Wybór estońskiego CIT może być podatkową pułapką

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeśli za kilka miesięcy okaże się, że firmy, które wybrały w tym roku ryczałtowy podatek dochodowy, tzw. estoński CIT, nie spełniły ustawowych warunków, będą one musiały zapłacić znacząco wyższą daninę. Problem jednak w tym, że wypełnienia przesłanek nie da się przewidzieć teraz. Dla wielu może to być skrajnie niekorzystne rozwiązanie.

10.02.2021

Urząd wydaje decyzję, a potem sam sprawdza, czy była właściwa

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Podatnicy mogą być kontrolowani albo w trybie ordynacji podatkowej, albo przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej. Problem jednak w tym, że w przypadku kontroli celno-skarbowej odwołania rozpatruje ten sam organ, który wcześniej wydał decyzję. Prawnicy zwracają uwagę, że narusza to prawo do obrony i łamie, określoną w Konstytucji, zasadę dwuinstancyjności.

09.02.2021

O preferencje podatkowe trzeba walczyć przed sądem

CIT Doradca podatkowy

Kolejny raz podmioty działające w specjalnych strefach ekonomicznych lub na podstawie decyzji o wsparciu mają trudniej niż „normalni” podatnicy, a o korzystanie z preferencji, które miały zapewnić im przeprowadzane inwestycje, trzeba będzie znowu walczyć przed sądem – piszą Krzysztof Koniewski i Maciej Kubica z kancelarii TLA.

08.02.2021

Ekspert BCC: "Składka" od reklamy to kolejny podatek

CIT Prawo gospodarcze

Pod szyldem projektowanej składki od reklamy kryje się w istocie nowy podatek, dla niepoznaki nazwany tym razem „składką”, który obciążać będzie wpływy wybranej grupy przedsiębiorców z tytułu reklamy prasowej, radiowej, telewizyjnej, internetowej, a także znajdującej się na tradycyjnych nośnikach zewnętrznych - alarmuje Michał Borowski, minister ds. podatków w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.

05.02.2021

Składka od reklamy - nowa danina na zdrowie, zabytki i media

CIT PIT Finansowanie zdrowia

Ministerstwo finansów, funduszy i polityki regionalnej pracuje nad projektem przepisów zakładających wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z nim połowa wpływów z tego de facto podatku od reklam ma trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia, a reszta na zabytki i wsparcie "dziedzictwa narodowego w obszarze mediów".

02.02.2021

E-urząd skarbowy - według MF to wyższy poziom skarbowości

CIT PIT VAT Nowe technologie

Wchodzimy na wyższy poziom skarbowości, uruchamiamy e-Urząd Skarbowy. To jedna z największych w ostatnich latach zmian w działaniu skarbówki - powiedział w poniedziałek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Serwis ma służyć podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym i notariuszom.

01.02.2021

RPO też protestuje przeciwko wszczynaniu postępowań skarbowych, by zawieszać bieg przedawnienia

Prawo karne Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

Rzecznik praw obywatelskich staje w obronie podatników, którym skarbówka wszczyna postępowania karne skarbowe tylko po to, by zawieszać bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zdaniem RPO skutkiem jest niepewność podatników, czy ich zobowiązanie podatkowe wygasło, ale też pozwalające na to przepisy Ordynacji podatkowej są sprzeczne z konstytucją.

01.02.2021

Skarbówka chce podatku od dofinansowania wynagrodzeń

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W ramach pomocy z tarczy antykryzysowej pracodawcy dostali dofinansowanie do wynagrodzeń z FGŚP. Było to wymierne wsparcie dla prowadzonej działalności gospodarczej, ale teraz pojawił się problem – i to duży. Od otrzymanej pomocy fiskus domaga się podatku. Pierwsze interpretacje wskazywały, że pomoc nie jest przychodem, teraz okazuje się, że jednak jest.

29.01.2021

Problematyczne zasady rozliczania zastawu na udziałach

CIT PIT

Do jakiego źródła należy zaliczyć wynagrodzenie za ustanowienie zastawu rejestrowego na udziałach? Wykładnia prezentowana przez organ podatkowy jest nielogiczna, a sam katalog zysków kapitałowych niespójny. Warto zwrócić uwagę, że przyczyną uzyskania przez spółkę przychodu jest fakt posiadania udziałów w spółce zależnej – pisze Dominika Ksepko z MDDP.

28.01.2021

Założenie spółki jawnej może uchronić przed podwójnym podatkiem

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Spółki komandytowe od stycznia 2021 roku stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Podwójne opodatkowanie można co prawda odwlec do maja, ale to nie rozwiązuje sprawy. Pewnym rozwiązaniem może być przekształcenie spółki komandytowej w jawną – ważne jednak, by złożyć właściwe oświadczenie przed końcem stycznia. Konieczne jest też spełnienie kilku innych warunków.

26.01.2021

Konieczne ponowne raportowanie schematów transgranicznych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Polska wprowadziła obowiązek raportowania schematów podatkowych jako pierwszy kraj Unii Europejskiej. Krajowe i transgraniczne informacje polscy podatnicy raportują już od 2019 roku. Zmiany w przepisach doprowadziły jednak do sytuacji, że niektóre raporty trzeba złożyć jeszcze raz – do końca stycznia i do końca lutego 2021 roku.

25.01.2021

Wraca temat raportowania schematów podatkowych

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe

Epidemia COVID-19 doprowadziła w 2020 roku do zawieszenia terminów związanych z krajowymi schematami podatkowymi – od 31 marca 2020 r. do 30. dnia następującego po zniesieniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Terminy dotyczące transgranicznych schematów podatkowych również zostały tymczasowo zawieszone, ale tylko do końca 2020 roku.

21.01.2021

Pracownikom zdalnym trudno uniknąć podatku od dofinansowania do rachunków

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Końca epidemii nie widać, więc tam, gdzie to możliwe, firmy przedłużają możliwość pracy zdalnej. Szukają też sposobów, by zrekompensować pracownikom wyższe koszty domowej energii czy internetu. Sytuację utrudniają im jednak przepisy, bo od takiego dofinansowania trudno jest uniknąć podatku. MF powinien pilnie zmienić prawo i dać możliwość skorzystania ze zwolnienia z PIT.

19.01.2021

Korzystanie z chmury internetowej niepewne podatkowo

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Zagadnienie podatku u źródła cały czas jest przedmiotem sporów pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami. Wątpliwości dotyczą m.in. konieczności poboru podatku u źródła od należności wypłacanych zagranicznym kontrahentom z tytułu nabywanych usług udostępniania przestrzeni w tzw. „chmurze internetowej”. Fiskus zbyt często zmienia tu zdanie.

18.01.2021

Przełom dla przedsiębiorców korzystających z nowych technologii

CIT PIT

Do połowy 2021 roku planowane jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowej konstrukcji - ulgi na robotyzację, która będzie miała zastosowanie dla płatników PIT i CIT. Podatnicy będą mogli skorzystać z preferencyjnej stawki podatku, jeśli prowadzą działalność przemysłową (produkcyjną) – piszą eksperci kancelarii GWW.

15.01.2021

Certyfikaty rezydencji tracą ważność, firmy mają problem

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Przepisy tarczy antykryzysowej wydłużyły termin ważności certyfikatów wystawionych w 2019 roku. Nie dotyczy to jednak dokumentów wystawionych w 2020 roku. Powoduje to duże problemy praktyczne. Bez ważnego certyfikatu polskie firmy muszą odprowadzić do skarbówki wyższy podatek. Zmiana prawa jest konieczna.

15.01.2021

Dokumentowanie transakcji zagranicznych staje się niemożliwe

CIT PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Najnowsze zmiany w rozliczaniu transakcji zagranicznych doprowadziły do tego, że podatnik nigdy już nie będzie miał pewności, czy jego dokumentacja cen transferowych jest kompletna. Specjalne raporty muszą teraz składać firmy współpracujące z podmiotami, których właściciele mają siedziby w tzw. rajach podatkowych. Nie wiadomo jednak, jak to sprawdzać.

14.01.2021

NSA: Członek zarządu odpowie za zaległości spółki, nawet jeśli zaskarżono decyzję

Ordynacja CIT VAT Spółki

Wniesienie skargi na decyzje, które są podstawą do orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki, nie wstrzymuje postępowania. Wolą ustawodawcy było prowadzenie tych spraw na podstawie ostatecznego rozstrzygnięcia w administracyjnym toku instancji. Nie ma więc konieczności, aby jego legalność została potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

12.01.2021

Pokrywanie strat w spółkach ma różne skutki podatkowe

CIT PIT

Najprostszym i neutralnym podatkowo rozwiązaniem jest pokrycie straty z niewpłaconych zysków, w tym zysków przekazanych na kapitał zapasowy, ale warunkiem jest wygenerowanie przez spółkę zysków w latach ubiegłych lub w latach przyszłych – pisze Magdalena Zamoyska z MDDP.

11.01.2021

Estoński CIT to niełatwa alternatywa dla wspólników spółki komandytowej

CIT PIT

Wielu wspólników spółek komandytowych rozważa skorzystanie z tzw. estońskiego CIT-u. Decyzja nie należy do łatwych, ponieważ wprowadzone do polskiego systemu podatkowego rozwiązanie jest skomplikowane. Należy je poprzedzić szczegółową analizą, zarówno co kryteriów skorzystania, jak i skutków na poszczególnych etapach wdrożenia tego rozwiązania – pisze radca prawny Hubert Cichoń

11.01.2021