Od skradzionego towaru można odliczyć VAT

VAT Rachunkowość

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – jeśli firma miała prawo do odliczenia VAT od towarów, które zostały skradzione, nie musi korygować rozliczeń podatkowych. Ważne jednak jest, by umiała udowodnić, że kradzież nie była zawiniona, a towary były należycie chronione.

17.11.2020

Dodatki i nagrody spisowe to przychody z działalności wykonywanej osobiście

Samorząd terytorialny PIT Administracja publiczna

Dodatki i nagrody spisowe przyznane członkom gminnego biura spisowego nie stanowią przychodu ze stosunku pracy dla pracowników zatrudnianych przez burmistrza. Przychód z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Potwierdziła to skarbówka w najnowszej interpretacji.

13.11.2020

Siedem dni na złożenie VAT-26, aby odliczyć cały podatek

VAT Rachunkowość

Do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami konieczne jest złożenie VAT-26. W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu, należy złożyć nową deklarację z aktualnymi danymi. Potwierdzają to organy skarbowe, uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych.

10.11.2020

Lekarz na kontrakcie z 19-proc. PIT, mimo etatu

PIT Zawody medyczne

Dyżury lekarskie to nie to samo co czynności wykonywane w ramach umowy o pracę. Medyk może więc płacić podatek liniowy według stawki 19 proc. od dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu dyżurów lekarskich na podstawie kontraktu. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

07.11.2020

Skutki podatkowe nabycia spadku po ciotecznej babci

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Nabycie spadku od siostry babci spadkobiercy, czyli siostry matki jego matki, skutkuje zaliczeniem takiego spadkobiercy do drugiej grupy podatkowej jako zstępny rodzeństwa. Ma to wpływ na wysokość podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie z podatku będzie w tym przypadku możliwe tylko do określonej kwoty.

24.10.2020

Pełnomocnik z urzędu ma wybór, jak rozliczyć koszty i przychody

Prawnicy PIT Doradca podatkowy

Rozliczenie wynagrodzenia z tytułu pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu jest zależna od formy prawnej wykonywania przez niego zawodu adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego czy rzecznika patentowego. Kwota zwrotu wydatków pełnomocnika z urzędu nie stanowi przychodu podatkowego, jeśli podatnik nie prowadzi księgi przychodów i rozchodów.

22.10.2020

Najem mieszkania może być kosztem podatkowym kancelarii prawnej

Prawnicy PIT Doradca podatkowy

Prawnik może zaliczyć wydatek na najem lokalu mieszkalnego w innym mieście do kosztów podatkowych kancelarii, jeśli udowodni związek tego wydatku z przychodem. Nie wystarczą jednak dowody dokumentujące wydatki z tytułu najmu mieszkania. Niezbędnym jest posiadanie dowodów świadczących o wykonanych usługach prawniczych, wymagających pobytu w tej miejscowości.

19.10.2020

Świadczenia pieniężne w ramach kampanii crowdfundingowej bez VAT

VAT Finanse

Kwoty pieniężne otrzymane przez spółkę od fundatorów z przeznaczeniem na ufundowanie nagrody w konkursie oraz na cele charytatywne – darowiznę, nie stanowią zaliczki ani przedpłaty za dostawę konkretnego towaru i nie podlegają opodatkowaniu VAT. Taką interpretację przepisów przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

15.10.2020

Odliczenie VAT możliwe z faktur przed rejestracją

VAT

Jeśli podatnik pomimo formalnego braku rejestracji do podatku VAT zachowywał się jak zarejestrowany czynny podatnik tego podatku, czyli prowadził stosowne rejestry, złożył pliki JPK i deklarację VAT-7, oznacza to, że od chwili rozpoczęcia działalności zamierzał być on czynnym podatnikiem VAT. Po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego, posiada on zatem prawo do odliczenia podatku

12.10.2020

Wynajem domku letniskowego z 8,5 proc. PIT

Domowe finanse PIT

Przychody uzyskane z wynajmu domku letniskowego nie są przychodami z działalności gospodarczej i mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5 proc. Nie jest wymagane prowadzenie ewidencji przychodów. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.

10.10.2020

Zakład fryzjerski nie dokona korekty VAT, gdy zawinił serwisant kasy fiskalnej

VAT Małe i średnie firmy

W sytuacji błędnego zaprogramowania kasy fiskalnej przez serwisanta na zawyżoną stawkę VAT, zakład fryzjerski nie ma możliwości dokonania korekty i nie może zmienić stawki podatku z 23 proc. na 8 proc. w deklaracji podatkowej – stwierdziły organy podatkowe w najnowszej interpretacji, odmawiając prawa korekty w przypadku sprzedaży konsumenckiej.

07.10.2020

Nabycie licytowanej nieruchomości podlega PCC

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

Przy nabyciu nieruchomości egzekucyjnych istotna jest data uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości, a nie data wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Te nabycia, dla których egzekucje wszczęto przed nowelizacją przepisów, a postanowienie o przysądzeniu wydano już po nowelizacji, podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

06.10.2020

Neutralność podatkowa możliwa również przy odwrotnym połączeniu spółek

CIT Doradca podatkowy Spółki

W przypadku połączenia odwrotnego, bez podwyższania kapitału zakładowego, dopuszczalne jest obniżenie przychodu spółki przejmującej o wartość emisyjną udziałów własnych przydzielonych wspólnikom spółki przejmowanej. Umożliwia to niedawna zmiana przepisów. Potwierdza to też najnowsza interpretacja skarbówki.

01.10.2020

MF: 50-proc. koszty tylko od wyodrębnionego honorarium twórców

PIT Szkolnictwo wyższe

Do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego mają zastosowanie 50-proc. koszty uzyskania przychodów, oprócz urlopu dla poratowania zdrowia. Honorarium twórców musi być natomiast wyodrębnione od innych składników wynagrodzenia – stwierdził MF w interpretacji ogólnej. Eksperci podkreślają wagę wyjaśnień zwłaszcza dla twórców, informatyków, nauczycieli akademickich.

21.09.2020

Z ulgą mieszkaniową tylko kredyt zaciągnięty przed zbyciem nieruchomości

Domowe finanse PIT

Za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uważa się kwoty poniesione na spłatę kredytu. Dotyczy to także odsetek od tego kredytu. Ważne jednak, by był on zaciągnięty przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

18.09.2020

Darowizny maseczek z ulgą podatkową tylko do końca września

CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus

Podatnik może odliczyć darowizny przekazane do dnia 30 września na przeciwdziałanie COVID-19 określonym podmiotom wykonującym działalność leczniczą i skorzystać z preferencji podatkowych. Przekazane darowizny np. maseczek powinny być wycenione w wartości rynkowej. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

18.09.2020

Bank płaci czynsz za przejęty lokal, ale to nie jest przychód tracącego nieruchomość

Domowe finanse PIT

Podatnik nie odnosi wymiernej i definitywnej korzyści materialnej w związku z opłacaniem przez bank opłat za zajmowany przez niego bezpodstawnie lokal. Nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie ma też obowiązku rozliczenia w zeznaniu rocznym przychodu wykazanego przez bank w informacji PIT-11.

12.09.2020