Prawo.pl
53 tysiące złotych ‒ tyle maksymalnie może odliczyć osoba, która w ciągu trzech lat poniesienie wydatki na termomodernizację własnego domu. Bez względu na to, czy z fiskusem rozlicza się według skali podatkowej, jest przedsiębiorcą na „liniowym” czy na ryczałcie. Co ważne, limit dotyczy jednego podatnika. Jest jednak pewien problem.
Grażyna J. Leśniak
20.09.2019
PIT
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o PIT - podała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Już od października 2019 roku stawka PIT ma być obniżona z 18 do 17 procent. Pracownicze koszty uzyskania przychodów zostaną zaś podwyższone co najmniej dwukrotnie. Na zmianie ma zyskać około 25 milionów podatników.
Krzysztof Koślicki
19.09.2019
PIT
Resort finansów otrzymał już ponad 60 milionów e-paragonów przesłanych przez 40 tys. kas fiskalnych on-line. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązek stosowania kas fiskalnych online będą miały branże paliwowa, warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne.
Agnieszka Matłacz
19.09.2019
VAT
Podwyżka cen energii czy wzrost płacy minimalnej, to nie jedyne zmartwienia przedsiębiorców. W najbliższym czasie będą musieli przygotować się na wyższe koszty prowadzenia działalności z powodu wielu innych zmian w prawie. Firmy odczują finansowo m.in. reformę postępowania cywilnego, wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych czy podzielonej płatności.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Paweł Żebrowski
19.09.2019
Nawet jeśli podatnik stawił się na przesłuchanie w postępowaniu karnoskarbowym i udzielał wyjaśnień, nie wywołuje to skutków materialnoprawnych, jeśli organ skarbowy nie powiadomił go o przerwaniu biegu przedawnienia. Wynika to ze środowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
18.09.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
13 października 2019 r. zacznie działać Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Rejestr będzie zawierał dane o beneficjentach rzeczywistych większości spółek handlowych. Brak zgłoszenia wymaganych danych w terminie wiązać się może z surową karą pieniężną – nawet w wysokości do miliona złotych – pisze Marzena Lau z Crido Legal.
Marzena Lau
18.09.2019
Doradca podatkowy Spółki Finanse
Ministerstwo Finansów chce w szerszym zakresie monitorować transport towarów akcyzowych. Przewiduje to opublikowany we wtorek projekt nowelizacji przepisów akcyzowych. Najbardziej kontrowersyjna zmiana to pomysł nałożenia systemu SENT na towary wrażliwe przemieszczane w procedurze zawieszenia akcyzy i tranzytu.
Krzysztof Koślicki
18.09.2019
Akcyza
Najnowsze stanowiska skarbówki potwierdzają, że kupno roweru czy hulajnogi może być kosztem uzyskania przychodów przedsiębiorcy. Eksperci przestrzegają jednak przed zbyt pochopnym rozliczaniem tego typu wydatków. W trakcie kontroli mogą być zakwestionowane. Ciekawostką jest również prawo do odliczenia całego VAT od takich pojazdów.
Krzysztof Koślicki
18.09.2019
PIT VAT
Doręczenie pisma stronie w sytuacji, gdy został ustanowiony pełnomocnik, nie wywołuje żadnego skutku procesowego. Stanowi jedynie informację dla strony o treści pisma. Organy podatkowe mają prawo wymagać poszanowania prawa od podatnika, lecz same muszą również przestrzegać tych zasad – wynika z wtorkowego wyroku NSA.
Wiesława Moczydłowska
17.09.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Przepisy o tzw. białej liście podatników obowiązują od początku września. Jednak dopiero od przyszłego roku za zapłatę na rachunek spoza wykazu firmy będą musiały liczyć się z negatywnymi konsekwencjami w podatku dochodowym oraz z odpowiedzialnością solidarną w VAT – przypomniało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
17.09.2019
VAT
1 września weszły w życie zmiany w VAT, które mają uszczelnić system podatkowy i zapewnić większą stabilność wpływów do budżetu. Wśród tych zmian są te dotyczące tzw. białej listy podatników, utraty zwolnienia podmiotowego w VAT przez nowe grupy podatników czy też zmieniona definicja tzw. pierwszego zasiedlenia. Nowe regulacje tłumaczy Radosław Kowalski, doradca podatkowy.
Michał Malinowski
16.09.2019
VAT
Ministerstwo Finansów coraz chętniej sięga po wpisy na Twitterze i komunikaty, by informować podatników, że nie będzie wyciągać konsekwencji wobec tych, którzy nie wywiązali się w terminie z ciążących na nich ‒ na mocy przepisów prawa ‒ obowiązków. Tyle tylko, że zapewnienia resortu na niewiele się zdadzą, gdy postępowanie zostanie jednak wszczęte i sprawa trafi do sądu.
Grażyna J. Leśniak
16.09.2019
Ordynacja VAT
Już za niecały miesiąc ma ruszyć Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Ma on ułatwić instytucjom zobowiązanym identyfikację i weryfikację osób sprawujących faktyczną kontrolę nad firmą. Będzie to jednak jedynie narzędzie o charakterze pomocniczym – mówi Wojciech Kapica, współkierujący departamentem prawa rynków finansowych kancelarii SMM Legal.
Jolanta Ojczyk
16.09.2019
Rachunkowość Prawo gospodarcze Compliance

PiS: Uproszczenie systemu i skuteczniejsze kontrole podatkowe

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy
Upraszczanie systemu podatkowego, ale jednocześnie wyposażenie administracji skarbowej w narzędzia pozwalające na sprawniejsze i skuteczniejsze kontrole - takie zapowiedzi znalazły się w opublikowanym w sobotę programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Jest w nim m.in. mowa o opracowaniu nowej ordynacji podatkowej.
Krzysztof Sobczak
15.09.2019
Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy
Mając problem z określeniem elementów kosztowych wchodzących w zakres usługi turystycznej, biuro podróży powinno oszacować koszty, jakie poniesienie w związku z wykonaną usługą. Powinno obliczyć marżę na podstawie wstępnie przewidywanych kosztów. Potem będzie można dokonać korekty podatku ‒ orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
14.09.2019
VAT
Jeśli pieniądze ze sprzedaży lokalu przeznaczone zostały na zakup kolejnej nieruchomości realizującej własne cele mieszkaniowe, to przysługuje zwolnienie podatkowe, nawet gdy umowa zakupu nowego lokalu powstała wcześniej niż doszło do sprzedaży starego - wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
14.09.2019
Ordynacja PIT

Rząd konsultuje prawo o fundacjach rodzinnych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Rozpoczęły się konsultacje w sprawie wprowadzenia do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej - poinformowała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak podkreśliła, to jest potrzebne rozwiązanie, pomysł na ułatwienie sukcesji w firmach. MPiT przez miesiąc zbierać będzie opinie na temat modelu polskiej fundacji rodzinnej.
Krzysztof Sobczak
13.09.2019
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Prawdopodobnie w październiku dowiemy się, czy Polska uzyska zgodę Komisji Europejskiej na stosowanie przepisów o 50-proc. odliczaniu podatku VAT od zakupu i kosztów używania samochodów na kolejne trzy lata: od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2022 r. Obecna zgoda kończy się z końcem tego roku.
Grażyna J. Leśniak
13.09.2019
VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wolne od podatku będą dochody uzyskiwane z tytułu pracy nie tylko na statkach pod polską banderą, ale też na statkach podnoszących banderę innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Taką zmianę wprowadzi podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja ustawy.
Krzysztof Sobczak
13.09.2019
PIT Prawo pracy
O tym, czy korekta kosztów uzyskania przychodów powinna być zrobiona na bieżąco, czy też wstecz, decyduje rzeczywisty powód, dla którego jest robiona. Znaczenie ma, czy jest nim błąd rachunkowy, oczywista omyłka, czy też może zła metodologia. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów powiązanych. Zdaniem ekspertów, zmienione przepisy nie wszystkim ułatwiły życie.
Grażyna J. Leśniak
13.09.2019
CIT Małe i średnie firmy

Jednolita stawka VAT ma motywować prosumentów energii

Środowisko Domowe finanse Budownictwo
Sejm ujednolicił stawkę VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne. Po wejściu tego prawa w życie podatek ten zostanie obniżony z 23 proc. do 8 proc. na mikroinstalacje fotowoltaiczne realizowane na przydomowym gruncie lub budynku gospodarczym. Dotychczas 8 proc. VAT dotyczył tylko własnych domów.
Krzysztof Sobczak
12.09.2019
Środowisko Domowe finanse Budownictwo
W pierwszej połowie 2019 roku zidentyfikowano blisko 29 tys. podmiotów, które nie będąc podatnikami VAT wystawiły 62,9 tys. faktur na łączną kwotę podatku 457 mln zł - poinformowała w czwartek Krajowa Administracja Skarbowa. Na stwierdzenie tych faktów pozwoliło wykorzystanie nowego narzędzia analitycznego – Silnika Analiz.
Krzysztof Sobczak
12.09.2019
VAT Rachunkowość
Sejm w środę 11 września br. uchwalił ustawę, która uchylającą ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym. Powodem zmiany przepisów jest brak wydobycia gazu z łupków w Polsce. Podatek miał obowiązywać od początku przyszłego roku.
Krzysztof Sobczak
12.09.2019
CIT
Są problemy z odbiorem korespondencji z organów podatkowych za pośrednictwem platformy elektronicznej ePUAP. Pisma wpływają z datą sprzed kilku dni, mimo że we wskazanym terminie nic na skrzynkę odbiorczą pełnomocników nie wpłynęło. Mimo to Ministerstwo Finansów twierdzi, że to nie jego problem i odsyła do Ministerstwa Cyfryzacji.
Grażyna J. Leśniak
12.09.2019
Ordynacja
Wprowadzenie nowej procedury rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania dochodów i majątku podatników w Unii Europejskiej - to cel ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych, nad którą prace w środę rozpoczął Sejm.
Krzysztof Sobczak
11.09.2019
Ordynacja Prawo gospodarcze
Resort finansów zadeklarował w objaśnieniach podatkowych odstąpienie od karania za niedopełnienie obowiązków raportowania schematów podatkowych. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców dopatrzył się w tym abolicji dla podatników, którzy złamią przepisy karne skarbowe, co jego zdaniem byłoby nieuprawnioną ingerencją MF w prawo karne.
Grażyna J. Leśniak
11.09.2019
Prawo karne Ordynacja
Zamierzamy podnieść do 2 mln euro limit obrotów uprawniających do podatku ryczałtowego - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nie powiedział jednak, od kiedy to miałoby obowiązywać. Jak stwierdził, to raczej pomysł na przyszłość, a dochodzenie do tego poziomu ma następować etapami.
Krzysztof Sobczak
10.09.2019
Ordynacja PIT

Bezpłatna aplikacja pomoże sporządzać e-Sprawozdania Finansowe

CIT PIT VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatną aplikację e-Sprawozdania Finansowe. Przeznaczona jest dla podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z załącznikami nr 1, 4, 5, 6 do ustawy o rachunkowości. To nowa wersja aplikacji, przygotowana jako aplikacja webowa, dostępna bezpośrednio z przeglądarki internetowej.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2019
CIT PIT VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Wartość ponoszonych przez spółkę kosztów zakwaterowania zleceniobiorców oraz ich dowozu do miejsca pracy będzie stanowiła dla tych osób przychód. I to przychód podlegający opodatkowaniu ‒ orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji w całości, oddalając skargę kasacyjną.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2019
Ordynacja PIT
Do paragonów bez wskazanego NIP nabywcy nie będzie można wystawiać faktur. Zmiana ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT. Nowe regulacje będą wymagały od kupujących rozstrzygania już na etapie zakupów, czy działają jako przedsiębiorca, czy jako osoba prywatna. Może to rodzić problemy praktyczne – zwłaszcza, że surowe kary za błędy będą groziły obu stronom transakcji.
Krzysztof Koślicki
09.09.2019
VAT