Czy "dogadywanie się" z KNF w świetle "warzywniaka" ma sens?

Prawo gospodarcze Finanse

Wprowadzone rozwiązanie wydaje się być obiecującą opcją, umożliwiającą - z jednej strony - uniknięcie konieczności długotrwałego prowadzenia postępowań przez KNF, także przed sądami administracyjnymi, a z drugiej – złagodzenie i to istotne sankcji, która zostanie nałożona na daną instytucję. Niewątpliwie jednak podmiot zawierający taki układ z KNF, musi dokładnie rozważyć, czy takie rozwiązanie jest na pewno najlepszą opcją - piszą dr Łukasz Pilarczyk oraz Wiktoria Licha, adwokaci z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

20.12.2023

Olbrzymie zainteresowanie polskich firm programami unijnymi

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Najnowsze konkursy uruchomione w ramach nowej perspektywy ewidentnie ukazują, jak duże jest zapotrzebowanie wśród polskich przedsiębiorców na fundusze unijne. Pandemia i przerwa między perspektywami przyczyniły się do pogorszenia sytuacji w sektorze MSP, co skutkuje olbrzymim zainteresowaniem na pozyskiwanie środków zewnętrznych - pisze Przemysław Konieczny, Starszy Analityk Biznesowy w Dziale Doradztwa Gospodarczego DC CENTRUM Sp. z o. o. 

19.12.2023

Odszkodowania za ustawę krajobrazową należą się, ale firmy same muszą o nie wystąpić

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Finanse

Przedsiębiorcy już liczą na odszkodowania za reklamy usunięte w związku z wejściem w życie uchwał krajobrazowych. Szanse na to daje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Firmy nie mogą jednak przegapić daty jego publikacji, bo do sądu trzeba będzie wystąpić w ciągu miesiąca od tego dnia. Kwestie związane z odszkodowaniami spędzają przedsiębiorcom sen z powiek od początku obowiązywania ustawy krajobrazowej.

18.12.2023

Statut fundacji musi odpowiadać potrzebom rodziny

Prawo gospodarcze Fundacja Rodzinna

Minęło już pół roku od momentu wejścia w życie ustawy o fundacjach rodzinnych. Po tym czasie możliwe jest wskazanie pierwszych wniosków, a także obszarów, które są niezwykle istotne z perspektywy planowania sukcesji w tej formie. W naszej ocenie w przygotowaniu do utworzenia fundacji rodzinnej kluczowe znaczenie ma przemyślany proces planowania sukcesyjnego - pisze Robert Uhl, adwokat oraz Jakub Winiecki, radca prawny w Deloitte Legal.

16.12.2023

Postulaty pomorskich firm: szybka zmiana składki zdrowotnej i polityki fiskusa

Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy w Polsce liczą na dialog z nowym rządem. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie przygotowała „Gospodarczy dekalog”, który składa się z 10 punktów. Wśród nich jest: zdobycie środków z Krajowego Planu Odbudowy w trybie pilnym, koniec z grabieżczą polityką podatkową wobec samorządów oraz ze składką zdrowotną w obecnym kształcie.

14.12.2023

Wykreślenie z listy sankcyjnej to dla firm na razie Himalaje, dużo będzie zależeć od NSA

Prawo gospodarcze Ukraina

Firmy przyzwyczaiły się do listy sankcyjnej, a wskazane podmioty powoli godzą się, że wykreślenie z niej jest bardzo trudne. Wiele wyjaśni się w nadchodzących miesiącach, kiedy zapadną pierwsze wyroki NSA. Jednocześnie organy krajowe nie są gorliwe w egzekwowaniu sankcji - czy to na gruncie polskiej ustawy, czy ustawodawstwa europejskiego, często ograniczając swoją działalność do kwestii operacyjnych - piszą Marek Neumann, radca prawny oraz Karolina Wais, adwokat.

14.12.2023

Fiskus ma sposoby, żeby przedłużać kontrole

Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo

Premier Donald Tusk zapowiedział w exposé ograniczenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców. Już teraz przepisy przewidują, że kontrole u tej grupy mogą trwać tylko 12 dni. Jednak w praktyce trwają nawet miesiącami, ponieważ urzędnicy liczą tylko te dni, kiedy przebywają u kontrolowanego. Poza tym ograniczenie czasowe dotyczy tylko niektórych postępowań. Eksperci popierają zapowiedź premiera, ale postulują, by doprecyzować przepisy.

14.12.2023

Przedsiębiorcy chcą przewidywalnego prawa i krótszych kontroli fiskusa

Prawo gospodarcze

Umożliwienie podatnikom zawierania ugód z fiskusem, wiążące terminy dla urzędników w kodeksie postępowania administracyjnego, odrębny rządowy departament dotyczący odejścia od węgla, a przede wszystkim: odbudowa dialogu na linii rząd-biznes - m.in. te kwestie, jako istotne dla przedsiębiorców, porusza opublikowany we wtorek raport „Foresight Wiejska 19. Postulaty do nowego rządu”.

13.12.2023

Ustawa o sygnalistach powinna być już wdrażana, a wciąż nie przeszła procedur

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo Sygnaliści

Kolejne przepisy unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów powinny funkcjonować od 17 grudnia br., tymczasem polska ustawa w tym zakresie nie jest nawet na etapie pierwszego czytania w Sejmie. Jak zgodnie wskazują prawnicy, pogłębia to niepewność przedsiębiorców i chaos w firmach – tym bardziej, że sądy zaczynają już odnosić się w wyrokach bezpośrednio do przepisów dyrektywy. Rośnie też obawa, że nawet po przyjęciu ustawy regulacje będą wdrażane „na kolanie”, bo zabraknie na to czasu.

12.12.2023

W tym roku niedziela handlowa 10 grudnia, zamiast 24 - przepisy już obowiązują

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Jeżeli niedziela przypadnie 24 grudnia, to handel będzie pracował w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. Taki zasady zaczną obowiązywać już w najbliższą niedzielę. Nowelizacja przepisów o handlu w niedziele została już opublikowana i wchodzi w życie 5 grudnia.

09.12.2023

Premier Morawiecki na koniec urzędowania chce jeszcze zmieniać Prawo restrukturyzacyjne

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie Restrukturyzacja

Wprowadzenie wyraźnego rozróżnienia postępowań restrukturyzacyjnych z zakresu restrukturyzacji zapobiegawczej od postępowania sanacyjnego, będącego postępowaniem o szczególnym charakterze, przewiduje rządowy projekt nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego oraz niektórych innych ustaw, który właśnie wpłynął do Sejmu. Projekt stanowi wykonanie unijnej dyrektywy 2019/1023, powszechnie zwanej dyrektywą drugiej szansy.

09.12.2023

Ucywilizowanie rynku franczyzy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Projekt nowych przepisów dotyczących regulacji umowy franczyzy w kodeksie cywilnym zaprezentował 8 grudnia minister sprawiedliwości w ustępującym rządzie Mateusza Morawieckiego. W ustawie mają się znaleźć m.in. zasady stosowania weksli, proces zawierania umowy, przebieg współpracy i warunków jej rozwiązania. Do tej pory były zawierane umowy nienazwane.

08.12.2023

Raport KPMG o stanie zeroemisyjności na świecie - co będzie największym wyzwaniem?

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Z roku na rok wzrasta liczba deklaracji neutralności klimatycznej oraz ilość energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. W kolejnych latach wyzwaniem będzie utrzymanie akceptacji społecznej dla rosnących ambicji klimatycznych. Odpowiedzią powinno być pokazywanie zielonej transformacji jako szansy a nie jedynie generatora kosztów i ograniczeń. To niektóre wnioski z najnowszego raportu KPMG w tej sprawie.

08.12.2023

NIK: Rządowa tarcza antykryzysowa bez kontroli rządu

Prawo gospodarcze

Źle zaprojektowana, a do tego bez nadzoru i bez kontroli - tak NIK ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to pomogło łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale jedynie doraźnie i trafiało nie tylko do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali. Raport w tej sprawie został przedstawiony podczas czwartkowej konferencji prasowej.

07.12.2023

Co dalej z projektem ustawy budżetowej na 2024 rok

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Projekt ustawy budżetowej na rok 2024, wniesiony do Sejmu przez poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego 29 września, uległ zasadzie dyskontynuacji i powinien zostać wniesiony ponownie – uważają konstytucjonaliści. Nie są jednak zgodni co do tego, czy powinien to zrobić niezwłocznie obecny premier, czy też może to zrobić już premier parlamentarnej większości. Także specjaliści w zakresie finansów publicznych nie mają tu jednego zdania. Nie brakuje opinii, że projektu ponawiać nie trzeba, bo ten w Sejmie już jest.

07.12.2023

Zawiadomienie o pakietach akcji w spółkach publicznych w świetle „warzywniaka”

Spółki Prawo gospodarcze Finanse

Warto zwrócić uwagę na daty wejścia w życie poszczególnych regulacji, bowiem kwestia ta może stanowić problem w przedmiocie prawidłowego wywiązywania się z obowiązków informacyjnych przez akcjonariuszy. W pierwszej kolejności należy zatem pamiętać, iż mimo że regulacja dotycząca systemu telekomunikacyjnego obowiązuje od 1 marca 2024 r., to akcjonariusze mają już możliwość fakultatywnego korzystania z niego - pisze Weronika Koc, młodszy prawnik, Dział Prawa Rynku Kapitałowego Filipiak Babicz Legal.

07.12.2023

Projekt mrożący ceny energii bez wiatraków, ale jest problem ze wsparciem firm

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Energetyka

Podczas środowego posiedzenia Sejm zadecydował o odrzuceniu rządowego projektu zamrażającego ceny energii w 2024 r. W grze dalej jest więc projekt obecnej opozycji, choć już bez kontrowersyjnych przepisów dotyczących wiatraków. Nie jest to jednak dobra wiadomość dla firm - mechanizmem ceny maksymalnej, który wpływa na niższe rachunki za prąd, nie zostaną objęte te przedsiębiorstwa, w których wsparcie byłoby utrzymane na mocy projektu rządowego.

07.12.2023

Kiełbasa będzie musiała zawierać mięso - jest projekt przepisów

Prawo gospodarcze

Celem nowelizacji rozporządzenia w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych jest wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka", „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa”. Projekt, za który odpowiada resort rolnictwa i rozwoju wsi, ma przyczynić się do zwalczania nadużyć i zapobiec wprowadzaniu konsumentów w błąd.

06.12.2023

Lewiatan apeluje o przywrócenie autentycznego dialogu społecznego

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Jednym z priorytetów odbudowy demokratycznych mechanizmów zarządzania publicznego, stanowiących standard w demokracjach europejskich, musi być przywrócenie autentycznego i odpowiedzialnego dialogu społecznego – apeluje Lewiatan. 20 października br. przewodnictwo w RDS objęła strona rządowa. Zdaniem przedsiębiorców, dobra i mocna reprezentacja nowego rządu, przy wypracowanym przez partnerów społecznych w znacznym zakresie projekcie nowelizacji ustawy o RDS oraz wzmocnieniu kryteriów reprezentatywności, zwłaszcza środowiska przedsiębiorców, daje szanse na szybki reset.

05.12.2023

Dwa projekty przedłużające zamrożenie cen prądu, ciepła i gazu - w środę pierwsze czytania w Sejmie

Rynek Prawo gospodarcze Energetyka

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się rządowym projektem "zamrażającym" ceny energii, gazu i ciepła na 2024 rok. Przepisy, które przewidują taką ochronę, wygasają z końcem tego roku, co spowoduje gwałtowny wzrost rachunków za media. Rada Ministrów proponuje zostawić ceny na obowiązującym dziś poziomie. Procedowany jest także projekt poselski w tej sprawie - ma on jednak zostać poddany modyfikacjom.

05.12.2023