Siedem tysięcy rur wlewa do rzek nie wiadomo co i od kogo

Samorząd terytorialny Środowisko

Aż 20 tysięcy różnego typu rur odprowadza do polskich rzek ścieki, wody opadowe i roztopowe - wynika ze spisu dokonanego przez Wody Polskie. Z tego prawie jedna trzecia nie ma stosownych pozwoleń wodnoprawnych lub nie można ustalić właściciela. Nie wiadomo też, co one do rzek wpuszczają. Wody Polskie chcą to sprawdzić i liczą na pomoc samorządów, ale ich kompetencje w tym zakresie są ograniczone.

30.10.2021

Senat przyjął zmiany w ustawie o odpadach

Środowisko Odpady Finanse samorządów

Senat przyjął nowelizację ustawy o odpadach. Celem regulacji jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów na składowiskach, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców.

29.10.2021

Rząd o Turowie: Czeskie zarzuty i kara TSUE bezpodstawne

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Działania Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Polski w sprawie kopalni Turów nie mają podstaw prawnych, a pretensje Czech na działalność kopalni nie mają podstaw faktycznych - deklarowali przedstawiciele rządu, przedstawiając w czwartek w Senacie informację o sytuacji wokół Turowa.

28.10.2021

Ekogroszek będzie sprzedawany, ale pod inną nazwą

Środowisko Rynek i konsument

Po serii publikacji medialnych Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało, że węgiel o nazwie „ekogroszek” będzie dostępny na rynku, ale pod inną nazwą, gdyż obecna nazwa tego paliwa wprowadza konsumentów w błąd odnośnie jego ekologicznego charakteru i braku oddziaływania na środowisko. Taką zmianę ma wprowadzić rozporządzenie, którego projekt jest obecnie konsultowany.

21.10.2021

Blok na skażonym gruncie to tykająca bomba ekologiczna, a prawo nie zawsze działa

Środowisko Budownictwo

Brakuje działek budowlanych. Dawne tereny pofabryczne w miastach są więc niczym żyła złota, domy wyrastają na nich na masową skalę. Nierzadko jednak to skażone grunty. Budować na nich powinno się dopiero po ich "uzdrowieniu", czyli remediacji. Inwestorzy tego często nie robią, a ewentualne kary za to zaniedbanie są niskie. Skutki mogą ponosić nabywcy tych mieszkań.

21.10.2021

Kaczyński: Nie zapadła jeszcze decyzja, czy będziemy płacić kary za Turów

Środowisko Finanse publiczne

Decyzja w sprawie kopalni, a w konsekwencji także elektrowni, jest niezgodna z prawem i jest jednym wielkim oszustwem - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE nakładającą karę po 500 tys. euro dziennie za niewykonanie postanowienia o wstrzymaniu wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów.

20.10.2021

NSA potwierdził, że stołeczna uchwała śmieciowa była częściowo zła

Samorząd terytorialny Środowisko Podatki i opłaty lokalne

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w czwartek wyrok częściowo unieważniający obowiązującą do końca marca 2021 roku stołeczną uchwałę śmieciową. Sąd potwierdził, że miasto nie powinno było ustalić różnych opłat w zależności od rodzaju zabudowy, w której jest gospodarstwo domowe.

14.10.2021

Sejm będzie pracował nad przepisami mającymi zachęcać do kupowania pojazdów elektrycznych

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rozwiązania mające ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce, w tym wesprzeć rozwój elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych, a tym samym zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów napędzanych tymi paliwami - to cel projektu ustawy, nad którym prace rozpoczął Sejm. Nowe przepisy ułatwią m.in. proces instalowania infrastruktury ładowania w blokach wielorodzinnych.

14.10.2021

Nowa polityka surowcowa państwa ma uprościć procedury i lepiej chronić zasoby

Środowisko Prawo gospodarcze

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad przygotowaniem projektu Polityki Surowcowej Państwa mającej na celu zabezpieczenie dostępności do surowców dla obecnych i przyszłych pokoleń. Szykują się również zmiany dotyczące zabudowy na terenach górniczych oraz ułatwienia w zakresie ujęć wód podziemnych.

11.10.2021

KE: W odpowiednim czasie wezwiemy do zapłaty kary za Turów

Środowisko Prawo unijne

Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował w poniedziałek, że organ ten „w odpowiednim czasie” wystawi wezwanie do zapłaty w sprawie kar nałożonych na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE dotyczących działalności kopalni węgla brunatnego Turów. Tymczasem polski rząd podejmuje jeszcze próby wstrzymania wykonania tych kar.

11.10.2021

Utajnienie testów na zwierzętach jest groźne

Środowisko

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Jeśli ta nowelizacja wejdzie w życie, dojdzie do wielu niepotrzebnych eksperymentów zwiększających cierpienie zwierząt. Zwierzęta będą uśmiercane bez kontroli społecznej.

29.09.2021

Starostowie iluzorycznie nadzorują prywatne lasy

Samorząd terytorialny Środowisko

Nadzór starostów nad lasami prywatnymi jest niewystarczający i sprawowany w sposób nieprawidłowy - wytknęła Najwyższa Izba Kontroli. Przyznaje to ministerstwo środowiska, które przy okazji nowelizacji ustawy o lasach chce wprowadzić rekomendacje NIK. Zdaniem starostów, problem rozbija się o finanse, bo starosta nadzoruje lasy niepaństwowe, ale podatek leśny wpływa do gmin.

28.09.2021

Nie będzie kar dla właściciela drzewa za to, że gałęzie zwisają nad drogą

Samorząd terytorialny Środowisko

Obowiązujące przepisy pozwalają zarządcy drogi na działanie w sytuacji, gdy drzewa rosnące na przyległych do pasa drogowego działkach zwisają nad drogą i powodują niebezpieczeństwo. Nie ma więc potrzeby nakładania dodatkowych kar administracyjnych na właścicieli nieruchomości zadrzewionych wokół dróg publicznych – uważa Ministerstwo Infrastruktury.

27.09.2021

Latające lampiony - szczęście leci w górę, problemy zostają na dole

Samorząd terytorialny Środowisko

Lampiony szczęścia są coraz większym problemem. Powodują zaśmiecanie plaż, są niebezpieczne dla zwierząt i stwarzają zagrożenie pożarowe oraz lotnicze. Polskie prawo w ogóle nie reguluje ich używania. W tym roku we własnym zakresie problem próbowały uregulować władze Władysławowa. Ministerstwa klimatu i środowiska oraz infrastruktury uważają, że takiej potrzeby nie ma.

25.09.2021

Samorządy chcą zmian w programie „Czyste Powietrze”

Samorząd terytorialny Środowisko

Mimo zachęt ponad 20 procent gmin nie zdecydowało się na przystąpienie do rządowego programu „Czyste powietrze”. Zdaniem części samorządów program wymaga przebudowy. Uważają że walka ze smogiem powinna być zadaniem zleconym i realizowanym na podstawie dotacji celowej. Wtedy łatwiej byłoby im tę akcję organizować.

24.09.2021

Przepisy dotyczące gruntów pod fabrykę samochodów elektrycznych wchodzą w życie

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

We wtorek wchodzi w życie kontrowersyjna specustawa, tzw. lex Izera, dzięki której na gruntach leśnych w okolicach Jaworzna i Stalowej Woli ma powstać fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera. Zdaniem ekspertów i ekologów, ustawa tworzy niebezpieczny wyłom w obecnych przepisach i może być zachętą do podobnych kroków w przyszłości.

21.09.2021

Strefy czystego transportu w miastach - nieudany eksperyment

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

Mimo trzech lat obowiązywania przepisów pozwalających miastom tworzyć strefy czystego transportu, taka strefa nie powstała w żadnym z nich. Przyczyną są zbyt restrykcyjne i mało elastyczne przepisy ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Organizacje reprezentujące samorządy sformułowały postulaty wskazujące, w jakim kierunku powinna pójść zmiana prawa.

21.09.2021

Miasto z klimatem - ruszyła druga edycja konkursu

Samorząd terytorialny Środowisko

Ruszyła druga edycja konkursu Ministerstwa Klimatu i Środowiska "Miasto z klimatem - najlepszy zrealizowany projekt". Konkurs skierowany jest do samorządów miast, które w ciągu ostatnich 3 lat, ale nie później niż 6 miesięcy przed rozpoczęciem konkursu zrealizowały inwestycje z obszaru rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury (w tym retencja wody) lub zrównoważonego transportu.

14.09.2021

Transport odpadów niebezpiecznych tylko zgodnie z międzynarodowymi przepisami

Środowisko Drogi Odpady

Transport towarów niebezpiecznych wiąże się z wysokim niebezpieczeństwem wynikającym z specyfiki przewożonych towarów. Mogą one bowiem wpływać szkodliwie oraz powodować zagrożenie dla ludzi, zwierząt, mienia i środowiska. Wolno je przewozić wyłącznie na warunkach określonych w międzynarodowych przepisach.

14.09.2021

W budżecie obywatelskim obowiązkowo 30 procent na zazielenienie

Samorząd terytorialny Środowisko

Miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą miały obowiązek opracowania planu adaptacji do zmian klimatu, a w budżetach obywatelskich co najmniej 30 proc. środków będą musiały wyodrębnić na działania proekologiczne – przewiduje projekt ustawy, która ma wzmocnić klimatyczny wymiar polityki miejskiej. Samorządowcy przyznają, że działania są potrzebne, ale mają wątpliwości,

09.09.2021