Wydatki na przerwany projekt można rozliczyć w kosztach

CIT PIT Rachunkowość

Stan epidemii koronawirusa może krzyżować plany związane z rozwojem firmy. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednak jednoznacznie, że wydatki związane z planowanym wejściem na giełdę stanowią koszty pośrednio związane z przychodami nawet w sytuacji, w której realizacja tych planów zostanie wstrzymana. Można je zatem odliczyć od przychodu.

09.09.2020

Zwrot kosztów używania prywatnego auta w gminie opodatkowany PIT

PIT Rachunkowość

Zwrot kosztów wykorzystywania prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych związanych z działalnością urzędu gminy, stanowi po stronie pracowników przychód. Z ustawy o pracownikach samorządowych ani z ustawy o samorządzie gminnym nie wynika bowiem, aby pracownikom z tytułu używania prywatnego samochodu do celów służbowych przysługiwał zwrot kosztów przejazdów

04.09.2020

Zwrot za bilety lotnicze po odwołaniu urlopu bez PIT

PIT Prawo pracy

Zwrot kosztów zakupu biletów lotniczych i innych wydatków dotyczących zaplanowanego wypoczynku, wskutek odwołania przez pracodawcę zgody na urlop, ma charakter odszkodowawczy i nie stanowi przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Potwierdza to najnowsze stanowisko skarbówki.

03.09.2020

Subwencja w ramach tarczy antykryzysowej bez VAT

VAT Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Subwencja otrzymana w ramach tarczy finansowej, przeznaczona na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, nie ma wpływu na cenę świadczonych przez podatnika usług czy też sprzedawanych towarów. Nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

01.09.2020

Spłata wierzytelności pożyczkowej bez PIT dla otrzymującego

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Spłata części kapitałowej i odsetkowej wierzytelności pożyczkowej otrzymanej darowizną od ojca wraz z przedsiębiorstwem nie powoduje u syna konieczności zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdza to najnowsze stanowisko skarbówki.

31.08.2020

Liczy się data nabycia nieruchomości przez małżonków, nie data podziału majątku

Prawo rodzinne Domowe finanse PIT

Sprzedaż nieruchomości po podziale majątku wspólnego małżonków może być zwolniona z PIT. Ważne, by transakcja miała miejsce po upływie pięciu lat. Okres ten liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości. Ważna jest data nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków, a nie nabycie przez jednego z nich wskutek podziału majątku. Potwierdzają to organy skarbowe.

28.08.2020

Własność nieruchomości najpóźniej ostatniego dnia uprawniającego do zwolnienia w PIT

Domowe finanse PIT

Jeżeli w chwili ponoszenia wydatków na budowę domu podatnik nie dysponuje tytułem własności lub współwłasności do nieruchomości, to najpóźniej musi go uzyskać ostatniego dnia przed upływem trzyletniego okresu przewidzianego na wydatkowanie środków na realizację własnego celu mieszkaniowego. Tylko wówczas może skorzystać z ulgi w PIT. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

26.08.2020

Wydatki ze środków z urzędu pracy na otwarcie biznesu kosztem podatkowym

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Wydatki, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wyjątkowo trzeba potraktować jednak zakupy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Potwierdza to skarbówka.

25.08.2020

Część wynagrodzenia za zakaz konkurencji z 70-proc. PIT

PIT Administracja publiczna

Sam fakt dysponowania pośrednio przez Skarb Państwa 33 proc. głosów nie przesądza, że nie dysponuje on faktycznie bezwzględną większością głosów na kolejnych walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. W konsekwencji, część odszkodowania wypłaconego pracownikowi przez spółkę z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji podlega opodatkowaniu 70-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

24.08.2020

Prawo do ulgi termomodernizacyjnej także dla małżonka

Domowe finanse PIT

Współmałżonek może skorzystać i odliczyć z ulgi termomodernizacyjnej poniesione wydatki od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, mimo, że nie jest wymieniony w akcie notarialnym nabycia nieruchomości. Odliczenia dokonuje tylko ten małżonek, na którego wystawiona jest faktura. Potwierdziła to skarbówka w najnowszej interpretacji.

22.08.2020

Faktury elektroniczne tylko po spełnieniu warunków

VAT Rachunkowość

Faktury można przesyłać i przechowywać w formie elektronicznej bez utraty prawa do odliczenia VAT. Konieczne jest jednak zapewnienie tym dokumentom autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności. Pojęcia te wyjaśnia najnowsza interpretacja podatkowa.

19.08.2020

Stoiska targowe z 5,5 proc. stawką podatku

PIT Małe i średnie firmy

Świadczenie usług w zakresie zabudowy stoisk na targach organizowanych w kraju i za granicą może być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego i korzystać z 5,5 proc. stawki PIT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest jednak właściwy do ustalenia do jakiego działu PKWiU należy zaklasyfikować świadczone usługi.

18.08.2020

Koszty uzyskania przychodu przy dodatku za wysługę lat

PIT

W przypadku wypłaty zasiłku chorobowego pracodawca nie powinien stosować kosztów uzyskania przychodów. Koszty te są tylko odliczane tylko w odniesieniu do przychodu ze stosunku pracy, także dodatku za wysługę lat. Z wydanej kilka dni temu interpretacji wynika, że jeśli dodatek jest niższy niż 250 zł, koszty powinny być obniżone do wysokości tego dodatku.

17.08.2020

Blokady przeciwbólowe czasem z odliczeniem od podatku

Domowe finanse PIT Opieka zdrowotna

Wydatków na aplikację leku do kręgosłupa nie można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Osoba niepełnosprawna, która chce skorzystać z odliczenia, musi w danym miesiącu wydać na zakup leków powyżej kwoty 100 złotych. Z wydanej kilka dni temu interpretacji wynika, że musi też spełnić kilka innych warunków.

12.08.2020

Koleżeńska przysługa i kredyt dla kogoś może mieć konsekwencje podatkowe

Domowe finanse PIT

Zwrot kosztów poniesionych przez podatnika na spłatę kredytu za kolegę nie rodzi skutków podatkowych. Skarbówka potwierdza jednak w wydanej kilka dni temu interpretacji, że kwota odsetek, naliczona od tych kosztów i otrzymana przez podatnika, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.

09.08.2020

Darowizna przedsiębiorstwa małżonkowi bez podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Nieodpłatne przekazanie w formie darowizny przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki cywilnej przez małżonków do indywidualnej działalności gospodarczej jednego z nich może być zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Jeśli umowa darowizny zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego, to dla zachowania warunków zwolnienia nie będzie konieczne zgłoszenie jej naczelnikowi urzędu skarbowego.

05.08.2020

Niektóre dopłaty do wypoczynku młodzieży zwolnione z PIT

Domowe finanse PIT

Dopłata do części kosztów udziału dzieci i młodzieży w koloniach połączonych z programem edukacyjnym, zorganizowanych przez organizację pożytku publicznego, podlega zwolnieniu z opodatkowania do kwoty dwóch tysięcy złotych. Organizator wypoczynku musi jednak spełnić kilka warunków. Wyjaśnia je najnowsza interpretacja podatkowa.

01.08.2020

Sprzedaż wysyłkowa bez kasy rejestrującej

VAT

W sytuacji, gdy podatnik sprzedaje towary na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w systemie sprzedaży wysyłkowej, nie ma obowiązku ewidencjonowania transakcji przy użyciu kasy rejestrującej. Zapłata musi być jedna dokonana w formie bezgotówkowej. Zasada ta nie dotyczy jednak wszystkich towarów.

27.07.2020

Sprzedaż mieszkania z darowizny daje prawo do ulgi

Domowe finanse PIT

Przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym otrzymanym w darowiźnie na spłatę kredytu zaciągniętego wcześniej na realizację własnych celów mieszkaniowych pozwala na skorzystanie z ulgi w PIT. Organy skarbowe przyznają, że nie trzeba wówczas płacić podatku dochodowego od przychodów uzyskanych ze sprzedaży mieszkania.

25.07.2020

Przekazanie rodzinie samochodu biznesowego czasem bez VAT

Domowe finanse VAT Małe i średnie firmy

Wycofując samochód z działalności gospodarczej na własne potrzeby lub darując go osobie z najbliższej rodziny, podatnik nie ma obowiązku opodatkowania VAT takiego przekazania. Ważne jednak, aby w momencie nabycia samochodu nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT. Podatnik nie powinien też przerabiać samochodu, aby nie podnosić jego wartości rynkowej.

24.07.2020