Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zostało opublikowane w Sylwestra (Dz.U. poz. 2519). Jego przepisy weszły w życie 1 stycznia br. Będą ważne aż do 31 grudnia 2021 r. Zakres zwolnień został nieco zmieniony. Nowością jest także wprowadzenie obowiązku kwalifikowania sprzedawanych towarów i usług za pomocą PKWiU 2015 w miejsce PKWiU 2008. Warunki stosowania najpopularniejszych zwolnień z obowiązku stosowania kas (np. usługi najmu, świadczenia na rzecz pracowników, nieodpłatne przekazania, sprzedaż do 20 tys. zł) nie uległy zmianie.

 


Trzy pozycje wykreślone

Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy wyjaśnia, że w 2019 r. w kasy fiskalne będą musieli zaopatrzyć się:

  • flisacy pienińscy,
  • podmioty świadczące usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowywaniem terenów zieleni z wyłączeniem usług związanych z zagospodarowywaniem terenów zieleni (PKWiU 81.30.10.0),
  • oraz świadczący usługi obejmujące transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta.

- Wygląda zatem na to, że w tym roku zapłacimy więcej za spływ Dunajcem czy też podwózkę na Morskie Oko – tłumaczy ekspert.

 

Są też tacy, których nowe przepisy ucieszą. Jak wskazuje Łagowski, ta grupa będzie jednak ograniczała się do gospodyń wiejskich, które nie będą musiały ewidencjonować sprzedaży towarów i usług, po spełnieniu pewnych dodatkowych warunków.

Przepisy znowu niedopracowane

Po raz kolejny nie udało się objąć zwolnieniem sprzedaży wysyłkowej udokumentowanej fakturami. Przedsiębiorcy bardzo liczyli na jego wprowadzenie. Zdaniem eksperta, byłoby to istotnym ułatwieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, zwłaszcza że fiskus miałaby możliwość dokonywania weryfikacji należytego opodatkowania sprzedaży dzięki wystawianym fakturom.

Brak stosownego vacatio legis

To co jednak niepokoi to brak stosownego vacatio legis. Nowe przepisy zostały bowiem opublikowane 31 grudnia, czyli jeden dzień przed ich wejściem w życie. - Takie działanie z pewnością nie przyczyni się do pogłębienia zaufania obywateli do organów państwa. Wprawdzie przedsiębiorcy, tracący prawo do korzystania ze zwolnień, będą zobowiązani stosować kasy fiskalne dopiero od 1 czerwca 2019 r., ale nie zmienia to faktu, że do ostatniego dnia nie było pewności, kto i kiedy będzie musiał ewidencjonować sprzedaż na kasach – tłumaczy Łagowski.

Zobacz również:  Wiążące Informacje Stawkowe – projekt wymaga poprawek >>

Kasy fiskalne online pod znakiem zapytania

Resortowi finansów zależało jakiś czas temu na szybkim wprowadzeniu obowiązku stosowania przez podatników kas online. Miałyby one automatycznie łączyć się z serwerami resortu i na bieżąco przesyłać dane dotyczące sprzedaży. Projekt nowelizacji ustawy o VAT i Prawa o miarach trafił nawet do Sejmu. Zakładał, że kasy online zaczną być stosowane od 1 października 2018 r. 15 czerwca 2018 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu. Od tamtej pory nic się z nim nie dzieje.

Zobacz również: Kasy fiskalne on-line >>

Potwierdził to Janusz Cichoń, poseł PO, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji finansów publicznych. – Dziwię się bardzo, że projekt utknął w martwym punkcie i nikomu nie zależy na jego uchwaleniu. Przypuszczam, że ma to związek z faktem, że ciągle nie ma zapowiadanego od jakieś czasu centralnego rejestru faktur. Kasy i rejestr z pewnością pomogłyby w uszczelnieniu systemu podatkowego – powiedział w rozmowie z Prawo.pl.

Zdaniem Janiny Fornalik, doradcy podatkowego, partnera w MDDP, prace legislacyjne dotyczące zmian dotyczących kas fiskalnych online zostały odłożone z uwagi na inne pilne tematy. Ekspertka zwraca uwagę, że prawdopodobnie o odsunięciu w czasie tych zmian zdecydowały również względy techniczne, czyli konieczność przygotowania zaawansowanego systemu informatycznego, który miałby obsługiwać Centralne Repozytorium Kas. - Moim zdaniem ten temat jednak będzie miał ciąg dalszy. Jest to z pewnością kierunek, w którym zmierza nie tylko polski fiskus - wprowadzenie elektronicznych rozliczeń podatkowych i ich automatyzacja weryfikacja przez organy podatkowe. Wymaga to jednak zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Takie narzędzia są niezbędne do skutecznej kontroli, a tym samym ograniczenia oszustw i nadużyć podatkowych – podsumowuje Fornalik.

Zobacz również:
Ulga z tytułu nabycia kasy rejestrującej >>

Kasy rejestrujące - zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania >>

Zakończenie działalności - a co z kasą fiskalną? >>