Prawo.pl
Zagadnienia związane z ociepleniem klimatu w ostatnim czasie nie schodzą z pierwszych stron gazet. Ciągłe alerty smogowe stały się stałym elementem serwisów informacyjnych. Nie dziwi więc fakt, że rośnie również zainteresowanie kwestiami związanymi z odnawialnymi źródłami energii, alternatywnymi metodami zasilania pojazdów czy innych urządzeń, mającymi zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza.
Iwona Kaczorowska
22.02.2019
CIT
Nowe przepisy podatkowe dotyczące rozliczeń wydatków związanych z samochodami są na tyle niejasne, że Ministerstwo Finansów postanowiło wydać do nich objaśnienia. Dokumentu ciągle nie ma. Dealerzy samochodowi opublikowali więc własne stanowisko.
Krzysztof Koślicki
22.02.2019
CIT PIT
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych. Ma to być odpowiedź na skokowy wzrost cen energii wynikających m.in. z rosnących kosztów uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Z wstępnych szacunków MPiT wynika, iż skorzystać z niego będzie mogło około 300 podmiotów – piszą Marzena Michałeczko i Weronika Bratek z PwC.
Weronika Bratek Marzena Michałeczko
22.02.2019
CIT
Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał trzecią opinię zabezpieczającą. Ma ona szczególne znaczenie dla firm, które korzystają ze zwolnienia z CIT w specjalnych strefach ekonomicznych. Rezygnacja z amortyzacji na czas zwolnienia, czy obniżenie stawek, nie jest zakazaną optymalizacją, mimo że da firmie pewne korzyści finansowe.
Krzysztof Koślicki
22.02.2019
CIT
Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło w czwartek projekt nowelizacji przepisów ustawy o PIT. Chodzi o zmiany w zakresie opodatkowania dochodów marynarzy. Jest to realizacja stanowiska Komisji Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
21.02.2019
PIT

Twój e-PIT do poprawki

Domowe finanse PIT
Ministerstwo Finansów zapewnia, że dane podatników są bezpieczne. Potwierdza, że usługa Twój e-PIT przed wdrożeniem przeszła pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego. Zapowiada jednak zmiany m.in. w dostępie do rozliczenia.
Krzysztof Koślicki
21.02.2019
Domowe finanse PIT
Od stycznia szereg podmiotów świadczących usługi doradcze – w tym w szczególności doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni – zostało zobowiązanych do ujawniania schematów podatkowych. Zakres ingerencji prawodawcy w tajemnicę zawodową tych podmiotów przy słabości wprowadzonych mechanizmów gwarancyjnych budzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją przyjętych rozwiązań.
Iwona Kaczorowska
21.02.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Firmy nie są specjalnie zainteresowane korzystaniem z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Niezbyt interesujące okazuje się także nowe rozwiązanie IP Box. Z ulgi B+R korzysta tylko co ósma firma. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez KPMG.
Krzysztof Koślicki
21.02.2019
CIT PIT
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwróciła się do Ministra Finansów z prośbą o wyjaśnienie, czy pracodawcy są w stanie zalogować się do usługi Twój e-PIT na dane pracownika i sprawdzić dane przekazane przez innych płatników.
Jolanta Ojczyk
20.02.2019
RODO

Andrzej Pośniak pokieruje teraz kancelarią CMS

Prawnicy Rynek Kontrola zarządcza
Doradca podatkowy Andrzej Pośniak obejmie od początku maja stanowisko partnera zarządzającego polskim biurem kancelarii CMS. Dotychczas kierował praktyką podatkową CMS w Polsce i w Europie Środkowo – Wschodniej.
Krzysztof Sobczak
20.02.2019
Prawnicy Rynek Kontrola zarządcza
Co do zasady od zakupu paliwa do samochodu służbowego odlicza się połowę kwoty VAT wykazanego na fakturze. Po spełnieniu kilku warunków możliwe jest jednak odliczenie całego podatku.
Karol Różycki
20.02.2019
VAT
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w świetle orzecznictwa TSUE fiskus musi się upewnić, że dowody zostały pozyskane w sposób zgodny z przepisami. To jest fundamentalna zmiana. Co więcej, skoro podatnik nie miał dostępu do nagrań, to ograniczone zostało jego prawo do obrony – tłumaczy Tomasz Michalik, partner w MDDP.
Grażyna J. Leśniak
20.02.2019
Ordynacja
Spółki cywilne mają coraz większy kłopot z rozliczaniem kosztów. Problematyczne stają się zwłaszcza faktury wystawione przez wspólników, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Fiskus uważa, że jest to świadczenie usług dla samego siebie i nie pozwala zaliczać ich do kosztów. Zdaniem ekspertów, praktyka urzędników nie ma uzasadnienia w przepisach.
Krzysztof Koślicki
20.02.2019
PIT
Organ podatkowy ma obowiązek terminowego rozpoznania sprawy, zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej. Gdy sprawa nie jest skomplikowana, to nie ma podstaw do tego, by organ kilkukrotnie przedłużał termin, w jakim ma wydać decyzję w sprawie. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
19.02.2019
Ordynacja
Rok od wejścia w życie art. 15e ustawy o CIT można z całą pewnością powiedzieć, że jest to jedno z niewielu rozwiązań, które w ciągu 12 miesięcy obowiązywania doczekało się aż 540 interpretacji. Ten swoisty rekord nie jest, niestety, skutkiem nad wyraz skomplikowanej materii ustawowej, a jedynie mizernej jakości legislacji, pełnej nieprecyzyjnych sformułowań i niekonsekwencji – pisze Daniel Więckowski z RSM.
Daniel Więckowski
19.02.2019
CIT
Największym problemem polskiego systemu podatkowego są brak stabilności przepisów i późne informowanie podatników o wchodzących w życie zmianach. Najwięcej kłopotów sprawiają jednak ceny transferowe. Średnia ocena systemu wynosi 2,2 w pięciostopniowej skali. Takie wnioski płyną z przedstawionego w poniedziałek raportu KPMG.
Krzysztof Koślicki
18.02.2019
CIT PIT VAT
Rynek przewozów samochodami osobowymi zostanie uregulowany - zapowiedział w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. I dodał, że spodziewa się, że projekt ustawy porządkującej kwestie transportu osób samochodami osobowymi trafi we wtorek na posiedzenie rządu. 
Krzysztof Sobczak
18.02.2019
Prawo gospodarcze
Oczekiwania od nowej ordynacji podatkowej są być może zbyt duże. Sama zmiana przepisów nie pomoże, jeśli nie zmieni się praktyka. Praktyka natomiast nie zmieni się dopóki nie zmieni się orzecznictwo. Musimy przyjąć wreszcie do wiadomości, że rolą sądów nie jest rozstrzyganie sporów między podatnikami a fiskusem – tłumaczy prof. Adam Mariański
Krzysztof Koślicki
18.02.2019
Ordynacja
Ryczałt to najpopularniejszy sposób opodatkowania najmu. Nie zawsze jednak jest to najbardziej korzystna metoda. Czasem zasady ogólne są bardziej opłacalne. Można wtedy skorzystać z amortyzacji i czasem nawet nie płacić podatku.
Krzysztof Koślicki
16.02.2019
Domowe finanse PIT
Oszustwa w dziedzinie podatku od wartości dodanej, w tym zwłaszcza o charakterze karuzelowym, spędzają sen z powiek nie tylko organom stosującym prawo, ale i prawodawcy. Tak istotne bieżące zmiany w krajowych regulacjach VAT, jak te dotyczące m.in. tzw. odwróconego obciążenia split payment, czy STIR są powodowane w zasadniczej mierze dążeniem do ograniczenia luki w VAT.
Iwona Kaczorowska
15.02.2019
VAT

Twój e-PIT już dostępny

Domowe finanse PIT
Na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów na podatników czekają już wypełnione przez skarbówkę rozliczenia PIT za rok 2018. Na razie są to tylko zeznania PIT-37 i PIT-38, ale w przyszłym roku mają do nich dołączyć kolejne. Przed południem trudno było zalogować się do systemu.
Krzysztof Koślicki
15.02.2019
Domowe finanse PIT
Jeśli strona mogłaby stracić płynność finansową z powodu zaskarżonego postanowienia, to istnieją podstawy do wstrzymania jego wykonania. Może bowiem powstać znaczna szkoda lub skutki trudne do odwrócenia dla strony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Aleksandra Partyk
15.02.2019
Ordynacja
Kontrolę operacyjną może zarządzić tylko i wyłącznie ustawowo określony organ krajowy, a wniosek o nią powinien być rzetelnie uzasadniony - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Chodziło o nielegalne podsłuchy zastosowane przez bułgarskie służby w sprawie dotyczącej przestępczości VAT-owskiej. - To przestroga także dla polskich służb - mówią eksperci.
Patrycja Rojek-Socha
15.02.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Finansów chwali się, że dzięki m.in. jednolitym plikom kontrolnym, przeprowadza mniej kontroli podatkowych. Eksperci zwracają jednak uwagę, że skarbówka zbyt często weryfikuje podatników w trybie czynności sprawdzających. Problem w tym, że może być on wykorzystywany tylko w ściśle określonych przypadkach. Stosowanie go w każdej sprawie jest niezgodne z prawem.
Krzysztof Koślicki
15.02.2019
Ordynacja
Od piątku, 15 lutego, na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów na podatników będzie czekał wypełniony przez skarbówkę PIT za rok 2018. W 2019 r. będą to rozliczenia na drukach PIT-37 i PIT-38. W następnym roku fiskus samodzielnie rozliczy podatników składających PIT-36 i PIT-36L.
Krzysztof Koślicki
14.02.2019
Domowe finanse PIT
O jakości polskiego prawa podatkowego niestety nie można powiedzieć zbyt wiele dobrego. Przepisy są skomplikowane, niejasne i chaotyczne. Najczęściej też tworzy się je w wielkim pośpiechu, na ostatnią chwilę. Z pomocą idzie Ministerstwo Finansów, które zaczęło wydawać objaśnienia do przepisów. Te dokumenty spowodują jednak jeszcze większy chaos.
Krzysztof Koślicki
14.02.2019
Ordynacja
Ministerstwo Finansów zamierza wydać kolejne objaśnienia do nowych, obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku przepisów ordynacji podatkowej. Chodzi o klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania oraz przepisy o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym. Eksperci z rezerwą podchodzą do takiej kontynuacji procesu legislacyjnego.
Grażyna J. Leśniak
14.02.2019
Ordynacja
Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie zmiany dotyczące tzw. ulgi na złe długi. Przepisy umożliwiają wierzycielowi, który nie otrzymał zapłaty za fakturę, obniżenie zadeklarowanego przez niego VAT, jeśli opóźnienie przekracza określony termin. W ustawie jest jednak pewna luka – tłumaczy Piotr Litwin, partner zarządzający w Enodo Advisors.
Piotr Litwin
13.02.2019
VAT
Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w przepisach podatkowych przewidującymi wprowadzenie tzw. uproszczonej procedury uprzedniego porozumienia cenowego. Projekt ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.
Grażyna J. Leśniak
13.02.2019
CIT
Stanowisko organów podatkowych i sądu I instancji jest prawidłowe ‒ orzekł NSA. Oddalił także skargę kasacyjną przedsiębiorcy, który chciał, by urzędy skarbowe przekazały mu pieniądze odzyskane od jego 29 kontrahentów, którzy zalegali z zapłatą.
Grażyna J. Leśniak
13.02.2019
VAT