Darowizna na rzecz OPP samochodu wyceniona w cenach rynkowych

Domowe finanse PIT

Podatnicy dokonujący darowizn zamortyzowanych środków trwałych, np. samochodów, mogą dokonać podwójnego zmniejszenia swoich obciążeń podatkowych, najpierw w postaci ujęcia odpisów amortyzacyjnych w kosztach uzyskania przychodów, a następnie odliczając od dochodu wartość rynkową środka trwałego. Odliczyć można też wartość VAT należnego od przekazanej darowizny.

29.04.2022

Sprzedaż nieruchomości nabytych w spadku bez PIT jednak z ograniczeniami

Domowe finanse PIT

Jeśli spadkobierca sprzeda nabyte w drodze spadku nieruchomości lub prawa majątkowe, zapłaci podatek dochodowy gdy podczas podziału spadku nabył nieruchomości w części przekraczającej udział spadkowy. Zwolnienie umożliwiające sprzedaż nieruchomości nabytych w spadku przed upływem pięciu lat bez PIT dotyczy tylko tych podatników, którzy w podziale spadku nabędą spadek nieprzekraczający wartości udziału przypadającego w całej masie spadkowej.

28.04.2022

Ulga termomodernizacyjna nie dla wszystkich współwłaścicieli budynku

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Właściciel mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość w budynku złożonym z trzech wydzielonych mieszkań nie ma prawa do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej przewidzianej dla domów jednorodzinnych. Potwierdza to skarbówka. Eksperci podkreślają, że definicja budynku jednorodzinnego zmieniła się i podatnicy muszą każdorazowo weryfikować swoje prawo do ulgi.

23.04.2022

Jacht zarabia na morzach świata, a rozliczenie VAT w Polsce

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Określenie miejsca świadczenia usług jest jednym z najważniejszych elementów modelu opodatkowania VAT. Może ono decydować o opodatkowaniu w Polsce lub poza terytorium kraju, co może wiązać się m.in. z obowiązkiem rejestracji do VAT w innym państwie. Okazuje się, że same organy mają problemy z prawidłowym wskazaniem miejsca świadczenia usług.

15.04.2022

Faktyczna opieka nad dziećmi to za mało dla ulgi 4+

Domowe finanse PIT

Ulga 4+, czyli rozwiązanie podatkowe mające wspierać duże rodziny, nie przysługuje osobom, które sprawują jedynie faktyczną opiekę nad dzieckiem swojego małżonka i jednocześnie nie przysługuje im władza rodzicielska, nie są opiekunem dziecka lub nie sprawują względem niego funkcji rodziny zastępczej. Skarbówka wydała już interpretację w tej kwestii.

09.04.2022

Bezpłatne udostępnienie mieszkania rodzi skutki podatkowe

Domowe finanse PIT

Kwota czynszu, która była ponoszona przez biorącego w użyczenie mieszkanie, z wyłączeniem opłat rozliczanych na podstawie wskazań liczników, stanowi dla właściciela mieszkania przychód i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Skarbówka jest nieugięta w tej kwestii. Eksperci podkreślają, że fiskus lepiej traktuje wynajmujących niż użyczających lokal bezpłatnie – ma to ogromne znaczenie także dla użyczających mieszkania Ukraińcom.

05.04.2022

Dwie umowy o pracę u tego samego pracodawcy to wyższe koszty uzyskania przychodu

Domowe finanse PIT

Pracownika mającego dwie umowy o pracę u tego samego pracodawcy, wiążą z pracodawcą dwa stosunki pracy. Ma on więc prawo do wykazania w zeznaniu podatkowym wyższych kosztów uzyskania przychodu - 4 500 zł, jeśli otrzymywał dodatek za rozłąkę lub 5 400 zł, jeśli takiego dodatku nie otrzymywał. Tak wynika z korzystnej interpretacji skarbówki.

26.03.2022

By rozliczyć koszty przy sprzedaży nieruchomości, faktura nie jest konieczna

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

W przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej do majątku wspólnego małżonków, podatnik ma prawo do odliczenia 1/2 kosztów uzyskania przychodu w postaci nakładów na budowę budynku dotyczących usług murarskich, ciesielskich, udokumentowanych rachunkami uproszczonymi. Rachunki te muszą jednak zawierać wszystkie elementy wymagane dla faktury. Skarbówka łagodnie podchodzi do tego tematu.

19.03.2022

Klimatyzacja z funkcją grzania do odliczenia w zeznaniu za 2021 rok

Domowe finanse PIT

Zakup klimatyzacji z funkcją grzania można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Trzeba jednak wykazać związek poniesionego wydatku z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, którego celem jest każdorazowo modernizacja istniejącego budynku, Chodzi o docieplenie i modernizację systemu grzewczego. Tak wynika z najnowszej interpretacji skarbówki.

12.03.2022

Miejsce postojowe w garażu czasami można sprzedać bez VAT

VAT Rachunkowość

Jeżeli od pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży upłynął okres dłuższy niż dwa lata i jednocześnie nie było żadnych ulepszeń od czasu zakupu, to sprzedaż miejsca postojowego, znajdującego się w hali garażowej, korzysta ze zwolnienia z VAT. Potwierdzają to organy skarbowe. Eksperci zwracają uwagę na konieczność precyzyjnego przedstawiania stanu faktycznego we wniosku o interpretację.

08.03.2022

Papierową fakturę można zeskanować i wyrzucić

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przechowywanie papierowych faktur wyłącznie w formie elektronicznej jest zgodne z przepisami. Nawet jeśli podatnik zniszczy papierowe oryginały faktur zakupowych, to nie utraci on prawa do odliczenia VAT, wynikającego z tych faktur. Potwierdza to skarbówka. Dylemat wkrótce zupełnie zniknie, gdy korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe.

07.03.2022

Skarbówka nieugięta w sprawie amortyzacji mieszkań

PIT Doradca podatkowy

Polski Ład spowodował, że odpisy amortyzacyjne od lokali mieszkalnych można zaliczać do kosztów podatkowych tylko do końca 2022 roku. Co więcej, prawo to dotyczy tylko mieszkań nabytych przed styczniem 2022 roku. Podatnicy uważają, że przepis przejściowy należy uznać za niezgodny z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych i interesów. Skarbówka tego jednak nie uznaje.

04.03.2022

Otwarcie spadku nie rodzi obowiązku podatkowego, liczy się wykonanie zapisu

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Nabycie środków pieniężnych w wyniku przekazania tytułem zapisu zwykłego trzeba objąć podatkiem od spadków i darowizn. Konieczność rozliczenia daniny pojawia się jednak w momencie wykonania zapisu, a nie otwarcia spadku. Zapis zwykły to nie to samo co windykacyjny. Potwierdza to niedawna interpretacja organów skarbowych.

22.01.2022

MF wyjaśnia problem VAT od przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT Budownictwo

Opłaty pobierane z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego nieruchomości we własność zawierają w sobie podatek VAT - niezależnie od tego, czy takie użytkowanie zostało ustanowione przed 1 maja 2004 r. czy po tej dacie. Wynika to jednoznacznie z wydanej właśnie interpretacji ogólnej.

31.12.2021

Do odliczenia ulgi termomodernizacyjnej potrzebne są faktury także za usługi, nie tylko za materiały

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Wydatki poniesione na materiały wykorzystane do wymiany pokrycia dachowego, o ile udokumentowane są fakturami VAT, mogą być odliczone od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Natomiast nie można dokonać odliczenia wydatków na usługę wymiany pokrycia dachowego, jeśli nie zostały udokumentowane fakturami. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.

30.12.2021

Najstarszy zawód świata bez PIT, ale z ryzykiem opodatkowania VAT

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydatkowanie środków uzyskanych z uprawiania nierządu na zakup nieruchomości nie będzie skutkować zastosowaniem 75 proc. stawki podatku. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Istnieje jednak ryzyko, że w niektórych przypadkach u prostytutki może pojawić się obowiązek rozliczenia VAT. Natomiast eksperci ostrzegają przed próbami podszywania się pod tę profesję przez nieuczciwych podatników.

18.12.2021

Zniesienie współwłasności nieruchomości byłych małżonków może mieć skutki podatkowe

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Przy ustaleniu podstawy opodatkowania przy zniesieniu współwłasności nieruchomości byłych małżonków, wartość tej nieruchomości może być pomniejszona o obciążenie, jakim jest hipoteka. Jeżeli podstawa opodatkowania, którą stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów wynosi zero, to brak jest obowiązku składania zeznania podatkowego SD-3. Potwierdza to niedawna interpretacja podatkowa.

10.11.2021

Mieszkanie za opiekę - tylko testament poświadczony notarialnie uprawnia do ulgi podatkowej

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Samo faktyczne wykonywanie opieki nad spadkodawcą to za mało, by skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Konieczne jest wcześniejsze sporządzenie testamentu i umowy o opiekę poświadczoną notarialnie. Opieka taka musi trwać minimum dwa lata - potwierdza najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

30.10.2021

Fiskus zmienia zdanie i domaga się podatku od obiadu pracownika

PIT Rachunkowość

Krajowa Informacja Skarbowa zmienia podejście do posiłków finansowanych załodze. Z niedawnej interpretacji wynika, że od firmowego obiadu trzeba zapłacić podatek, bo pracownik - czy pracuje, czy nie - i tak jeść musi. Stanowisko skarbówki jest zaskakujące. Wcześniej uważała, że tego typu świadczenia nie podlegają PIT. Zwłaszcza, że o zwolnieniu mówi nawet Trybunał Konstytucyjny.

27.10.2021

Jest interpretacja ogólna w sprawie opodatkowania najmu

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Minister finansów wydał interpretację ogólną nr PT1.8101.1.2021 w sprawie opodatkowania wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe. Chodzi w niej o kwestie związane z podatkiem od towarów i usług. Aby skorzystać ze zwolnienia z VAT, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego realizacji celu mieszkaniowego nabywcy świadczenia (podmiotu gospodarczego).

13.10.2021