Prawo.pl

Unia sprawdza Amazona

Prawo unijne Ochrona konkurencji
Komisja Europejska wszczęła we środę dochodzenie antymonopolowe wobec Amazona. Chce ocenić, czy platforma narusza konkurencję przez wykorzystywanie poufnych danych od niezależnych sprzedawców detalicznych.
Jolanta Ojczyk
17.07.2019
Prawo unijne Ochrona konkurencji
Dopiero 28 sierpnia posłowie zajmą się rządowym projektem, który ułatwi kontrolowanie rynku kotłów grzewczych. Resort przedsiębiorczości jednak nie próżnuje. Tworzy listę rekomendowanych pieców i mobilizuje portale do usuwania ze sprzedaży tych, nieekologicznych.
Jolanta Ojczyk
17.07.2019
Środowisko
Oferując grupowe polisolokaty, trzeba uzyskać od ubezpieczonego informacje, czy jest zainteresowany ubezpieczeniem, a dopiero potem ustalić jego potrzeby, czy sytuację finansową. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwraca też uwagę, że dodatkowe wynagrodzenie dla dystrybutorów to źródło konfliktu.
Jolanta Ojczyk
17.07.2019
Finanse Compliance
Zgodnie z ostatnim wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej karty paliwowe to usługi finansowe zwolnione z VAT. To pogląd sprzeczny z dotychczasową praktyką ich rozliczania w Polsce. Firmy korzystające z tego typu rozwiązań powinny więc poddać analizie zapisy zawarte w umowach na korzystanie z kart flotowych - pisze Małgorzata Miller, radca prawny.
Małgorzata Miller
17.07.2019
VAT
Za każdym razem, gdy w umowie zastrzegana jest kara umowna, strony powinny precyzyjnie wskazać tytuł do jej naliczenia, np. nienależyte wykonanie umowy lub jednego ze świadczeń, do których dłużnik jest zobowiązany, wadliwość przedmiotu świadczenia, opóźnienie lub zwłokę w wykonaniu świadczenia, wskazując przy tym określoną jej wysokość albo sztywne kryterium odniesienia - twierdzi radca prawny Bartosz Halejak z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2019
Prawo cywilne
Rozpoczęcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która uprzednio została objęta dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym, powoduje ustanie tego ubezpieczenia - wynika z uchwały 7 sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2019
Ubezpieczenia społeczne
Hackerzy włamali się do jednego z serwerów bułgarskiego ministerstwa finansów i pobrali dane 5 milionów obywateli. Do mediów przesłali 1,1 miliona nazwisk wraz z numerami identyfikacyjnymi, deklaracjami podatkowymi czy informacjami o składkach zdrowotnych. Rząd Bułgarii potwierdza, że to dane z publicznych baz.
Jolanta Ojczyk
17.07.2019
Wydarzenia RODO
76 proc. zadłużonych firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów to przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze. Są winni wierzycielom 5 miliardów złotych. Z drugiej strony - małe firmy mają problem z zatorami. Tylko duże spółki nie zapłaciły im aż 430 mln złotych. Zobowiązań nie regulują też konsumenci.
Jolanta Ojczyk
16.07.2019
Finanse
Ministerstwo Energii chce dopłacać maksymalnie 37 500 złotych do "elektryków" i 90 000 złotych do aut wodorowych. Tyle, że określa też maksymalną cenę nabywanego samochodu. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych takie wsparcie nie zachęci Polaków do inwestowania w ekologiczne auta.
Jolanta Ojczyk
16.07.2019
Środowisko Nowe technologie
Wydając decyzję o lokalizacji zjazdu z drogi publicznej, organy muszą wyważać interes społeczny i indywidualny. Fakt, że wniosek dotyczy zjazdu z drogi głównej, nie powinien przekreślać z góry korzystnego dla strony rozstrzygnięcia. Decyzja odmowna powinna być poprzedzona szczegółową analizą - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Marek Sondej
16.07.2019
Drogi Budownictwo
W poniedziałek Adam Gawęda, senator PiS, został powołany na wiceministra energii odpowiedzialnego m.in. górnictwo i innowacyjne technologie. Zastąpił Grzegorza Tobiszewskiego, ktory został posłem Parlamentu Europejskiego.
Jolanta Ojczyk
15.07.2019
Środowisko Wydarzenia
Ponad 100 stron oraz sześć artykułów ma pierwszy numer kwartalnika Ministerstwa Sprawiedliwości pt. Nieruchomości@. Czasopismo powstało z inicjatywy Patryka Jakiego, redaktor naczelną została sędzia Anna Dalkowska, a przewodniczącym rady naukowej sędzia Kamil Zaradkiewicz.
Jolanta Ojczyk
15.07.2019
Prawo cywilne Budownictwo
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na poznańską spółkę 3DOM blisko 160 tysięcy złotych kary za stosowanie niedozwolonych klauzul we wzorcach umów. Deweloper m.in. zastrzegł sobie brak kary za opóźnienie dłuższe niż 100 dni.
Jolanta Ojczyk
15.07.2019
Rynek i konsument Budownictwo
Wspólnicy wybrali do zarządu spółki osobę, która z uwagi na prawomocne skazanie nie mogła być jego członkiem. Dlatego też sąd omówił jej wpisania do rejestru. Sytuacja ta nie miała jednak wpływu na kwestię odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
15.07.2019
Ordynacja CIT VAT Spółki
Pełna elektronizacja przetargów ma nastąpić od 1 stycznia 2021 roku. To nie jest zła wiadomość. Obecnie bowiem Najwyższa Izba Kontroli prowadzi kontrolę informatyzacji zamówień publicznych. Jej wyniki będą mogli uwzględnić wykonawcy, zamawiający i platformy, na których w przyszłości mają być prowadzone przetargi.
Jolanta Ojczyk
15.07.2019
Zamówienia publiczne
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wycofało się z kontrowersyjnych zmian zrównujących w prawach z konsumentami prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W projekcie, który już jest w Sejmie, są jednak pewne ułatwienia. Dotyczą klauzul niedozwolonych, rękojmi i zakupów w internecie. Niektóre krytykują eksperci.
Jolanta Ojczyk
15.07.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Restrykcyjna polityka banków i łatwy dostęp do alternatywnych źródeł finansowania napędzają polski rynek pozabankowych pożyczek dla firm zabezpieczonych na nieruchomościach. W 2018 roku przedsiębiorcy pożyczali średnio 703 tys. zł, a pozyskane środki najchętniej inwestowali w rynek nieruchomości. Obecnie średnia wartość pożyczki zbliża się do 1 mln zł.
Krzysztof Oflakowski
14.07.2019
Małe i średnie firmy Finanse
Seniorzy to szczególna grupa narażona na nieuczciwe praktyki rynkowe. Są przedsiębiorcy, którzy wykorzystują ich sytuację, prowadząc działalność na pograniczu prawa, naganną etycznie. UOKiK stara się ich ścigać i karać za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych. Takie nietyczne firmy to jednak nie jedyny problem.
Aleksandra Kapnik Maciej Czapliński
13.07.2019
Rynek i konsument
Wielka Brytania na zasadzie samoregulacji zakazuje publikowania reklam utrwalających krzywdzące stereotypy kulturowe. W Polsce takich treści wciąż jest dużo - od promocji produktów zdjęciami półnagich modelek do reklam leków i sprzętu AGD, w których stereotypowo przedstawia się role w rodzinie. Seksistowskie produkcje można zaskarżyć do Komisji Etyki Reklamy, a w określonych przypadkach nawet do sądu.
Monika Sewastianowicz
13.07.2019
Ustawa wdraża unijnych przepisy dotyczące handlu emisjami, a przy okazji wprowadza zamiany do krajowego systemu. Będzie m.in. więcej czasu na złożenie wyjaśnień do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Środowisko
Senat zdecydował w piątek o przesłaniu do Sejmu projektu noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Ma ona umożliwić uprawnionym dochodzenie przed sądem roszczeń o ustanowienie odrębnej własności lokalu, który należał dotychczas do spółdzielni, gdy stwierdzenie jego samodzielności wymaga wykonania robót adaptacyjnych.
Jolanta Ojczyk
12.07.2019
Budownictwo Prawo gospodarcze
Minister Środowiska nie określi kryteriów stwierdzenia, że odpady komunalne są zbierane selektywnie. W piątek Senat nie poparł poprawki Jadwigi Rotnickiej z PO do nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
12.07.2019
Środowisko
Senat nie wprowadził w piątek poprawek do ustawy o systemie instytucji rozwoju. Ustawa dotyczy sześciu państwowych instytucji, określanych jako "instytucje rozwoju", które będą współpracować w ramach tworzonej ustawą Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Prawo gospodarcze Finanse
W piątek Senat wniósł poprawki do ustawy wprowadzającej Prostą Spółkę Akcyjną. Szczególnie ważne są dwie z nich, dotyczące zgłaszania zmian i przekształcenia spółki akcyjnej w PSA.
Jolanta Ojczyk
12.07.2019
Nowe technologie Spółki
Obecnie więzieniem grozi jedynie fałszowanie dokumentów. Samo skanowanie dowodów osobistych, które też ułatwia kradzież tożsamości, nie podlega odpowiedzialności karnej. UODO chce to zmienić. Ministerstwo Cyfryzacji też pracuje nad przepisami utrudniającymi zaciągnięcie pożyczki na cudze konto.
Jolanta Ojczyk
12.07.2019
Prawo karne Prawo cywilne
Prawo wodne zwalnia od opłaty stałej podmioty, które pobierają wodę do celów rolniczych lub leśnych na potrzeby nawadniania gruntów i upraw. Musi to być jednak główny cel poboru, a nie jego efekt uboczny – zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Dorian Lesner
12.07.2019
Środowisko

WSA: Ustalenie parametrów poszczególnych anten to za mało

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Dla oceny czy inwestycja może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko konieczne jest dokładne określenie parametrów zarówno poszczególnych anten, jak i całego przedsięwzięcia. Nie można bowiem wykluczyć, że nakładanie się wiązek emitowanego promieniowania spowoduje znaczne przekroczenie dopuszczalnych wielkości – orzekł WSA w Gliwicach.
Dorian Lesner
12.07.2019
Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Szykują się duże zmiany w elektronizacji zamówień publicznych. W postępowaniach elektronicznych poniżej progów unijnych ofertę będzie można opatrzyć nie tylko podpisem kwalifikowanym, ale też bezpłatnym profilem zaufanym lub podpisem osobistym. To za sprawą nowego prawa zamówień publicznych, które ma być uchwalone w tej kadencji Sejmu.
Jolanta Ojczyk
12.07.2019
Zamówienia publiczne
Polski rząd notyfikował Komisji Europejskiej przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej. Zgodnie z unijnym prawem projekt jest teraz zawieszony i nie może być uchwalony przez trzy miesiące, chyba że Komisja zgodzi się na tryb pilny.
Krzysztof Sobczak
11.07.2019
Domowe finanse Finanse
Zdaniem Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie każda kopia dokumentu publicznego będzie miała cechy autentyczności. To oznacza, że za skserowanie dowodu osobistego trudno będzie trafić do więzienia. UODO ostrzega jednak, że podmiot, który bezpodstawnie wykona kopię dokumentu i będzie przetwarzał z niego dane może odpowiadać za naruszenie RODO.
Jolanta Ojczyk
11.07.2019
Prawo karne RODO