Zmianę formy opodatkowania trzeba będzie zgłosić dwa razy

PIT Rachunkowość Polski Ład

Polski Ład wprowadzi podwójny obowiązek informowania przez podatnika o fakcie zmiany formy opodatkowania w danym roku podatkowym, raz w dokumentacji przekazywanej do ZUS, a drugi raz poprzez pismo zawiadamiające naczelnika urzędu skarbowego. I to mimo zapisu informowania przez ZUS szefa KAS o formie opodatkowania wykazanej w dokumentach przekazywanych do ZUS

17.08.2021

Z systemu viaTOLL można korzystać do 30 września

Ordynacja Rachunkowość Administracja publiczna

Trwa okres przejściowy dla przewoźników. Oznacza to, że równolegle funkcjonują dwa systemy - viaTOLL i nowy e-TOLL. Resort finansów zachęca do rejestracji. Radzi, by nie zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę. W nowym systemie można rejestrować się za pośrednictwem operatorów kart flotowych.

17.08.2021

Ulga na zakup kas wirtualnych – objaśnienia podatkowe MF

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad przyznawania ulgi na zakup kas wirtualnych. Dzięki nim realizacja ulgi na zakup kas wirtualnych ma stać się prostsza. Objaśnienia podatkowe wydano na wniosek przedsiębiorców i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Interpretacja przepisów jest wiążąca dla administracji skarbowej.

12.08.2021

Nierealny termin na ustalenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Ogromną zmianą, praktycznie nierealną do zrealizowania w wielu firmach niezależnie od ich wielkości, będzie termin ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy. Czym jest to spowodowane? Nowelizacja art. 81 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zmieni dla zdecydowanej większości przedsiębiorców sposób wyliczania składki zdrowotnej

12.08.2021

Dobroczyńca chce być anonimowy, a ustawa podda go rządowej kontroli

Rachunkowość Administracja publiczna

Organizacje pozarządowe obawiają się, że mogą stracić wsparcie najbardziej hojnych darczyńców. Projektowane przepisy ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych przewidują, że do jawnej bazy prowadzonej przez instytucję rządową, trafią informacje kto, komu i jaką kwotę przekazał. Zdaniem NGO, filantropii mogą obawiać się profilowania i stygmatyzowania.

11.08.2021

Zmiany w zasadach wystawiania faktur nieco później

Ordynacja VAT Rachunkowość

Krajowy System e-Faktur zacznie działać w styczniu 2022 roku, a nie, jak wcześniej planował resort finansów, już w październiku tego roku. Na początek korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale MF chce objąć obowiązkiem elektronicznego fakturowania wszystkie podmioty. W założeniu ma to uprościć dokumentowanie sprzedaży i rozliczanie VAT. Nowy system nie obejmie jednak wszystkich dokumentów.

10.08.2021

Biura rachunkowe mówią STOP ministrowi finansów

Rachunkowość Polski Ład

Tysiące biur rachunkowych z całej Polski skierowały list otwarty do ministra finansów. Zwracają uwagę, że liczba nakładanych na przedsiębiorców i biura obowiązków podatkowych wymyka się spod kontroli. Autorzy wystąpienia podkreślają, że nie jest to już głos pojedynczej księgowej, która ma problem z właściwą organizacją czasu pracy w swojej firmie, ale postulat całej branży.

10.08.2021

Podatnicy coraz częściej pytają fiskusa

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku do Krajowej Informacji Skarbowej wpłynęło niemal trzy tysiące więcej wniosków o wydanie interpretacji niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Najwięcej pytań podatników dotyczyło podatku dochodowego od osób fizycznych i VAT. Więcej jest także wniosków wspólnych. Wzrost liczby pytań spowodował jednak, że dłużej trzeba czekać na odpowiedź.

07.08.2021

Wydatki osobiste powoli stają się kosztem podatkowym

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Skarbówka pokazuje ludzką twarz i łagodzi rygorystyczne podejście dotyczące rozliczania kosztów podatkowych przez jednoosobowe firmy. Fiskus twierdził, że wiele wydatków ma charakter osobisty, co wyklucza zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów. Najnowsze interpretacje potwierdzają jednak zaskakującą zmianę. Pytanie tylko, na ile będzie ona trwała.

04.08.2021

Zawieszenie działalności nie zwalnia z obowiązku korekty VAT

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników ma możliwość czasowego zawieszenia działalności gospodarczej. W tym okresie jest zwolniony z wielu obowiązków, m.in. nie musi składać deklaracji VAT. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to zwolnienie bezwarunkowe.

02.08.2021

Fiskus sprawdzi rozliczenia i prześwietli majątek firm

Ordynacja CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Ministerstwo Finansów chce, by wszystkie firmy – także jednoosobowi przedsiębiorcy – od stycznia 2023 roku wysyłały do skarbówki co miesiąc raporty dotyczące rozliczania podatku dochodowego. Udostępniać trzeba będzie m.in. podatkową księgę przychodów i rozchodów i ewidencję środków trwałych. Fiskus od razu sprawdzi więc majątek firmy i zweryfikuje, czy nie służy on do sztucznego zawyżania kosztów.

02.08.2021

Od napiwków też trzeba zapłacić podatek

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Sezon wakacyjny w pełni, stąd wiele osób pracujących w gastronomii (i nie tylko) zadaje sobie pytanie, czy otrzymywane przez nich napiwki podlegają opodatkowaniu. Tu odpowiedź jest jednoznaczna – tak, podlegają. Pytanie, kto i w jakim momencie ma wykazać taki przychód. Nie ma tu jednak jednej odpowiedzi – wszystko zależy bowiem od formy otrzymania napiwku.

31.07.2021

Biura rachunkowe będą miały dodatkowe i trudne obowiązki

Ordynacja Rachunkowość Compliance

Już od 31 lipca biura rachunkowe muszą sprawdzać transakcje swoich klientów i te podejrzane zgłaszać do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Nowe obowiązki wynikają z przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Problem w tym, że nie są one zbyt precyzyjnie określone – a trzeba wdrożyć wiele szczegółowych procedur. Za ich brak grożą milionowe kary.

30.07.2021

Za zatrudnianie na czarno zapłaci pracodawca, nie pracownik

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Finansów szykuje nową oręż do walki z szarą strefą. Projekt Polskiego Ładu przewiduje zasadę, że firma zatrudniająca na czarno, będzie musiała doliczać do swojego przychodu wynagrodzenia zapłacone "pod stołem". Nieuczciwy pracodawca zapłaci też z własnej kieszeni zaległy podatek pracownika i jego składki na ubezpieczenie. Może się jednak zdarzyć, że takie same skutki będzie miało też przekwalifikowanie przez ZUS np. umowy o dzieło na umowę o pracę.

30.07.2021

Polski Ład: Będzie specjalna ulga, ale tylko dla pracowników

PIT Rachunkowość Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu zakłada wprowadzenie ulgi dla osób osiągających przychody z tytułu szeroko pojętego stosunku pracy. Z odliczenia nie skorzystają jednak osoby na umowach zlecenia i o dzieło. Ulga ma dotyczyć wyłącznie osób osiągających przychody w przedziale od 68 412 do 133 692 zł rocznie. Do przychodów nie będą wliczane kwoty objęte autorskimi kosztami uzyskania przychodów.

28.07.2021

MF szykuje podwyżkę podatku od służbowych samochodów

PIT Rachunkowość Polski Ład

Jeśli pracownik wykorzystuje służbowe samochody do celów prywatnych, osiąga przychód, od którego musi zapłacić podatek. Kwoty przychodu wynoszą 250 i 400 złotych i zależą od pojemności auta. MF chce, by o podatku decydowała moc pojazdu, a nie pojemność silnika. To jedna ze zmian w ogłoszonym projekcie Polskiego Ładu.

27.07.2021

Firmy płacą podatek cukrowy, ale nie wiedzą, jak go prawidłowo liczyć

Rachunkowość Doradca podatkowy

Ponad pół miliarda złotych wpłaciły firmy przez pierwsze pół roku obowiązywania przepisów o tzw. podatku cukrowym. Wpłaty zasilają głównie Narodowy Fundusz Zdrowia. Podatnicy mają jednak duże problemy z prawidłową kalkulacją daniny. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy, z których interpretacją, jak twierdzą eksperci, nie radzi sobie nawet resort finansów.

27.07.2021

Umorzenie subwencji księguje się w roku umorzenia

Rachunkowość Tarcza finansowa

Resort finansów zdecydował o zaniechaniu podatku dochodowego od umorzonej części pożyczki. Przy okazji pojawiło się pytanie, w którym momencie powinno się wykazać umorzenie w księgach rachunkowych. Resort finansów wyjaśnia, że umorzenie subwencji finansowej, które nastąpiło w 2021 roku powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych roku, w którym nastąpiło to umorzenie.

26.07.2021

Pakiet e-Commerce VAT zamiast uprościć, dołożył kolejnych problemów

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Po niemal miesiącu od wprowadzenia nowych regulacji w zakresie VAT w ramach pakietu e-Commerce, podatnicy mają coraz więcej wątpliwości. Międzynarodowe dostawy towarów do konsumentów stały się szczególnie problematyczne. Winne są temu nie tylko regulacje prawne, których treść jest zagmatwana i niejednoznaczna, ale również opublikowanie ustawy na ostatni moment.

26.07.2021