Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku
Opodatkowanie zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku od 2019 roku uległo modyfikacji. Zmiany, które weszły w życie, znacząco zmieniły rozliczenia podatkowe sprzedawców.
Opodatkowanie zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku od 2019 roku uległo modyfikacji. Zmiany, które weszły w życie, znacząco zmieniły rozliczenia podatkowe sprzedawców.
Brak katalogu przesłanek należytej staranności i instrukcji chroniącej podatników skutecznie komplikuje rozliczenia VAT. Firmy nie wiedzą, jak weryfikować kontrahentów. Narażają się tym na dotkliwe konsekwencje skarbowe i brak prawa do odliczenia VAT. Skarży się na to aż 69,8 proc. przedsiębiorców.
Skarbówka wie o podatnikach coraz więcej. Nowe mechanizmy umożliwiają dokładną analizę działalności firm. Skutecznie utrudniają jednak prowadzenie biznesu. Ministerstwo Finansów zapowiada natomiast kompleksową reformę opodatkowania dochodu. Takie wnioski wynikają z III Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.
Organy podatkowe zbyt często traktują dochody z prywatnego najmu nieruchomości jako działalność gospodarczą. Uniemożliwiają tym samym korzystanie z ryczałtu od przychodów. Zdaniem ekspertów, to nadużycie prawa, a takie podejście fiskusa ma istotne konsekwencje w rozliczeniach PIT i VAT.
Osoby przebywające, lub które przebywały w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka, nie będą musiały płacić podatku od spadków i darowizn, jeżeli otrzymały na własność w darowiźnie albo w spadku rzeczy lub prawa majątkowe a darczyńcą lub spadkodawcą była osoba tworząca rodzinę zastępczą lub prowadząca rodzinny dom dziecka. Stosowny projekt właśnie wpłynął do Sejmu.
Od stycznia 2020 roku branże najbardziej podatne na nadużycia w VAT będą musiały stosować podzieloną płatność tzw. split payment. W ramach systemu będzie można realizować przelewy zbiorcze. Ministerstwo Finansów przygotowuje już stosowne przepisy.
Polskie firmy nie wiedzą, jak rozliczać dochody wypłacane ukraińskim zleceniobiorcom. Jeśli zatrudniony złoży oświadczenie, że mieszka w Polsce i tutaj jest jego ośrodek interesów życiowych, będzie można potraktować go jak Polaka i zastosować polskie przepisy. Certyfikat rezydencji nie będzie potrzebny. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.
Niemal 70 proc. Polaków deklaruje, że roczny PIT rozliczy w tym roku przez internet. Najwięcej podatników skorzysta z nowej usługi Ministerstwa Finansów – Twój e-PIT. Coraz więcej osób przekazuje również 1 proc. swojego podatku na cele charytatywne. Takie wnioski wynikają z najnowszego badania KPMG w Polsce.
Organy podatkowe będą mogły blokować zwrot nadpłaty podatku, jeśli udowodnią, że byłoby to bezpodstawne wzbogacenie podatnika. Chodzi głównie o podatki pośrednie: VAT i akcyzę. Zmiany dotkną jednak także rozliczeń PIT i CIT. Blokowanie zwrotów może umożliwić nowa ordynacja podatkowa. Zdaniem ekspertów to łamanie prawa, także unijnego.
Trybunał Konstytucyjny ogłosił w środę wyrok w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej odliczenia od dochodów wydatków na cele rehabilitacyjne dziecka. Wliczanie do dochodu niepełnosprawnego dziecka alimentów otrzymywanych od rodzica jest niezgodne z Konstytucją.
Gospodarka cyfrowa ma istotny wpływ na rynek usług doradczych. Zmiany dotykają także doradców podatkowych. Istnieje jednak wiele narzędzi, dzięki którym mogą z sukcesem realizować swoje zadania.
Ostatnie nowelizacje przepisów podatkowych znacząco rozszerzyły zakres obowiązków podatników. Fiskus zyskał natomiast nową broń w walce z wyłudzeniami podatków. Wkrótce czekają nas kolejne zmiany.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Będzie nowy model naliczania i poboru kosztów egzekucyjnych. Określona zostanie również maksymalna wysokość opłaty egzekucyjnej i manipulacyjnej.
Sam adres pocztowy nie może być uznany za miejsce siedziby działalności gospodarczej. Organy podatkowe mogą więc weryfikować miejsce prowadzenia biznesu, zanim dokonają rejestracji do VAT. Mogą też sprawdzać, kiedy i z kim spotyka się przedsiębiorca. Brak kontaktu może skutecznie zablokować wpis do rejestru podatników.
Po zapowiadanej przez Ministerstwo Finansów reformie VAT, wiążących informacjach stawkowych i nowej matrycy stawek ślad zaginął. Po zdjęciu z porządku obrad ostatniego posiedzenia Sejmu, nie wiadomo, co dzieje się z projektem. Mało prawdopodobne jest jednak, aby temat wrócił przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.
Do 12 kwietnia br. potrwają konsultacje z podatnikami dotyczące hierarchii stosowania metod weryfikacji cen transferowych. Dyskusja ma dotykać również kwestii weryfikacji rynkowego charakteru transakcji i refakturowania. Tematyka pokrywa się z przedmiotem prac Forum Cen Transferowych.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności nie jest ponowną dostawą tego samego towaru. Jest to tylko zmiana tytułu prawnego do nieruchomości. Wartość opłaty przekształceniowej w niektórych przypadkach będzie jednak uwzględniała podatek od towarów i usług – potwierdza to Ministerstwo Finansów.
Pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej jeszcze w tym roku dostaną podwyżkę. Kolejny raz wynagrodzenia pracowników fiskusa mają wzrosnąć w 2020 roku. Łącznie będzie to o 655 zł miesięcznie więcej.
Niespełna połowa firm (46 proc.) korzysta z wyników prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Najczęściej przedsiębiorstwa wykorzystują je wprowadzając nowe lub ulepszając istniejące produkty i usługi. Na drugim miejscu plasuje się obniżanie koszty produkcji oraz koszty bieżącej działalności.
Po zgodzie Komisji Europejskiej, Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy, które wprowadzą obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu. Ma on dotknąć te branże, które są najbardziej podatne na nadużycia VAT.