Czy z frankowiczami mediuje wilk w owczej skórze

Banki Kredyty frankowe

Po PKO BP, kolejne banki zachęcają frankowiczów do ugód przedsądowych. Problem w tym, że mediatorzy pochodzą z Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Tymczasem - jak wskazują prawnicy - to KNF stoi za ramami ugód, a prezes tej instytucji twardo stanął po stronie banków podczas ostatniej rozprawy przed TSUE. I dodają, że w takiej sytuacji mediacja z bankiem staje się fikcją, więc chętnych do niej będzie coraz mniej.

19.10.2022

Getin Noble Bank: spłacać czy nie spłacać – oto jest pytanie

Banki Kredyty frankowe

Kredytobiorcy frankowi, którzy już zapłacili tytułem rat i kosztów kredytu sumę kapitału kredytu albo wyższą, mogą bez większego ryzyka zaprzestać dalszego spłacania rat do Getin Noble Banku. Wielu pełnomocników frankowiczów rekomenduje takie działanie swoim klientom. Tym bardziej że nie każdego kredytobiorcę bank będzie mógł wpisać do BIK.

07.10.2022

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank - sytuacja frankowiczów jest różna

Banki Kredyty frankowe

Osoby posiadające kredyt frankowy w Getin Noble Banku, podlegającym właśnie procedurze przymusowej restrukturyzacji, które spłaciły kapitał, są w gorszej sytuacji niż te, których suma spłat nie przekroczyła kwoty kapitału. Nie wiadomo, czy sądy będą udzielały takim kredytobiorcom zabezpieczenia powództwa polegającego na wstrzymaniu spłaty rat kredytu.

03.10.2022

Getin Noble Bank do przymusowej restrukturyzacji - zmieni nazwę na VeloBank

Domowe finanse Banki Kredyty Kredyty frankowe Restrukturyzacja

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank. Jego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. BFG zapewnia, że pieniądze klientów przekształcanego banku są bezpieczne i praktycznie nie odczują tej zmiany.

30.09.2022

Frankowicze na celowniku banków, które chcą przerwać bieg przedawnienia

Banki Kredyty frankowe

Banki przymierzają się do składania tysięcy pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Takiego pozwu może się spodziewać każdy, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. W ten sposób banki chcą przerwać trzyletni termin przedawnienia.

19.09.2022

Korzystne orzeczenie TSUE dla spłacających kredyty frankowe

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. Przesądził bowiem, że sądy wbrew interesowi i woli konsumenta nie mogą w żaden sposób modyfikować treści umowy kredytu, czy to poprzez podział nieuczciwego warunku, czy poprzez uzupełnienie umowy na przykład kursem średnim Narodowego Banku Polskiego.

08.09.2022

Będzie lifting Mieszkania bez wkładu własnego, ale stopy procentowe i tak zabiją rządowy program

Budownictwo Banki Kredyty

Rząd próbuje reanimować rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego, bo choć funkcjonuje od kilku miesięcy, to zainteresowania tego typem wsparcia nie ma. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w tej sprawie, którego jeszcze nikt nie widział. Eksperci nie wróżą mu jednak sukcesu. Zmiana przepisów nie pomoże, jeżeli oprocentowanie kredytów będzie wciąż tak wysokie.

08.09.2022

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców działa na pół gwizdka, frankowicze z niego nie korzystają

Banki Kredyty frankowe

Mija siedem lat odkąd powstał Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Miał być kołem ratunkowym dla frankowiczów, którzy mieli problemy ze spłatą rat kredytu. Tak się jednak nie stało, tylko garstka frankowiczów skorzystała z tego rodzaju wsparcia. Zdecydowana większość z nich woli iść do sądu i walczyć z bankami o swoje, np. o unieważnienie umowy kredytowej.

07.09.2022

WIRD zamiast WIBOR-u. Dla klientów to może być zmiana na lepsze

Banki Kredyty frankowe

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej zdecydował o wyborze indeksu WIRD jako alternatywnego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej. Nowy wskaźnik obliczany jest na podstawie faktycznych transakcji na rynku finansowym. Sektor bankowy będzie miał mniejszy wpływ na jego  wysokość, co jest zaletą w porównaniu z WIBOR-em. Ale wszystkich problemów WIRD nie rozwiąże.

06.09.2022

Wakacje kredytowe - banki nie zawsze ułatwiają korzystanie z tego prawa

Banki Kredyty

Składanie wniosków oddzielnie do każdej raty, niewydłużanie okresu obowiązywania stałej stopy oprocentowania wskazanego w umowie o czas trwania wakacji kredytowych czy wpływ zawieszenia spłaty rat na zdolność kredytową. Takie problemy mają obecnie korzystający z wakacji kredytowych. Niektóre z tych działań oceniane są jako próby zniechęcania chcących korzystać z tego rozwiązania.

27.08.2022

Bank zwróci pieniądze, bo odpowiada za sprzedaż ryzykownego produktu

Finanse Banki

Alior Bank posiadał w swojej ofercie produkt, który okazał się wadliwy. Ludzie, którzy inwestowali w niego pieniądze, tracili oszczędności życia. Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał bankowi oddać klientowi wszystkie pieniądze, które ten wpłacił w ramach wykonania zapisu na certyfikaty inwestycyjne. Wyrok, który jest prawomocny, uznawany jest za precedensowy.

25.08.2022

Coraz wyższe stopy to zyski banków i straty kredytobiorców - będą procesy

Prawo cywilne Banki Kredyty

Prawnik mający kredyt w złotówkach wezwał Narodowy Bank Polski do naprawienia szkody spowodowanej podwyżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Uważa, że nie poprzedzone żadną analizą podwyżki uderzają w kredytobiorców, a przynoszą zyski bankom. Czy wygra, nie wiadomo, ale to już kolejny sposób "złotówkowiczów" na wysokie raty, a prawnicy mają też inne.

23.08.2022

UODO: Banki nie zawsze mogą kopiować dowody osobiste swoich klientów

Banki RODO

Banki nie zawsze mogą kopiować dowody osobiste klientów. Urząd Ochrony Danych Osobowych uważa, że jest to dopuszczalne jedynie wtedy, kiedy konieczne jest zastosowanie środków bezpieczeństwa mających na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

17.08.2022

Wakacje kredytobiorców BGK korzystniejsze od wakacji nabywców mieszkań na kredyt

Banki Kredyty

Wakacje kredytowe przede wszystkim łączone są z konsumentami i kredytami hipotecznymi. Natomiast z wakacji kredytowych mogą skorzystać również kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego. Okazuje się, że warunki wakacji kredytowych są dużo korzystniejsze w przypadku klientów instytucjonalnych aniżeli te, które oferowane są konsumentom.

14.08.2022

Chcesz mieć w sierpniu wakacje kredytowe, złóż wniosek w lipcu

Budownictwo Banki Kredyty

Od 29 lipca osoby, które kupiły mieszkania za kredyty hipoteczne, mogą składać wnioski o wakacje kredytowe Jeśli ktoś nie chce płacić sierpniowej raty, musi się pospieszyć. Wniosek trzeba złożyć przed terminem jej zapłaty. Rzecznik Finansowy radzi, by zachować potwierdzenie jego złożenia. Ze wsparcia skorzystają złotówkowicze. Ustawa nie przewiduje tego rodzaju pomocy dla frankowiczów. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

29.07.2022

Sądy łamią prawo, bo nie chcą wznawiać spraw frankowych, mimo wyroku TSUE

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Frankowiczowi odmówiono wznowienia jego sprawy, zakończonej nakazem zapłaty kilku milionów złotych - mimo przełomowego wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków. Sądy uznały, że nie było do tego „podstawy ustawowej”. - Wznowienie postępowania po wyroku TSUE jest dopuszczalne, bo wynika i z Konstytucji, i z prawa unijnego – uważa rzecznik praw obywatelskich.

25.07.2022

Banki poniosą koszty wakacji kredytowych, ale walka o odszkodowania od państwa nie będzie łatwa

Banki Kredyty

Rządowe wakacje kredytowe, o które wnioski można będzie składać od 29 lipca, uderzą w finanse banków. Banki mają możliwość podejmować kroki prawne przeciwko Skarbowi Państwa, co niektóre zapowiadają, ale dochodzenie wypłaty nie będzie proste. Bardziej prawdopodobne jest więc to, że podniosą opłaty dla klientów, żeby zrekompensować sobie koszty „wakacji”.

25.07.2022

Koniec WIBOR-u, ale nie wiadomo, czy kredytobiorcy dużo zyskają

Banki Kredyty Nieruchomości

Kontrowersyjny wskaźnik zakończy istnienie. Prezydent podpisał ustawę, która likwiduje WIBOR, a Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu działania narodowej grupy roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych. Następca WIBOR-u powinien być bardziej transparentny, ale na razie MF nie ujawnia, jak ma on być ustalany.

18.07.2022
1    6  7  8  9  10