Media zaniepokojone zaostrzeniem art. 212 kk

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W uchwalonej przez Sejm 16 maja br. nowelizacji Kodeksu Karnego znalazł się nowy przepis rozszerzający zakresu art. 212 Kodeksu karnego. Szefowie resortu sprawiedliwości zapewniają, że nie będzie on wykorzystywany przeciwko dziennikarzom. Ci natomiast przypominają im, że obiecywali zniesienie art. 212.

21.05.2019

Centra telemedyczne powinny powstać w szpitalach powiatowych

Finansowanie zdrowia

Lokalne szpitale są coraz bardziej zainteresowane tworzeniem centrów telemedycznych, ale brakuje rozwiązań prawnych, które by to umożliwiły. O tym, czego jeszcze brakuje do rozwoju telemedycyny w Polsce, eksperci dyskutowali podczas konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

21.05.2019

Rejestr Danych Kontaktowych umożliwi bezpośredni kontakt urzędnika z obywatelem

Administracja publiczna

Nowy rejestr umożliwi gromadzenie naszych danych kontaktowych dostępnych dla urzędów. Urzędnik będzie mógł zadzwonić i przypomnieć o upływie terminu ważności dokumentu czy zakończeniu załatwienia sprawy. Rejestr Danych Kontaktowych skróci postępowania przed organami administracji i ułatwi obywatelom kontakt z urzędami.

21.05.2019

Prezes UKE reguluje udostępnianie kabli

Prawo gospodarcze

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje określające warunki zapewnienia w budynkach wielorodzinnych dostępu do kabli telekomunikacyjnych sześciu operatorów telewizji kablowych. Nie nadał im rygoru natychmiastowej wykonalności. Operatorzy mogą się od nich odwołać.

21.05.2019

Kolegium SN: Nie trzeba zwiększać liczby sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdyby prezydencki projekt powiększenia liczby sędziów Sądu Najwyższego ze 120 do 125 wszedł w życie, polski SN stałby się jednym z największych na świecie - stwierdziło Kolegium Sądu Najwyższego. Jego członkowie nie przyjęli argumentu prezydenta, że to jest konieczne z powodu dużego obciążenia SN sprawami.

21.05.2019

Premier: Dodatkowe 500 zł dla niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Rynek

Roczny koszt "500 plus" dla osób niepełnosprawnych to około 3 mld zł. Wsparcie będzie finansowane m.in. z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz podatku handlowego - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

21.05.2019

Państwowa komisja ma badać przypadki pedofilii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Powołana zostanie państwowa komisja do zbadania wszelkich przypadków pedofilii - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że chce zaprosić do niej również przedstawicieli opozycji. Jak podkreślał, celem prac tego organu będzie wyjaśnianie spraw, ale także przypadków ich tuszowania.

21.05.2019

Czy spór o reparacje może osłabić pozycję polskich pracowników w Niemczech?

Rynek

Spory o reparacje wojenne mogą doprowadzić do wzrostu niechęci wobec pracowników z Polski w RFN - ostrzega niemiecki "Die Welt". - Niemcy mają pełną świadomość swojej odpowiedzialności i szukają przeróżnych argumentów, aby ośmieszyć i zdyskredytować roszczenia - komentuje w rozmowie z Prawo.pl poseł Arkadiusz Mularczyk

21.05.2019

Przedsiębiorcy wymienią kasy fiskalne

VAT

W maju weszły w życie przepisy dotyczące kas fiskalnych online. Nowe urządzenia będą przesyłały dane o sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Co do zasady wprowadzenie kas online nie nakłada automatycznego obowiązku wymiany dotychczas używanych na nowe. Są jednak pewne wyjątki.

21.05.2019

PFRON chce zwiększyć zatrudnienie wśród osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Rynek Prawo pracy

Zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne i długotrwałe bezrobocie - to główny cel nowego projektu PFRON pt. "Aktywni Plus". Do inicjatywy włączyła się Grupa Enea.

21.05.2019

Rząd pracuje nad nowym świadczeniem dla niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Rynek

Trwają pracę nad ustawą, która ma zagwarantować osobom całkowicie niezdolnym do pracy wsparcie w wysokości 500 zł - poinformował pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Zaznaczył, że rząd chce, aby ustawa była przyjęta jeszcze w tej kadencji parlamentu.

21.05.2019

Fundacja Helsińska apeluje do Senatu o zablokowanie zmian w prawie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rozpatrywane teraz przez Senat zmiany w kodeksie karnym to przykład regulacji nieprzemyślanej, pospiesznej, nacelowanej na uzyskanie bieżącego efektu wizerunkowego, a nie trwałą poprawę prawa pod kątem ścigania osób dopuszczających się przestępstw względem dzieci - stwierdza Helsińska Fundacja Praw Człowieka

21.05.2019

Po wyroku TSUE spory o kredyty frankowe do wznowienia?

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Część prawników uważa, że po spodziewanym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE frankowicze będą mogli wznowić przegrane już sprawy. Tyle, że podobną skargę dotyczącą lichwiarskiej pożyczki sąd rozstrzyga już od pięciu miesięcy. By ułatwić mu podjęcie decyzji, trzeba wprost wpisać do kpc, że orzeczenie TSUE jest podstawą do rozpoczęcia procesu.

21.05.2019

Gminy upominają się o dofinansowanie na drogi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorządy obawiają się, że nie zdążą wydać w tym roku pieniędzy z rezerwy subwencji przeznaczonej na drogi. Zwracają się do rządu o przyspieszenie prac nad podziałem środków, bo już trzeba rozpoczynać procedury związane z zaplanowanymi przedsięwzięciami. Ich zdaniem opóźnienie to działanie na szkodę finansów publicznych.

21.05.2019

Szybka nowelizacja, bo MEN nie zauważył kiedy jest Boże Ciało

Z powodu Bożego Ciała rok szkolny będzie krótszy - uczniowie dostaną świadectwa już w środę, 19 czerwca. Zapowiedział to Mateusz Morawiecki, ale dłuższych wakacji nie wprowadza się ustną decyzją premiera - wymaga to znowelizowania dwóch rozporządzeń. Będą to kolejne z serii szybkich zmian w prawie oświatowym.

21.05.2019

Telemedycyna potrzebuje rozwiązań prawnych i kontraktów z NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pacjenci Szpitala im. Falkiewicza we Wrocławiu, którzy ukończyli 65 lat i chorują na co najmniej dwa przewlekłe schorzenia, zostaną objęci systemem telemedycznym. Coraz więcej placówek w Polsce inwestuje w e-medycynę, inne czekają na rozwiązania prawne, które szerzej otworzą furtkę dla stosowania nowych technologii w lecznictwie.

21.05.2019

Fiskus zarabia na kosztach sądowych

Ordynacja Doradca podatkowy

W ponad 30 proc. z 875 wyroków, w których Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w 2018 roku w sprawie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego - zwracającym były organy podatkowe. Trzy czwarte zwracanych kwot nie przekroczyła 360 zł. "Rekordzistą" było jedno z województw, które musiało zwrócić szefowi KAS 55.125 złotych. Zdaniem ekspertów, obecny system preferuje organy podatkowe.

21.05.2019

KRRiT nie oceni zawartości "pasków" w TVP

Administracja publiczna

Dostarczanie przez publiczną telewizję na paskach w programach informacyjnych i publicystycznych nierzetelnego, nieobiektywnego przekazu, w którym trudno odróżnić informację od komentarza sprawia, że należy uznać, iż osoby odpowiedzialne za treść „pasków” mogły nie wypełnić ustawowego obowiązku dostarczania obywatelom rzetelnej informacji

20.05.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski