- Każdego dnia rozwiążcie tyle zadań, ile macie ochotę. To nie jest ani klasówka, ani egzamin. Za rozwiązanie tych zadań nie będziecie otrzymywać punktów. Potraktujcie tę pracę jako jeden z możliwych sposobów powtórki przed egzaminem. Rozwiązując zadania, możecie korzystać i z samej lektury, i ze swoich notatek lub książek, i z zasobów internetu - zachęca dyrektor CKE.

Jest plan pomocy banków dla firm i kredytobiorców>>

 

Czas powtórek dobrą okazją na skorygowanie błędów

- Nie przejmujcie się, jeżeli nie potraficie udzielić bezbłędnej odpowiedzi w każdym zadaniu. Czas powtórek przed egzaminem dopiero się rozpoczyna. Ważne, aby go dobrze wykorzystać. Te dni czasowego zawieszenia zajęć, które są przed nami, to bardzo dobra okazja, aby powtórzyć to, co już było; poćwiczyć to, co jeszcze sprawia Wam trochę kłopotów; przypomnieć sobie lektury; posłuchać i poczytać coś w języku obcym. Jeżeli macie taką możliwość — poproście rodzica albo nauczyciela, aby przeczytał Wasze odpowiedzi w zadaniach otwartych. Posłuchajcie, jakie uwagi Wam przekaże - zaznaczył dyrektor CKE.

Czytaj w LEX: Koronawirus - obowiązki dyrektorów, czas pracy i wynagradzanie nauczycieli i pracowników niepedagogicznych >

 

CKE przygotowała zadania z:

  • języka polskiego, zorganizowane według lektur obowiązkowych z klasy VII i VIII
  • matematyki, zorganizowane według kolejnych wymagań szczegółowych podstawy programowej z matematyki dla klasy VII i VIII
  • języka angielskiego, zorganizowane według kluczowych umiejętności.

 

- Nie spędźcie całego dnia przed ekranem laptopa, komputera lub telefonu. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania odporności. Pamiętajcie o tym, aby dbać i o umysł, i o ciało! - napisał dr Smolik.

  


Na razie bez przekładania egzaminów

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony w dniach 21-23 kwietnia. Jak tłumaczył w zeszłym tygodniu dr Marcin Smolik, jeżeli przerwa w zajęciach znacznie się wydłuży, terminy egzaminów będą przesuwane, co nie musi od razu oznaczać zmian w organizacji roku szkolnego.
- Decyzję będzie podejmował, zgodnie ze specustawą, minister edukacji narodowej, ale w kwestii egzaminów MEN i CKE są w stałym kontakcie i o wszystkim się nawzajem informujemy. Będziemy w sposób racjonalny i przemyślany reagować na rozwój wydarzeń. Na razie nie ma konieczności jakiś szczególnych przygotowań: arkusze na termin główny są drukowane, przygotowywane do wysyłki; trwają jednocześnie prace nad arkuszami na termin dodatkowy (czerwiec).

Sprawdź w LEX: Czy dyrektor może odbyć zaplanowane wcześniej posiedzenie rady pedagogicznej jeżeli zostały zawieszone zajęcia dydaktyczne i wychowawcze z powodu epidemii koronawirusa? >