NSA: Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości wycofanej ze spółki to nadal przychód z działalności

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Skoro podatnik we wniosku o interpretację podał, że sprzedał nieruchomość wycofaną z działalności gospodarczej, to przychody z tej sprzedaży są przychodami z tej działalności. Przez sześć lat podlegają więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny, odnosząc się do wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej i przeniesienia jej na potrzeby własne wspólników.

05.12.2022

NSA: Doradca podatkowy wynajmujący auto za granicą nie płaci akcyzy

Prawnicy Akcyza Doradca podatkowy

Wynajem krótkoterminowy auta w Niemczech w celu przywozu dokumentów klienta do Polski nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku akcyzowego, czego domagały się organy skarbowe. Nie dochodzi w takiej sytuacji do rozporządzania samochodem jak właściciel. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

28.11.2022

McDonald’s wciąż wygrywa spory z fiskusem o stawkę VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Nie kończy się spór dotyczący opodatkowania VAT dań na wynos. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał bowiem tylko ogólne wytyczne dotyczące stawki VAT na czynności, które są klasyfikowane jako usługi związane z wyżywieniem. Niedawny wyrok NSA może być jednak przełomem. Pojawia się bowiem możliwość skorygowania wcześniejszych, nieobjętych przedawnieniem okresów rozliczeniowych.

23.11.2022

NSA: Opłata cukrowa także od gratisowego napoju

Doradca podatkowy Finanse

Dodanie napojów w formie gratisu do sprzedaży, w związku ze spełnieniem przez kontrahenta określonych warunków, nie jest nieodpłatnym przekazaniem, a stanowi jedną transakcję oznaczającą obniżenie ceny całości towaru i podlega opłacie cukrowej – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. To pierwsza sprawa dotycząca tej opłaty.

22.11.2022

NSA: Termin na zgłoszenie nabycia spadku nie zależy od wieku spadkobiercy

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Jeżeli małoletni i reprezentujący go przedstawiciele ustawowi w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedzieli się o nabyciu własności rzeczy przez małoletniego, nie zgłoszą faktu nabycia własności właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, to stracą uprawnienie do skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Nawet nieznaczne przekroczenie terminu pozostanie bez znaczenia.

21.11.2022

NSA: Zysk ze sprzedaży przyłączonego lokalu trzeba opodatkować

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Przyłączenie lokalu do innej większej nieruchomości lokalowej, której stał się on częścią, nie powoduje, że lokal ten przestał istnieć. Jeśli był on przedmiotem sprzedaży, jako część innej nieruchomości, to wartość przychodu ze sprzedaży tej części lokalu ustala się na podstawie aktu notarialnego sprzedaży całej nieruchomości. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

18.11.2022

PIT osób samotnie wychowujących dzieci pełen niejasności

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Samotni rodzice, także rozwodnicy, cały czas mają wątpliwości, jak rozliczać przysługującą im ulgę w PIT. Chodzi głównie o kwestie faktycznej opieki nad dzieckiem i zaangażowania drugiego rodzica. Niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku potwierdza istnienie problemu. Na szczęście, wbrew fiskusowi, sądy stają po stronie rodziców i pozwalają na korzystne rozliczenie.

16.11.2022

WSA: Pokrycie zobowiązań podwykonawców może być kosztem

CIT Doradca podatkowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł jednoznacznie - zapłata wynagrodzenia podwykonawcy jest działaniem racjonalnym spółki. Umożliwia bowiem w pewnych sytuacjach zabezpieczenie źródła jej przychodu, a w innych – pomniejszenie straty. Takie wydatki mogą być więc kosztem uzyskania przychodu.

09.11.2022

WSA: Posiadanie dwóch lub więcej paszportów nie ma wpływu na procedurę TAX FREE

Domowe finanse VAT

Procedura TAX FREE umożliwia zwrot VAT zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium Polski podróżnym mającym stałe miejsce zamieszkania poza terytorium Unii Europejskiej. Stałe miejsce zamieszkania jest weryfikowane na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość, w szczególności na podstawie paszportu. O zasadach korzystania z tej procedury wypowiedział się WSA w Białymstoku.

08.11.2022

NSA nie podjął uchwały, czy spółka jest sukcesorem osoby fizycznej wnoszącej aport

Prawo cywilne VAT Spółki

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów nie podjął uchwały w kwestii, czy spółka komandytowo-akcyjna wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, w tym z tytułu VAT, osoby fizycznej wnoszącej aportem swoją działalność do tej spółki i czy odpowiada za zobowiązania osoby fizycznej powstałe przed wniesieniem tego aportu do spółki. NSA przyjął sprawę do rozpoznania w składzie siedmioosobowym.

07.11.2022

Samsung przegrywa przed NSA w sprawie VAT od promocji cash back

VAT Doradca podatkowy

Brak jest podstaw, aby spółka mogła obniżać podatek należny z tytułu udzielenia rabatów pośrednich przy sprzedaży telefonów, skoro z tytułu ich sprzedaży nie odprowadziła tego podatku. Gdyby płaciła podatek należny w związku z udzielaniem tych rabatów, przysługiwałoby jej prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wobec udzielonych rabatów – uznał w piątek NSA.

04.11.2022

NSA: Transport między polskimi portami podlega zryczałtowanemu CIT

CIT Doradca podatkowy

Zapłata za transport towarów pomiędzy dwoma portami morskimi położonymi na terytorium Polski, który będzie realizowany przez zagraniczne przedsiębiorstwo morskiej żeglugi handlowej, podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Szwecji, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym CIT. Wyjątek dotyczy tylko ładunków i pasażerów tranzytowych – stwierdził w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

03.11.2022

NSA: Jeżeli do sprzedaży dochodzi w obiekcie budowlanym, nie trzeba płacić opłaty targowej

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dają jasny przekaz: opłatę targową pobiera się zarówno od osób fizycznych, osób prawnych, jak również jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które dokonują sprzedaży na targowiskach, jednakże opłacie targowej nie podlega sprzedaż w budynkach lub w ich częściach. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny.

02.11.2022

NSA: Klasyfikacja gruntu w ewidencji nie przesądza o jego związku z prowadzeniem działalności

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Czy samo posiadanie gruntów przez przedsiębiorcę skutkuje uznaniem ich za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej? Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, niesłuszne jest decydowanie o powiązaniu gruntów z prowadzeniem działalności wyłącznie na podstawie ich sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków, czy też z powodu posiadania ich przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.

26.10.2022

NSA rozstrzygnie o sposobie liczenia opłaty manipulacyjnej, ale nie wyda uchwały

Ordynacja Finanse

Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął uchwały w sprawie sposobu naliczania opłaty manipulacyjnej w postępowaniu egzekucyjnym. Sąd przyjął sprawę do rozpoznania w składzie siedmiu sędziów, a termin rozprawy wyznaczy z urzędu. Na rozstrzygnięcie kwestii dotyczących naliczania opłaty manipulacyjnej trzeba więc jeszcze poczekać.

21.10.2022

NSA: Sześć miesięcy musi wystarczyć na złożenie oświadczenia

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Nie można przeprowadzać testu zgodności z Konstytucją określonego przepisu bez odniesienia się do argumentacji, która wcześniej została podana przez Trybunał Konstytucyjny. Sześć miesięcy to nie jest za krótko, aby podatnik mógł zrealizować swoje uprawnienie do skorzystania ze zwolnienia podatkowego w podatku od spadków i darowizn – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

18.10.2022

NSA: VAT odliczony, ale kosztów brak - dobra wiara nie ma znaczenia na gruncie PIT

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Prawomocny wyrok zezwalający podatnikowi na odliczenie VAT ze spornych faktur nie ma znaczenia na gruncie ustawy o PIT w zakresie zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków wynikających z tych samych faktur. Dobra czy zła wiara jest istotna na gruncie podatku od towarów i usług, ale te zasady nie mają zastosowania do podatku dochodowego – wynika z wyroku NSA.

17.10.2022

NSA: Fiskus może żądać informacji o podatnikach od administratorów portali

Ordynacja Doradca podatkowy RODO

Organy podatkowe mają prawo wystąpić z żądaniem uzyskania informacji pozwalających na zidentyfikowanie użytkowników portalu internetowego. Organ nie musi prowadzić żadnego postępowania, aby żądać takich informacji. Może to zrobić przed wszczęciem postępowania podatkowego – wynika z czwartkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Eksperci twierdzą, że to ingerencja w sferę prywatności podatników.

13.10.2022

NSA: Nie są kosztem nowego biznesu wydatki na mienie po spółce cywilnej

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Kosztami uzyskania przychodu nie są koszty uzyskania jakiegokolwiek przychodu, lecz koszty związane z uzyskaniem przychodu z konkretnego źródła. Dlatego kosztami podatkowymi działalności gospodarczej byłej wspólniczki spółki cywilnej nie mogą być wydatki związane z utrzymaniem mienia pozostałego po tej spółce, które obecnie nie jest wykorzystywane do nowej działalności – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

12.10.2022

NSA: To podatnik rozlicza podatek, nie spółka

PIT Doradca podatkowy

Spółka z o.o., która odkupuje od udziałowca udziały w celu ich dalszego umorzenia, nie jest zobowiązana jako płatnik do poboru podatku w związku z tą czynnością. Dobrowolne umorzenie udziałów w zamian za wypłacone udziałowcowi wynagrodzenie stanowi na gruncie podatku dochodowego odpłatne zbycie udziałów – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

10.10.2022
Prawo.pl