Prawo do sądu zostanie przywrócone?

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Proponowane przez resort sprawiedliwości rozwiązania to absolutne minimum i konieczność wynikająca z potrzeby przywrócenia obywatelom prawa do sądu. Prawa tego nie można ograniczać nawet w stanie wojennym, a tym bardziej w obecnym czasie - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.

24.04.2020

Prof. Ereciński: Narasta przewlekłość z braku postępowań online

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Prawo gospodarcze

Ograniczone możliwości wykorzystania komunikacji elektronicznej sądu ze stronami doprowadzi do dalszej przewlekłości postępowań sądowych - uważa prof. Tadeusz Ereciński, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, redaktor naczelny "Przeglądu Sądowego". - Należy żałować, że rząd wycofał się z przepisów dotyczących pism procesowych online, ich wnoszenia i doręczania - dodaje.

22.04.2020

Platforma epodreczniki.pl wzbudza duże zainteresowanie uczniów i nauczycieli

Kadry w oświacie Nowe technologie

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że około pół miliona unikalnych użytkowników i prawie 2 miliony odsłon dziennie notuje się na platformie edukacyjnej epodreczniki.pl. Zdaniem resortu to duże zainteresowanie uczniów i nauczycieli, którzy chętnie korzystają z materiałów rekomendowanych przez MEN.

15.04.2020

Praca zdalna - możliwe „darmowe” licencje na próbę

Prawo pracy Nowe technologie Prawo gospodarcze

Dostawcy narzędzi do pracy zdalnej oferują przedłużony „okres próbny” licencji na czas epidemii. Potem możliwe będzie jego płatne przedłużenie bądź rezygnacja z usługi. Nie mamy tu do czynienia z całkowicie darmowym rozpowszechnianiem pełnych wersji programów, ale z szerszą dystrybucją wersji premium na ograniczony czas w celu pozyskania klientów

15.04.2020

Wkrótce nowe standardy dla cyfrowego radia

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Od soboty 18 kwietnia br. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które określi wymagania techniczne dla radioodbiorników cyfrowych w Polsce w standardzie DAB+ (ang. Digital Audio Broadcating+) - który oprócz wysokiej jakości dźwięku nadawania, posiada dodatkowe funkcje, takie jak m.in. możliwość przesyłanie napisów, czy obrazów.

13.04.2020

Tymczasowy profil zaufany i wideoweryfikacja mają ułatwić załatwianie spraw w urzędach

Administracja publiczna Nowe technologie Koronawirus

Specustawa koronawirusowa pozwala na wideoweryfikację tożsamości, co ma ułatwić zdalne załatwianie spraw w urzędach. Ma to umożliwić stosowanie tymczasowego profilu zaufanego, który wprawdzie nie eliminuje wszystkich ryzyk związanych z podszywaniem się pod inne osoby, ale zdaniem ekspertów to może być lepsza metoda niż porównanie zdjęcia z osobą stojącą w urzędzie.

07.04.2020

Epidemia może wpłynąć na upowszechnienie informatyzacji urzędów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie Koronawirus

Jak załatwiać sprawy urzędowe gdy z powodu epidemii urzędy nieczynne, a obywatele mają zakaz wychodzenia bez ważnej przyczyny? Może stan epidemii spowodowany zakażeniami koronawirusem przyspieszy rewolucję w zakresie informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne - zastanawia się adwokat Kamil Rudol

02.04.2020

Epidemia może przyspieszyć informatyzację sądów

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Koronawirus

Wynikający z ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa brak możliwości „normalnego” funkcjonowania sądów w oparciu „tradycyjne” papierowe pisma, tradycyjną pocztę oraz bezpośredniość w znaczeniu fizycznej obecności na rozprawie, może przynieść pozytywny skutek w postaci przyspieszenia procesu informatyzacji sądów - piszą profesorowie Jacek Gołaczyński i Dariusz Szostek.

31.03.2020

Sprawy załatwiajmy przez internet, dopóki nie ma przeciążeń

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie

Urzędy namawiają do załatwiania spraw przez internet, bo to jedyne wyjście w czasie epidemii. Resort cyfryzacji zapewnia, że systemy działają sprawnie. Jednak nie ma gwarancji, że przy bardzo dużym obciążeniu nie wystąpią przejściowe problemy z ich stabilnością. W urzędach są obawy przed brakiem sprzętu i kadr oraz przeciążeniem internetu pracą zdalną.

28.03.2020

Strona online wniesie pismo procesowe, sąd tak samo doręczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Ministerstwo Sprawiedliwości na czas epidemii koronawirusa otwiera nowe możliwości w komunikacji sądów ze stronami, ale też komornikami. Po tygodniu prac nad projektem zmian w specustawie, który dawał początkowo możliwość wnoszenia pism procesowych online, idzie dalej i proponuje, by w ten sam sposób strony mogły otrzymywać pisma z sądów.

27.03.2020

Sesje rad online są dopuszczalne, prawo nie nakazuje fizycznej obecności

Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus

Konstytucja i ustawy samorządowe nie stoją na przeszkodzie odbywania sesji i posiedzeń komisji rad za pomocą środków porozumiewania się na odległość - uważa część prawników. Ich zdaniem śledzenie obrad przez internet jest tym samym, co fizyczna obecność na sali. Wciąż są jednak wątpliwości - MSWiA pracuje nad rozwiązaniami, które to ostatecznie wyjaśnią.

26.03.2020

Sztuczna inteligencja z kancelarii premiera powie, czy możemy mieć wirusa

Nowe technologie Opieka zdrowotna RODO Koronawirus

Kancelaria szefa rządu zainstalowała w oparciu o aplikację messengera tzw. chatbot, w którym sztuczna inteligencja pozwala porozmawiać na temat własnych objawów chorobowych i uzyskać odpowiedź, co robić. Europejski Inspektor Ochrony Danych Osobowych komentuje, że w czasie epidemii wiele rzeczy wolno, ale nie wszystko.

25.03.2020

Trudne wdrażanie e-edukacji podczas koronawirusowego kryzysu

Szkoła i uczeń Nowe technologie Zarządzanie oświatą

Promowana podczas przerwy w szkołach zdalna praca z uczniami to na razie wolna amerykanka, bo nie ma póki co zasad, które określałyby, ile zadań ma otrzymywać uczeń dziennie, jak je oceniać i czy potem oceny te wpłyną choćby na promocję do następnej klasy. Wszystko zależy od dyrektora, choć MEN obiecuje wydać rozporządzenie w tej sprawie.

18.03.2020

Będzie rozporządzenie dotyczące e-learningu

Szkoła i uczeń Nowe technologie Zarządzanie oświatą

W najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania - poinformował resort edukacji. Na razie Ministerstwo Edukacji Narodowej radzi dyrektorom, co robić, by zorganizować zdalne nauczanie.

17.03.2020

Resort cyfryzacji umożliwi nowy sposób założenia Profilu Zaufanego

Administracja publiczna Nowe technologie

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu Profil Zaufany będzie można założyć bez wychodzenia w domu i bez posiadania konta w banku. Profil Zaufany umożliwia załatwianie spraw przez internet, co będzie niezbędne w czasie epidemii. Obecnie można go mieć przez bankowość elektroniczną lub trzeba potwierdzić przy osobistej wizycie w specjalnym punkcie.

17.03.2020

72 godziny do sukcesu na Global Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Członkowie siedmioosobowego zespołu SlothEye poznali się w piątek 6 marca i nic nie zapowiadało, że dwa dni później zwyciężą w polskiej edycji Global Legal Hackathon, czyli maratonie prawniczego programowania. Jury doceniło wymyślone przez nich narzędzie do identyfikowania ryzyk w projektach IT.

10.03.2020

Atak hakera w gminie - resort cyfryzacji przygotowuje plan obrony

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Ministerstwo cyfryzacji planuje przygotowanie dla samorządów procedur zabezpieczających dane przed atakami hakerskimi, zwłaszcza w małych urzędach gmin i powiatów. Zagrożenie jest poważne, bo cyberatak może opóźnić wypłaty świadczeń, uniemożliwić ściąganie podatków lokalnych i usunąć bazy dłużników gminy czy dokumentację projektów unijnych.

09.03.2020