Dom z widokiem na przyszłość – zabudowania powstaną bliżej cmentarza

Samorząd terytorialny Środowisko

Mieszkanie z perspektywami, oknem wychodzącym na zieleń zamiast na mur sąsiedniego bloku i mizerną huśtawką za kratą na elektryczny zamek? Zakup mieszkania przy cmentarzu w dobie szalejącej patodeweloperki nie wydaje się aż tak złą opcją. Z pomocą potencjalnym chętnym chce przyjść ustawodawca, który właśnie przygotowuje nową ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

08.08.2022

Dzień wolny dla dojeżdżających do pracy na rowerze? Nie będzie takiego prawa

Środowisko Prawo pracy

Przepisy prawa pracy nie wyłączają możliwości wprowadzenia przez pracodawcę dodatkowych świadczeń dla pracowników. Nie ma przeszkód prawnych, by w swoich regulacjach pracodawca przyznał pracownikom dodatkowe zwolnienia od pracy czy dni wolne, np. dodatkowe dni urlopu nie wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących. Musi to jednak opierać się na zasadzie równości i mieć obiektywny charakter.

06.08.2022

Brak nadzoru i pomocy medycznej, głodzenie, zmuszanie do pracy zwierząt chorych jest karalne

Prawo karne Środowisko

Ostatnie przypadki pogryzienia i zagryzienia ludzi przez psy wskazują na ewidentne zaniedbania opiekuna. Zwierzęta pozostawione bez opieki i nie karmione to często element znęcania się i zadawania cierpienia. Sądy coraz częściej zajmują się takimi przypadkami. Zapadają kary pozbawienia wolności dla opiekunów, choć rzadko, ale też sędziowie zakazują takim osobom posiadania zwierząt.

02.08.2022

Po spisaniu źródeł ciepła, czas na informacje o grubości ścian i dachów

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Po informacji, czym obywatele ogrzewają mieszkania, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Dane te mają posłużyć gminom do bardziej racjonalnego wykorzystywania programów związanych z termomodernizacją. Mają to jednak zrobić fachowcy, nie sami właściciele domów.

02.08.2022

Kontrowersyjne uprawnienia dla myśliwych

Środowisko

Dopuszczenie używania noktowizyjnych i termowizyjnych celowniczych urządzeń optycznych w trakcie polowań nocnych do polowań na lisy oraz możliwość używania broni krótkiej przez myśliwych - to zmiany planowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Konsultacje rozporządzenia odbyły się ekspresowo i zaproszono do nich tylko siedem organizacji.

31.07.2022

Wspólnoty mieszkaniowe na „Ciepłe Mieszkanie” muszą poczekać

Samorząd terytorialny Środowisko

Wspólnoty mieszkaniowe na razie nie skorzystają z programu „Ciepłe Mieszkanie.” NFOŚiGW wyjaśnia, że będzie to możliwe na jednym z kolejnych etapów programu. Termin wdrożenia takiego rozwiązania zostanie podany do publicznej wiadomości w trybie prac nad przygotowywaniem tej modyfikacji. Kiedy? Nie wiadomo.

28.07.2022

39 proc. firm dba o swoich pracowników. Jednak najczęściej nie tak, jak powinny

Środowisko Prawo pracy Prawo AI

Dopiero po pandemii troska o dobrostan i bezpieczeństwo pracowników została uznana za najwyższy priorytet, choć już przed dwoma laty biznes miał dużą świadomość jego znaczenia dla optymalnego funkcjonowania i rozwoju organizacji. Wówczas działania na rzecz poprawy samopoczucia zespołu podejmowało aktywnie 35 proc. przedsiębiorstw. Dziś – dla 39 proc. to priorytet. Pracodawcy niejednokrotnie źle adresują oczekiwania personelu, koncentrując się na aspektach, które nie odgrywają w oczach pracowników najważniejszej roli – pisze Marcin Drzewiecki.

26.07.2022

Program „Ciepłe Mieszkanie” dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych

Samorząd terytorialny Środowisko Pomoc społeczna Domowe finanse

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych będą mogli wnioskować o dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej mieszkań w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Dystrybucją bezzwrotnych dotacji zajmą się gminy. Wysokość wsparcia wyniesie od 15 tys. zł do 37,5 tys. złotych.

25.07.2022

Wody z basenów kąpielowych nie wolno odprowadzać do kanalizacji deszczowej

Środowisko Nieruchomości

Upalna pogoda zachęca do kąpieli w basenach przydomowych instalowanych na prywatnych nieruchomościach. Jednak ta woda nie może zostać wprowadzona do kanalizacji deszczowej. Jest ona ściekiem bytowym, który wylewa się tam, gdzie – zgodnie z prawem – właściciel nieruchomości odprowadza tego rodzaju ścieki. W grę wchodzi przede wszystkim szambo bądź sieć kanalizacyjna.

24.07.2022

Ustawa podpisana - zmienią się limity i definicja stref w ochronie powietrza

Środowisko

Określenie maksymalnych limitów wydatków na kolejne 10 lat obowiązywania przepisów, które implementują wymagania dotyczące unijnych dyrektyw związanych m.in. z jakością powietrza i ograniczeniem emisji lotnych związków organicznych - to cel proponowanych przez rząd zmian w prawie, które podpisał prezydent. Zmienić ma się także definicja stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza.

21.07.2022

Węglowe świadczenie ma być wolne od podatku dochodowego

Środowisko Domowe finanse PIT

Kwota wypłacanego dodatku węglowego, proponowanego w projekcie ustawy, nad którym pracuje właśnie Sejm, ma być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. W ten sposób wsparcie dla gospodarstw domowych ogrzewanych węglem wyniesie pełne 3 tys. zł i nie będzie pomniejszane. To reguły identyczne jak dla dodatku osłonowego dla najuboższych.

20.07.2022

Prawo znów produkowane na masową skalę - głównie środowiskowe i podatkowe

Środowisko Polski Ład

W ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosło tempo tworzenia polskiego prawa. W pierwszym półroczu 2022 r. ukazało się aż 14,5 tys. stron aktów prawnych, czyli o 75 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton. Z tej objętości aż połowa to przepisy o ochronie środowiska, ale najbardziej odczuwalne były regulacje "Polskiego Ładu".

19.07.2022

Ustawa podpisana - gminy będą musiały bardziej ewidencjonować opróżnianie szamb

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy otrzymają narzędzia, aby kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane umowy z firmami asenizacyjnymi. Uproszczona zostanie procedura wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków. Samorządy obciążone zostaną dodatkowymi obowiązkami sprawozdawczymi - zakłada podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy Prawo wodne i innych ustaw.

15.07.2022

TSUE: Przeróbki w Volkswagenach uprawniają do zerwania umów

Środowisko Prawo cywilne Prawo europejskie

Oprogramowanie stanowiące wyposażenie pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, które zmniejsza skuteczność działania układu kontrolującego emisję zanieczyszczeń przy zwykłych temperaturach przez większą część roku, stanowi zakazane urządzenie ograniczające skuteczność działania - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że taki brak zgodności pojazdu nie może zostać uznany za mający nikłe znaczenie.

15.07.2022

Czyste Powietrze Plus - od piątku można składać wnioski o dotacje na wymianę pieców

Środowisko Domowe finanse

Rusza program „Czyste Powietrze plus” - właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się o dotację na wymianę starego pieca., tzw. kopciucha, oraz ocieplenie domu, otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać „z wyprzedzeniem” do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji. Wnioski o te dotacje można składać od piątku.

15.07.2022

Spółka i prezesi odpowiedzą za atomową katastrofę - najwyższe odszkodowanie w historii Japonii

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Cztery ważne wyroki w ostatnich sześciu tygodniach wydały japońskie sądy w sprawach dotyczących katastrofy w elektrowni atomowej w Fukushimie w 2011 r. po trzęsieniu ziemi i tsunami. Odpowiedzialność za zaniedbania obciąża byłych menedżerów zakładu, jak i samą spółkę-operatora. Natomiast roszczenia przeciwko państwu sędziowie oddalają.

15.07.2022

Rząd luzuje normy dla węgla, a w samorządach próby osłabiania uchwał antysmogowych

Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości

Czy walka ze smogiem stanie się w Polsce fikcją? Rząd zezwala na sprzedaż gorszej jakości węgla, tłumacząc to sytuacją geopolityczną. Pojawiają się też pierwsze próby demontażu uchwał antysmogowych. W Krakowie, mieście, w którym wprowadzono zakaz palenia węglem i drewnem, podejmowane są próby zniesienia zakazu palenia tym ostatnim surowcem.

12.07.2022

Narolski: OZE, czyli energia wolności - (póki co) nie w polskich przepisach  

Środowisko Prawo gospodarcze

Kryzys energetyczny w Europie stał się faktem wraz z wybuchem wojny w Ukrainie. Coraz częściej mówi się o ryzyku ubóstwa energetycznego w państwach członkowskich EU, co jeszcze niedawno było trudne do wyobrażenia. W kontekście drastycznego wzrostu cen energii związanego w szczególności z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, Komisja Europejska podjęła próbę pilnego zaktualizowania swojej dotychczasowej polityki klimatycznej.

08.07.2022

Właściciel nie zawsze może pozbyć się myśliwych ze swojego terenu

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Czy organizacja pozarządowa sprzeciwiająca się polowaniom nie może we własnym lesie zakazać polowań? W takiej sytuacji znalazł się Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, którego teren sejmik województwa łódzkiego włączył do obwodu łowieckiego. Skargę na uchwałę 7 lipca oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny.

07.07.2022