- Znajdujemy ścieżki do realizacji pewnych funkcji publicznych, społecznych i gospodarczych, które są bezpieczne i podtrzymują izolację w państwie - to bardzo ważne i świadczy o zdolności naszego społeczeństwa do absorpcji tych trudnych zmian - ocenił Morawiecki. We wtorek w TVP1 minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował, że od przyszłego tygodnia planowane jest rozpoczęcie systematycznej zdalnej nauki w szkołach. Zapowiedział wydanie rozporządzenia w tej sprawie. Zaznaczył, że to kwestia jednego, dwóch dni.

Trudne wdrażanie e-edukacji podczas koronawirusowego kryzysu>>

 

Przerwa może się przedłużyć

Resort edukacji zapowiada, że postara się szybko przygotować przepisy, które jakoś uregulują kwestie związane z e-learningiem. Póki co daje dyrektorom wolną rękę, również w kwestii oceniania uczniów. - Za organizację pracy szkoły odpowiada dyrektor i to on decyduje o rozwiązaniach dotyczących pracy z uczniami podczas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych - mówi Anna Ostrowska, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czytaj w LEX: Koronawirus - obowiązki dyrektorów, czas pracy i wynagradzanie nauczycieli i pracowników niepedagogicznych >

 


Resort edukacji na swojej stronie internetowej opublikował poradnik na temat pracy zdalnej z uczniami. W poradniku znaleźć można wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. MEN sugeruje m.in. skorzystanie ze zintegrowanej platformy edukacyjnej, narzędzia oferującego nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

 

Materiały dostępne na platformie są:

  • bezpłatne,
  • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
  • udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
  • dostępne z  różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
  • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

 

Resort sugeruje także skorzystanie z portalu Scholaris, który zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy.

 

TVP uruchamia kanał edukacyjny

Telewizja Polska we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchamiają pierwszy wirtualny kanał edukacyjny - poinformowało w środę TVP. Nowe pasmo powstało z myślą o uczniach, pozostających w domach.  Program dostępny będzie już w czwartek 19 marca o godz. 9 na stronie vod.tvp.pl. Jak informuje TVP, wszyscy uczniowie znajdą wartościowe materiały uzupełniające edukację programową, czterogodzinny, bezpłatny program będzie dostępny na stronie tvp.vod.pl w godzinach 9-13 w sekcji na żywo.

 


TVP podało, że "uczniowie szkół podstawowych i liceów oraz wszyscy zainteresowani będą mogli codziennie wziąć udział w fascynującej podróży po wybranych instytucjach nauki". Na początek Telewizja Polska zaprasza do wirtualnego zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego.