O dopisanie do rejestru i spisu wyborców można wnioskować online, terminy upływają wkrótce

Nowe technologie Wybory

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że nie trzeba głosować w miejscu zameldowania, a można tam, gdzie się mieszka lub będzie przebywać w dniu wyborów. Należy w tym celu zawnioskować o dopisanie do rejestru wyborców albo do spisu wyborców. Terminy to odpowiednio - 21 i 23 czerwca. Można to zrobić także przez internet. Wyjaśniamy, o co chodzi.

19.06.2020

Elektroniczne prawo jazdy i dowód rejestracyjny - Sejm pracuje nad ustawą

Administracja publiczna Policja Nowe technologie

Nowe prawo pozwoli na poruszanie się po drogach przez kierujących bez konieczności posiadania dokumentu prawa jazdy. Możliwe też będzie umieszczenie elektronicznej wersji prawa jazdy w smartfonie, ale wcześniej konieczne jest zniesienie przepisu przewidującego karanie mandatem kierowców, którzy nie mają przy sobie papierowego dokumentu.

19.06.2020

W urzędach sprawy online wciąż wspieramy ręcznie i papierowo

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie Koronawirus

Przez internet nie załatwimy wciąż wielu spraw, nie wyrobimy na przykład paszportu. Problemem są przepisy wymuszające papierowe procedury. Na przeszkodzie informatyzacji wciąż stoją też niedobory sprzętowe, finansowe, brak integracji systemów i konieczność wspomagania procesów informatycznych „ręcznie”. Podczas pandemii nastąpił wzrost popularności e-usług, ale ujawniły się problemy, m.in. z elektronicznym podpisywaniem dokumentów.

17.06.2020

Kolejne mobilne pracownie komputerowe trafią do szkół

Nowe technologie

Ministerstwo Cyfryzacji przekaże do najbardziej potrzebujących szkół i uczniów kolejne 30 tysięcy tabletów wraz z usługą komórkowej transmisji danych. Sprzęt zostanie kupiony w ramach projektu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Koszt to 49 milionów złotych.

16.06.2020

Profil zaufany umożliwia załatwianie spraw bez wychodzenia z domu

Administracja publiczna Nowe technologie

Profil zaufany umożliwia załatwianie spraw urzędowych elektronicznie, bo za jego pomocą możliwe jest złożenie podpisu zaufanego. Działa jak odręczny podpis. Można go założyć bez wychodzenia z domu i jest narzędziem bezpłatnym. przypominamy, jak go uzyskać.

31.05.2020

Aplikacja, która wygrała Global Legal Hackathon, już podbija rynek

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Pomysł z hackathonu może stać się realnym rozwiązaniem. Uruchomiliśmy sprzedaż naszego systemu do zautomatyzowanego tworzenia dokumentów dokładnie rok po wygraniu konkursu. Udowodniliśmy, że technologie w branży prawniczej to nie tylko kosztowne, skomplikowane platformy, na które stać wyłącznie duże firmy - mówi Agnieszka Poteralska, członek zarządu inteliLex.

29.05.2020

Rządowy pełnomocnik pracuje z samorządami nad kodeksem cyfrowym

Samorząd terytorialny Nowe technologie

„Dekalog wyzwań cyfrowych” to dziesięć obszarów problemowych, którymi zajmie się grupa ekspertów rządowo-samorządowych. Wśród celów jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa, efektywności działania oraz optymalizacji kosztów samorządowych systemów IT. Według ekspertów, paradoksalnie epidemia może pomóc samorządom przejść na wyższy poziom technologiczny.

19.05.2020

Platforma szkoleniowa pozwoliła radcom na organizację zgromadzenia delegatów

Prawnicy Nowe technologie

Nie tylko pandemia, ale i przepisy mogą utrudnić działalność okręgowych izb radców prawnych. Lubelskim radcom uruchomiona pół roku temu przez izbę platforma szkoleniowa służy także do sprawnej komunikacji - mówi dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie.

15.05.2020

Wirtualne kasy fiskalne wkrótce w niektórych firmach

VAT Nowe technologie Małe i średnie firmy

Niektóre branże gospodarki, m.in. transportowa, hotelarska i gastronomiczna, będą mogły stosować tzw. wirtualne kasy fiskalne. Umożliwi to przygotowywane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie. MF informuje, że prowadzi testy z przedsiębiorcami i przygotowuje się do wprowadzenia standardu uruchomienia takich kas.

14.05.2020

ZUCH pomoże samorządom osiągnąć wyższy poziom technologiczny

Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus

Ministerstwo Cyfryzacji chce upowszechnić model chmurowy w administracji. Przyspiesza więc udostępnienie specjalnej platformy o wdzięcznej nazwie ZUCH - system Zapewniania Usług Chmurowych – dla administracji, w szczególności samorządowej. Jest to system informatyczny dostarczający nowoczesne i bezpieczne rozwiązania informatyczne.

11.05.2020

Opłaty drogowe będą na podstawie pozycjonowania satelitarnego

Administracja publiczna Nowe technologie Prawo gospodarcze

Oparcie poboru opłat o pozycjonowanie satelitarne i wykorzystanie darmowej aplikacji mobilnej do uiszczania opłaty - to jeden z celów uchwalonej w środę nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Natomiast pobieranie opłat przejmie teraz od Generalnego Inspektora Transportu Drogowego Krajowa Administracja Skarbowa.

06.05.2020

Księgi wieczyste elektroniczne są dostępne, a ich przeglądanie bezpłatne

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Elektroniczna księga wieczysta to cyfrowa wersja księgi wieczystej. Akta księgi wieczystej są prowadzone przez wydział wieczystoksięgowy właściwego miejscowo dla danej nieruchomości sądu rejonowego. Można ją sprawdzić w tym sądzie lub w internecie.

05.05.2020

Praca zdalna - korzystanie z narzędzi do komunikacji ma też aspekty prawne

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Pandemia COVID-19 sprawiła, że popularność wszelkiego rodzaju narzędzi wspomagających zdalną komunikację wzrosła w niespotykany dotychczas sposób. Wszyscy sięgnęliśmy po narzędzia do czatowania, prowadzenia spotkań i nawiązywania połączeń, nauki i współpracy. Tylko, czy na pewno wiemy, jakie są zasady i warunki korzystania z tych narzędzi?.

04.05.2020

Weryfikacja tożsamości jest ważna podczas pandemii, ale nie tylko

Nowe technologie RODO Koronawirus

Nawet gdy w końcu wszystko wróci do normalności, zautomatyzowane procesy będzie można kontynuować i czerpać z nich zyski, przede wszystkim wynikające z obniżenia kosztów placówek stacjonarnych. Weryfikacja tożsamości online jest bowiem środkiem docelowym, a nie tylko tymczasowym – pisze Łukasz Kwiatkowski, ekspert w zakresie weryfikacji tożsamości.

03.05.2020

Informatyzacja sądów nie jest panaceum, ale nie ma wyboru

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

W dyskusji o stosowaniu na szerszą skalę rozwiązań informatycznych przebrzmiewa euforyczne przekonanie, że to zbawi sądy, a także opinie wskazujące na całkowite nieprzygotowanie i brak możliwości prowadzenia rozpraw z zastosowaniem komunikacji elektronicznej, czy e-doręczeń. Czy jednak stać nas na to, by nie próbować? - pyta sędzia Wojciech Łukowski

30.04.2020

Brak sprzętu barierą w dostępie do zdalnej edukacji

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń Nowe technologie

Rozporządzenie w sprawie zdalnego nauczania przeniosło ciężar zorganizowania tego procesu na dyrektorów szkół oraz rektorów uczelni wyższych - mówi Ewelina Basińska, wykładowca zajęć praktycznych z jęz. niemieckiego, realizująca projekt na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Konieczne jest szkolenie nauczycieli i dostęp do nowoczesnego sprzętu.

25.04.2020

Prawo do sądu zostanie przywrócone?

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Proponowane przez resort sprawiedliwości rozwiązania to absolutne minimum i konieczność wynikająca z potrzeby przywrócenia obywatelom prawa do sądu. Prawa tego nie można ograniczać nawet w stanie wojennym, a tym bardziej w obecnym czasie - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.

24.04.2020

Prof. Ereciński: Narasta przewlekłość z braku postępowań online

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Prawo gospodarcze

Ograniczone możliwości wykorzystania komunikacji elektronicznej sądu ze stronami doprowadzi do dalszej przewlekłości postępowań sądowych - uważa prof. Tadeusz Ereciński, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, redaktor naczelny "Przeglądu Sądowego". - Należy żałować, że rząd wycofał się z przepisów dotyczących pism procesowych online, ich wnoszenia i doręczania - dodaje.

22.04.2020

Platforma epodreczniki.pl wzbudza duże zainteresowanie uczniów i nauczycieli

Kadry w oświacie Nowe technologie

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że około pół miliona unikalnych użytkowników i prawie 2 miliony odsłon dziennie notuje się na platformie edukacyjnej epodreczniki.pl. Zdaniem resortu to duże zainteresowanie uczniów i nauczycieli, którzy chętnie korzystają z materiałów rekomendowanych przez MEN.

15.04.2020