To siódma edycja projektu organizowanego przez Miasto Poznań. Akcja kontroli termowizyjnych wiąże się z kampanią edukacyjno-informacyjną na rzecz oszczędzania energii w gospodarstwach domowych.

„Chodzi o wskazanie właścicielom i mieszkańcom domów jednorodzinnych miejsc w ich budynkach, przez które na zewnątrz ucieka ciepło. Kampania informacyjna pomaga dowiedzieć się, w jaki sposób należy ograniczać straty ciepła. Takie straty wiążą się nie tylko z niepotrzebnymi wydatkami, ale i z niepotrzebną emisją zanieczyszczeń do środowiska” - powiedział w czwartek PAP Paweł Grzybowski organizator wykonawczy akcji.

Przedsięwzięcie rokrocznie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców stolicy Wielkopolski. Internetowa rezerwacja udziału w badaniach budynków kamerą termowizyjną trwa zwykle kilkanaście godzin. W czwartek ruszył proces rejestracyjny do badań przeprowadzanych w tym sezonie grzewczym.

Od 2009 roku, w ciągu sześciu sezonów grzewczych przebadano łącznie ponad 2,7 tys. budynków mieszkalnych jednorodzinnych i 70 kamienic.

Po badaniach wykonywanych kamerą termowizyjną, właściciele nieruchomości otrzymują raport zawierający termogram budynku z opisem jego słabych punktów – miejsc przez które na zewnątrz ucieka ciepło. Dzięki termogramom możliwe jest zaplanowanie działań zmniejszających zużycie energii.

Uczestnicy wcześniejszych edycji projektu otrzymują ankietę z prośbą o podanie informacji, jakie działania termomodernizacyjne przeprowadzili lub planują przeprowadzić. Z zebranych dotąd danych wynika, że od pierwszej edycji projektu w ponad 40 proc. sprawdzonych kamerą budynków właściciele wykonali częściowe lub kompleksowe prace termomodernizacyjne, w tym w co piątym budynku uszczelniono okna lub ocieplono część elewacji.

Akcje o podobnym charakterze przeprowadzane są również w Częstochowie, Krakowie, Lwówku Śląskim, Wrocławiu i Suwałkach. (PAP)