"Dostępna szkoła" - to nazwa projektu, jaki ma być uruchomiony w ramach pilotażu dprogramu "Szkoła...
Krzysztof Sobczak
04.10.2019
Zarządzanie oświatą
Przepisy dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej wymagają zmian, również ze względu na nieaktualne zapisy dotyczące ochrony danych osobowych, jak choćby rozporządzenie wymagające zgody na przetwarzanie danych w związku ze złożeniem wniosku o wydanie orzeczenia lub opinii.
Monika Sewastianowicz
04.10.2019
RODO
Mimo poważnej zmiany strukturalnej, reforma nie podniosła jakości edukacji. Wręcz przeciwnie, prawdopodobnie jakość spadnie z uwagi na negatywny wpływ reformy na przygotowanie nauczycieli do zajęć - ocenia w swoim raporcie Klub Jagielloński.
Paweł Żebrowski
03.10.2019
Szkoła i uczeń

MC: Nie ma problemów z przedłużaniem mLegitymacji

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Nowe technologie
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że ważność mLegitymacji można przedłużyć na dwa sposoby: z poziomu ucznia i z poziomu szkoły. I potwierdza, że można je wystawić do 30 września kolejnego roku.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.10.2019
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Nowe technologie
Jak poinformował w środę Związek Nauczycielstwa Polskiego, nauczyciele chcą kontynuować akcję protestacyjną w formie protestu włoskiego. W organizowanej przez związek ankiecie opowiedzieli się za „niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole, przedszkolu lub placówce”. Protest rozpocznie się zaraz po wyborach.
Krzysztof Sobczak
02.10.2019
Zarządzanie oświatą

Ministerstwo przejmuje od samorządów kolejne szkoły rolnicze

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Powiat mogileński przekaże od 2021 roku resortowi rolnictwa prowadzenie szkoły rolniczej w Bielicach, a powiat nakielski prowadzenie szkoły rolniczej w Samostrzelu. To kolejne placówki, które ministerstwo przejmuje do prowadzenia od samorządów. Obecnie jest organem prowadzącym dla 53 szkół rolniczych w całym kraju.
Krzysztof Sobczak
02.10.2019
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Wartości, o które walczyli Powstańcy Warszawscy i za które gotowi byli oddać życie, są aktualne także dzisiaj. Przekazywane z pokolenia na pokolenie uczą, jak godnie żyć, jak być dobrym człowiekiem i obywatelem. Dlatego jednym z zadań młodego pokolenia powinna być ich obrona i kultywowanie
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Konferencja z cyklu #RODO w edukacji, która odbyła się 1 października 2019 r. w Rojowie (woj. wielkopolskie), rozpoczęła realizację X edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla szkół „Twoje dane – Twoja sprawa”. 2 i 3 października w Senacie RP szkolni koordynatorzy programu spotkają się z ekspertami UODO.
Agnieszka Matłacz
01.10.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą RODO

Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców już pomaga

Kadry w oświacie Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Pod numerem telefonu 800-080-222 można uzyskać fachową pomoc psychologów, pedagogów i prawników. We wtorek zaczęła działać całodobowa i bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów. Problemami dzwoniących zajmują się doświadczeni eksperci z Fundacji ITAKA.
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Kadry w oświacie Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Szkoła w woj. kujawsko-pomorskim zagroziła sankcjami nauczycielowi, który zachęcał do zakupu gazety z naklejkami "Strefa wolna od LGBT". Dyrektor szkoły ostrzegł nauczyciela, że poniesie konsekwencje, jeżeli tego rodzaju poglądy przejawiał będzie w pracy dydaktycznej, ale w obronie pedagoga stanął Instytut Ordo Iuris.
Monika Sewastianowicz
01.10.2019
Kadry w oświacie
Sport jest najlepszym wychowawcą, najbardziej kształci, wzmacnia charakter, uczy radzić sobie z porażkami, a oprócz tego jest piękną przygodą – powiedział w poniedziałek minister sportu i turystyki Witold Bańka. I zadeklarował dalsze wspieranie szkolnych klubów sportowych.
Krzysztof Sobczak
30.09.2019
Zarządzanie oświatą
We wtorek podejmiemy decyzję, a w środę poinformujemy o tym, czy ponownie odbędzie się strajk nauczycieli - powiedział w poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Ale dodał, że jeśli odbędzie się ponowny strajk, to na pewno stanie się to po wyborach parlamentarnych.
Krzysztof Sobczak
30.09.2019
Zarządzanie oświatą
Program polityczny PiS kładzie duży nacisk na wartości patriotyczne, ich propagowanie ma odbywać się przede wszystkim na lekcjach historii. Tymczasem za daleko posunięta polityka historyczna w edukacji może się odbić czkawką, zwłaszcza że szkoła powinna być instytucją zachowującą apolityczność.
Monika Sewastianowicz
29.09.2019
Zarządzanie oświatą
Rodzice chcą, by ich dzieci uczyły się w jak najlepszych warunkach, więc na ogół bez szemrania płacą za materiały potrzebne na lekcjach. Niemniej zdarzają się dość niesztampowe pomysły - np. sfinansowanie kserokopiarki lub kupno dywanu do klasy. Nie ma też uzasadnienia i podstaw, by to rodzice dostarczali papier toaletowy lub środki czystości.
Monika Sewastianowicz
28.09.2019
Zarządzanie oświatą
Po wyborach ZNP chce zarejestrować komitet inicjatywy obywatelskiej i zbierać podpisy pod projektem ustawy w sprawie powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce lub z wysokością płacy minimalnej.
Agnieszka Matłacz
27.09.2019
Zarządzanie oświatą
Subwencja oświatowa w 2020 r. wzrośnie o 6,5 mld zł i objęte będą nią także sześciolatki. W jej ramach sfinansowane mają być też opieka dotacja przedszkolna, dodatkowe środki z rezerwy 0,4 proc., darmowe podręczniki, stypendia i programy rządowe - poinformował Dariusz Piontkowski podczas czwartkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Monika Sewastianowicz
26.09.2019
Kadry w oświacie
W drugiej połowie 2020 roku pensje nauczycieli wzrosną o 6 proc. - zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Szef MEN wskazał, że źródłem podwyżek będą przesunięcia w budżecie i zostanie to uwzględnione w subwencji oświatowej, która wzrośnie do prawie 50 mld zł.
Monika Sewastianowicz
26.09.2019
Kadry w oświacie
Kształcenie nauczycieli od lat budzi kontrowersje, padają np. pytania, dlaczego do szkół trafiają ludzie przemocowi. Teraz system nieco się zmienia, ale pięcioletnia pedagogika oraz odebranie słabszym uczelniom prawa do kształcenia przyszłych nauczycieli raczej nie naprawi tej sytuacji.
Beata Igielska
26.09.2019
Kadry w oświacie
Prawo na Oxfordzie jest bardzo teoretyczne, a studia to rzeczywiście przede wszystkim samodzielna praca w bibliotece. Nie uczymy się w ogóle o procedurach i praktycznej stronie wykonywania zawodu prawnika - mówi Łukasz Gwóźdź, student prawa na Oxfordzie. Praktykę studenci poznają podczas staży.
Monika Sewastianowicz
24.09.2019
Powstała aplikacja mobilna informująca o klasyfikacji gier wideo. Zawiera ona informacje o kategoriach wiekowych oraz narzędziach kontroli rodzicielskiej. Pomoże również znaleźć porady dotyczące bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z gier video.
Monika Sewastianowicz
23.09.2019
Roczne sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli uwzględnią tegoroczne zmiany w wynagrodzeniu pedagogów. MEN przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie, zawiera on nowy wzór dokumentu składanego przez jednostki samorządu terytorialnego.
Monika Sewastianowicz
23.09.2019
Kadry w oświacie
Fakt, że zaszczepione dzieci mogły dostać dodatkowe punkty przy rekrutacji do przedszkola nie oznacza, że była to dyskryminacja niezaszczepionych. WSA w Gliwicach uznał, że osoby, które nie czynią zadość nałożonym na nie obowiązkom, same się różnicują, więc nie mogą wymagać traktowania na równi z tymi, którzy postępują zgodnie z prawem.
Dorian Lesner
23.09.2019
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
W dniach 21-26 października 2019 r. odbędzie się VII edycja Tygodnia Konstytucyjnego, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Tegoroczne wydarzenie poświęcone będzie zagadnieniu wolności słowa oraz znaczeniu i zagrożeniach związanych z tzw. mową nienawiści.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.09.2019
Prawnicy
Prawie 40 proc. uczniów uznawało strajk nauczycieli za słuszny - pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czerneckiego EFC wśród stypendystów i stypendystek Programu Stypendialnego Horyzonty . Jednak było tak na początku protestu, z czasem poparcie uczniów malało. Znacznie mniejsze było poparcie dla strajku wśród rodziców uczniów.
Monika Sewastianowicz
21.09.2019
Kadry w oświacie

Leczenie zębów dziecka zawsze za zgodą rodzica

Pacjent Zarządzanie oświatą Finansowanie zdrowia
Rodzice we wrześniu na zebraniach w szkołach otrzymują do podpisania deklaracje dotyczące opieki stomatologicznej. I czasem słyszą błędne informacje, że podpisanie tego dokumentu jest jednoznaczne ze zgodą na leczenie. Resort zdrowia podkreśla, że rodzic każdorazowo przed udzieleniem świadczenia musi zgodzić się na procedury związane z leczeniem.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
21.09.2019
Pacjent Zarządzanie oświatą Finansowanie zdrowia
Resort sprawiedliwości dostosuje w końcu do Karty Nauczyciela zasady zatrudniania nauczycieli w podległych sobie placówkach. Chodzi o zmiany w ocenianiu pedagogów - w szkołach ocena nie jest już obowiązkowa, a zasady awansu wracają do stanu sprzed września 2018 r.
Monika Sewastianowicz
20.09.2019

WSA: Podróż bez dziecka pozbawiona refundacji

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Tylko wspólna podróż niepełnosprawnego dziecka z opiekunem z domu do szkoły i ze szkoły do domu podlega refundacji. Nie ma natomiast uzasadnienia dla rozciągnięcia zwrotu kosztów na samodzielny przejazd rodzica lub opiekuna między miejscem zamieszkania, a siedzibą instytucji oświatowej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Dorian Lesner
20.09.2019
Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
MEN ma pracować nad ustawą przywracającą nauczycielom możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, a szczegóły propozycji mają zostać przedstawione przed wyborami. Sceptycznie pomysł oceniają związkowcy, którzy zauważają, że emerytura ma być najprawdopodobniej powiązana ze zwiększonym pensum.
Monika Sewastianowicz
19.09.2019
Rozważenie przejęcia przez rząd finansowania wynagrodzeń dla nauczycieli - to jeden z dotyczących oświaty postulatów Związku Gmin Wiejskich. Samorządowcy uważają, że w ten sposób rząd weźmie odpowiedzialność za wprowadzane przez siebie zmiany. Postulują również likwidację Karty Nauczyciela.
Monika Sewastianowicz
19.09.2019
Kadry w oświacie
Do piętrzenia się biurokratycznych obowiązków przyczyniają się same szkoły - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Większość respondentów stwierdziła w niej, że dyrektorzy wymagają od nich spełniania dodatkowych, nie zawsze wynikających wprost z przepisów, formalności.
Monika Sewastianowicz
19.09.2019
Kadry w oświacie
Prawo.pl