SN: Gwarancja zapłaty kwoty bezwarunkowo i na pierwsze żądanie

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Prawo gospodarcze

Skorzystanie z gwarancji nie tylko nie jest sprzeczne z celem gwarancji samoistnej, lecz właśnie realizuje społeczno-gospodarcze przeznaczenie tego prawa – orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. – Proces o zapłatę kwoty gwarancji co do zasady nie powinien więc przeradzać się w badanie istnienia i treści stosunku podstawowego – dodał sąd i uchylił wyrok sądu drugiej instancji.

13.06.2023

Prawie połowa skarg w NSA rozpoznana w ciągu roku

Wymiar sprawiedliwości VAT Prawo gospodarcze

W 2022 roku najwięcej skarg kasacyjnych dotyczyło podatków. Aż 76 proc. skarg kasacyjnych Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznał na posiedzeniu niejawnym. W postępowaniach przed NSA wystąpiło 1329 radców prawnych, 822 adwokatów i 538 doradców podatkowych – wynika ze sprawozdania NSA za 2022 r.

12.06.2023

Skarbówka pozna dane sprzedających przez internet

Rynek i konsument PIT Doradca podatkowy Nowe technologie Prawo gospodarcze

Już na początku 2024 r. operatorzy platform sprzedażowych mają przekazać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej dane o osobach, które handlują za pośrednictwem tych platform. Raportowanie ma objąć tych, którzy dokonują ponad 30 transakcji rocznie lub na łączną kwotę ponad 2 tys. euro. Zdaniem ekspertów limit łatwo będzie przekroczyć, a efektem mogą być spory co do tego, czy sprzedawca prowadzi działalność gospodarczą.

12.06.2023

Ustawa kaucyjna trafi wreszcie do Sejmu, a system ruszy w 2025 roku

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Rosną szanse na przyjęcie ustawy kaucyjnej w tej kadencji parlamentu. To stwarza możliwość uniknięcia wysokich opłat za niewywiązanie się z określonych w ramach Unii Europejskiej poziomów recyklingu. Ale przysporzy przedsiębiorcom nowych obowiązków. Ci ostatni uważają również, że w krótkim czasie uruchomienie systemu kaucyjnego jest praktycznie niemożliwe.

12.06.2023

Gminy "parkowe" chcą dodatkowej subwencji ekologicznej na rozwój

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo gospodarcze

Włodarze gmin, gdzie ochroną objętych jest ponad 80 proc. obszarów, przekonują, że z parków, rezerwatów oraz innych terenów chronionych korzystają wszyscy, ale koszty ponoszą tylko te gminy. Dlatego chcą rekompensaty za utracone dochody i możliwości rozwoju, które przejawiają się w ograniczeniach inwestycyjnych.

09.06.2023

Wyrok NSA: Fiskus nie może nakładać opłaty cukrowej na producenta

Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Producent napoju nie zapłaci podatku cukrowego w sytuacji, gdy to nie on, lecz dystrybutor sprzedaje napój energetyczny do punktów sprzedaży detalicznej. Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny dla podatników wyrok, który otwiera drogę do odzyskania nadpłaconego podatku.

07.06.2023

Rząd przyjął projekt przepisów wprowadzających system kaucyjny w Polsce

Środowisko Prawo gospodarcze

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej od 1 stycznia 2025 r. system kaucyjny na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowe puszki do 1 l. Obecnie znaczna część odpadów powstających z opakowań, które planuje się objąć systemem kaucyjnym, zbierana jest razem z innymi odpadami komunalnymi w systemie gminnym.

06.06.2023

Kontrahenci mogą ucierpieć na współpracy z firmą nastolatka

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nieprecyzyjny zakres odpowiedzialności małoletniego przedsiębiorcy, wątpliwości co do samodzielnego prowadzenia spraw oraz zwiększenie obciążenia sprawami sądów opiekuńczych. To kwestie, które wielokrotnie powtarzają się w uwagach zgłoszonych w ramach opiniowania projektu o ułatwieniach dla przedsiębiorców. Resort rozwoju zaznacza, że rozważa jeszcze doprecyzowanie części propozycji.

06.06.2023

Darowizna rzeczowa jest przychodem dla stowarzyszenia

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Podstawowym kryterium zastosowania zwolnienia podatkowego z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT jest przeznaczenie osiągniętego przez podatnika dochodu na ściśle określone w przepisie cele, które w sposób niebudzący wątpliwości muszą wynikać z postanowień statutu danego podmiotu. Przeznaczenie dochodów na inne cele statutowe, niemające pokrycia w przepisach ustawy, nie będzie stanowić podstawy do zwolnienia z opodatkowania.

05.06.2023

Brak informacji o faktycznych kosztach zamówienia, czyli Glovo pod lupą UOKiK

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Głośnym echem odbiła się sprawa Glovo, której to firmie prezes UOKiK postawił zarzut wprowadzania klientów w błąd polegający na ukrywaniu faktycznego kosztu zamówienia i jego dostawy. Serwis bowiem miał nie informować o wszystkich opłatach związanych z realizacją zamówienia, a o faktycznej wysokości należności klient miał dowiadywać się dopiero, gdy dostawa docierała na miejsce.

03.06.2023

Strona internet.gov.pl pozwala już sprawdzić, gdzie powstanie światłowód

Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze

Strona internet.gov.pl zyska nową funkcjonalność. Od czerwca System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS), umożliwia sprawdzenie, jakie inwestycje szerokopasmowe będą planowane na danym obszarze. Informacja ta może być pomocna np. dla osób, które planują zakup domu lub mieszkania.

02.06.2023

Podatek od gier trafi na konto urzędu w Bydgoszczy

Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Od 1 września 2023 r. przedsiębiorcy mają wpłacać podatek od gier na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, którego zasięg terytorialny obejmie w tym zakresie terytorium całej Polski – zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów. Z kolei opłaty za zezwolenia i kary pieniężne nadal ma pobierać Urząd Skarbowy w Nowym Targu.

02.06.2023

Faktury konsumenckie poza KSeF skomplikują rozliczenia

Rynek i konsument VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze KSeF

Przedsiębiorcy domagają się wytycznych Ministerstwa Finansów, w jaki sposób zweryfikować, czy odbiorcą faktury jest przedsiębiorca, czy osoba fizyczna. Bez tego obowiązkowe stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur będzie utrudnione. Według ekspertów, o charakterze sprzedaży powinien decydować fakt, czy nabywca podał sprzedawcy swój numer NIP. MF zapowiada kampanię informacyjną, ale po uchwaleniu ustawy.

02.06.2023

Rolnicy ucierpieli na współpracy z producentami frytek? Wyjaśni to postępowanie UOKiK

Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy doszło do nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej przez producentów frytek i chipsów. Rolnicy, którzy dostarczali ziemniaki, mieli spotkać się m.in. z arbitralnym obniżaniem ceny czy nieprzejrzystymi kryteriami zapłaty. Jeśli zarzuty się potwierdzą, producentom grożą surowe kary.

01.06.2023

Firmy będą mogły korzystać z Małego ZUS Plus jeszcze przez rok

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd postanowił wydłużyć Mały ZUS Plus o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi w 2023 r. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie. Proponowane zmiany zostały przygotowane wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wejdą w życie 1 sierpnia br.

31.05.2023

Fundusze private equity a prawo antymonopolowe - co za zakrętem?

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Nie ma wątpliwości, że ojczyzną prawa antymonopolowego są Stany Zjednoczone, ale dający się tam zaobserwować zwrot jest po części pochodną zjawisk politycznych i gospodarczych dotykających również Europę. Dlatego być może już niedługo, za zakrętem, europejskie organy ochrony także zainteresują się powiązaniami funduszy - piszą Bernadeta Kasztelan-Świetlik oraz Bartłomiej Świetlik z kancelarii GESSEL.

31.05.2023

NSA: Sankcja w VAT bez zabezpieczenia na majątku podatnika

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego na podstawie art. 33 ustawy Ordynacja podatkowa nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 112c ustawy o podatku od towarów i usług – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym składzie. Skarbówka nie zabezpieczy zatem zobowiązania sankcyjnego na majątku podatnika.

31.05.2023

Przepis o unieważnieniu postępowania o zamówienie wymaga poprawy

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Jest problem z unieważnianiem postępowań o zamówienia publiczne na podstawie przepisu prawa zamówień publicznych umożliwiającego jego unieważnienie z powodu wady – sygnalizują przedsiębiorcy i zamawiający. Krajowa Izba Odwoławcza orzeka różnie, a eksperci są zdania, że potrzebna jest zmiana w prawie, i to szybka.

31.05.2023

Zapowiedzi upraszczania i uszczelniania podatków na VII Kongresie Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan

Ordynacja VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje uszczelnienie systemu podatkowego, jego uproszczenie realizowane przez projekt zmian w Ordynacji podatkowej oraz dalsza cyfryzacja – zapowiedział w poniedziałek dyrektor departamentu systemu podatkowego MF Marcin Lachowicz, podczas VII Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

29.05.2023

Majątek małżonków wniesiony do fundacji rodzinnej już nie do podziału

Domowe finanse Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Sensem utworzenia fundacji rodzinnej jest gromadzenie i pomnażanie majątku rodzinnego, którym zazwyczaj jest majątek wspólny małżonków objęty wspólnością ustawową. Ale uwaga! - w chwili jego wniesienia do fundacji przestaje być on majątkiem poszczególnych osób i niemożliwym jest im jego zwrócenie - piszą Patrycja Maksymiak i Konrad Kaczyński z Kancelarii Dubois i Wspólnicy.

27.05.2023