"Mam gotowy wzór. Pytanie, czy rząd i nowy minister finansów zechce dalej procedować. Jeśli tak, to nowy podatek nie może mieć kwoty wolnej i musi być równy dla wszystkich" - powiedział.

Ministerstwo Finansów zawiesiło pobór podatku od sprzedaży detalicznej.

Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja wydała również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję.

Podatek może nie wejść w życie

W związku z decyzją Komisji Europejskiej z 19 września 2016 r., która zawiera m.in. nakaz zawieszenia wszelkiej pomocy niezgodnej z prawem do momentu podjęcia przez Komisję decyzji w sprawie zgodności pomocy z rynkiem wewnętrznym, minister finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od sprzedaży detalicznej.

"Na razie mamy sytuację taką, że Sejm uchwalił ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej. To jest jedyny dokument, który w tej mierze dziś formalnie obowiązuje. On jest w tej chwili pilnie obserwowany przez Komisję Europejską, która zgłasza do niego uwagi. Zobaczymy, jak ta sprawa będzie się rozwijać" - mówił Janczyk dziennikarzom 5 października.

Pytany, czy wyobraża sobie sytuację, kiedy 1 stycznia 2017 roku "stara regulacja" pozostanie zawieszona, a nowej nie będzie, odpowiedział: "Można sobie taką sytuację wyobrazić".

"Już nieraz podkreślałem fakt, że te dochody, które są założone w regulacji dotyczącej podatku stanowią ułamek procenta dochodów budżetu państwa. Istnieje taka możliwość, żeby je równoważyć w inny sposób" - dodał.

We wrześniu Janczyk mówił, że nowy projekt ustawy o podatku handlowego powinien zostać przyjęty przez Sejm do końca listopada. (PAP)

map/ ana/