- Chcemy podziękować nauczycielom, uczniom, rodzicom, że nie jest to przerwa wakacyjna - mówił Dariusz Piontkowski - Do Wielkiejnocy kontynuujemy te działania, do tej pory były nieusystematyzowane, ale rozporządzeniem wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca. Nauczyciele będą mogli wystawiać oceny. Nabyte umiejętności pozwolą prowadzić nauczanie - mówił minister edukacji. Zaapelował o niezadawanie uczniom nadmiernych ilości prac domowych.

Czytaj w LEX: Koronawirus - obowiązki dyrektorów, czas pracy i wynagradzanie nauczycieli i pracowników niepedagogicznych >

 

Na razie bez przekładania egzaminów

- Trzeba brać pod uwagę, że nie każdy uczeń ma dostęp do szybkiego internetu i dobrego komputera. Nauczyciele powinni to uwzględnić. Wierzymy, że te decyzje pozwolą efektywnie wykorzystać ten czas. Rodziców prosimy o wyrozumiałość, przy wspólnym wysiłku doprowadzimy, że nasze dzieci będą zdrowe i nie zmarnują tego czasu - mówił Piontkowski. Dodał, że na razie nie ma planów by przekładać egzaminy i wydłużać rok szkolny.

Od poniedziałku do 25 marca wszystkie placówki oświatowe w kraju są zamknięte na 2 tygodnie - nie odbywają się w nich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Nauczyciele mają być w gotowości do pracy. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni. Wprowadzono je w ze względu na bezpieczeństwo, ma to związek ze wzrostem ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowanymi przypadkami zachorowań na COVID-19 w Polsce.

 

Według MEN nawet przesunięcie zawieszenia zajęć do Świąt Wielkiejnocy nie spowoduje konieczności przełożenia ani egzaminu ósmoklasisty, ani egzaminów maturalnych. Jak mówił, egzaminy ósmoklasisty rozpoczyna się 20 kwietnia. - Więc przerwa musi się zakończyć przed tym terminem, aby egzamin ósmoklasisty odbył się w terminie. Jeśli nie będzie to możliwe, no to wówczas będzie potrzeba przełożenia egzaminów.

 

Czytaj też: Morawiecki: Większość szkół już radzi sobie ze zdalnym nauczaniem >