Nie każda sprzedaż nieruchomości w drodze egzekucji komorniczej podlega VAT

VAT Doradca podatkowy

W przypadku dostawy nieruchomości w drodze egzekucji, komornik pełni jedynie funkcję płatnika VAT w ramach szczególnej procedury. Badany jest status dłużnika, czy będzie on występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Potwierdzają to organy skarbowe i eksperci, którzy przypominają, że rozstrzygnięcie jest zgodne z wcześniejszymi interpretacjami oraz z przepisami ustawy o VAT.

17.06.2022

Grupy VAT pół roku później i z dodatkowymi obowiązkami

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rewolucyjne zmiany w VAT, które pozwolą tworzyć grupy VAT, wejdą w życie pół roku później. Niedawna nowelizacja przepisów spowodowała, że z korzyści płynących ze wspólnych rozliczeń VAT firmy skorzystają dopiero w przyszłym roku. To dodatkowy czas na analizy i podjęcie decyzji, czy nowe rozwiązania będą opłacalne – zwłaszcza że pojawią się nowe obowiązki i ewidencje do wypełniania.

15.06.2022

Wakacje kredytowe już od sierpnia, potem zmiany w oprocentowaniu

Rynek i konsument Domowe finanse VAT Rachunkowość

Sejm przyjął w czwartek ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe i wydłużającą działanie tarcz antyinflacyjnych. Dodatkowo, do budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców trafi 1,4 mld zł. WIBOR z kolei zostanie zastąpiony przez inny, korzystniejszy – zdaniem rządu - dla kredytobiorców wskaźnik.

11.06.2022

Sprzedaż działek budowlanych przez rolnika podlega VAT

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług prowadzona działalność rolnicza może być traktowana jako działalność opodatkowana VAT. Trzeba mieć na uwadze, że dostawa towarów związanych z taką działalnością, będzie podlegała VAT. Rozliczenie podatku będzie więc w takim przypadku konieczne.

07.06.2022

TSUE wyjaśni, kto odpowiada za puste faktury? Pracownik czy spółka?

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kogo uznać za osobę zobowiązaną do zapłaty VAT w sytuacji, gdy pracownik podatnika wystawił fałszywą fakturę z wykazanym VAT, na której wykazał dane pracodawcy jako podatnika, bez jego wiedzy i zgody? Takie pytanie kieruje Naczelny Sąd Administracyjny do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Organ podatkowy i WSA wskazały na odpowiedzialność firmy.

03.06.2022

Kasy online – kiedy sprzedaż, a kiedy już gastronomia?

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Gdy sprzedaż gotowych produktów nie stanowi usług związanych z wyżywieniem, a punkt sprzedażowy nie wpisuje się w zakres pojęcia stacjonarnej placówki gastronomicznej, podatnik nie ma obowiązku prowadzenia kasy online. Potwierdza to skarbówka. Eksperci podkreślają, że wniosek o interpretację nie może jednak zawierać jakichkolwiek własnych opinii, ocen czy spostrzeżeń podatnika.

31.05.2022

Lipcowe zmiany w VAT z podpisem prezydenta

VAT Administracja publiczna Wojsko

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów o podatku od towarów i usług, która ma obowiązywać od początku lipca. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do unijnych regulacji przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT, w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

27.05.2022

Obowiązkowe e-faktury coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzony od początku 2022 roku Polski Ład zakładał tak wiele istotnych zmian, że mogły one przysłonić nadchodzącą wielkimi krokami rewolucję w zakresie wystawiania faktur. Mowa o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), który zgodnie z zapowiedziami fiskusa ma wejść w życie w drugim kwartale połowie 2023 r. Będzie on obowiązywał wszystkich podatników VAT z siedzibą na terytorium RP.

25.05.2022

Ustawa o zmianach w VAT i tarczy antyinflacyjnej bez poprawek Senatu

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Senat w środę nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o VAT. Nowe przepisy przedłużają m.in. wyłączenie z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej paliw do 31 lipca tego roku. Ustawa zwalnia również z VAT import towarów przez siły zbrojne państw Unii Europejskiej.

19.05.2022

Zerowy VAT na książki coraz bardziej realny

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Obowiązująca od 6 kwietnia unijna dyrektywa pozwala już poszczególnym krajom członkowskim wprowadzić zerową stawkę VAT na książki. Jest szansa, że taka zmiana zostanie wprowadzona również w Polsce. Ministerstwo Finansów analizuje problem. Kwestią otwartą jest jednak, czy obniżenie podatku faktycznie wpłynie na ceny książek.

19.05.2022

Bez prądu sklep nie może prowadzić sprzedaży

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Przepisy o kasach fiskalnych nakazują, by podatnicy VAT każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych ewidencjonowali i wydawali paragony. Problem stanowi jednak pogoda i braki w dostawie energii elektrycznej. Jeśli kasa nie działa, sprzedaży prowadzić nie można. Sklep trzeba zamknąć – problem dostrzegli posłowie w niedawnej interpelacji złożonej do ministra finansów. Mamy odpowiedź resortu.

18.05.2022

Straż miejska i inspekcja handlowa będą wystawiać mandaty za niewystawianie paragonów

VAT Akcyza Administracja publiczna

Inspekcja Handlowa oraz straże gminne dostaną nowe uprawnienia. Będą mogły wypisywać mandaty sprzedawcom, którzy nie wystawiają paragonów przy sprzedaży papierosów, tytoniu i alkoholu. Recydywistom będzie groziło cofnięcie zezwolenia na handel wyrobami alkoholowymi. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego ma być przyjęta jeszcze w tym roku.

17.05.2022

Jeśli sprzedawca przyjmie za dużo gotówki, zapłaci podwójny podatek

Ordynacja CIT PIT VAT

Od stycznia przepisy podatkowe przewidują ulgi dla przedsiębiorców, którzy kupią terminal płatniczy i będą przyjmować płatności kartą. Pierwsze miesiące obowiązywania tych regulacji pokazują jednak, że z zachęt trudno skorzystać. Mimo rozliczeń bezgotówkowych, sprzedawcy nie mogą rezygnować z przyjmowania gotówki – ale jeśli przyjmą jej za dużo, podatek od tej wpłaty wkrótce zapłacą dwa razy.

17.05.2022

Od opłat związanych z leasingiem można odliczyć VAT

VAT Rachunkowość

W przeważającej liczbie przydatków opłaty towarzyszące umowie leasingu są traktowane jako ściśle związane z tą umową, a co za tym idzie ich wartość wliczana jest do podstawy opodatkowania podatkiem VAT. To natomiast rodzi po stronie leasingobiorcy uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego.

10.05.2022

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania ogranicza interpretacje indywidualne

Ordynacja CIT VAT

Skomplikowanie przepisów przez Polski Ład spowodowało wzrost liczby wniosków o interpretacje indywidualne. Dyrektor KIS regularnie odmawia jednak wydawania interpretacji podatkowych powołując się na możliwość zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Eksperci ostrzegają, że może to doprowadzić do wzrostu i tak już licznych sporów sądowych podatników z organami skarbowymi.

10.05.2022

VAT w taksie notarialnej zasadny, czy nie? - RPO ma wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości VAT

Od 28 lat praktykowane jest doliczanie podatku od towarów i usług do taksy notarialnej. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich to budzi wątpliwości w zakresie zgodności z prawem i ewentualnego naruszania praw obywateli. Tym bardziej, że w ocenie resortu finansów nie powinno tak być. Marcin Wiącek napisał w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

05.05.2022

Przygotowania do e-fakturowania trzeba zacząć już teraz

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprawdzie do wprowadzenia obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur pozostał rok, ale firmy powinny już teraz rozpocząć przygotowania. Jest to złożony i czasochłonny proces, zarówno z punktu widzenia technologicznego, merytorycznego i proceduralnego. Można rozważyć stopniowe wdrożenie KSeF w firmie i w ramach testu rozpocząć wystawianie i/lub odbiór części faktur wcześniej w ramach systemu dobrowolnego.

15.04.2022

Jacht zarabia na morzach świata, a rozliczenie VAT w Polsce

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Określenie miejsca świadczenia usług jest jednym z najważniejszych elementów modelu opodatkowania VAT. Może ono decydować o opodatkowaniu w Polsce lub poza terytorium kraju, co może wiązać się m.in. z obowiązkiem rejestracji do VAT w innym państwie. Okazuje się, że same organy mają problemy z prawidłowym wskazaniem miejsca świadczenia usług.

15.04.2022

Tabela kodów i podkodów w procedurze VAT-REFUND wymaga szczególnego podejścia

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Podatnicy VAT czynni, którzy w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej nabywają towary lub usługi na terytorium innego kraju UE, mają możliwość wystąpić z wnioskiem o zwrot zapłaconego tam podatku od wartości dodanej, zawartego w cenie nabywanych towarów i usług. Aby uzyskać zwrot, muszą skorzystać z procedury VAT-REFUND.

14.04.2022

Wartości niematerialne i prawne trzeba wykazać w rozliczeniach VAT

VAT Rachunkowość

W pozycji wartość netto wynikająca z nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych należy podać wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jeśli jeden dokument zawiera zarówno wydatki zaliczane do środków trwałych, jak i do pozostałych składników majątku, wówczas należy rozdzielić podstawy opodatkowania i kwoty podatków.

12.04.2022
Prawo.pl