Będą wspólne zasady crowdfundingu w UE

Finanse Prawo europejskie

W Unii Europejskiej będą jednolite zasady dotyczące finansowania społecznościowego za pośrednictwem tzw. platform crowdfundingowych. W czwartek przedstawiciele państw UE oraz Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie przepisów, które mają wesprzeć ten sposób inwestycji i zbierania kapitału.

19.12.2019

Zgłoszenia do Małego ZUS tylko do 8 stycznia

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

Od nowego roku do 8 stycznia przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na małą skalę ponownie będę mogli skorzystać z nowej ulgi w rozliczeniach z ZUS. Mały ZUS to niższe składki na ubezpieczenia społeczne - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

19.12.2019

Trzynaste emerytury będą finansowane z Funduszu Solidarnościowego

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy Finanse

Senat przyjął w środę z poprawkami ustawę nowelizującą przepisy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Umożliwia ona finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego. Poprawki musi teraz przyjąć lub odrzucić Sejm.

18.12.2019

SN: Członkowie SKOK Wołomin nie muszą zwracać wkładów

Prawo cywilne Domowe finanse Finanse

Syndyk upadłej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej nie może żądać od jej członków i jednocześnie klientów, by ponosili koszty strat powstałych w kasie w podwójnej wysokości, bez wcześniejszej uchwały walnego zgromadzenia - orzekł w czwartek 12 grudnia br. Sąd Najwyższy.

13.12.2019

Pranie pieniędzy - większa odpowiedzialność i wyższe kary dla obowiązanych

Prawo gospodarcze Finanse

Obowiązująca od kilku dni nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wprowadziła znaczące rozszerzenie kręgu osób odpowiedzialnych za naruszenia obowiązków ustawowych przez instytucję obowiązaną, a karą za to może być grzywna w wysokości nawet miliona złotych - piszą Aleksandra Widziewicz i Marcin Ajs

05.12.2019

Platformy inwestycyjne kuszą szybkim zyskiem, a potem oszukują

Finanse

Do Rzecznika Finansowego wpływa coraz więcej skarg klientów internetowych platform inwestycyjnych. Ich autorzy wskazują, że mają problemy z odzyskaniem wpłaconych pieniędzy. Rzecznik zapowiada, że zawiadomi prokuraturę, a także Komisję Nadzoru Finansowego.

03.12.2019

Za brak ostrożności i przyczynienie się do szkody, trzeba zapłacić

Prawo cywilne Finanse Ubezpieczenia

Zakład ubezpieczeń nie odzyska od robotnika, który przyczynił się do uszkodzenia auta, pełnej kwoty, którą wypłacił jego właścicielowi. Kierowca bowiem zaparkował w miejscu do tego nie przeznaczonym, obok trwających prac montażowych. Sąd Okręgowy w Sieradzu uznał, że w ten sposób przyczynił się do szkody i zmniejszył kwotę, której ubezpieczyciel domagał się od robotnika.

03.12.2019

Płatności powyżej 8 tysięcy złotych tylko przelewem?

Ordynacja Małe i średnie firmy Finanse

Ministerstwo Finansów chce obniżyć próg obrotu bezgotówkowego między przedsiębiorcami z obecnych 15 tysięcy do 8 tysięcy złotych. Jak ustaliliśmy, resort liczy, że w ten sposób uda się zaoszczędzić co najmniej 20 mld zł tytułem kosztów wytwarzania, transportu i zabezpieczenia gotówki. Uszczelniony zostanie też system obiegu gotówki i poprawi się ściągalność danin i podatków.

28.11.2019

Sprzedaż auta po sześciu miesiącach od wykupu z leasingu bez PIT

PIT Małe i średnie firmy Finanse

Jeżeli wykupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie będzie składnikiem majątku w prowadzonej działalności gospodarczej, to przychód z jego sprzedaży nie będzie przychodem z działalności gospodarczej. W takim przypadku sprzedaż pojazdu należy zakwalifikować do odpłatnego zbycia rzeczy ‒ uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

25.11.2019

Nie trzeba dzielić płatności tam, gdzie nie jest to konieczne

VAT Finanse

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że mechanizm podzielonej płatności ma być stosowany do towarów i usług wskazanych w przepisach. Jeśli sprzedawca zażąda na fakturze dzielenia płatności w innych przypadkach, kupujący – mimo to – może zapłacić normalnie. Nie będą mu groziły żadne konsekwencje.

21.11.2019

Jest porozumienie w sprawie unijnego budżetu na 2020 r.

Finanse

Parlament Europejski i kraje członkowskie reprezentowane w Radzie UE porozumiały się w poniedziałek późnym wieczorem ws. unijnego budżetu na 2020 r. Będzie więcej środków na badania naukowe, klimat, małe i średnie firmy oraz młodzież. Teraz kompromis muszą zatwierdzić Rada UE i komisja budżetowa PE, a następnie przyjąć w głosowaniu posłowie Parlamentu Europejskiego. Procedurę zakończy podpisanie budżetu przez przewodniczącego PE.

19.11.2019

Dochód ze sprzedaży kryptowalut do opodatkowania

PIT Finanse

Przychody ze sprzedaży waluty wirtualnej nabytej w 2018 r. będą stanowić przychód z kapitałów pieniężnych w myśl ustawy o PIT. Opodatkowany jest dochód, a koszty podatkowe poniesione i nieodliczone od przychodów przed 1 stycznia 2019 r., wnioskodawca będzie mógł wykazać w odrębnym zeznaniu za rok podatkowy ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

12.11.2019

TSUE: Sąd z urzędu bada uczciwość roszczenie kredytodawcy wobec konsumenta

Prawo cywilne Finanse Prawo europejskie

W czwartek 7 listopada TSUE wskazał, że  w sprawie między przedsiębiorcą a konsumentem sąd z urzędu jest zobowiązany ustalić, czy postanowienie dotyczące kredytu konsumenckiego są uczciwe. A jeśli te dotyczące weksla nie są, może odrzucić oparte na nim roszczenie.

08.11.2019

RPO uczy banki czytać wyroki TSUE

Prawo cywilne Finanse

Maciej Taborowski, zastępca rzecznika praw obywatelskich, zwrócił się do szefa Związku Banków Polskich o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia przez banki należytej ochrony praw konsumentów, w tym respektowania prawa oraz orzecznictwa, zarówno krajowego, jak i unijnego.

30.10.2019

KNF pracuje nad ograniczeniem ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym

Rynek i konsument Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczęła prace zmierzające do ograniczenia możliwości wprowadzania do obrotu, dystrybucji oraz sprzedaży ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Informację taką podała we wtorek Komisja w komunikacie i dodała, że rozpoczął się proces tzw. interwencji produktowej

29.10.2019

Banki nie respektują wyroku TSUE w sprawie kredytów. Będzie interwencja RPO

Prawo cywilne Finanse Prawo europejskie

Mimo korzystnego wyroku TSUE dla osób, które wcześniej spłaciły kredyt, część banków nie chce zwracać im wszystkich poniesionych kosztów. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, niektóre banki nie respektują wyroku TSUE i wprowadzają swoich klientów w błąd. Dla banków taktyka jest korzystniejsza, bo może zniechęcić konsumentów do drogi sądowej.

29.10.2019

Czy rząd przy pomocy podatków odchudzi Polaków

Akcyza Finanse

Ministerstwo Zdrowia analizuje narzędzia walki z nadwagą i otyłością, w tym wykorzystanie polityki fiskalnej. Nie planuje jednak wprowadzenia tzw. podatku cukrowego ‒ zapewnia resort. Także Ministerstwo Finansów deklaruje, że obecnie nie pracuje nad akcyzą na niezdrowe produkty.

26.10.2019

Podatek węglowodorowy od łupków nie będzie pobierany

Rachunkowość Finanse

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację przepisów o podatku węglowodorowym. Z uzasadnienia wynika, że niespełnione zostały założenia, że będzie on zapewniał budżetowi państwa odpowiedni udział w zyskach z wydobycia gazu łupkowego. Zmiany dotkną też przepisów o podatku dochodowym. Chodzi o sprawozdania finansowe.

15.10.2019

Mariusz Golecki  został nowym Rzecznikiem Finansowym

Finanse

W piątek 11 października zakończyła się kadencja Aleksandry Wiktorow. Już 12 października funkcję Rzecznika Finansowego objął Mariusz Golecki, profesor Uniwersytetu Łódzkiego. Za największe wyzwanie uważa wspomaganie klientów w sporach z bankami oraz monitorowanie nowoczesnych usług finansowych np. rynku kryptowalut.

14.10.2019

Sprawy franków raczej nie zatopią polskich banków

Rachunkowość Finanse Kredyty frankowe

Biegli rewidenci analizują skutki wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych. Banki zaczęły natomiast tworzyć odpowiednie rezerwy. Przepisy nie wymagają, aby odpisy na szacowane skutki zmian umów księgować jednorazowo. Upadłość banków wydaje się więc mało prawdopodobna. Audytorzy muszą jednak spojrzeć na cały sektor ze szczególną uwagą.

14.10.2019