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
30.09.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Dla studenta
Brak wrażliwości ze strony sędziów, kąśliwe uwagi dotyczące życiowego doświadczenia, podniesiony ton - takie sytuacje nadal zdarzają się na polskich salach sądowych, wynika z Obywatelskiego Monitoringu Sądów za 2019 r. W sumie wolontariusze odnotowali takie incydenty jedynie w 3 proc. obserwacji, ale jak ocenia Fundacja nawet tak niska skala, może negatywnie wpływać na odbiór sądów.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda została nagrodzona przez Fundację Court Watch Polska za organizację w całej Polsce inicjatywy "Dzień Edukacji Prawnej", wyróżnienie otrzymała sędzia Marzena Korzonek za udział Sądu Rejonowego w Raciborzu w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu oraz spotkania edukacyjne dla mieszkańców "Mam prawo do...".
Agnieszka Matłacz
30.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Liczba wniosków o zwolnienie adwokatów i radców prawnych z tajemnicy zawodowej wprawdzie spada, ale organy ścigania nadal chętnie korzystają z takiej możliwości, a nawet próbują obchodzić brak zgody sądu. Prawnicy mówią o potrzebie zmian w prawie, ale też przygotowują procedury mające ich chronić przed tego typu sytuacjami - według zasady: w jedności siła.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wygląda na to, że wszystkie kraje Unii Europejskiej są gotowe zaakceptować wiązanie unijnego finansowania z przestrzeganiem rządów prawa - powiedział w niedzielę premier Finlandii Antti Rinne. Jego zdaniem żadne państwo członkowskie, przynajmniej nie wprost, nie sprzeciwia się temu.
Krzysztof Sobczak
29.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Będziemy proponować zmiany w konstytucji - zapowiedział w niedzielę w Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Od czterech lat obserwujemy proces niszczenia państwa - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna podczas niedzielnej konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej w Ostrowie Wielkopolskim.
Krzysztof Sobczak
29.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
W sobotę 28 września odbyły się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze - adwokacką, radcowską i notarialną oraz, po raz dwunasty, państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą. Państwowy egzamin na aplikacje korporacyjne odbył się już po raz czternasty.
Monika Sewastianowicz
29.09.2019
Strefa aplikanta Dla studenta
Sędzia Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, który zapewniał wcześniej, że zna bardzo słabo internetową hejterkę Emilię, która we współpracy z grupą sędziów z Ministerstwa Sprawiedliwości i KRS prowadziła akcję dyskredytowania sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości, miał się z nią kontaktować kilkaset razy.
Krzysztof Sobczak
28.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
W wyborach za dwa tygodnie podejmiemy decyzję o charakterze ustrojowym, decyzję co do tego, jaki ustrój będzie panował w naszym kraju - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. I dał do zrozumienia, że jeśli partia zdobędzie większość konstytucyjną, to dokona zmian w ustawie zasadniczej, a jeśli nie, to będzie zmieniać mechanizmy funkcjonujące w państwie.
Krzysztof Sobczak
28.09.2019
Administracja publiczna
W Polsce kary za przestępstwa drogowe są surowsze niż w wielu innych krajach europejskich. Dalsze ich zaostrzenia problemu więc nie rozwiąże. Kluczem do poprawy bezpieczeństwa może być natomiast zwiększenie kontroli, także np. poprzez zmianę przepisów dotyczących fotoradarów - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Michał Burtowy .
Patrycja Rojek-Socha
28.09.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Na sutenerstwie małżeństwo z Krakowa w ciągu kilku lat zarobiło co najmniej 10 mln złotych. Nie ma miesiąca aby policjanci nie informowali o kolejnej grupie przestępczej, która zarabia na eksploatacji cudzego ciała. Prostytucja nie jest przestępstwem, ale są nimi sutenerstwo, stręczycielstwo i kuplerstwo. To ostatnie może polegać np. na wynajmowaniu pomieszczeń.
Robert Horbaczewski
28.09.2019
Prawo karne Prokuratura Policja

Adwokaci i przedsiębiorcy dyskutowali o prawnych aspektach biznesu

Prawnicy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Blisko pół tysiąca prawników i przedsiębiorców z całego kraju wzięło udział w zorganizowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców debacie „Adwokat dla przedsiębiorcy" na temat prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.
Krzysztof Sobczak
27.09.2019
Prawnicy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Adwokaci: Tajemnica zawodowa jak sejf z tektury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Poszanowanie tajemnicy adwokackiej jest fundamentem naszego zawodu. Przepisy zobowiązują nas do zachowania w tajemnicy wszystkiego o czym dowiedzieliśmy się w związku z udzieleniem pomocy prawnej - wskazują w komentarzu dla Prawo.pl adwokaci Przemysław Rosati i Wojciech Bergier, członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej.
Patrycja Rojek-Socha
27.09.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Od 1 października 2019 r. - zgodnie z porozumieniem zawartym z Ministerstwem Sprawiedliwości - pracownicy sądów mają dostać średnio po 450 zł brutto podwyżki. Kolejne 450 zł od stycznia 2020 r. Problem w tym, że dotąd nie wypracowano wiążących zasad przydzielania tych środków poszczególnym pracownikom.
Patrycja Rojek-Socha
27.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Przez debiut giełdowy zwiększyliśmy rozpoznawalność marki DWF, co pomogło nam zdobyć nowych klientów i pokazać jak chcemy zmieniać rynek usług prawniczych. Obecnie nie można pozwolić sobie na pozostanie przy tradycyjnym modelu świadczenia usług - twierdzi Andrew Leaitherland, prezes DWF Group.
Jolanta Ojczyk
27.09.2019
Prawnicy Rynek
W czwartek 26 września weszła w życie ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja może zostać powołana, a pierwszy raport ze swojej pracy ma opracować w ciągu roku.
Krzysztof Sobczak
27.09.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wzmocnienie sytuacji prawnej polskich funkcjonariuszy jest jednym z priorytetów resortu spraw wewnętrznych. Przygotowujemy nowe rozwiązania - zapowiedział w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Nie podał, o jakie konkretnie uprawnienia miałoby chodzić.
Krzysztof Sobczak
26.09.2019
Prawo karne Policja
Kojarzony w aferą hejterską w Ministerstwie Sprawiedliwości sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt może wrócić do orzekania - zdecydował w środę 25 września br. Naczelny Sąd Administracyjny - Sąd Dyscyplinarny. Sąd jednak zastrzegł, że nie orzekał o winie lub niewinności sędziego.
Krzysztof Sobczak
26.09.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W latach 2015-2019 odnotowano w Polsce największy regres w zakresie ochrony praw człowieka po 1989 roku. Dostosowując prawo do politycznych celów zastąpiono rządy prawa rządami prawem - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
26.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
W 2018 roku prokuratorzy w całym kraju ponad 200 razy próbowali zwolnić adwokatów i radców prawnych z tajemnicy zawodowej. Najwięcej takich wniosków - blisko połowa - wpłynęło do sądów we Wrocławiu i w Krakowie. I choć jest ich mniej niż rok wcześniej, prawnicy nie mają wątpliwości, że nadal ta możliwość pozyskania informacji jest nadużywana.
Patrycja Rojek-Socha
26.09.2019
Wymiar sprawiedliwości

Luka w prawie - sądy zwracają nieopłacone wnioski o uzasadnienie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Do 7 listopada, kiedy wejdą w życie kolejne zmiany w przepisach o kosztach sądowych, wnioski o uzasadnienie wyroku nieopłacone przez profesjonalnych pełnomocników są przez sądy zwracane. Jeśli pełnomocnik nie wniesie opłaty w ciągu siedmiu dni, nie dostanie uzasadnienia.
Jolanta Ojczyk
26.09.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
„Know-how: Prawo w dziennikarstwie” - to temat szkolenia dla dziennikarzy zorganizowanego w środę w siedzibie Wolters Kluwer Polska przez miesięcznik PRESS pod patronatem Prawo.pl. Zajęcia prowadzili doświadczeni dziennikarze zajmujący się tą tematyką, m.in. szefowa serwisu Prawo.pl Ewa Usowicz.
Krzysztof Sobczak
26.09.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie zdarza się już, że imiona i nazwiska dzieci, które miały paść ofiarą pedofila, znajdują się na wokandzie sądowej. A tak było jeszcze trzy lata temu. Pomogło RODO, a także interwencje RPO. Jednak ograniczenia w ujawnianiu danych osobowych wymagają zmian, bo doprowadziły do zbytniego ograniczenia podawanych informacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.09.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości