Komisja Europejska proponuje zmiany w Zielonym Ładzie

Środowisko

Zniesienie ugorowania 4 proc. gruntów ornych, wybór między dywersyfikacją a zmianowaniem, uproszczenia dotyczące okrywy glebowej, zmiany w zakresie sankcji związanych z warunkowością - takie zmiany w Zielonym Ładzie proponuje Komisja Europejska. Wcześniej Komisja poinformowała również o odstąpieniu od zakładanego ograniczania stosowania środków ochrony roślin.

18.03.2024

Niepewna przyszłość dyrektywy w sprawie należytej staranności

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Decyzja w sprawie dyrektywy dotyczącej należytej staranności przedsiębiorstw w kontekście zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Due Diligence, CSDD) pokazuje, że mimo zgodności dyrektywy z obecnymi regulacjami dotyczącymi ESG (Environmental, Social, and Governance) oraz z Europejskim Zielonym Ładem, postanowienia dyrektywy nadal są przedmiotem politycznych negocjacji w Unii Europejskiej - piszą Joanna Barbrich oraz Kamila Jachnik – Czarnecka z kancelarii Kochański&Partners.

18.03.2024

GIS: Sprzątać odchody psie i kocie, i nie całować pupila

Środowisko Odpady

W odchodach psów i kotów mogą znajdować się niebezpieczne pasożyty i drobnoustroje, które mogą wywoływać choroby zarówno u ludzi, jak i u innych zwierząt – ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. I radzi opiekunom zawsze zbierać i wyrzucać odchody zwierzęcia, również w lesie czy na polu. Jest to szczególnie ważne w miejscach publicznych. Jeśli nie sprząta się po pupilu, można dostać mandat.

16.03.2024

Światło w przestrzeni publicznej ma i ciemną stronę – potrzebne zmiany

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Ani przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska, ani rozporządzeń techniczno-budowlanych nie definiują pojęcia zanieczyszczenia światłem. Brak jest więc określonych norm jego emisji. Eksperci zwracają uwagę na coraz większy problem niekontrolowanego zanieczyszczenia sztucznym oświetleniem przestrzeni publicznej. Wskazują, co samorządy mogą zrobić, aby ograniczyć negatywne skutki. Rząd powinien pochylić się nad tym problemem.

04.03.2024

Parlament Europejski opowiedział się za odbudową zasobów przyrodniczych

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo europejskie

Do 2050 roku aż 20 proc. obszaru lądowego i tyle samo obszaru morskiego UE zostanie objęte środkami odbudowy zasobów przyrodniczych i wszystkich wymagających tego ekosystemów. Tak zdecydował Europarlament. Na kolejnym etapie porozumienie musi zostać przyjęte przez Radę UE. W praktyce wejście w życie rozporządzenia oznacza między innymi mniej zrębów zupełnych, bardziej różnorodne wiekowo i gatunkowo lasy czy wstrzymanie się od wycinek w starych lasach.

28.02.2024

Firmy będą płacić za przestępstwa przeciw środowisku - UE zaostrza przepisy

Środowisko Prawo europejskie

Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która zaostrza kary grożące za najpoważniejsze przestępstwa przeciw środowisku i dodaje nowe typy wykroczeń. Ewentualne kary mają grozić zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom. Będą one surowe - z pozbawieniem wolności włącznie. Państwa członkowskie będą mieć dwa lata, by dostosować krajowe przepisy do nowych regulacji.

28.02.2024

Wpływ jakości powietrza na jakość pracy. Badanie

Środowisko Prawo pracy BHP Rynek pracy

Aż 88 proc. respondentów najnowszego badania użytkowników Pracuj.pl uważa, że jakość powietrza może wpływać na ich ogólne samopoczucie oraz jakość ich pracy. Niemal 1/3 ankietowanych z kolei wskazuje, że zła jakość powietrza w ich mieście lub dzielnicy może wpłynąć zarówno na ich decyzje mieszkaniowe, jak i zawodowe. Choć to, czy firma dba o środowisko nie jest kluczowe przy wyborze pracodawcy, to wielu kandydatów zwraca uwagę na tę kwestię.

27.02.2024

Na rzekach granicznych z Białorusią powstanie bariera elektroniczna

Samorząd terytorialny Środowisko Wojsko

W ciągu 12 miesięcy na rzekach Bug oraz Świsłocz i Istoczanka - rzekach granicznych z Białorusią - powstanie elektroniczna bariera. Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń. Ich łączny koszt ma wynieść ponad 364 mln zł. Część środków pokryje Unia Europejska. Obecny system kamer i czujników, który powstał w 2022 r. obejmuje 206 km granicy lądowej.

26.02.2024

Z emisji do powietrza trzeba się spowiadać dwukrotnie. Pierwszy termin mija 29 lutego

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy w dwa różne miejsca, w dwóch różnych terminach i na dwa różne sposoby, muszą składać informacje o zanieczyszczeniach trafiających do powietrza. Pierwszy raz zgodnie z unijnymi regulacjami, drugi - z krajowymi przepisami. Taka podwójna buchalteria trwa już od kilkunastu lat.

26.02.2024

Społeczeństwo ma prawo do informacji o drewnie spalanym w elektrowniach

Środowisko Energetyka

Ilość i rodzaj biomasy drzewnej spalanej w elektrowni jest informacją publiczną, która powinna być udostępniana. Informacja o lasach przetwarzanych na energię ma znaczenie nie tylko dla spółki, ale i dla obywateli - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w odpowiedzi na skargę Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

26.02.2024

6 marca sąd ogłosi wyrok w sprawie decyzji środowiskowej GDOŚ dla kopalni Turów

Środowisko Prawo gospodarcze

Na 6 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyznaczył ogłoszenie wyroku w sprawie decyzji środowiskowej GDOŚ dotyczącej wydobycia węgla w kopalni Turów. Decyzję skarżyły organizacje ekologiczne i niemieccy samorządowcy z przygranicznych terenów. W czwartek WSA zakończył rozpoznawanie sprawy.

23.02.2024

NIK: Program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych był nieskuteczny

Środowisko

Program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie miał zwiększyć retencję korytową o 100 mln m3. Uzyskano wynik dziesięciokrotnie niższy - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Szczególnie niska skuteczność dotyczyła zadań inwestycyjnych. Przyczyną był - według NIK - przewlekły proces uzyskiwania zgód wodnoprawnych.

21.02.2024

Szykują się zmiany w prawie łowieckim, ale rewolucji nie będzie

Samorząd terytorialny Środowisko

Objęcie części gatunków ptaków zakazem polowań, ograniczenie polowań zbiorowych w niektórych okresach i stosowania noktowizji podczas łowów - to niektóre z propozycji zmian dla myśliwych, zapowiadanych przez wiceministra klimatu i środowiska, Mikołaja Dorożałę. Myśliwi podchodzą do tych propozycji niechętnie, w przeciwieństwie do organizacji przyrodniczych.

19.02.2024

Przy przewozie towarów niebezpiecznych doradca ADR jest niezbędny

Środowisko Odpady Transport

Towary niebezpieczne, jak sama nazwa wskazuje, mogą generować różnego rodzaju zagrożenia – zwłaszcza dla osób pracujących z nimi bądź znajdującymi się w ich pobliżu oraz dla środowiska naturalnego. Dlatego ustawodawca wprowadził szczegółowe procedury oraz różnego rodzaju obowiązki związane z szeroko pojętym zajmowaniem się towarami niebezpiecznymi. Jednym z nich jest wyznaczenie specjalnego doradcy do spraw bezpieczeństwa.

16.02.2024

Puszcza Białowieska na liście UNESCO, ale bez ustawy

Środowisko

Projekt ustawy, nad którym pracowali naukowcy i przyrodnicy, został 13 lutego br. przedstawiony senatorom. Wprowadza najwyższe standardy ochrony przyrody na terenie całej Puszczy, ustanawia jednego zarządcę potrzebnego do zharmonizowanej ochrony tego lasu, a dzięki zagwarantowaniu finansowania zapewnia regionowi możliwość rozwoju turystyki w oparciu o markę UNESCO.

13.02.2024

Podatek dochodowy od opłaty za jednorazowe kubki i pojemniki – płacić czy pominąć

Środowisko CIT PIT

Przepisy milczą na temat CIT i PIT od tzw. opłaty kubkowej, czyli opłaty za naczynia jednorazowego użytku dodawane do gotowej żywności, m.in. jako opakowanie. Wcale nie jest jednak pewne, czy nie powinna ona być opodatkowana. Eksperci wskazują, że ustawodawca stosuje różne regulacje w stosunku do podobnych opłat, np. recyklingowa została wprost uregulowana. I postulują, by Ministerstwo Finansów jak najszybciej zajęło stanowisko w tej sprawie.

12.02.2024

Coraz więcej firm deklaruje podejmowanie działań w obszarze ESG

Środowisko Prawo europejskie ESG

Najnowsza edycja badania firmy doradczej Deloitte wskazuje, że prywatni inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej z optymizmem patrzą w najbliższą przyszłość. 49 proc. przedstawicieli funduszy private equity spodziewa się wzrostu liczby przeprowadzonych transakcji. Na znaczeniu nadal także zyskują kwestie ESG, które w swoich strategiach inwestycyjnych uwzględnia ponad połowa ankietowanych.

09.02.2024

Lewiatan: Organizacje odzysku nie mogą być zarządzane przez państwo, tak jak chce UE

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Rada UE chciałaby, aby organizacje odzysku działające w imieniu firm wprowadzających produkty w opakowaniach były zarządzane przez administrację państwową. Konfederacja Lewiatan apeluje do rządu, aby odrzucił takie rozwiązanie. Jej zdaniem to zły pomysł. Zarządzanie pieniędzmi pochodzącymi z rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) przez administrację państwową będzie miało charakter monopolistyczny i parapodatkowy.

08.02.2024

RPO: Kosztowne przyłącza kanalizacyjne, państwo powinno pomóc obywatelom

Samorząd terytorialny Środowisko

Nie wszyscy obywatele są w stanie wykonać ustawowy obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Jeśli tego nie uczynią, gmina może to wykonać sama i obciążyć właściciela nieruchomości kosztami. RPO prosi ministra infrastruktury o rozważenie zasadności przygotowania przepisów gwarantujących pomoc finansową państwa dla obywateli, których nie stać na opłacenie kosztów budowy przyłącza.

08.02.2024

Wdrożenie systemu compliance w przedsiębiorstwie to wiele praktycznych korzyści

Środowisko Prawo gospodarcze Zarządzanie

Dobra konstrukcja systemu compliance jest potrzebna, ponieważ dzięki temu dochodzi do redukcji kosztów (jest taniej), jest etyczniej, przejrzyście i zgodnie z prawem. Organizacja działa dzięki temu w sposób transparentny wobec inwestorów i regulatorów. Ułatwia też wdrożenie zasad ESG, nie tylko na papierze, ale też w rzeczywistości - pisze Juditha Majcher, Legal Insider.

08.02.2024