UOKiK blokuje przejęcie Eurozet przez Agorę

Ochrona konkurencji

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakazał przejęcia spółki Eurozet, właściciela między innymi radia Zet przez Agorę, wydawcę Gazety Wyborczej, ale też radia TOK FM, Złote Przeboje. Jego zdaniem, w wyniku koncentracji powstałaby silna grupa radiowa, mogąca ograniczać konkurencję na rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych.

07.01.2021

Jest rozporządzenie w sprawie szczepień, ale nie mówi, kto ma pierwszeństwo

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szczepionkę firmy Pfizer i BioNTech można podawać od 16 roku życia, ale nie w Polsce. Zgodnie z wydanym właśnie rozporządzeniem Ministra Zdrowia szczepieniami są objęte osoby, które ukończyły 18. rok życia. Jednak mimo głośnych kontrowersji wokół tej sprawy, nowa regulacja nie określa, kto w jakiej kolejności powinien zostać zaszczepiony.

07.01.2021

Członek rządu podważa ustalenia unijnego szczytu

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wszystkimi środkami staramy się zablokować europejskie rozporządzenie w sprawie mechanizmu warunkowości - powiedział w czwartek minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Wójcik. I podkreślił, że rozporządzenie to jest bardzo niebezpieczne dla Polski. Wójcik jest w rządzie ministrem odpowiedzialnym m.in. za sprawy związane z przynależnością Polski do UE.

07.01.2021

Ostatnie dni na złożenie wniosku dla rocznika 1953

Domowe finanse Emerytury i renty

Osoby, które urodziły się w 1953 r. i nadal pobierają wcześniejszą emeryturę, mogą jeszcze wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Na złożenie wniosku pozostało już tylko kilka dni. Termin upływa bowiem w najbliższy poniedziałek, 11 stycznia 2021 roku.

07.01.2021

Ministerstwo: Na liście wydawnictw nie ma przypadkowych pozycji

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe jest tworzony przede wszystkim na potrzeby ewaluacji jakości działalności naukowej - wyjaśnia resort nauki. To odpowiedź na pytanie o nienaukowe wydawnictwa, m.in. religijne, które znalazły się w ministerialnym wykazie.

07.01.2021

Od listopada 2020 r. w Polsce jest ponad 6 mln emerytów w ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Listopad 2020 roku był wyjątkowy pod kilkoma względami. Liczba emerytów, którym ZUS wypłaca świadczenie przekroczyła psychologiczną barierę 6 mln osób. Po raz pierwszy od grudnia 2019 r. zwiększyła się też liczba ubezpieczonych w ZUS – do ponad 16,61 mln osób. Wypłacono też 40,3 tys. zasiłków pogrzebowych – najwięcej w całym 2020 r.

07.01.2021

Sędziowie nie wiedzą, jak po zmianach wymierzać karę łączną

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Czerwcowa tarcza antykryzysowa rzutem na taśmę wprowadziła zmiany także w karze łącznej. Już sam sposób przeprowadzania nowelizacji budził duże wątpliwości, a praktyka orzecznicza pokazuje, że we wprowadzonych zmianach jest istotna luka. Przepisy przejściowe nie uwzględniają bowiem sytuacji, gdy kary orzeczono zarówno przed, jak i po noweli.

07.01.2021

Uzdrowiska na kontraktowych pacjentów pocovidowych muszą poczekać

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Na razie bezpłatną rehabilitację dla pacjentów pocovidowych prowadzi pilotażowo tylko Specjalistyczny Szpital MSWiA w Głuchołazach. Uzdrowiska deklarują, że mogłyby się zająć taką rehabilitacją w ramach niezrealizowanych kontraktów. Potrzeba jednak do tego zmiany przepisów, a Ministerstwo Zdrowia informuje, że wciąż prowadzi analizy w tym zakresie.

07.01.2021

Pieniądze są na wagę złota, ale nie burzą przeszkód w budowie dróg

Finanse samorządów Budownictwo

Samorządy potrzebują pieniędzy na drogi i dobrze oceniają każdą formę wsparcia. Oprócz pustych kas są też inne problemy – trudno spełnić kryteria konkursowe lub nie przystają one do potrzeb. Przeszkodą na wsi jest też nieuregulowany stan prawny gruntów. Tymczasem dodatkowe obowiązki, jak budowa kanałów technologicznych, kosztują, a nie zawsze są potrzebne.

07.01.2021

Umowy o dostarczanie treści cyfrowych będą lepiej uregulowane

Prawo cywilne Rynek i konsument

Do konsultacji trafiła nowelizacja ustawy o prawach konsumentów oraz kodeksu cywilnego. Lepszą ochroną zostaną objęci nabywcy oprogramowania, np. instrukcje instalacji nie powinny wprowadzać w błąd, a w umowach mają pojawić się informacje o aktualizacjach. Zmienią się też zasady reklamacji. Nie będzie można od ręki dostać zwrotu pieniędzy za niedziałający dysk czy wybrakowaną książkę.

07.01.2021

NFZ zaleca wznowienie realizacji zabiegów planowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej, dotychczasowe zalecenia ograniczenia udzielania świadczeń planowych, wydane w związku z minimalizowaniem ryzyka transmisji infekcji COViD-19 oraz potrzebą zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia, należy przyjąć za nieobowiązujące - ogłosiła we wtorek centrala Narodowego Funduszu Zdrowia.

06.01.2021

Finansowanie opieki psychiatrycznej dla niepełnoletnich już bez limitów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Finansowanie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień dla osób niepełnoletnich nie będzie limitowane - wynika ze nowelizacji zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącego udzielania świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Ma to zmotywować świadczeniodawców do poprawy dostępności do tego typu świadczeń

06.01.2021

Zgłoszenia niepożądanych odczynów poszczepiennych tylko elektroniczne

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Rejestr niepożądanych odczynów poszczepiennych będzie w formie elektronicznej. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Dzięki nowym rozwiązaniom informacje o NOP mają być przekazywane szybciej. Będą musiały być jednak opatrzone zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem osobistym.

06.01.2021

Zdalna edukacja pogłębia problemy psychiczne młodzieży

Zarządzanie oświatą

Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, żeby ośmioletnie dziecko odpowiadało na pytania przez telefon, bo edukacja nie polega na zasypywaniu dzieci pytaniami. Moim zdaniem jest jednak ogromna różnica między tym, co było pod koniec marca i co jest teraz. Każdy nauczyciel rozwinął się na plus - mówi Tomasz Bilicki, koordynator Centrum Interwencji Kryzysowej dla Młodzieży RE-START w Łodzi, prowadzonego przez Fundację Innopolis, nauczyciel WOSu.

06.01.2021

MRiPS: Nie będzie powrotu do bezterminowej karty postojowej dla niepełnosprawnego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna

Mimo pojawiających się co jakiś czas interwencji poselskich, ministerstwo rodziny i polityki społecznej nie przewiduje wydłużenia okresu na jaki jest wydawana karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej. Zdaniem resortu, bezterminowo wydana karta rodziłaby patologie i byłaby niezgodna z przepisami innych krajów UE.

06.01.2021

Szpitale uniwersyteckie powinny dostawać zamrożone szczepionki

Zarządzanie Koronawirus szczepienia

Szczepionki przeciwko Covid-19 do szpitali węzłowych są dostarczane już rozmrażane, często po kilku godzinach, co opóźnia proces szczepienia. Rozmrożona szczepionka może być przechowywana tylko przez 120 godzin. Potem trzeba ją wyrzucić. Dlatego szpitale uniwersyteckie, które mają odpowiednie zamrażarki, chcą dostawać zamrożone fiolki.

06.01.2021

Senat wnosi poprawki do budżetu na 2021 rok

Finanse publiczne

Senatorowie komisji budżetu i finansów opowiedzieli się we wtorek za budżetem państwa na rok 2021 z poprawkami. Komisja jest m.in. za dodatkowym dofinansowaniem wydatków związanych z ochroną zdrowia w wysokości około 6,4 mld zł, ale także za zwiększeniem o 2,5 mld zł części oświatowej rezerwy ogólnej.

05.01.2021